Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Scara
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Trasee spre Cabana Omu (13)

spiridonpetrecornel
spiridonpetr..

pt. Camelia: daca mergi cu incepatori...e indicat de la Malaiesti spre Omu sa incerci pe traseul de vara...pentru ca atat Brana Caprelor cat si Hornu Mare s-ar putea sa va faca mici probleme...mai ales daca e umezeala. Iar in caz de te prinde ceata...te poti intoarce in Malaiesti daca is probleme. Traseul e frumos!

Vineri, 7 septembrie 2007 - 19:53

aragonit
aragonit

Scuze. Am gasit inf. despre cab. Omu. Multumesc Ciprian.

Miercuri, 5 septembrie 2007 - 10:33

cipicernat
cipicernat
(admin)

http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/bucegi/cabana_omu-37/

Varverica a muncit destul sa actualizeze ghidul. Incercati totusi sa consultati, mai intai, ce scrie in ghid la cabane si/sau trasee. Macar din respect pentru munca ei.

Miercuri, 5 septembrie 2007 - 10:11

aragonit
aragonit

Va rog frumos, dati-mi si mie nr de tel de la Cab. Omu. Eventual si persoana de contact. Multumesc.

Miercuri, 5 septembrie 2007 - 10:04

ad078
ad078
(admin)

Si daca vrei sa te cazezi la Omu, ai grija, fa o rezervare,pentru ca eu in ultima vreme nu am mai gasit loc, chiar daca am sunat de miercurea.

Miercuri, 5 septembrie 2007 - 09:50

aragonit
aragonit

Si eu vreau sa ajung la Vf.Omu dar mai spre sfirsitul lunii. Daca ai rabdare, poti veni cu noi. Plecam prin Busteni - Valea Jepilor - Babele - Omul si mai departe spre Malaiesti - Diham... Am mai fost asa ca nu mergi cu neavizati. O zi buna, Cami.

Miercuri, 5 septembrie 2007 - 08:28

private_rayen
private_raye..
Cort

Pai...daca zici...ca mergi cu incepatori...nu sh cat de indicat ar fi sa le faci cunostinta cu Hornurile Malaestilor.Plus ca pana acolo...iarasi, necesita un efort sustinut ! Faci cam 4-5h...plus vreo 2-3 de acolo spre Omu...depinde de intersectie pe unde o iei...Bucsoiu/hornul mare...
Zici ca-i urci pe Jepi....hmm... si acolo e.destul de... Carpati.org

Marşi, 4 septembrie 2007 - 00:05

kamelia
kamelia

Nu... le am zis ca Variante. Ideea mea....urmarea traseul care l am zis initial...Busteni - Jepi - Babele - Omu ! In ultm 2 zile a fost ceata sus....si nu se vedea nic....stiti si voi, banuiesc, cum e ceata pe platou. Si de asta intrebam...Oare atat de imposibil sa fie sa ajung?

Si ca o a 2 varianta...era drumul din Malaesti...de care nu am idee...decat ce am citit...asa...dar intrebam ca grad de dificultate...etc....ca nu merg numai cu priceputi Carpati.org !

Luni, 3 septembrie 2007 - 23:22

cipicernat
cipicernat
(admin)

Acum am intrat eu direct in ceata.. De fapt tu ce incerci? Sa faci un circuit Omu - Malaiesti - Omu?
Mai devreme spuneai ca urci pe platou prin Jepii Mici sau direct la Omu pe Valea Cerbului.

Luni, 3 septembrie 2007 - 23:17

kamelia
kamelia

Si in ceea ce priveste dificultatea urcusului Malaesti-Omu....?

Deci...dc spui ca e atat de marcat banuiesc ca riscuri prea mari de a pierde poteca spre Omu...n-ar fi. Daca ajung la cerdac...e bine... Carpati.orgE mai indicat pe ceata varianta de vara sau cea de iarna ?

Luni, 3 septembrie 2007 - 23:10

anarhistu
anarhistu

Atata timp cat echipamentul e corespunzator, nu prea ai ce probleme sa ai.

Platoul Bucegi e exagerat de marcat (eu am considerat marcajul ca fiind facut la mijto) , cu stalpi din 5 in 5 metri Carpati.org.

Oricum, o harta si o busola, si cateva idei legate de orientare te scot de oriunde. Pe de alta parte, lipsa acestora iti poate crea probleme in caz in care se strica vremea . Aici doar tu decizi, sincer.

Luni, 3 septembrie 2007 - 22:52

cipicernat
cipicernat
(admin)

Eu inca nu am vazut traseu montan care sa nu puna probleme in caz de ceata.
Cat despre traseul de la cabana Omu spre cabana si refugiul Salvamont Malaiesti :
www.carpati.org/trasee_muntii/bucegi/cabana_vf._omu-188/
spre/cabana_malaesti-189/

Luni, 3 septembrie 2007 - 22:34

kamelia
kamelia

Cum este traseul inspre cab.Omu de la malaesti.... si cam cat se face ? Exista riscul sa nu ajung din cauta cetii ?
Eu as vrea sa urc pe jepii Mici dar...mi-e teama de ceata de pe platou....acu nu sh... In cel mai rau caz ramane ca varianta optima...valea cerbului. Ce ma sfatuiti ?

Luni, 3 septembrie 2007 - 22:22

Afisari: 1,500

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0835 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org