Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Scarita
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Cazare in Apuseni (Vladeasa, Gilau sau Meses) (14)

cristi_dav
cristi_dav
Busola

mda, asai cum zici, se mai gaseste cate'un destept....cand am fost acuma in iulie chiar coboram de sus de la cascada jos la baza ei si am vaz un grup care tocmai si'or pus masina deoparte si si'or instalat picnicul !!! incredibil... eram cu prietena, ca de obicei, dar ce sa le zicem? ce drept avem noi ? poate ne si dau in cap... apoi a venit un salvamontist tinerel, cam ca si noi pe la 20 ani, si din toata puzderia aia de oameni care erau la cascada (prunci, aia cu picnicu, excursionisti ce si'au lasat masina pe vale ca sa urce la cascada si altii....insa eram sigurii cu rucsaci in spate, izolire si corturi....ah, si bocanci) si nici nu am apucat ! sa scot un "buna ziua" sau un "salut" si el deja ne'a salutat....a trecut printre toti si doar pe noi ne'a salutat! eu nu am apucat, ca aveam de gand sa il salut si sa intru cu el in vb, dar a facut'o el....frumos moment.... DAR unde la restu aceasta "cultura" (pot zice si asa) a muntelui ? unde ? (in rapa, sa nu zic budaCarpati.org )

sa nu mai zic ca eram jos in valea ce iese de la pietrele albe si auzeam sus atv'uri....i'am blestemat oleaca si eu si prietena....la fel, pe dincolo pe la cabana vladeasa un grup de parapantisti urca cu masina !!!! pe vf ca sa se lanseze....da ce dumnezeu ma, li greu sa faca o plimbare de 45 min pana pe var? ca parapanta aia nu cred ca are nici macar jumate din greutatea pe care o port eu sau prietena tot muntele in spate

am vazut conditiile cabanei, dar pentru mine sunt...un pic prea multe Carpati.org ...am zis pt mine !, insa la pretul acela (daca mai e valabil) ...e foarte rentabil Carpati.org si imi place cum arata, asa mai rustic, nu a viloaca d'aia de atrage toti ai' cu bani

deocamdata ma rezum la tzeluri mai mici, cum ar fi creasta fagarasului vara asta (nu ca ar fi considerat un tzel mic, atata timp cat inafara de vladeasa vf nu am urcat mai sus, da ziceam si io, in comparatie cu alpii) insa la anu sper sa am bani ! sa ajung in bulgaria pe mussala la 3000 m, e mai sus Carpati.org
si apoi o'm vedea... normal, oricine isi doreste sa ajunga in alpi, insa banii au cuvant in afacerea asta...sa speram ca poate poate Carpati.org

Luni, 30 iulie 2007 - 06:26

aogoga
aogoga

Acelasi lucru m-a fermecat si m-a atras intotdeauna in acea zona. Comparat cu Valea Prahovei ramane totusi relativ salbatic. Infrastructura e subdezvoltata si mai ... miroase a padure si nu a gaze de esapament, desi mai e cate un destept, care si-ar dori sa conduca jeep-ul pana in varful cascadei. Carpati.org
Trebuie insa sa raman realist si sa accept ca procesul de dezvoltare al vaii e in plina desfasurare si e ireversibil. Nu pot decat sa sper ca va avea loc asemenea cabanelor si traseelor din Alpi si ca se vor gasi mereu oameni inimosi, care sa influeteze pozitiv aceasta evolutie. Nu ma consider un foarte bun cunascator al intregii regiuni, insa sunt un mare iubitor al ei. Carpati.org
La cabana s-au implementat aceleasi sisteme, pe care le vei regasi si la cabanele din Alpi si s-a incercat pastrarea partilor originale, cat mai mult posibil si asta nu pentru ca nu ar fi fost bani sa fie schimbate, ci pentru ca ele tin de locul acela si asa trebuie sa si ramana. Carpati.org

In rest ... nu te sfii sa imi scrii, daca vrei... si mai sus, si mai sus... si iti iei si Alpii ca tinta. Sunt sigur ca ti-as putea oferi cateva tip-uri. Carpati.org

Numai carari cu soare iti doresc!

Luni, 30 iulie 2007 - 00:02

cristi_dav
cristi_dav
Busola

imi place, imi place si cum gandesti si ce spui !
la faza cu vremea rea ori buna, mama ce dreptate ai....la faza cu pro natura nu pur0turistica, o cam observ, doara nu degeaba e mai sus cabana...

nu stiu daca ai remarcat la mine, dar daca dai la search la membri la userul cristi_dav vei vedea ca am 2 jurnale active: "craciun in vladeasa"(varf si pietrele albe) si "o vara de vladeasa"(varf,pietre,cascada rachitele, creasta pana aproape de piatra talharului si piatra banisorului din visagu) deci am cam umblat pe acolo si stiu zona...

insa ! ceea ce m-a uimit pana in adancul sufletului este ca in toti cei aprox 150 km facuti pe munte in 3 iesiri acolo NU am vazut decat 2 flacoane.... DOUA !!! (exceptand zona vaii stanciului si drumul de-a lungul vaii hent)... ma uimeste curatetia de pe vladeasa, si de aceea respect atat de mult acel munte uitat pur si simplu de dezvoltarea turistica

imi pare bine ca am avut ocazia sa vb cu un cunoscator al Vladesei !
te salut !

Duminică, 29 iulie 2007 - 23:39

aogoga
aogoga

P.S. Fa mai departe asa... si fa public ori de cate ori ceva nu in regula in zona. Le faci Apusenilor un mare favor prin asta. Eu nu pot din pacate, ca in timpul studentiei mele la Oradea, sa ma reped atat de des incolo, insa nu pot decat sa salut astfel de ... initiative. Keep going! Carpati.org

Duminică, 29 iulie 2007 - 23:31

aogoga
aogoga

Buna Cristi,

am vrut numai sa nuantez putin ce ai spus tu, in nici un caz sa te contrazic. Carpati.org Sunt de acord in ce priveste camparea, cand e facuta cu cap. Cei mai multi insa nu tin cont si rezultatul se vede de multe ori. Carpati.org
Legat de vreme nu pot decat sa adaug ce spun cativa buni prieteni de-ai mei de la DAV (Deutscher Alpen Verein)... nu exista vreme buna sau rea, ci numai haine nepotrivite!

Multe salutari si sper sa ne mai auzim si pe alte teme. Am un mare interes in ce priveste ecologia din zona si mai ales, m-as bucura sa se dezvolte o cultura sa spunem asa pro-natura si nu una pur-turistica.

Numai bine.

Duminică, 29 iulie 2007 - 23:22

cristi_dav
cristi_dav
Busola

acuma am inteles, ti'am vazut profilul...
nu am vrut sa jignesc sau sa fac antireclama, am oferit doar ce mi'a cerut userul.... parerea mea... si parerea mea e ca in vladeasa loc mai bun de somn decat la cabana vladeasa nu cred ca este .... din pct dvdr al frumusetei si salbaticiei al zonei
oricum, atata timp cat are masina si poate sa ajunga in rachitele usor (nu ca mine pana in bologa cu personalu' si apoi perpedes pana pe vladeasa Carpati.org ), de ce sa nu incerce ? daca nu e in puzderia de pe vale, cu atat mai bine Carpati.org

Duminică, 29 iulie 2007 - 23:14

cristi_dav
cristi_dav
Busola

nu am vorbit din auzite sau vazute pe siteu lor, chiar am fost in rachitele si mai exact in zona vaii stanciului, cu acea puzderie de pensiuni si cabanute...

asa cum ai zis, se pare ca am avut partial dreptate...am crezut ca aceasta cabana este jos pe vale, m'am inselat si imi cer scuze, dar oricum pe cealalta jumatate, si anume partea mea de adevar, ca pana sa ajungi acolo tot pe valea aia a stanciului plina de ce ti'am zis mai devreme mergi....asa cred...

oricum, eu vroiam sa imi afisez partea de adevar din tot, imi cer scuze daca am si gresit...

si iti dau si parerea mea privind "prin camparea aleatorie nu se dauneaza naturii la fel de mult" : ceea ce daunezi, atata timp cat campezi respectand natura (cum o fac eu sincer vorbind) nu vei lasa in urma decat o pata de 2/2 m de iarba culcata la pamant si poate si uscata fata de restu ierbii daca o plouat pe acolo

si inca ceva, cei care ies la munte serios, stiu ca si campatul in vreme proasta este tot un campat, este un campat mai greu si cu riscurile lui, da isi are frumusetea lui si locul lui in tainele muntelui pt cei care le cunosc...

sper ca nu ne certam ...nu? schimbam doar niste pareri !

toate cele bune si de partea ta Carpati.org

Duminică, 29 iulie 2007 - 23:09

aogoga
aogoga

Buna Cristi,

ce spui e partial adevarat si nu vreau sa intru intr-o polemica cu tine pe aceasta tema. Un singur lucru as vrea totusi sa amintesc, de dragul unei descrieri cat mai corecte si impartiale. Si anume... Cabana Piatra Alba nu e la drum si nu e nici inconjurata de, asa cum lasi sa se inteleaga, o padure de pensiuni. Se vede si din poze. E pacat sa prezinti totul din aceasta lumina, avand in vedere ca nu ai fost acolo, ci numai pe site. E intr-adevar de asemenea pacat ca zona isi pierde de la an la an din salbaticie. E un rpoces ireversibil. Carpati.org Totusi eu raman de parere ca ramane un punct bun ca si baza.
Se poate campa desigur peste tot, atata vreme cat timpul e frumos. Dar ma intreb, daca prin camparea aleatorie nu se dauneaza naturii la fel de mult.
Dar asa cum spui... fiecare se poate informa si decide cum crede mai bine pentru el.
Totusi data viitoare mergi pana sus la cabanuta, asa cum ai facut la Vladeasa si apoi te poti pronunta mai exact si nu asa general cum o faci acum.

Multe salutari.

Duminică, 29 iulie 2007 - 22:47

cristi_dav
cristi_dav
Busola

in plus, daca vrei muntii padurea craiului (usor accesibili pe cale ferata) pt vizitarea pesterilor si trasee din zona vad-suncuius atunci:

cabana zenovia, comuna suncuius, in defileul crisului, mai exact la gura pesterii unguru mare (oricine de acolo stie si va poate indruma) , pret pe undeva ca si la cabana vladeasa, conditii la fel

dar totusi! in spiritul adevaratului mers la munte eu iti sugerez sa iti iei un cort si sa nu dai banii pe cabane, asa e si clasic si ...merita !
numai bine

Duminică, 29 iulie 2007 - 22:32

cristi_dav
cristi_dav
Busola

am intrat la acel site al cabane piatra alba sau cum se numeste, si nu vreau sa ii fac anti-reclama, insa:
1: pana acolo ai km buni de facut, deci daca mergi cu trenu nu ajungi
2: zona este impanzita de turisti "de valea prahovei", atv'ishti si motociclisti + existenta pensiunilor, deci daca esti om ce cauta salbaticia nu ai ce cauta acolo...
in plus la cabana vladeasa este mai ieftin, e zona MUUUL mai pitoreasca si nu ajung manelisti si stricatorii de natura (cel putin deocamdata, pana nu fac drumul pana acolo....eu sper IN VECI sa nu il faca ! )
numai bine in alegere Carpati.org)

Duminică, 29 iulie 2007 - 22:25

cristi_dav
cristi_dav
Busola

vasile todea, vezi ca s'ar putea sa te inseli cu faza "cele mai faine din apuseni" ... iar celui care a cerut informatii...
sper ca nu postez prea tarziu...

Cabana Vladeasa

Conditii:

Localizare: versantul nordic al masivului Vladeasa

Acces: cel mai usor din satul Rogojel, catun aflat la poalele masivului, partea nordica; sau de mai departe: Bologa - Rogojel sau Huedin - Rogojel

Capacitatea de cazare: in jur de 30 persoane

Facilitati: grup sanitar, soba in camere, electricitate si servire mancare

Altitudine: 1430 m

Cabanier: Ioan Potra

Pret: 12 lei / loc / noapte

Telefon: 0743-062378

Altele: 1.5 lei cafea 1.5 lei ceai 3.5 lei doza de bere

Actualizare: Luni, 2 Iulie 2007

Duminică, 29 iulie 2007 - 22:19

craftlau1986
craftlau1986..

Carpati.org multumesc pt. informatiii!
imi vor folosi toate !
Vreme buna tuturor!

Luni, 9 iulie 2007 - 17:46

aogoga
aogoga

Buna,

arunca o privire pe site-ul Cabanei "Piatra Alba".

http://www.piatra-alba.com/RO/db74.html

S-ar putea sa fie exact ceea ce cauti.

Numai bine.

Sâmbătă, 31 martie 2007 - 00:00

vasile_todea
vasile_todea..

arieseni nu vrei??
e un punct bun de plecare catre multe obiective,de fapt cele mai faine din apuseni

Luni, 12 februarie 2007 - 00:00

Afisari: 2,204

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0660 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org