Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Pietrosul
Muntii Calimani

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Refugiul autobuzul (16)

leon37
leon37
Busola

http://www.nadrag.ro/gallery/displayimage.php?album=75&pos=0

Marți, 26 iunie 2012 - 21:33

catalinlamunte
catalinlamun..
Caraba

@filoct67: poți posta o fotografie cu refugiul amintit de tine?

Marți, 26 iunie 2012 - 18:08

energy
energy

... ce sa mai zicem de refugiul de le Podu Giurgiului din Fagaras care a ramas fara o mare parte din acoperis....se mai zvoneste ca ar fi fost incercata o reparare de urgenta cu carton asfaltat, adica nu a tinut tabla si punem schoci" !!!???

Marți, 26 iunie 2012 - 09:41

ionescucc
ionescucc

scuze daca intru si eu putin in discutie , i-mi cer scuze pentru ca intru putin off-topic.
Vroiam sa spun ca in Muntii Poaina Ruscai nu sunt foarte multe locuri de cazare , dar si acele refugii , putine la numar, sunt curate si bine intretinute de catre doi frati cu suflet mare pentru munte, doi frati ce fac voluntar aceasta munca si acestia sunt fratii Balas.
De asemenea mai consider ca existenta acestor refugii bine intretinute poate reprezenta un avantaj in plus celor care vor sa faca o tura in acesti munti.Turele de initiere sunt foarte potrivite a se organiza in acesti munti, in plus platoul Pades ofera o privelista foarte frumoasa , se pot vedea M-tii Zarandului , dealurile Lipovei si Buziasului , Muntele Mic-Tarcu, Godeanu, Retezat. Dupa opinia mea, atractii mici la numar dar frumoase si cu o anume semnificatie ar fi: cursul Paraului Nadragel, izv Capitanului, Dorna Stanjenarilor , Cascada Nadrag, chipul de dac, Vf Pades.
Recomand refugiul autobuzul Carpati.org noaptea se vede frumosul cerului Carpati.org
Ture faine!
Ionescu Calin

Miercuri, 30 mai 2012 - 11:03

odin
odin
Rucsac

Ziceam ca nu mai intervin intr-o discutie care poate degenera. Dar trebuie sa ma clarific.
La o tura, orice om isi ia in calcul si cazarea la refugii din diverse motive: vremea urata ii surprinde pe drum, poate are alt drum in vedere si coborarea la o cabana ii incurca socotelile timpului, i se rupe cortul (cum mi s-a intamplat mie de ex) sau pur si simplu nu are.
Pana aici nimic rau. Rau este ce zicea Florin Balan si Florin Stoican. Nu avem grija de ele. Nu avem loc din cauza chefliilor. Sau discriminarea. In Crai la Ref Sperantelor nu am fost lasat inauntru acum vreo cativa ani ca eram bucurestean. Le-am platit-o cu varf si indesat, cred ca ma tin minte si acumCarpati.org
Problema nu este refugiul ci omul. Intotdeauna. Nici macar de locul amplasarii nu pot invinovati un refugiu, ca nu alege el. Parerea mea este ca sunt prea dese, parerea altuia este ca nu sunt puse cu cap. De aceea ajung astia sa isi planifice petreceri in refugii in loc sa prefere o discoteca.
Ultimul mesaj in topic si ma tin de cuvantCarpati.org

Luni, 28 mai 2012 - 22:21

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

intr-o stire de aici ni se spunea ca un refugiu reconstruit va fi deschis "pentru cazuri de urgenta". ori planificarea unei ture nu presupune planificarea unei situatii de urgenta. deci va trebui sa iei obligatoriu cort/hamac/sac bivuac sau sa ai in vedere cazarea la o cabana turistica sau la un refugiu ne-turistic (stana, vanatoare, silvicol etc.). in fapt, refugiile turistice sunt ocupate de oameni care au mizat pe dormitul acolo, deci nu au cort, sau pur si simplu era liber cand au sosit si nu vor sa-si ude cortul, de exemplu. nu-i condamn, e uman, e explicabil. inuman este sa nu dai prioritate celui neajutorat, sa te inchizi inauntru, sa nu lasi pe altul sa intre (chiar daca e "ocupat"), sa-l distrugi sau sa lasi mizerie. eu le-as sugera tuturor sa reflecteze putin la http://salvamontgorj.ro/decalogul-alpinistului/ punctul 6, desi nici celelalte "legi" nu sunt deloc de neglijat...

"Ai dreptul să ceri un loc de dormit și dacă ești înainte sau după un drum, poți să ți-l alegi pe cel mai bun. Dar să nu eziți să-l cedezi celui care, fie că este epuizat, bolnav sau mai în vârstă decât tine, are nevoie de odihnă. Nu te urca încălțat în pat și nici nu alerga cu bocancii pe scări, mai ales noaptea. Dacă sforăi, nu te culca în dormitorul comun. Fii prudent când umbli cu lampa și focul. Nu uita că nu ești stăpânul cabanei, iar îngrijitorul este administratorul unei instituții care îndeplinește un rol de mare interes obștesc; te vei supune deci dispozițiunilor sale. Orice loc orice lucru ce-ai folosit, le lași aceeași în aceiași stare în care, venind, ai vrea le găsești. Mai ales în casele fără cabanier, să ai o grijă deosebită pentru ceilalți, fie că-ți sunt tovarăși de locuință, fie că-ți vor urma. Gândește că întreaga cabană, cu tot ce cuprinde, reprezintă un bun ce ți-a fost încredințat cu buna credință. Fii econom cu rezerva de lemne, adeseori adusă cu sacrificii, vederea celor ce vor veni după tine. Părăsește casa după ce ai maturat și ai pus toate lucrurile la locul lor."

e valabil doar pt alpinisti Carpati.org

Luni, 28 mai 2012 - 15:31

florinbalan
florinbalan
Rucsac

La situatii asemanatoare celor descrise de florinstoican ma gandeam si eu. Sunt foarte multi turisti care pleaca de acasa cu gandul sa petreaca uichenduri in refugii. In loc de cort de obicei se cara papica si bauturica. Grupul organizat va ocupa tot refugiul, nemailasand loc celorlalti care vor si ei sa intre macar pentru cateva minute, sa se schimbe sau sa-si traga sufletul.

Eu sunt convins ca totusi niste oameni rup priciurile ca sa le puna pe foc, niste oameni mazgalesc peretii, arunca gunoaie si momesc animalutele padurii sa-si faca salas inuntru, lasand, intr-un puseu subit de generozitate, alimente pe jumatate consumate "pentru ceilalti turisti flamanzi", mascandu-si astfel lenea si nesimtirea. Una-i o conserva nedesfacuta, alta-i o jumatate de mar.

Eu nu-s ala. Si nici cunoscutii mei nu-s aia. Noi ne caram corturile. Noi stam la refugii doar daca-s goale si suntem satui de cort Carpati.org Noi facem curat in refugii chiar daca nu-i gunoiul nostru. Noi reparam refugii, gandindu-ne ca, poate candva chiar vor salva pielea cuiva, poate chiar pe a mea. Daca nu noi atunci cine?

As fi ipocrit daca as sustine ca un refugiu nu poate fi folosit DECAT in situatii de urgenta. Dar mi se pare ca se abuzeaza de ele, mai ales in Meridionali, si cei ce o fac se minuneaza ca se distrug. (Probabil ca multora chiar le place cum miroase prin refugii, si le place sa se inghesuie cu sforaitori gazosi necunoscuti pe un prici stramb, motive pentru care le prefera corturilor. Carpati.org )

Apropo, in cort e tot timpul mai cald decat in refugiu. Exceptie cele cu soba si vara cand oricum te coci.

Luni, 28 mai 2012 - 13:07

florinstoican
florinstoica..
Caraba

Daca refugiul e gol si in conditii bune ar fi aproape stupid sa stai langa doar pt. ca nu te afli in pericol, asta doar daca nu preferi sa stai in cort. Dar cu conditia ca atunci cand s-ar ivi vreun pericol pt. cineva, sa lasi si acestora posibilitatea folosirii. Planificarea din start cu dormit la refugiu inseamna ca nu mai iei cort cu tine si ocupi un loc in refugiu, de care ar fi putut beneficia altcineva care din motive neplanificate are nevoie de adapost. Adiica premeditezi frustrarea de adapost a celor care pot fi in pericol.
Ca cei care-s in pericol de multe ori si-o fac cu mana lor, fiind chiar inconstienti, de cele mai multe ori frustrandu-i la randul lor de refugiu pe cei care-si cara si cortul, asta-i alta poveste.

Luni, 28 mai 2012 - 12:58

cornlel999
cornlel999
Caraba

Nici nu ma gandesc la petreceri sau alte sindrofii intr-un refugiu, dar spre exemplu daca e noapte si in refugiu este loc, as prefera sa nu mai pun cortul. Chiar si la planificarea unei ture tot as tine cont de refugiile existente pe traseu. Totul tine de bunul simt cand te folosesti de un refugiu.

Luni, 28 mai 2012 - 12:25

florinstoican
florinstoica..
Caraba

Parerea mea este ca un refugiu poate fi folosit si daca nu exista o situatie de urgenta.
Dar nu in asa fel incat sa nu poata sa-si indeplineasca principalul scop atunci cand e nevoie.
Asta inseamna ca planificarea unor ture care iau in calcul din start cazarea la refugiu trebuie exclusa. Nu mai vorbesc de planificare de petreceri sau alte sindrofii montane cu ocupare totala a refugiului.
Mi se pare normal sa stai in refugiu daca acesta este gol in loc sa-ti pui cortul langa, dar nu mi se pare normal sa ocupi refugiul intentionat lipsindu-i pe altii care-ar avea nevoie de posibilitatea de adapost.
Mi s-a intamplat sa ajung pe vreme cumplita la refugii si cei care chiar aveau nevoie din grup sa nu gaseasca loc nici macar sa se adaposteasca de ploaie, ci sa astepte tremurand pana ceilalti au montat corturile pe viscol/ploaie torentiala. Asta in timp ce refugiul era ocupat de o gasca vesela care fie nu avusese chef sa-si puna corturile, fie plecasera din start fara ele contand pe refugiu.
Mi s-a intamplat si sa nu fiu lasat sa intru in refugiu, spunandu-mi-se ca este rezervat... Intamplator refugiul fusese reconstruit si de mine, asa ca petrecerea planificata n-a mai avut loc, cel putin nu acolo.
Dar asta tine mai mult de bunul simt si educatia celor care merg pe munte, fiindca si distrugerile si vandalizarile refugiilor sunt facute tot de cei care le folosesc.

Luni, 28 mai 2012 - 12:12

odin
odin
Rucsac

Da, asa este.
Rectific: in unele cabane din tara temperatura e ca afara. Atunci prefer in refugiu, cel putin nu platesc.

@dorubv: ceea ce spui e adevarat si necesita o lunga discutie si nu as vrea sa ma infig la aceasta discutie. Nu pot decat sa fac o remarca: daca organizez o tura cu baza la un refugiu e lipsa de bun simt fata de alti turisti. Ok. Aia ce cauta atunci acolo?

@cornel: ideea descrisa ar face ca in principiu sa eviti refugiile. Sa stii ca exista acolo si in caz de ceva sa te adapostesti. O chestie utopica dupa umila mea parere. De regula refugiile sunt chiar in poteca si servesc pt a adaposti peste noapte. Nu vad de ce nu as profita de acest lucru.

Luni, 28 mai 2012 - 12:07

cornlel999
cornlel999
Caraba

Intrebare: Daca ma prinde noaptea si sunt langa un refugiu, nu dorm in el deoarece afara nu sunt conditii vitrege sau ca nu ma aflu intr-o situatie de urgenta?

Luni, 28 mai 2012 - 11:16

dorubv
dorubv
Caraba

Dar nu toti se multumesc sa "primeasca"cazare moca si de cele mai multe ori in semn de recunostinta pentru adapostul primit lasa tot felul de gunoaie, inscrisuri sau lucruri inutile intr-un refugiu. Apoi merg cu pieptul in fata ca ei nu dorm la cabane, ca le place linistea si curatenia de prin refugii.
Cat despre organizarea de ture cu baza de cazare in refugii nu o pot considera decat lipsa de bun simt fata de ceilalti turisti.

Luni, 28 mai 2012 - 10:45

odin
odin
Rucsac

Florin, pui o problema filozofica.
Sa iti spun cu mana pe inima, daca un refugiu e construit sa intri in el numai inainte de a fi in pericol de moarte, atunci mai bine sa il darame! Sa puna iarba in locul lui. Asa dispare si refugiul, dispar si mizeriile din jurul lui. Scapa si cabanierii de ideea ca undeva mai sus e cazarea gratuita.
Si vorba aia...de ce sa nu imi planific o noapte acolo? Ca dorm in refugiu sau in multe cabane din tara, temperatura e la fel. Prefer sa fie gratis in schimb.

Luni, 28 mai 2012 - 09:55

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Ce distruge un refugiu? Vantul, ploaia, zapada, timpul, animalele salbatice?
Sau oamenii? Exceptand cazul refugiilor vandalizate de ciobani, singurii oameni care ajung prin ele sunt turistii. Care le folosesc pe post de cabana, preferand conditiile "bune" cortului.

REFÚGIU, refugii, s. n. 2. Loc de scăpare, de adăpostire în fața unei primejdii sau a unei neplăceri; adăpost, azil

Cati le folosesc in caz de urgenta si cati le considera structuri de primire turistice gratuite?

Luni, 28 mai 2012 - 07:55

filoct67
filoct67

in ultimul timp am innoptat prin mai multe refugii. nu are rost sa spun in ce stare le-am gasit, dar in comparatie cu ele as vrea sa mentionez refugiul autobuzul de pe platoul Padesului, construit si intretinut de fratii Balas din Nadrag care se poate spune ca ar fi de lux fata de celelalte refugii din muntii nostri.

Duminică, 27 mai 2012 - 19:38

Afisari: 4,028

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0633 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org