Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Piatra Secuiului
Muntii Trascaului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Refugiul Bucura-Retezat (7)

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Exact asta e problema. Tine de atitudinea oamenilor. Intelegem ca aia e casa lor pe timp de vara, si nimanui nu i-ar conveni sa vina orice necunoscut sa-si intinda chilotii umezi printre tigaile din sufragerie. Dar trateaza-l pe acel necunoscut macar cu respect si nu-l lua la misto. Ne pare rau, asta e situatia, cabana e a noastra, astia-s prieteni apropiati in vizita, si gata. Nu glumite.

S-a mai vorbit pe aici de anumite momente neplacute aparute prin Poiana Pelegii, unde personajele principale erau tot salvamontii si amicii lor. Ca-i de inteles? Desigur, nu-i cea mai usoara viata (meserie). Mai frumos ar fi insa sa nu fie nevoie de intelegere.

Duminică, 24 iulie 2011 - 00:04

klausgavrila
klausgavrila..

Din moment ce am plecat cu cortul in spate e clar ca aveam si echipament sa-l folosesc.Nu am murit de frig in cort,dar m-a deranjat atitudinea. Maine-poimaine ma trezesc ca X si a luat cabana si nu mai pot sta in ea pt ca i proprietate privata si nu are chef de turisti?

Si poate nu m-ar fi deranjat atat de rau atitudinea lor,dar ei erau acolo cu copil/nepot/prieten/catel in timp ce ziceau ca nu au locuri,iar dimineata cand am trecut pe la refugiu ne-au intrebat :" dar de ce nu ati dormit la noi,ca aveam locuri?"

Sâmbătă, 23 iulie 2011 - 15:00

arcarius
arcarius

Vb lui Florin; pt. oricine se documenteaza - cand vine vorba de Retezat - o sa intalnesti doar expresia "refugiu salvamont" Carpati.org
Pe de alta parte, pe orice masiv muntos vei dori sa mergi - oriunde pe lumea asta - este bine sa te interesezi inainte, legat de toate aspectele care tin de serviciul de salvare montana operant in aria/zona/masivul respectiv.
Cel putin d.p.meu d.v. alaturi de traseul/traseele pe care vreu sa le fac, sunt primele informatii pe care le caut.

Sâmbătă, 23 iulie 2011 - 13:51

klausgavrila
klausgavrila..

@arcarius : Multumesc pt raspuns. Nu stiam faptul ca sunt ale salvamontului refugiile si sunt sigura ca in caz de urgenta ei nu lasa turistii sa moara pe munte.

@ florinbalan: Nu am vazut in refugiu o cabana turistica,dar recunosc ca nu am stiut ca-s strict ale salvamontului. Eram obisnuita cu refugiile din Crai si alti munti unde 99% din turisti nu pun cortul in fata refugiului doar pt ca refugiul e "Loc de scăpare, de adăpostire în fața unei primejdii sau a unei neplăceri."
Multumesc pt raspunsuri.

Sâmbătă, 23 iulie 2011 - 12:43

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Urata atitudine. Dar aceste probleme nu ar exista daca montaniarzii nu ar vedea in refugii cabane turistice. Refugiu: Loc de scăpare, de adăpostire în fața unei primejdii sau a unei neplăceri.

In plus, daca te uitai aici dinainte, nu ai fi fost dezamagita: http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/retezat/refugiul_salvamont_bucura-92/

Conditii meteo nefavorabile in caldarea aia la 2040 de metri nu inseamna doar oleaca de ploaie si vant.

Sâmbătă, 23 iulie 2011 - 12:41

arcarius
arcarius

@klausgavrila; imi pare rau sa te contrazic si dezamagesc; dar refugiile alea sunt DOAR pt. urgentele si accidentarile turistilor pe munte. In rest; singurii abilitati sa stea in ele, sunt cei care asigura serviciul Salvamont. Treaba lor ce fac ei acolo/inauntru. Pot sta in cap si-n coada, pot dormi pe 7 paturi in acelasi timp.........etc. Pot fi trasi la raspundere DOAR daca nu-si fac treaba de salvatori montani.
E ca si cand te-ai scandaliza ca un sofer care circula singur pe drumurile patriei, nu isi umple masina cu autostopisti.....ca doar aia - saracii de ei - sunt pe jos; si au mare nevoie de un mijloc de transport. Pe un astfel de sofer l-ai putea blama doar daca nu ar opri sa dea ajutor in caz de acident.
Intamplator - cu baietii de la Salvamont Retezat ma stiu f.f.bine INSA oricat de buni prieteni suntem, vara trecuta, in Poiana Pelegii, timp de 1 spt. am stat cu cortul la 50 m de refugiu chiar daca erau libere paturile din camera de urgente (o camera speciala care are 3 paturi). Si sunt prieten de ani de zile cu ei; iar in perioada respectiva, la refugiul din P.Pelegii era pe tura chiar cel mai vechi si bun prieten de acolo - intamplator vicepresedintele Salvamont Romania si seful formatiunii Lupeni/Salvamont Retezat (adica as fi avut la cine sa apelez, in sensul de "pile" la cel mai inalt nivel).
Tot intamplator, in perioada respectiva, am avut parte si de 2 accidentati - unul cazut din Judele cu fracturi multiple, deschise etc, celalalt cazut de pe traseul de creasta Slaveiu (din pacate decedat). Ambii au fost adusi la refugiul Salvamont Poiana Pelegii si au stat acolo pana cand au fost preluati; fiecare cu destinatia lui ulterioara.
Astfel de lucruri - din nefericire - se pot intampla oricand pe munte; nu cred ca ar fi placut nici pt. accidentati sa nu aiba unde sta, nici pt. cineva ca tine, sa fie "dat afara" dupa ce a fost poftit "inauntru".
Refugiile NU SUNT pt. cazare - indiferent cat de "nedrept" ti s-ar parea tie asta; cand mergi pe munte iti asumi totul (ca de altfel, in general in viata) : cazare, masa, trasee etc./samd.
Daca ai fi studiat putin tot ce tine de Retezat, inainte de a pleca, ai fi vazut ca IN RETEZAT, refugiile sunt ALE SALVAMONTULUI si nu - ca in alte cazuri (gen Piatra Craiului) - refugii unde sa se adaposteasca turistii.
Legat de solidaritatea pe munte: nu confunda experienta ta cu notiunea de mai sus.
Am sa incerc si un alt exemplu care sa te edifice mai bine: faptul ca tu iesi pe strada nepregatita, ajungi sa fii f.obosita, epuizata, flamanda etc. NU OBLIGA locatarii blocurilor pe langa care treci sa te tina in casa lor daca te hotarasti sa suni la usa unuia si sa ceri asta.
Eu zic sa te mai gandesti; poate reconsideri ideea de a arunca "cu piatra" in Salvamont Retezat.
Sa ai parte de ture mai placute si mai echipate Carpati.org

Sâmbătă, 23 iulie 2011 - 12:34

klausgavrila
klausgavrila..

In perioada 20-22.07.2011 am fost impreuna cu 3 prieteni in retezat,planuind sa urcam la Bucura si sa dormim fie in refugiu,fie la cort. Cand am ajuns insa la refugiu am fost invitati foarte ospitalier de catre unul dintre salvamontisti sa ne schimbam de hainele ude(de la Gentiana a inceput sa ploua destul de tare) si sa mergem afara sa ne punem cortul. In refugiu erau doi salvamontisti,catzelul lor si inca 3-4 persoane care stateau la caldura si radeau copios in pod. Ni s-a raspuns foarte acid ca asta e refugiu de salvare,nu de cazare,asa ca sa nu visam la locuri,"cel mai bun loc pe care vi-l pot oferi e la cort".
Nu mi se pare normal sa dai oamenii afara din refugiu in conditiile in care acesta e gol,iar tu stai cu prietenii si ti-e cald si bine.Desigur,am stiut ca vremea nu o sa fie perfecta,ne am asteptat la ploi.
Poate gresesc eu,poate n-am invatat eu bine cum e cu solidaritatea pe munte.....am fost dezamagita de tratament si socata cand mi au zis ca nu au locuri,dar TOATE priciurile erau goale.
Tin sa precizez ca respect Salvamontul si nu generalizez asupra tuturor membrilor.

Sâmbătă, 23 iulie 2011 - 10:44

Afisari: 2,719

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0557 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org