Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Rosu
Muntii Iezer-Papusa

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#30  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Cabana Ciucas tot in paragina? (30)

meetthesun
meetthesun
Busola

Oricum ar fi, daca puteti ocoli portiunea de drum forestier ce urca pe Valea Berii(CA) pana la "noua constructie", mai ales pe timp de ploaie, ar fi foarte indicat. Eu am mers de unde face traseu comun cu BG (dinspre Cabana Muntele Rosu) si a fost criminal de noroioasa treaba. Batul de trekking se afunda de-o palma, eu si mai si... prin locurile ferite.
La intoarcere m-am "bagat" direct sub teava de la Fantana Nicolae Ioan Carpati.org

Marți, 6 octombrie 2009 - 18:02

cipicernat
cipicernat
(admin)

Carpati.org

Cabana veche inseamna asta:
http://www.carpati.org/poze_fotografii/ciucas/din_ciucas_cu_dragoste_republica_popula
ra_romana_2009_ciucas-_casa_alexandru_vlahuta_lei_1/50719/

Constructia noua de care pomeneam in mesajul anterior este aceasta:
http://www.bogdanbalaban.ro/galerie/Zaganu-20-09-2009/images/dscf2464.jpg

In Saua Tigailor nu mai exista un refugiu de foarte multi ani (nu se mai vad nici urme vagi ale existentei sale).

Marți, 6 octombrie 2009 - 17:37

meetthesun
meetthesun
Busola

La Cabana Ciucas se lucra de zor sambata (3 octombrie 2009). De fapt, nu la ea, ci o constructie noua situata la vreo 10 metri de cabana. Asta pe la orele 12-1 cand am trecut spre Varful Ciucas. La intoarcere, pe la ora 3, utilajele amortisera, dar in vechea cabana era lumina si iesea fum pe cos.

Exista refugiu in Saua Tigailor? Eu n-am mai apucat sa ajung la indicatoarele din sa ca m-a mormait bine de tot ursul cand coboram de pe culme si am taiat-o stanga pe traseul de sub Tigaile Mari...

Marți, 6 octombrie 2009 - 17:02

gigicepoiu
gigicepoiu
Rucsac

Buna gluma cu implicarea Ministerului turismului!...
Refugiul din Saua Tigailor era amplasat intre stancile din stanga indicatorului, pe o terasa de deasupra potecii. Am petrecut o noapte in el, parca, prin 1980. N-as zice ca am dormit, ca am intepenit de frig.
La capatul drumului de pe Tampa era un observator de vanatore. Am urcat odata in el. Avea doua paturi cu saltea de cetina proaspata, rastel de arme si un caiet de observatii. Era scrisa data si ora cand a aparut ursul la lesul de cal legat cu un cablu si manevrat cu scripete din observator. Probabil sa-i faca pe ursi sa se ridice in picioare. Scria: ,,Pistruiatu e mascul, are trei ani si era evluat la 4250 de puncte".Erau mai bine de 10 nume de ,,baieti" si ,,fete". Cred ca era pentru nea Nicu.

Marți, 6 octombrie 2009 - 16:08

cipicernat
cipicernat
(admin)

Stie cineva care este stadiul lucrarilor la cabana?

Am vazut intr-o tura relativ recenta ca fosta cabana a fost daramata si ca ar exista o constructie noua, de mici dimensiuni, in zona respectiva. Poate fi folosita aceasta constructie pentru adapost in caz de nevoie?

Marți, 6 octombrie 2009 - 14:03

midan
midan
Rucsac

Am gasit asta pe net, nu e foarte noua stirea dar m-a adus aminte de topicul asta:

www.ciucas.net/article/12/in-2008-se-reconstruieste-cabana-ciucas

din ceva discutii pe site am inteles ca in "refacerea" cabanei sunt implicati cei de la "Muntele Rosu", in stirea de mai sus zice ca astia ar fi fostii propietari, atunci care sunt aia noi ?

Revin cu rugamintea catre dl. Moldoveanu ( aka bunicul ) de a ne impartasi si nou adevarurile incomode din istoria cabanei si a zonei.

Marți, 6 mai 2008 - 11:41

cipicernat
cipicernat
(admin)

Hehe.. umbla pe nemarcate mai tanarul nostru amic... Carpati.org Sau s-a tras intre timp vopsea spre poiana aia? Carpati.org

Sunt si unele chiar in pragul traseelor turistice... sunt si altele agatate prin locuri mai putin umblate..

Vineri, 11 ianuarie 2008 - 08:17

vladonne
vladonne
Coarda

Mda... cat despre refugiile de vanatoare am intalnit unul ascuns prin padure la sfarsitul unui drum forestier pe valea Tampei la cam juma de ora de coborat prin padure de la cabana Mt Rosu

Joi, 10 ianuarie 2008 - 23:18

cipicernat
cipicernat
(admin)

Faina mai e revenirea asta a functiei de cautare.. m-o scutit de 10 minute de cautat in zadar (sau de 10 minute de gasit informatii care nu le stiam? :-/ )...

Drept e ca a scazut din romantism, dar sa ma intorc la subiect.. Despre marcaje : http://www.carpati.org/stire/reabilitarea_marcajelor_din_ciucas/508/

Joi, 10 ianuarie 2008 - 22:26

alex_buru
alex_buru
Caraba

E adevarat in legatura cu acele mici adaposturi ascunse. De multe ori am vazut si eu asa ceva si m-am intrebat daca sunt foste "refugii" pentru drumeti sau simple adaposturi ale ciobanilor. Oricum, in Ciucas nu iti poti permite sa campezi ori sa innoptezi in alte zone, cu exceptia Cabanei Muntele Rosu. Pe platou si nu numai, adesea intalnesti cate o stana de oi insotite bineinteles de ciobani ce in unele cazuri isi provoaca proprii caini sa te atace. De asemenea am vazut cum ciobanii isi indreptau caii spre tine nelasand alta solutie decat sa fugi cat te tin picioarele din calea animalelor. Cat despre cabana, este dezamagitor ce se intampla. Am fost de curand si am ramas din nou inmarmurit observand lipsa de organizare din tot masivul. Consider ca zona ar putea fi una prospera avand in vedere pozitionarea si factorii favorabili unei bune dezvoltari a infrastructurii si a turismului implicit. Nu ma refer aici la distrugerea mediului natural sau a peisajului. Totusi, ca in cele mai multe zone din Romania nu exista dorinta si spiritul de a vrea. M-ar interesa sa aflu daca se ocupa cineva de acest masiv, respectiv de marcaje si tot ce tine de indicatoare. Presupun de pe acum ca in momentul de fata nu se ocupa nimeni insa as vrea sa stiu daca se are ceva in plan pentru aceasta zona. Am auzit unele zvonuri despre un proiect ce nu tine de cei de la cabana muntele rosu.

Joi, 10 ianuarie 2008 - 22:21

boreal2007
boreal2007

Cabana Ciucas a fost inaugurata la 10 iulie 1937, se numea "Casa Alexandru Vlahuta" si a fost construita de A.T.R.P. (ASOCIATIA DE TURISM ROMANIA PITOREASCA) pe Muntele Chirusca la alt. 1.550 m. Casa avea o sufragerie, 2 dormitoare, un vestibul, bucatarie, pivnita si camera pt. ingrijitor. (vezi al cincilea Calendar de Turism din 1938)

Pe de alta parte, in cartea " Pe Crestele Carpatilor" (Niculae Baticu si Radu Titeica) se da ca data de inaugurare 26 septembrie, iar la 16 mai s-a pus piatra de temelie.

In revistele "Pitorescul Romaniei", vol. IV din 1943, "Calendarul Saptamanal" (publicat de Touring-Clubul Romaniei), vol. II din 1935 si in cartea Romania Balneara si Turistica (de Emil Teposu si Valeriu Puscariu) din 1932, se foloseste denumirea de "Tigaile". (in timp sper sa mai gasesc material)

Ce mi-a atras atentia si m-a amuzat este faptul ca locul unde se afla acum cabana Muntele Rosu se numea, ma scuzati, "Curu Rosu". (vezi primul anuar S.T.R din 1904)

Joi, 10 ianuarie 2008 - 21:47

bunicu
bunicu

Si alta data cu mare placere .Din pacate nu am timp suficient dupa cum stii dar nu a bagat Dumnezeu zilele in sac N o sa stau degeaba

Joi, 10 ianuarie 2008 - 21:21

cipicernat
cipicernat
(admin)

Multumesc Bunicule pentru raspuns Carpati.org Oarecum ma asteptam.

Joi, 10 ianuarie 2008 - 20:46

bunicu
bunicu

Raspuns pentru cipicernat.Adevarat in saua Tigaliilor aproximativ pe locul unde a fost cindva pichet de granita intre cele doua provincii separate vremelnic de vicisitudinile sorti prin 1973 parca daca imi aduc aminte bine, a fost ridicat in scop de adapost in cadrul unei benefice actiuni comuniste de imbunatatire a activitatii de protectie si salvare un refugiu tip PRODCOMPLEX (o fabrica de materiale plastice din Tirgu Mures )de forma unei mingi de futbol identic cu cel din alti munti cum ar fi cel de la vf Ascutit din P. Craiului Cu timpul s-a paraaginit si deteriorat nu in ultimul rind si din cauza oieritului din zona .Vrem nu vrem asta-i soarta refugiilor iar o cabana de obicei arde.Adaug ca in acei ani cind s-a montat, in tara a fost o actiune ampla ,concertata de revigorare a activitatilor salvamont iar unul dintre cei mai inimosi promotori a fost marele Toma Boerescu de la salvamont Sibiu care a condus lucrarile de constructie ale ref Caltun.Sa nu stam nici noi degeaba.

Joi, 10 ianuarie 2008 - 20:28

bunicu
bunicu

Dragii mei nu vreau sa pozez in fata voastra ca prof .dr .in munti.In legatura cu toponimicul tigai,tiglai,tigali care va stirneste sa discutati ma umple de bucurie pentru ca este foarte important sa vorbim corect,sa pastram nealterate toponimicele vechi ca valori perene ale neamului nostru.Va citez din colectia M.N.nr34/1986 ed. Sport Turism-Bucuresti autor Maria Rodica Niculesu autor incontestabilal mai multor monografii deosebit de documentate:"Cu siguranta ca nume atit de cunoscute precum TIgaile Mari,TIgaile Mici,figurate ca atare pe hartile topografice actuale,ascund in ele o eroare veche.Numele desemneaza un munte stincos si proeminent,cu bolovanisuri uriase,adica o forma de relief care in multe parti din tara este denumita guga,chicera,cioaca,tifla,tilva,tiglaie etc.Profesorul Iorgu Iordan aminteste intr-una din lucrarile sale ca un articol dintr-o revista de prin anul 1935 mentiona in Ciucas MunteleTigalia,nume care pare sa faca trecerea intre o denumire autentica Tiglaia (la singular)si cea consemnata azi pe harti.Intr-adevar,daca in numele Tigalia se inverteste a cu l si se adauga sedila la T se obtine numele TIglaia(Tiglaie)pe care il consideram ca autentic din motivele aratate mai sus.In forma de plural denumirea corecta ar fi Tiglaile si nu Tigaile." Cautati textul original pentru ca pe tastatura noastra la calc nu avem posibilitatea sa scriem corect grafia limbii romane. In legatura cu corectitudinea toponimicelor in vorbire si in scris sunt multe de comentat. Important este sa nu stam degeaba.

Joi, 10 ianuarie 2008 - 19:48

cipicernat
cipicernat
(admin)

Intrebare suplimentara Carpati.org.. Am auzit ca a fost odata un refugiu in Saua Tigai. Am auzit bine? Ce s-a intamplat cu el?

[Si ma mai intreb, retoric, cum de nu deranjeaza pe nimeni, acele mici "refugii" de vanatoare pe care le-am gasit prin Ciucas, ascunse bine de tot de ochii lumii.]

Joi, 10 ianuarie 2008 - 12:09

midan
midan
Rucsac

@bunicu, m-ar interesa articolul despre Ciucas, e una din zonele mele preferte si regret tare mult ca respectiva cabana nu e functionala. Consider ca daca adevarul e incomod cu atat mai mult trebuie aflat

Referitor la rentabilitatea cabanelor cu parere de rau trebuie sa recunosc ca in Romania zgertoii cu gipan genereaza profit mult mai mare decat d-astia ca mine. De aceea cabanele unde nu poti asculta manele din SUV nu sunt intr-o situatie prea fericita.

Desigur mai este factorul guvern care cica are si un minister al turismului dar ce fac astia in afara de a cheltui in in interesul lor taxele si impozitele n-am reusit sa-mi dau seama pana acum.

Cat despre "tiglai" sau "tigai" as inclina catre primul termen dat fiind asemanrea cu urmatoarea descriere, chiar daca modul de formare nu cred ca e acelasi.
"Tiglai=Ridicaturi în forma de movile, cu contur circular sau oval la baza (tip capite de fan), care iau nastere in urma alunecarilor de teren de mare amploare...Unele tiglai se termina cu un varf ascutit, altele sunt rotunjite sau au forma unui trunchi de con. "

In asteptarea articolului despre Ciucas...
Vremuri mai bune si zile senine!

Joi, 10 ianuarie 2008 - 11:53

michael_rd31
michael_rd31..
Busola

Oare chiar se doreste refacerea acestei cabane?? Intr-un timp am auzit ca era la vanzare cu 50 milioane lei vechi, dar mi se pare o suma cam mica...oricum...daca se va face ceva acolo...se va face cu inima si nu pentru profit. Si eu as vrea sa aflu cum se spune corect: "tiglai" sau "tigai"...daca am strange macar 30-40% dintre membrii acestui site deosebit, cred ca am duce noi materialele pana la cabana fara sa mai fie nevoie de drumuri suplimentare pe acolo Carpati.org

Miercuri, 9 ianuarie 2008 - 23:53

cipicernat
cipicernat
(admin)

Ma gandeam eu ca nu o sa te abtii.. Carpati.org

Miercuri, 9 ianuarie 2008 - 22:28

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Din cate stiu eu, numele vine de la tigaile folosite pentru prepararea tziglailor, o specialitate culinara din zona Sacele, despre care doar un sacelean adevarat ne-ar putea desfata ochii !

Miercuri, 9 ianuarie 2008 - 22:26

Afisari: 2,390

#30  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0638 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org