Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Carja
Muntii Parang

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Sugestii pt weekend lejer (14)

stefalexe
stefalexe
Busola

imi cer scuze daca te-am suparat, data viitoare voi include suc natural in lista de premii! Carpati.org

intradevar, de la celebrul tunel merita lasata masina si coborat la cabana cheia. zona este foarte salbatica si frumoasa, merita mai mult decat un weekend! ciao!

Luni, 29 octombrie 2007 - 15:03

mike
mike
Rucsac

Stai linistit Daniel, ca nu ne certam...eu mi-am argumentat pozitia precizand cand am fost si cum am gasit accesul la cabana...nu aveam de unde sa stiu ca stefalexe a fost acolo de curand...
Iar in final, nu avea nici un sens sa iau eu legatura cu cabanierul..asta o face cel/cea care vrea sa mearga la o cabana pt a sti toate datele problemei...si cu asta am terminat, fara pic de intentie de disputa...
Si pt a incheia intr-un registru haios eu detest profund berea, si nu as baga masina pana la cabana nici moarta, oricum ar fi vremea raul etc...as lasa-o la tunel...
Si noi am batut pe jos forestierul...stiu...nebuni...

Luni, 29 octombrie 2007 - 12:34

danielg
danielg

va rog, nu va certati pe thread-ul meu... sunt foarte multumit de propunerile facute de mike, dar multumesc si pentru update-ul legat de conditiile curente.
intr-adevar am cerut ceva usor, pentru ca am in grup o persoana care nu mai poate urca (probleme cu coloana) si care va veni cu masina. dar nu am mentionat asta la inceput ca sa primesc cat mai multe propuneri.
am ales cozia pentru ca se poate ajunge cu masina, dar ofera si trasee pentru restul grupului.
am ales, am rezervat, deci acest thread este inchis. va multumesc tuturor pentru raspunsuri

Luni, 29 octombrie 2007 - 08:28

stefalexe
stefalexe
Busola

bine colega, daca nu vrei sa ma crezi pe cuvant, asta e. Carpati.org

eu am fost acolo pe 26 oct, adica mai recent decat vizita ta de acum 3 saptamani. eu stiu ca se ajunge cu masina mica foarte lejer la cabana cheia, dar acum eu dau vreo 10 navete de bere cui trece raul saptamana asta. de ce nu iei legatura cu cabanierul ionut dumbravescu sau cu cineva care a fost recent in zona?

eu am pregatit banii de bere, cine pune masina la bataie?

Luni, 29 octombrie 2007 - 01:51

mike
mike
Rucsac

Aici te contrazic. si asta pt ca am fost acolo acum 3 sapt.
1. cu masina se poate merge f bine pe forestier pana la tunel...
2. de acolo mai e o ora de coborat pana la cheia (macar sa simti putin ca ai fost la munte)
iar trecutul raului nu este o problema
nici pe de parte, apa nu are jumatate de metru...sunt puse pietre, din loc in loc, nefiind vreo problema..iar faptul ca raul curge pe mai multe fire, albia e lata si intre fire sunt portiuni intregi de pietris....
btw la cheia s-a ajuns cu masina (logan si skoda, cu tot cu trecutul raului )

Duminică, 28 octombrie 2007 - 22:24

stefalexe
stefalexe
Busola

mike, daniel a cerut un loc usor de weekend, iar buila cu forestierele ei plus brana caprelor nu este recomandabil!

brana caprelor este la fel ca intotdeauna, in buila este putina zapada doar pe abruptul nordic, dar are 10-20 cm, nici nu trebuie parazapezi. pe creasta si spre sud nu mai gasesti zapada decat in niste crevase cascate in calcare.

in schimb, drumul spre cabana cheia este distrus pe ultimii 500m inainte de cabana. trebuie trecut raul prin apa, copacii nefiind de ajutor, intrucat raul curge acum pe mai multe fire si are in medie juma' de metru.

Sâmbătă, 27 octombrie 2007 - 23:25

danielg
danielg

gata, am gasit... se pare ca statia se cheama Minastirea Turnu (eu am cautat "manastirea turnu")

Sâmbătă, 27 octombrie 2007 - 22:05

danielg
danielg

nu gasesc gara turnu pe infofer... e linie particulara? de unde aflu mersul trenurilor acolo?

Sâmbătă, 27 octombrie 2007 - 21:42

mike
mike
Rucsac

Pai Cozia este ieftina ca si cazare (15 RON), aveti lemne, va puteti face si focul...nu o sa mai fie picior de grataragiu acum ca a venit zapada...Traseele sunt medii de 3 maxim 5h, le gasesti descrise in GHid.
Refugiul din Iezer-conditii de refugiu cu un plus ca aveti soba sa va faceti foc...
Mai puteti opta pt Buila Vanturarita, la cabana Cheia...dar are marele dezavantaj ca e mult forestier, iar Brana Caprelor nu stiu cum arata cu zapada asta pusa pe ea.

Miercuri, 24 octombrie 2007 - 11:20

varverica
varverica
(admin)

Cabana Cozia e ok, in general vara vin multi cu masina. Acum nu cred ca mai este cazul, daca a nins.

Pentru refugiul Armasaru ia legatura cu userul "velatos", el stie cel mai bine.

Pentru refugiul Iezer vezi ultimele jurnale postate si Ghidul. Este accesibil din Voina, cam 3-5 ore (pe 3 trasee, dintre care unul interzis iarna).

La Cabana Silva se ajunge cu masina sau 1 ora din Cheia. Preturile si conditiile sunt rezonabile. Este un bun punct de plecare atat pentru Gropsoare-Zaganu, cat si pentru varf.

Cabana Piatra Mare este cam tot timpul plina.

Depinde si ce vreti sa faceti (ca traseu, ma refer).

Miercuri, 24 octombrie 2007 - 11:11

danielg
danielg

Multumesc pt sugestii... acum astept comentarii pro/contra pt variantele propuse, mai putin Baiului (nu prea ne atrage dormitul la stana). S-a amanat plecarea pt weekend-ul viitor, deci reintra si Ciucas in discutie.
Deci ce sugestii pro/contra aveti pt variantele:
- cabana Cozia
- refugiul Armasaru (cat de accesibil este?)
- refugiul Iezer (aceeasi intrebare)
- cabana Silva
- cabana Piatra Mare (desi cam scumpa; Silva era cam max de buget)

Miercuri, 24 octombrie 2007 - 10:59

mike
mike
Rucsac

Pai eu stiu: Cozia (e cabana), Iezer (cu dormit la refugiu), Piatra Mare, Baiului (cu dormit la stana)....sunt cam primele variante care imi vin in minte daca nu vrei Bucegi (sa zicem Malaesti). Daca vrei numai cabane Cozia si Piatra Mare sunt relativ accesibile si ca timp si ca dificultate chiar daca a pus prima zapada.

Miercuri, 24 octombrie 2007 - 10:30

cipicernat
cipicernat
(admin)

Piatra Mare... E bine sa iti faci rezervare la cabana.

Miercuri, 24 octombrie 2007 - 10:29

danielg
danielg

are cineva sugestii pt un loc mai usor pt weekend? as fi vrut leaota, dar nu stiu daca s-a rezolvat cu cabana... m-am gandit si la ciucas dar e rezervat totul. ma intereseaza ceva asemanator

Miercuri, 24 octombrie 2007 - 10:05

Afisari: 1,945

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0830 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org