Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Cosana
Muntii Capatinii

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Cabana Piatra Mare (20)

cipicernat
cipicernat
(admin)

Amanunte privind preturile si conditiile in cabana, gasesti in Ghid (din meniul verde orizontal) : Ghid, apoi Ghid montan si din lista dai click pe Piatra Mare. Lista cu cabane e undeva in dreapta paginii.

E si un numar de telefon a lui Atilla Kovacs pe care poti sa il suni pentru rezervare (moment in care poti sa si intrebi de campare daca nu sunt locuri).

Linkul direct e intr-un mesaj anterior de-al lui Alex (stefalexe). Carpati.org

Sâmbătă, 14 iunie 2008 - 17:47

dannyyz
dannyyz

salut!!!

a mai fost cineva in ultima vreme pe la cabana Piatra Mare?
cum mai sunt conditiile , preturile pe acolo, ca oamenii banuiesc ca au ramas la fel de ospitalieri. Apropo, se poate campa langa cabana (asta in cazul in care nu mai sunt locuri de cazare)?

va multumesc!

Sâmbătă, 14 iunie 2008 - 16:03

radmar
radmar
(admin)

Mie mi se pare ok pretul de la cab Piatra Mare, tinand cont de conditiile si ospitalitatea de acolo (pe care unii nu au inteles-o). Ganditi-va si dpdv al celor ce o administreaza, pt ca acea cabana nu va primi subventii de la Stat ca sa coste cazarea 2 lei/noapte.

Cat priveste cainii, va rog frumos sa continuati discutia in alta parte pt ca nu acesta este aici subiectul de interes.

Hai noroc.

Vineri, 23 noiembrie 2007 - 15:25

nautilus
nautilus

@stefanalexe
Cu omologarile cam ai dreptate.
Totusi, trebuie sa existe o rasa de caine ciobanesc maghiar, pentru ca toate popoarele migratoare aveau turme (de vite) care erau pazite de caini.
Acesta ar putea fi Kuvaszul, care insa e asemanator unui ciobanesc slovac ( Cuvac ). Ar putea fi Komondorul, a carui origine e iar neclara ( ar putea fi cainele cumanilor).

Cele trei rase de ciobanesc romanesc sunt (dupa parerea mea neprofesionista):
-ciobanescul carpatin, cu originea in Carpatii Romanesti, cainele "dacic"
-ciobanescul de Bucovina, care seamana bine cu rase de caini de pe intreg cuprinsul peninsulei Balcanice; este, cred, cainele pastorilor zisi "vlahi", aromani; al tracilor
-ciobanescul mioritic, care seamana cu o rasa intalnita in Rusia de sud; ar putea fi adus de slavi sau alti migratori

Marți, 20 noiembrie 2007 - 23:31

edics
edics
Busola

permiteti mi o adaugire ciobanesti unguresti sau nu nu stiu,ce stiu eu e ca sunt ciobanesti kuvasz,acum provenienta nu cred ca conteaza,cu privire la costurile de cazare io zic ca merita,am vazut mult mai prost si mult mai scump,inca ceva cand ati carat ceva ultima data la o altitudine asemanatoare(fie bere,nisip sau ...orice ar fi folositor cabanei)dupa ce a ti face asa ceva va asigur ca va ti justifica pretul...oamenii astia fac asta saptamanal treaba asta,cu privire la ospitalitate...poate e o disciplina neinteleasa de cei ce trec mai rar pe acolo,oricand cabana si oamenii de acolo merita...trebuie doar intelesi

Marți, 20 noiembrie 2007 - 22:39

nasty
nasty
Caraba

nu contest frumusetea locului si tot ce s-a spus despre cabana, dar cred ca totusi cabanierul/cabanierii nu ar trebui sa se razbune pe cei care vin sa stea cu cortul si sa nu ii lase sa isi aprinda un foc la o distanta indeajuns de mare incat sa nu afecteze in nici un fel cabana, pe o vatra deja existenta(cum ne sfatuisera jandarmii cu care ne-am intalnit in drum spre cabana, nu ca l-am fi aprins la intamplare), pt singurul fapt ca in cursul zilei s-au perindat o multime de turisti pe la cabana si peste noapte nu au fost prea multi care sa ramana...

Marți, 20 noiembrie 2007 - 17:30

mafiotu
mafiotu
Caraba

despre caini, ca sunt unguresti mi-a zis ajutorul cabanierului cand am fost asta vara cu cortu langa cabana si luam apa .el asa ne-a zis . nu stiu dace adevarat. si despre pret ....trebuie sa scoata si ei bani sa o mai mareasca , sa mai adauge cate ceva la ea. asta vara au avut o ideea f buna . au amenajat langa cabana o tiroliana, au scos ceva bani cu aceasta . o ura era 5 roni

Marți, 20 noiembrie 2007 - 15:30

stefalexe
stefalexe
Busola

corect nenea! oricum nu a zis nimeni ca nu se vede investitia facuta. si lucrul la cabana inca continua. doar ca unii ca mine prefera ture de o zi sau o investiie durabila intr-un cort...

sincer cipri, nu vrei sa stii de unde proveneau zecile de "turisti" de care ti-am pomenit recent... cabanierul zicea ca in cursul saptamanii e mult mai liniste, avea si omul o jena in privinta harmalaiei de weekend...

Marți, 20 noiembrie 2007 - 00:18

cipicernat
cipicernat
(admin)

In Piatra mare se pot face ture de o zi (fie circuit, fie traversare) pentru ca este un munte relativ mic.

Numai cine vrea sa stea la cabana da banii. Este o treaba de alegere (si de fonduri). Atat timp cat la cabana se ajunge mai mult la sfarsit de saptamana, trebe scosi si banii de investitii de undeva (Gabrielbv - pomenea intr-un jurnal recent de cumpararea inca unui panou solar si extinderea cabanei).
Investitii s-au facut si se vad. Sincer nu stiu cate cabane se pot lauda cu frumusetea, civilizatia si curatenia acesteia.

Va trebui sa invatam totusi sa distingem intre o cabana se baga niste bani si una in care nu se face nimic. Una este sa ti se ceara niste banii si ei sa merite si alta este sa ti se ceara niste banii si sa regreti ca i-ai dat.

Semnez: vesnicul indragostit de Piatra Mare.

Marți, 20 noiembrie 2007 - 00:05

stefalexe
stefalexe
Busola

eu nu zic sa nu mergeti acolo, dar pentru mine e mult, cu 30 lei mai fac o tura de o zi la munte (20 pe treansport, 10 lei mancare). e bine sa aveti rezervare pt ca ajunge lumea destul de usor si e bine sa fie cat mai pustiu, ca altfel e galagie mare...

http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/piatra_mare/cabana_piatra_mare-48/

Luni, 19 noiembrie 2007 - 23:51

crzdmnd
crzdmnd
Caraba

30 ron in camera cu cate paturi?

La cab. Dochia e 35 lei pe noapte un pat intr-o camera de 2 locuri. Deci 70 lei camerele respective. Insa la 4+ locuri preturile nu-s mai mari de 16 lei.

Luni, 19 noiembrie 2007 - 23:48

stefalexe
stefalexe
Busola

e scump nene 30 lei pe noapte! ganditi-va ca pretul asta e inca de anul trecut... probabil ca din primavara vor face 35 lei, ca an de an a crescut pretul cu 5-10 lei.... eu nu sau la d'astia!

totusi, recunosc ca e prietenos locul, mancarea buna, frumos amenejat!

de unde naiba caine ciobanesc la unguri? astia au crescut doar cai si au furat din hambarele popoarelor peste care navaleau, nu au crescut in viata lor o oaie, asa ca ce sa ciobaneasca cu acei caini? Carpati.org

au fost insa mai rapizi in omologarile europene, trebuie inventariate 10 000 exemplare si gata, o denumesti cum vrei tu, desi ei cresc in casa asa ceva doar de 20 ani!! la fel cum au omologat ei palinca, horinca si branza de burduf.... ca aveau ei lapte... de la cal probabil...

Luni, 19 noiembrie 2007 - 22:39

mafiotu
mafiotu
Caraba

multi s-au plans de cabanieri, au zis ca este cea mai scumpa cabana pe care o stiu....eu nu stiu care e adevarul...stiu ca e intr-o stare f buna....pretu acceptabil, este putin cam mica cabana...cainii sunt ciobanesti unguresti, asa ne-au zis noua.

Luni, 19 noiembrie 2007 - 21:36

spiridonpetrecornel
spiridonpetr..

300.000 lei la Piatra Mare...conditii foarte bune......si 200.000 la Bonloc

Luni, 19 noiembrie 2007 - 19:13

ovidiu-mihai
ovidiu-mihai..

multumesc mult

Duminică, 18 noiembrie 2007 - 14:37

veteranul1
veteranul1
Coarda

O camera la parter mai mica si una mai mare la etaj. Mancare foarte buna si relativ ieftina. Cabanieri de toata isprava. Vei gasi si doi caini de toata frumusetea.

Duminică, 18 noiembrie 2007 - 12:52

ovidiu-mihai
ovidiu-mihai..

a-s dori sa stiu si eu cam cum sunt conditiile la cabana piatra mare pentru cei care au mers de curand acolo

Duminică, 18 noiembrie 2007 - 12:43

cipicernat
cipicernat
(admin)

O mica precizare pentru membrii mai noi ai Carpati.org.

Toate datele legate de cazare au fost actualizate in acesta vara (data actualizarii este trecuta la toate cabanele). Informatiile vor fi actualizate in continuu pe baza mesajelor ce vin de la utilizatorii site-ului.

Duminică, 18 noiembrie 2007 - 11:27

veteranul1
veteranul1
Coarda

Ai toate elementele in Ghid.

Duminică, 18 noiembrie 2007 - 11:05

geo76
geo76
Caraba

STIE CINEVA CITE LOCURI DE CAZARE SUNT DISPONIBILE LA CABANA PIATRA MARE?
CABANA BONLOC MAI ESTE DESCHISA?

Duminică, 18 noiembrie 2007 - 10:51

Afisari: 1,722

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0825 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org