Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Santilia Mare
Muntii Leaota

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#29  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Cazare Babele (29)

odin
odin
Rucsac

De cele mai multe ori, noi ca turisti provocam o discutie cu cabanierii.Se intampla oricui sa greseasca,sa faca ceva rau,daca nu te contrazici cu ei , e totul ok.Sa nu uitam ca totusi suntem la ei acasa.E adevarat ca mie m-i s-a intamplat sa mananc rosii cu lapovita in Bucegi,dar cred ca-l enervase ceva pe cabanier inainte si eu am tras ponoasele...In rest nu am de ce sa ma plang,decat ca uneori pretul camerei nu e egal cu puterea calorica a caloriferului.Oricum asta nu e un motiv sa punem cabana respectiva pe ' lista neagra '.

Marŝi, 26 februarie 2008 - 22:18

dinudr
dinudr
Coarda

Problema nu este... ce e mult mai placut,problema este ca pe munte uneori e suficient sa gresesti numai o data,consecintele au fost de multe ori fatale.Si,in fond ,ce ar trebui sa facem,sa incalcam toate legile muntelui si sa-i sfatuim pe ceilalti turisti sa le incalce de la bun inceput,doar sub pretextul ca e mult mai placut sau ca aproape toti in trecut am omis sa aplicam o anumita regula?Daca toate regulile astea,poate pentru unii mult prea rigide sau neplacute,ar fi fost respectate,nu am fi existat atatea accidente.Pentru unii e placut si sa bea ca porcii,sa faca galagie sau scandal in camere si sa se certe cu cabanierii,uitand ca a doua zii turistii poate au de parcurs un drum lung si tb sa fie odihniti.Dar pentru ceilalti e tot la fel de placut?
E adevarat,si cabanierii nu sunt toti la fel,sunt si ei oameni si mai gresesc,dar este deseori si vina turistilor.
Si,desigur,fiecare poate scrie orice,numai ca mai trebuie sa ofere si argumente logice.

Joi, 4 octombrie 2007 - 11:29

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Bine ai grait, Vintila, si sunt de acord cu tine !

Joi, 4 octombrie 2007 - 11:21

vintila
vintila

Nu vreau sa iau partea cabanierilor dar cred ca comportamentul acestora se datoreaza si calitatii turistilor care le calca pragul si in Bucegi, slava Domnului, gradina este mare si diversificata.
Cele mai multe probleme cu cabanele le-au auzit in Bucegi - pentru ca si cei mai multi turisti din aceata zona au probleme si aici nu vb de oamenii de munte adevarati care exista prin aceste locuri ci de pseudomuntzomanii care ii intrec mult ca numar pe cei din prima categorie. La Babele eu nu am stat, in schimb am stat de cateva ori la Caraiman, si tot asa citisem si eu numai vb "de bine" despre cabana si cabanier, dar am fost placut surprins cand omul de acolo s-a comportat normal si nu ne-a deranjat cu nimik, ne-a ajutat cu apa si tot ce am mai avut nevoie.

So....... un fel de concluzie: nu sunt de parere ca numai cabanierii sunt vinovati pentru aceste probleme, ar trebui sa ne mai uitam un pic si in curtea noastra, inainte de a da cu pietre...

Joi, 4 octombrie 2007 - 11:15

cipicernat
cipicernat
(admin)

Mihai… Excusez moi. J’étais fatigué! Carpati.org Bon. Alors "Bine ati venit! Welcome! Soyez les bienvenus !"

Joi, 4 octombrie 2007 - 09:56

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Domnu' Cernat, ati uitat mult mai celebrul " Soyez les bienvenus ! ":-)

Joi, 4 octombrie 2007 - 09:20

cipicernat
cipicernat
(admin)

@Alexuta : Ursul se deplaseaza destul de mult in cautarea hranei. Prin urmare, desi in principiu sunt de acord cu ceea ce spui tu, este o afirmatie care este adevarata mai degraba atunci cand vorbim de masivele mai izolate (cu alte cuvinte in Bucegi este destul de relativa treaba... depinde de noroc).

@Cristi : Eu merg destul de mult in doi in special in turele de trekking, uneori chiar si singur. Dar in turele alpine este bine sa fie macar trei persoane (astfel incat in caz de accident sa ramana o persoana langa accidentat, iar o persoana sa plece dupa salvatori.. asta este teoria - s-au mai vazut si cazuri in care cel care a plecat dupa salvamont s-a accidentat la randu-i). Despre utilitatea prezentei celei de-a treia persoane, in turele mai dure...tu insusi recunosti acest lucru in jurnalul tau din Fagaras. Carpati.org

Mai avem de invatat la capitolul civilizatie, in general, si de respect fata de ceilalti ocupanti ai cabanei, la fel cum regretabil este si ca unii cabanieri nu au inteles cum sta treaba cu "Fiti bineveniti! Welcome!" si alte urari de gen.

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 23:44

alexutza88
alexutza88

cred ca mai mult risti sa te intalnesti cu ursu pe langa cabane sau locuri de campat decat in locuri izolate, "coclauri"... si cred ca nici nu mai trebuie mentionat faptul ca e absolut bestial

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 23:14

cristi_dav
cristi_dav
Busola

da alexutza, toti recomanda sa nu se mearga singur sau in nr de 2 per munte, dar multi merg... multi nu recomanda campatul in alte zone decat cele speciale dar multi o fac ....si enumerarea continua...

multe recomandam....dar multe chiar le facem...si sincer....e mult mai placut ! (asta strict la campat pe coclauri)

unde e problema de ursi....ramane de vazut Carpati.org

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 22:52

dinudr
dinudr
Coarda

Da,se poate ,dar avand in vedere ca in vara asta o fata a murit,iar un alt turist a fost grav ranit,riscul e mult prea mare.

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 20:54

alexutza88
alexutza88

surpinzator, sau poate ca nu, de fiecare data cand am dormit "pe coclauri" n-am avut nici o intalnire cu ursi. sa nu se inteleaga ca recomand dormitul pe unde apuci, era doar o observatie.

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 20:51

dinudr
dinudr
Coarda

Avand in vedere nr mare de ursi din Bucegi si incidentele produse de acestia,mai ales din zona Babele-Caraiman,NU RECOMAND NIMANUI SA MAI DOARMA CU CORTUL.

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 20:44

darkhriss
darkhriss
Coarda

Stiu cate posibilitati sunt, dar deocamdata merg doar cu parintii, si nu prea pot sa o pun pe mama sa doarma in cort....la Omu vreau sa merg, dar inca mai duc tratative. Peste cativa ani stiu ca o sa merg ca lumea la munte, ma refeream ca Babele e cea mai buna solutie pt moment Carpati.org

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 19:43

alexutza88
alexutza88

sau este cabana Caraiman unde e altfel fata de Babele

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 15:03

aragonit
aragonit

Cea mai buna alegere? Nu cred. Ai Omu si Piatra Arsa. Sau cobori la Padina. Sau la Salvamont. Mergi cu noi(club) si vei vedea si alte posibilitati.

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 14:58

cristi_dav
cristi_dav
Busola

te'ai gandit vreodata sa lasi chestiile gen cabane si sa iti iei un cort sa iesi calumea pe munte ? /Carpati.org

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 14:56

darkhriss
darkhriss
Coarda

Merg la Babele pentru ca la variantele pe care le am, e cea mai buna alegere

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 14:51

aragonit
aragonit

Nu vreau sa fac ordine in casa altuia ci pur si simplu sa existe ospitalitate. Si eu vreau liniste in cabana dar daca se canta frumos nu ma deranjeaza. Legea muntelui trebuie sa fie valabila, indiferent a cui este cabana. Mi-ar face placere sa stam de vb intr-o zi la o cafea, suc, bere. Poate facem ceva util pt iubitorii muntelui. O zi buna.

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 13:20

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Cabana este un loc de liniste. O cabana in centrul Bcurestiului nu are nici un sens. Cand merg la munte, nu am nici un chef, dar nici unul, sa ascult behaieli mai mult sau mai putin armonioase. Mai ales cand revin ostenit dintr-o tura sau plimbare. Merg la munte sa-mi linistesc sufletul nicidecum sa-mi frece careva creierul cu zgranganeala lui. Orica ar fi el.

Cat despre cabane, in general, ele au un statut privat. Se pare ca in decembrie 89 comunismul a cazut. Una dintre consecinte este disparitia proprietatii comune. O alta consecinta, doar partial executata, a fost retrocedarea bunurilor pe care "masele populare" si le-au insusit in mod abuziv. Prea putine din cabanele fostului SKV, de exemplu, au fost retrocedate, din evidente motive mafiote.

Altfel spus, nu vad cum poti sa te duci sa faci ordine in casa altuia ?

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 13:00

aragonit
aragonit

Draga Mihai.tele, solutia nu este cea mai buna. Pt ca vin altii care se vor caza si starea va perpetua. In dauna noastra. Eu voi incerca sa iau masuri. Nu pot sta cu mainile in san si sa astept ... ce? Comentarii aici? Vaicareli? NU. Actiune. Trebuie starpite aceste obiceiuri la cabane. Nu pot sa cant cu chitara intr-o cabana? Stie cineva a cui este cabana?

Miercuri, 3 octombrie 2007 - 12:13

Afisari: 2,281

#29  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0711 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org