Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Saua Batrana
Muntii Bucegi

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#23  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Locuri campare in Calimani! (23)

flav6085
flav6085

Da, am auzit de acest muzeu si de insemnatatea stancilor descoperite de Vasile Pata. Desi cercetarile au aratat ca acestea ar avea o anumite semnificatie si ca dateaza de foarte mullt timp, bineinteles ca nu putem fi siguri 100% de veridicitatea celor spuse. In plus, cei mai multi dintre noi nu suntem initiati in acest domeniu, deci e putin probabil sa ramanem foarte impresionati de 'Muzeul megalitilor'. Dar, ca in majoritatea cazurilor, un sambure de adevar probabil tot exista. Ramane, totusi, la latitudinea fiecaruia daca vom considera aceste descoperiri cu adevarat valoroase sau nu.

Miercuri, 20 iulie 2011 - 23:47

florinbalan
florinbalan
Rucsac

"Muzeul megalitilor" e format din 3 bolovani scrijeliti, adusi de d-l Pata cu ani in urma de pe deal, unde chipurile au fost gasiti de fiul sau, si este amplasat in curtea casei lor batranesti. Cat de autentici sunt...familia Pata stie mai bine. Cert e ca au convins multa lume, inclusiv pe T Naum, dar exista si un oarecare grad de scepticism in randul arheologilor care i-au studiat.

Marți, 19 iulie 2011 - 21:53

flav6085
flav6085

Mersi mult de tot pt detalii. Stiu ca marcajele nu reprezinta tocmai punctul forte al traseului si de aceea aveam cateva dubii. Dar se pare ca, incetul cu incetul, m-am lamurit. Voi vedea si mai exact de atat la fata locului.

Marți, 19 iulie 2011 - 21:45

ionutz
ionutz
Caraba

Salut!

De la pensiunea Poarta Calimanilor (unde cica s-ar afla si Muzeul Megalitilor) pana la coada Pietrosului faci maxim 4 ore. Traseul este in proportie de 80 % pe forestier, iar restul merge pe Paraul Haitii, marcaj cruce rosie. Marcajul este slab si sters, il gasesti pe partea dreapta a paraului, malurile sunt surpate si pline de vegetatie si doboraturi, ar fi necesare niste sandale. A doua vale care se deschide pe dreapta duce spre coada Pietrosului, nu sunt indicatoare in acest sens. Dai de o poiana mare unde este permisa camparea , sunt vetre pt foc si sursa de apa in izvorul care curge prin poiana. In poiana, urci pana in dreptul indicatorului care indica marcajul care vine de la “12 Apostoli” si merge pe sub creasta.

Chiar in spatele indicatorului este o poteca prin jnepeni care duce direct in creasta, nemarcata, urca pe un fel de jgheab, care a fost marcat in urma cu ceva ani buni. Ai de mers prin jenpeni cam 200 m dupa care mergi tot prin albia unui parau, si ceva grohotis. Pe la jumatatea urcarii ai o saritoare care se poate ocoli prin dreapta. Din poiana pana pe Pietrosul faci maxim 2 ore. De pe Pietrosul pana la Lacul Iezer ai maxim 4 -5 ore, la lac nu se poate campa si nici nu este recomndat (te mananca tantarii), dar poti sa campezi la 5 minute de lac vis-à-vis de refugiul salvamont, unde este loc amenajat pentru campare, vetre de foc si izvor.

De la locul de campare pana in Gura Haitii faci cam maxim 8 ore, depinde de starea jneapanului. Nu am mai coborat prin Cerbuc de vreo 4 ani, dar ultima data am facut cam 2 ore intr-o portiune de 500m de jneapan. Da un tel si intreaba la salvamont care este starea marcajului pe aceasta portiune si mai ales cam cat mai sunt jnepenii de mari!

Succesuri!

Marți, 19 iulie 2011 - 10:49

flav6085
flav6085

Si eu ma gandeam la o busola, sigur imi va fi de folos. In ceea ce priveste harta, am gasit una destul de detaliata cu traseul pe care vreau sa-l parcurg; cel mai probabil o voi imprima. Iar telefonul probabil il voi folosi mai mult sau mai putin, dar e important sa il am pentru orice eventualitate. Mersi mult de numerele de telefon si pentru toate informatiile date. Chiar sunt de ajutor.

Duminică, 17 iulie 2011 - 10:59

bolonitata
bolonitata
Caraba

Ajuta si o busola daca ai si neaparat o harta. Daca nu macar una de pe net sa imprimi pe alb negru. Eu in ultima vreme folosesc si imagini din Google Earth unde nu stiu cum arata vegetatia etc. Semnal la telefon in principiu exista cu intreruperi pentru Orange in zona crestei principale. In alte retele nu stiu care e situatia. Numerele de la salvamont Mures : 0728 289 442 sau 0729 988 844 daca "arde" iar daca arde dar nu ff tare 0745752439 e numarul meu personal poti sas ma intreni de partea sudica care o cunosc destul de bine.

Cu stima,

Szabi

Vineri, 15 iulie 2011 - 17:01

flav6085
flav6085

Am inteles, mersi mult din nou.. Inseamna ca marcajele nu ar trebui sa fie o problema, mai ales ca ele sunt de mare ajutor in acest caz.

Vineri, 15 iulie 2011 - 15:32

bolonitata
bolonitata
Caraba

Din Gura Haitii acum 3-4 ani era ok marcajul, atentie trece in prima parte prin ogradile localnicilor. In creasta de la 12 Apostoli- Pietrele Rosii - Pietrosul era acceptabil iar in creasta principala e destul de Ok. Trebuie avut grija in "marea" de jnepeni ca sunt o gramada de poteci secundare care nu duc in aceasi loc ca cea marcata. Din pacata aici marcajele sunt pe bolovani. Ex. la coborarea din Vf. Negoiul Unguresc catre saua Negoiu. In vreme cu vizibilitate buna nu sunt problema deosebite.

Cu stima,

Szabi

Vineri, 15 iulie 2011 - 12:26

flav6085
flav6085

Va mai deranjez cu o mica intrebare. Ce puteti sa imi spuneti despre marcaje. Sunt ok? sau ....

Vineri, 15 iulie 2011 - 12:11

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Singurul loc in care nu ai voie sa campezi este rezervatia 12 Apostoli. In rest unde gasesti loc bun. E plin.

Vineri, 8 iulie 2011 - 11:35

flav6085
flav6085

Intr-adevar, din cate am observat, m-tii Calimani nu sunt vizitati de foarte multa lume, dar nu consider acest lucru un impediment. Am vrut sa lamuresc si aceasta problema, deoarece trebuie sa ma ocup de toate detaliile inainte de plecare.
In orice caz, mersi mult de informatii. Sper sa iasa totul ok pana la urma.

Joi, 7 iulie 2011 - 21:19

bolonitata
bolonitata
Caraba

In principiu pe unde gasesti o zona in care sa pui cortul. Nu sunt specificate puncte exacte unde se poate campa. Pe site-ul oficial al parcului zice ca sunt zone unde sunt amenajate vetre de foc dar parerea mea ca daca se poate sa nu pui foc daca ai un primus sau ceva de genu. Unde campezi sa nu distrugi vegetatia si sa nu lasi gunoi dupa tine. Nu cred ca te ia cineva de tine daca pui pur si simplu cortul undeva pe creasta. Ai grija sa inchizi portile gospodariilor prin care treci ca sa nu dispara animalele satenilor si sa nu te surprinda daca o sa gasesti gard chiar in padure sau pe un drum forestier. Eu am mai campat pe langa stancile de la " 12 Apostoli " in saua Negoiu ( intre vf Negoiul Unguresc si Pietricelu-Retitis), pe Vf. Retitis langa statia meteo sau langa tablita care indica directia catre lacul Iezer ( aproape de lac ). Mai mare probabilitatea sa dai peste mos martin decat peste un ranger.Eu am facut o gramada de ture in care nu am vazut suflet de om in cateva zile. Daca te ia cineva la "interogat" ca de ce campezi acolo ( putin probabil) poti sa zici ca tu nu faci nici 000.1 % din distrugerile pe care le fac turmele de oi sau "conducatorii" acestora.

In rest iti doresc o tura faina si daca doresti alte informatii nu ezita sa intrebi.

Cu stima,

Boloni Szabolcs

Joi, 7 iulie 2011 - 15:47

flav6085
flav6085

As vrea sa dau o tura in calimani. Cu traseul Gura Haitii-Muzeul Megalitilor-Vf Pietrosu-Vf Neagoiu Unguresc-Saua Neagoiu-Lacul Iezer-Cerbuc-Vf Tiganu-Gura Haitii.

Intrebarea mea este unde se poate campa? Avand in vedere ca Mtii Calimani sunt rezervatie naturala.

Joi, 7 iulie 2011 - 12:08

nodismarius
nodismarius

Se poate caza la cabana Lomas www.lomas.ro pe perioada weekendurilor, suna-ti inainte. Cu cortul daca imi zici ce ruta vrei sa urmezi iti pot indica unde poti campa in siguranta

Luni, 15 martie 2010 - 10:06

minel
minel
Caraba

Nu uitati traseul,Bistrita-Orheiul Bistritei-Ragla-Budacu de Sus-Cabana Aluneasa sau Cabana Dealu Negru.Din acest traseu ajungeti la "Trei Hotare",adica Bistrita-Nasaud-Mures-Suceava,hotar din centrul Calimanilor ce desparte cele trei judete si de unde puteti cobora spre Vatra Dornei sau Mures.Traseul nu este marcat,acces auto pana in Budacu de Sus,drum forestier pana la Cabana Aluneasa si Dealu Negru si m-ai departe drumuri forestiere si carari.Cabanierii sunt foarte buni ghizi,cazarea este ireprosabila.Persoana de contact ing.Pintea de la OS Dealul Negru cu sediul la Orheiul Bistritei.

Duminică, 14 martie 2010 - 12:50

ionutz
ionutz
Caraba

Salutare!

Dacă urcați din Toplița pe cruce roșie cam la 6-7 ore (vara) este refugiul salvamont pe partea dreaptă ( închis în orice anotimp și ferecat bine cu obloane de fier) iar vis-à-vis de el la vreo 200m este amenajat loc de campare unde puteți să faceți foc având alături și un mic izvor.

Mai puteți să campați la lacul Iezerul Călimanului care se află cam la 20 de minute de mers de la locul de campare. Tot de la locul de campare cam la o oră, o oră jumătate este stația meteo Rețitiș unde de asemenea puteți să dormiți. Dacă vreți să vă petreceți noaptea la stația meteo luați-vă apă de la izvor fiindcă la stație nu există apa disponibilă și pentru turiști, asta dacă nu preferați să topiți zăpadă. Ideal ar fi să dați și un telefon înainte să vedeți dacă sunt locuri disponibile.

Refugiul Bistricior (de asemenea închis) se află cam la două zile jumătate de Toplița, se ajunge la el în trei ore jumătate-patru din Colibița și patru ore jumătate- cinci din Dornișoara.

Săptămâna trecută am vorbit la telefon cu salvamontul din Bistrița și mi-au spus ca zăpada este destul de mare dar și extrem de instabilă.

Tură faină și vreme bună să aveți!

Duminică, 14 martie 2010 - 11:13

fuligjimmy
fuligjimmy
Coarda

De la Toplita spre Pietros, daca urci pe valea Lomasului si a Puturosului, loc bun de campare ar fi la lacul Iezer.

Duminică, 14 martie 2010 - 08:51

vercingetorix
vercingetori..
Caraba

singurul lucru ce pot sa-ti spun acum la cald despre calimani e ca zapada e cam marisoara !! cam orice traseu se face aproape in timp dublu fata de vara ! deci forta multa !

Duminică, 14 martie 2010 - 00:11

rond
rond

Sub varf imediat ce incepe traseul spre 12 Apostoli e un loc bun intre jnepeni. La 5 min. dupa, e un izvor in poteca. Intre Toplita si varf nu stiu; noi am venit dinspre Colibita.

Sâmbătă, 13 martie 2010 - 18:32

felicia
felicia
Coarda

Prumul popas de somn il poti face la refugiu Bistricior!
De acolo se urca in creasta si se pot gasi locuri fara probleme!

Poti lua informatii si de la salvamontisti de la refugiu care sunt foarte de treaba!

Sâmbătă, 13 martie 2010 - 18:25

Afisari: 4,606

#23  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0665 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org