Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful La Om (Piscul Baciului
Muntii Piatra Craiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Cabana Cheia din Muntii Buila-Vanturarita (7)

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

@yunda, de ce nu pui o tura in care sa precizezi cam ce si cum? Pe de alta parte, in mirificul tau oras exista cateva cercuri de prieteni cu varste apropiate si care ies saptamanal pe munte. In orice caz, Cabana Cheia nu este tocmai destinatia lor preferata. Ii poti gasi insa prin locurile ascunse ale Coziei, Latoritei sau Lotrului. Sunt precum lupii Carpati.org

Sâmbătă, 29 septembrie 2012 - 18:38

yunda
yunda

vreau sa merg si eu cu cineva pe munte.......tot merg singura......
am vreo 47 de anisori.....asta ca sa stiti cum stau cu rezistenta.......dar,cred ca merg destul de bine.....

Vineri, 28 septembrie 2012 - 22:12

stefalexe
stefalexe
Busola

drumul este ok, la fel de lung Carpati.org am fost acum o saptamana.

in portiunea finala trebuie mers in aval spre chei destul de mult pentru a putea trece raul spre cabana cheia. daca vii pe poteca dinspre tunel, peste cateva sute de metri aval de la firul vaii gasesti niste bolovani si copaci care te ajuta la trecerea apei.

Miercuri, 31 octombrie 2007 - 17:20

mihaela
mihaela
(admin)

Cu masina e problematic..doar dc ai o masina pe care vrei sa o fortezi; drumul pt masina traverseaza de cateva ori paraiele Cheii- exista posibilitatea sa ramai cu masina in albia paraului, cum s-a intamplat unor turisti cand am fost eu pe acolo (in urma cu vreo 4 sapt ).

De la schitul Patrunsa sa plecati cat mai devreme; noi cand am fost am lalait-o si ne-a prins noaptea cand am coborat din creasta.

In rest numai de bine, zona este superba iar conditiile de la cabana/canton sunt super; cabanierul asisderea

Miercuri, 31 octombrie 2007 - 17:20

baltighost
baltighost
Coarda

Recomand urmatorul traseu: Rm. Valcea-Barbatesti-Schitul Patrunsa-Curmatura Builei-Curmatura Comarnice-Cabana Cheia

Se fac 5-6-7 ore din Barbatesti

Sa nu incerci sa ajungi la Cabana Cheia pe creasta. Dupa Vf. Vinturarita traseul e f. slab marcat si e pericol sa te ratacesti.

Daca vrei sa ajungi cu masina iti recomand Rm. Valcea-Sat Cheia-Tunel-Cabana Cheia. Nu stiu care e starea drumului acum..

Iti doresc o tura faina.

Miercuri, 31 octombrie 2007 - 16:52

stefalexe
stefalexe
Busola

salut. mai baga ceva detalii: vrei sa stai la cabana sa te invarti prin zona sau sa fie punct de plecare pe creasta buila-vanturarita, cate zile ai la dispozitie, ai cort, ai preferinte de poteci lungi sau drumuri forestiere?

ai putea sa mergi din ramnicu valcea spre unul din satele olanesti, cheia, barbatesti, pietreni, bistrita, horezu fiind cam departe pentru acces in zona inalta. sunt trasee marcate binisor din aceste sate spre creasta, mai multe detalii gasesti pe www.buila.ro , in sectiunea turism.

despre cursele locale poti afla mi multe pe www.autogari.ro. daca nu e suficient, mai vorbim pe aici.

Miercuri, 31 octombrie 2007 - 14:11

cezy
cezy

cine ma poate ajuta si pe mine cu un traseu din zona horezu spre cb. Cheia ,sau cel mai scurt drum spre cabana
multumesc

Miercuri, 31 octombrie 2007 - 13:54

Afisari: 2,936

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0671 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org