Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Moldoveanu
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Cum mai e Cabana Babele? (10)

andynho
andynho
Caraba

ok

multumesc mult.

Luni, 10 mai 2010 - 20:33

arcarius
arcarius

Pai chiar nu eram ironic. Ce D-zeu sa zic???
O cabana e o cabana. Iar cab.Babele este chiar una ok. Are chiar si cam. duble cu baie proprie Carpati.org
Vrei sa stii daca sunt geamuri sparte, mobila rupta, pereti daramati, cearsafuri/prosoape schimbate zilnic sau la saptamana suni la nr.de pe site (i-am pus si link-ul desi o simpla cautare pe net te duce direct la site-ul cu pricina sau la similare; vezi H.Pestera etc.) si intrebi tot ce este de intrebat.
Eu zic asa: nu strica o minima informare personala in prealabil si dupa aia intrebari pt.clarificari suplimentare Carpati.org
Si daca nu-i ok (functie de gusturi), intr-un interval de 1-1,5 h, in Bucegi, ai o gramada de alte variante in directii cat se poate de variate.
Impresiile mele despre cabana asta sunt f.bune; si merg in fiecare iarna acolo de mai multe ori pe sezon de schi.
E adevarat ca eu ma duc doar sa mananc dar mai schimbi o vorba cu unul cu altul (din aia care sunt si cazati) si constati ca sunt multumiti.

Luni, 10 mai 2010 - 11:09

private_rayen
private_raye..
Cort

La Hotel Pestera este mult mai scump. Daca doresti sa te convingi ai la ei pe site sectiunea "preturi" si vezi acolo ( e si mic dejun inclus). La Babele...nu stiu sa-ti zic exact cat este. Poti incerca dand un telefon sau te va ajuta cineva de pe site...care a fost recent prin zona.

Luni, 10 mai 2010 - 10:29

andynho
andynho
Caraba

@arcarius : nu inteleg.. vrei sa spui ca la Motel Pestera sunt aceleasi preturi ca la Cab. Babele? eu auzisem ca este scump. Adica,cam cat de persoana/noapte?

Luni, 10 mai 2010 - 09:32

private_rayen
private_raye..
Cort

Cabana Babele. Diversitate. "Pestritism". Poti intalni fel si fel de oameni. Accesul facil la aceasta dicteaza diversitatea de care-ti aminteam. Personalul cabanei nu este chiar serviabil si zambitor. Conditiile de cazare sunt de la ...camera dubla ( conditii f bune) cu dus pana la camera cu mai multe paturi ( acceptabil). In acestea din urma iarna au fost probleme cu incalzirea si cu etanseitatea geamurilor....dar in luna in care doresti sa mergi banuiesc ca va fi ok . Atmosfera.... dictata de diversitate. Poti intalni si "majorate" in cabana, si "petreceri de liceu" dar si cateva chitari ratacite dand o tenta montana, tenta care dispare adeseori din aceasta cabana.
Pestera este deschisa biletul fiind in jurul la 10 Ron. Timp de vizitare aprox 45 min - 1h. Cat despre traseul amintit.... eu pot sa-ti ca am dat de ursi pe traseul Pestera - Piatra Arsa ( misuna ursul prin jnepenisul alpin). Zona Padina este cunoscuta pentru intalnirile cu ursii prin zona corturilor si nu numai.

Luni, 10 mai 2010 - 08:32

cipicernat
cipicernat
(admin)

Poate ca omul nu a intrat niciodata in cabana Babele.

Va rugam sa raspundeti la intrebarea pusa (intrebare destul de clara) si sa evitati divagatiile.

Luni, 10 mai 2010 - 08:14

arcarius
arcarius

@andynho; impresii recente iti pot oferi din luna febr. cand am fost la cateva ture de dat la vale pe schiuri intre Babele - Pestera. Am mancat la Babele.
Cab. este tot acolo, tot asa cum o stim, mancarea ok, preturi ok, cazarea este tot aia (stiu ca sunt si ceva cam.cu baie proprie asa ca poti suna din timp sa-ti rezervi una), apa curgea, curent era, peisajul tot ala etc.
Carpati.org
Nu inteleg cam ce fel de impresii doresti. Ti-am pus un link cu nr.de la cab. ; suna si intreaba ce mai vrei tu sa stii in plus.
Nu te multumeste cab.Babele, iei cabina si cobori la Pestera (sau o faci pe picioare); acolo au un hotel care este kul fata de cabane (si preturile sunt la fel).
Nu vrei nici asa; pui si tu cap compas Piatra Arsa si stai acolo; in 1/2 ora ajungi. daca mai mergi vreo 3/4 ora pe acelasi traseu, de la Piatra Arsa ajungi la Cota 2000 si stai la Miorita.
Depinde ce vrei sa faci a 2-a zi.

Luni, 10 mai 2010 - 06:29

andynho
andynho
Caraba

deci..oameni buni..
pana la urma..

ce puteti sa-mi spuneti despre Cabana Babele?

impresii recente?

Duminică, 9 mai 2010 - 23:17

arcarius
arcarius

http://www.babele.ro/05-contact.htm
Ii suni si stabilesti cu ei ce si cum.
Pestera este deschisa, biletul costa vreo 10-15 lei (nu mai stiu f.exact), dureaza vreo 30-40 min vizitarea ei (cu tot cu cascat gura si facut poze).
Teoretic in tot masivul Bucegi este posibil sa te intersectezi cu ursi. Traseul precizat de tine are o mare portiune prin padure.
Fiecare nu norocul lui insa din cate am inteles anul trecut de la baietii de la Salvamont cel mai mare pericol este pe ruta Motel Pestera - cab.Piatra Arsa.

Sâmbătă, 8 mai 2010 - 22:40

andynho
andynho
Caraba

1.cine imi poate spune cum se mai prezinta cabana Babele?
conditii,preturi,confort,atmosfera?
2. Pestera Ialomitei este deschisa in iunie-iulie,cat costa intrarea,si cat timp este necesar pt. vizitarea ei ?
3. Pe traseul Pestera-Cab. Padina-Cab. Miorita ( banda rosie ) este pericol de ursi in iunie-iulie?

Sâmbătă, 8 mai 2010 - 18:49

Afisari: 2,116

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0556 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org