Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Oslea Romaneasca
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Cabana Ciucas situatie fizica si juridica (8)

andreeacorodeanu
andreeacorod..

Eu am fost acum de curand, intr-adevar deja au inceput sa faca drumul care vine din valea Berii pana La cab. Ciucas mai exact au rascolit pamantul pana la platou, probabil ca foarte curand va fi gata desi vor trebui sa niveleze ultima parte ca e foarte abrupt si nu stiu ce masina ar putea urca. Eu ma gandesc ca daca fac drumul probabil ca fac si cabana care sta sa cada si e plina de gunoaie. Oricum muntii Ciucas vor fi cumparati cu totul, se perinda numai bogatani care sunt in cautare de locuri cat mai frumoase pe care le v-or distruge cu afacerile lor.

Sâmbătă, 13 octombrie 2007 - 09:58

edics
edics
Busola

Sa speram ca drumul nu va face altceva decat sa permita accesul cu materiale de constructii pana mai sus desi nu cred,am observat ca mai multe drumuri forestiere din ciucas au fost refacute,si cel ce urca de la babarunca spre vf,poate a fost un program de reabilitare .....

Sâmbătă, 13 octombrie 2007 - 08:25

baltighost
baltighost
Coarda

Edi, eu iti raspund la solicitarea cu cea mai apropiata sursa de apa.

Pe drumul forestier din Valea Berii( cruce albastra ) vei gasi fintina N. Ioan. Aici e sursa de apa cea mai apropiata de fosta cabana. De la fintina si pina la cabana se face cam o jumatate de ora.

Sâmbătă, 13 octombrie 2007 - 06:57

cipicernat
cipicernat
(admin)

Singura certitudine pe moment este refacerea drumului forestier pana in apropierea cabanei (a se vedea o stire recenta).

Vineri, 12 octombrie 2007 - 23:24

edics
edics
Busola

pana la urma toate informatiile pe care am reusit sa le obtin sunt doar zvonuri si povesti nimic sigur,nimeni nu a venit cu o certitudine dar asta este pvestea pe care o stiu eu.

A dat faliment din cauza proastei administrari si greutatilor specifice acestei cabane,lipsa apei in apropiere la fel si cu lemnele,turisti destui de putini,Am mai auzit ca ar fi proprietatea celor de la muntele rosu care pt moment nu se grabesc sa o renoveze,din lipsa de interes lor le iese bine jos,deci daca poate cineva verifica informatiile sau poate adauga ceva....

Vineri, 12 octombrie 2007 - 23:14

dorubv
dorubv
Caraba

sincer si eu as fi interesat...

Joi, 19 iulie 2007 - 07:16

edics
edics
Busola

apropo pt informatiile despre ciucas multumesc frumos binevoitorilor

Joi, 26 aprilie 2007 - 00:00

edics
edics
Busola

as dorii daca se poate informatii despre cabana ciucas,de ce a incetat sa functioneze,unde e cea mai apropiata sursa de apa,situatia juridica la aceasta data,puteti da si mail la ecsomortani@yahoo.com

Joi, 26 aprilie 2007 - 00:00

Afisari: 1,119

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0629 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org