Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Piatra Mare
Muntii Piatra Mare

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#23  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Locuri de campat langa cabana caraiman (23)

florin75
florin75

Chiar langa cabana nu stiu, dar in zona sigur da. Evalueaza in schimb riscurile, au existat incidente cu ursi care au dorit sa-si petreaca noaptea exact in acelasi loc si in acelasi cort cu montaniarzii! Carpati.org Vara o furtuna cu fulgere poate prezenta un alt risc in zona!

Miercuri, 27 iunie 2012 - 15:39

white_wolf
white_wolf

Buna ziua tuturor iubitorilor de drumetii montane!La inceputul lunii iulie intentionez sa merg in Bucegi,mai exact pe traseul Jepii Mici si m-ar interesa sa stiu daca se poate campa cu cortul langa cabana Caraiman.

Miercuri, 27 iunie 2012 - 15:02

odin
odin
Rucsac

Nu asta zic. Se stiu locurile unde vin ursii de obicei. Padina de ex.
Daca pui cortul acolo trebuie sa te astepti la vizite nocturne. Vine sau nu vine, nu ai de unde sti. Nici macar daca vei fi in drumul lui.
Dovada...intreaba-l pe Cezy, la tura noastra ne-am intalnit in Padina unde era el cu niste cunostinte. Se pregatea de intalnire. Numai ca ursul s-a dus la altii. L-a iertat.

Miercuri, 17 septembrie 2008 - 10:37

dorin
dorin

Chiar nu stiam ca ursul ajunge in zona aia asa de aproape de cabana. nici nu mai auzisem de intimplari cu ursi in zona aia.... si cine isi face probleme atunci cind sta intr-un cort linga alte 100 de corturi????

Marşi, 16 septembrie 2008 - 19:52

odin
odin
Rucsac

Pai da...sigur a simtit mancare. Vorba ta, chiar nu stiu de ce a ales cortul tau, poate era cel mai aproape de el cu iz de mancare.
Cand spuneam "proasta inspiratie in a alege locul de campare" vroiam sa zic urmatoarele: daca stii ca zona respectiva primeste des vizita ursului, adica ursul e de-al casei, daca vrei sa pui cortul acolo cum se numeste?

Vineri, 5 septembrie 2008 - 11:33

dorin
dorin

Si eu prefer cortul. e mai salbatic si mai aproape de natura. dupa incidentul de la Muntele Rosu am mai iest cu cortul. pentru mine ursul nu e BAU - BAU!
Si referitor la proasta inspiratie in alegerea locului de campare, in cazul meu nu se potriveste pentru ca asa cum am mai spus erau in zona mai mult de 100 de corturi. ciini erau foarte multi, dar ursul nu s-a sinchisit de latratul lor. ia ignorat ca pe niste soricei. ciinii se aciuasera pe linga cortul meu pentru ca eu obisnuiesc sa ii hranesc. imi plac foarte mult ciinii. acestia la rindul lor s-au straduit sa apere cortul, au latrat, au facut mare taraboi, dar nu au avut succes. insa am ramas impresionat de loialitatea unor fiinte care au incercat sa apere cortul meu doar pentru ca le-am hranit 9 zile. am stat atunci cu cortul 12 zile in Ciucas. aveam un cort clasic model vechi cu bete de aluminiu. ursul a rupt 3 din betele care formau bara orizontala si a facut o ruptura in peretele cortului cam de 50 cm. pe acolo a scos sacosa cu mincare. aici a fost si vina noastra ca am lasat mincarea in cort dar cine se gindea ca la o asa aglomeratie de corturi ursul va avea curajul sa vina. dar foamea da curaj, nu?
oricum a fost o experienta pe cinste. asa ceva nu se uita. cu toata aceasta patanie nu am plecat imediat. nici macar nu am mutat cortul de acolo. am mai stat 3 zile chiar daca duminica seara au mai ramas doar 3-4 corturi acolo. am cirpit cortul si am facut citeva improvizatii ca sa mai stea in picioare.
Interesant e faptul ca ursul a venit simbata cind era cea mai mare aglomeratie si nu in timpul saptaminii cind erau pe tot platoul maxim 10 - 12 corturi.
In concluzie - iesiti cu cortul, iubiti natura - ursi vor mai fi si din cind in cind vor mai rupe cite un cort, dar acolo e mediul lor si noi suntem doar niste intrusi - depinde de noi daca stim sa ne transformam in musafiri!

Joi, 4 septembrie 2008 - 09:42

odin
odin
Rucsac

Lasati asta cu ursu' ca e o loterie. "Nu stati la cort decat daca nu gasiti loc la cabana" e o veche vorba a astora, sau mai degraba baga spaima in turisti pt a lua cazare.
De cele mai multe ori, muntomanii care se duc la cort sunt priviti ca "paria societatii" deoarece ii vor convinge si pe altii sa puna cortul si astfel cabana pierde clienti.
In multe zone din Bucegi (exceptie face Malaiesti) nici macar nu mi s-a vandut o paine chiar si la suprapret. Motiveaza ca o tin pt cei cazati la cabana care lipsesc cu desavarsire, cum zicea Caragiale...
Un muntoman la cort este o mare pacoste pt cabanieri. In afara de faptul ca nu plateste cazare, ii mai atrage si pe altii care vor prinde curaj sa intinda cortul si renunta sa DEA BANI la cazare. Din acest motiv, unii vor neaparat sa te vada plecat si cauta tot felul de sicane sa-ti faca viata amara.
"Vine ursul"...pe bune acum: daca vine ursul, vine, daca nu...nu! Ti-e frica sau nu, vine sau nu vine. Lui ii este indiferent.

La fel si cu refugiile. Care cabanier credeti ca are interesul ca deasupra lui sa fie un refugiu dragut unde sa doarma lumea gratis si nu la el sa dea bani? Mi se pare suspecta treaba ca salvamontul nu mai face patrule si refugiile se degradeaza din motive subiective si obiective. Si UNII cabanieri se bucura nespus din cauza asta.
Cel putin mie, nu mi s-a intamplat sa vina ursu' la cort. Sta mai mereu cineva afara si nu vine daca e forfoteala. Iar pe la unele cabane mai sunt si caini. Si sa nu credeti ca va veni ursul la conserva voastra daca are o stana aproape.
Mai degraba proasta inspiratie in a alege locul de campare e de vina. Nu ursul.

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 11:41

dorin
dorin

ursul e urs in toti muntii. si e la fel de infometat peste tot. Pentru ca peste tot s-a distrus arealul acestuia prin defrisari necontrolate si ilegale.
cu mai multi ani in urma mi-a rupt si mie cortul pe platou la Muntele Rosu in Ciucas. mi-a luat atunci toata mincarea. nu ne faceam probleme ca ar putea veni pentru ca era sfirsit de saptamina si erau montate peste 100 de corturi (stiu sigur pentru ca le-am numarat).....

Miercuri, 3 septembrie 2008 - 10:42

uranium
uranium

afurisiti ursii astia de bucegi

Luni, 1 septembrie 2008 - 08:42

goe
goe

Am fost la cabana Caraiman acum mai putin de o luna si am vorbit cu o echipa de salvamontisti care stateau acolo. Ei nu recomanda statul la cort decat daca nu mai gasesti loc in cabane, in sali de mese samd. Intalnirea cu ursul e foarte probabila. Multa bafta si carari cu soare.

Vineri, 1 august 2008 - 11:51

tepy
tepy

da, cred ca asa ar fi cel mai bine. multumesc mult @odin

Miercuri, 30 iulie 2008 - 08:34

odin
odin
Rucsac

depinde cati sunteti , si noi mergem cu cortul, dar stam de paza.e cel mai bine.

Marşi, 29 iulie 2008 - 23:17

tepy
tepy

cel putin nu pentru zona aia

Marşi, 29 iulie 2008 - 22:39

tepy
tepy

a...deci mai bine nu aleg cortulCarpati.org

Marşi, 29 iulie 2008 - 22:38

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Deloc Carpati.org

Marşi, 29 iulie 2008 - 20:41

odin
odin
Rucsac

Anul trecut a murit o americanca langa Babele si un tata cu fiul au dormit in cort la Caraiman si a venit ursu' peste ei...s-a lasat cu sange, ai uitat?

Marşi, 29 iulie 2008 - 20:36

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Da Carpati.org

Marşi, 29 iulie 2008 - 20:34

odin
odin
Rucsac

Nespus de mult imi placi, Mihai!
Ursu' vine peste tot...

Marşi, 29 iulie 2008 - 20:33

tepy
tepy

multumesc frumos

Marşi, 29 iulie 2008 - 20:16

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Da.

Marşi, 29 iulie 2008 - 20:09

Afisari: 4,138

#23  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0624 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org