Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Stevia
Muntii Baiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Cabana Caraiman si Schit Pestera (13)

private_rayen
private_raye..
Cort

Multumesc , in special, celor care au raspuns strict problemei mele... in rest... , ma rog, cine-s eu sa judec... ! uneori va trebui sa ma gandesc mai bine cand pun o intrebare...si sa vad, daca-s dornic de a citi "n-spe" mii de randuri aberante si-n afara subiectului !

Marşi, 28 august 2007 - 20:39

cipicernat
cipicernat
(admin)

.. si iata cum, cel care va dori sa citeasca informatii despre cabane si preturi, va avea parte de eterna discutie pro si contra - Bucegi, pro si contra - Bucuresti si bucuresteni, alpinisti versus trekkeri, contre mai mult sau mai putin politicoase generate de vanitatea unora. Pacat! Dezbaterile de idei, - normale la randul lor (atat timp cat sunt in limitele normale)- isi pot avea locul in topicuri separate. Nu este cazul sa inundam aceste topicuri deschise cu scopul precis al obtinerii de informatii.
(Scuze pentru adaugarea inca unui mesaj off-topic.)

Marşi, 28 august 2007 - 18:18

lilian_marius
lilian_mariu..
Caraba

Fiecare munte are farmecul lui aparte ; problema cu Bucegii (pe care o au unii ) se datoreaza accesibilitatii lor (si aici ma refer la unele trasee marcate de pe abruptul estic si nordic + traseul de pe platou (Vf. cu Dor - Vf. Omu)) pentru toti cei care vin in zona - si nu toti care vin in Bucegi sunt si iubitori de munte ; Bucegii insa au si alte trasee - mai ales cele nemarcate (vai , brane , creste , traseele tehnice din marii pereti ai Costilei , Craimanului , Morarului , Claii Mari) care sunt foarte spectaculoase si uneori foarte dificile (poate cele mai dificile din Romania) - si care pot fi strabatute de cei ce nu pot suporta intalnirea cu asa zisii "pantofari" ;

Si eu personal am renuntat in a mai parcurge unele trasee marcate din Bucegi - pe care exista acea aglomeratie de turisti (de obicei vara , iarna unele dintre ele fiind foarte dificile si periculoase chiar si cu echipamentul adecvat) - ajung pe ele doar atunci cand sunt nevoit (de exemplu pe Valea Jepilor cobor atunci cand sunt presat de timp pentru a ajunge in Busteni - e o varianta rapida si sigura atunci cand esti bine echipat si pregatit)

Fiecare are posibilitatea de a alege si cred eu ca muntii din Romania pot oferi o diversitate de trasee pentru toata lumea asa ca fiecare poate merge acolo unde-i place si acolo unde se simte pregatit ;

Marşi, 28 august 2007 - 17:23

kamicadze_lebe
kamicadze_le..
Caraba

pai la cabana Caraiman te poti caza!in camera costa 30ron de persoana ! la prici costa25ron de persoana,insa nu stiu daca te vei putea caza la prici pt k ink sunt in renovare ! eu m-am cazat la schit la pestera anul trecut si am dat20ron de persoana ! nu am mai fost acolo anul acesta deoarece nu prea mi-a placut felul in care am fost primita anul precedent ! am si eu o intrebare pentru toti cei care nu suporta muntii din RomaniaCarpati.orge ce nu mergeti in alte tari ? si cu tot respectul,nu toti cei care urca in Bucegi (asta ca un exemplu vag) ,sunt ''pantofari'' ! cine nu suporta Bucegii sa nu urce,dar asta nu inseamna k toti care urca sunt ''pantofari'' ! stiu ca exista multi,dar sunt si exceptii,sincer ! carari insorite va doresc tuturor !

Marşi, 28 august 2007 - 16:26

ultrasro
ultrasro
Busola

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Statistic insa s-a dovedit ca bulgarii isi respecta muntii mai mult decat romanii fapt vizibil si prin muntii de gunoaie stransi de voluntarii ecologisti in fiecare an din Fagaras si Bucegi. Si in Bulgaria urca pe munte multa lume cu masina dar gunoiul lasat acolo este incomparabil mai putin vizibil decat in automutilata noastra tarisoara Carpati.org

Marşi, 28 august 2007 - 12:52

varverica
varverica
(admin)

Am inactivat unul dintre comentariile tale.

Te rog ca de acum sa te controlezi un pic in limbaj, pentru ca deja ne-am facut plinul pe anul asta (nu ma refer numai la tine).

Daca site-ul este unul al terminatilor, poti foarte bine sa nu mai intri, pentru a nu-ti mai face nervi.

Poti contrazice pe oricine, insa o poti face decent, folosind un limbaj normal. Asa procedam cu totii.

Mistoul "fin" are mai mult efect decat o insulta, pentru ca te pune pe ganduri si te face sa te simti prost, in timp ce insulta iti pune sangele in miscare (nu creierul).

Marşi, 28 august 2007 - 10:46

stefalexe
stefalexe
Busola

Immortalzeg, esti rautacios fara motiv! Daca soldatul Ryan vrea sa mearga acolo, treaba lui, omul a intrebat care e treaba in zona si cine vrea ii raspunde ce stie! Eu atat am fost in stare sa-i spun, sa bage altii informatie mai clara, in special bastinasii!

Ce te face sa crezi ca este singurul loc in care eu am mers in ultima luna? Nu vreau sa ma justific catre tine pe unde am fost, prin alti munti, in ultima luna sau alte dati, iar despre Caraiman nu pot spune decat ca s-a nimerit sa fie in drumul meu de 3 ori la rand, fara sa fie o destinatie, nici macar punct de oprire.

Poate imi explici si mie ce munte pot sa fac incepand de sambata dupa amiaza, cand trenul ajunge la ora 18:38 in busteni, cu intoarcere duminica seara. Atata timp cat Valea Jepilor ma scoate in 2.5 ore pe platou, o sa o folosesc in drumul meu catre alte zone mai departate.

Am observat ca ai boala pe bucuresteni, cred ca e al 20-lea mesaj rautacios din partea ta, culmea e ca daca intri la profilul celor de care te iei precis sunt de aici de prin sud, frumoasa reclama faci zonei!

Sincer, chiar crezi ca toti care merg in Bucegi sunt tarani care murdaresc MUNTELE TAU? Poate nu sunt toti chiar asa! Iar oamenii aia super extra mega meseriasi cu multi munti umblati crezi ca se plimba pe la babele-pestera?

Daca ar fi dupa tine Carpati ar trebui sa fie mut, sa nu comenteze nimeni decat daca are expeditii internationale la activ si musai cei mai grei pereti din tara! Daca tot propui sa nu se mai vorbeasca despre triada Bucegi-Crai-Fagaras pe SITE-UL TAU, de ce nu parasesti tu locatia? Pentru ce mai stai, sa critici pe toti «terminatii» care incearca sa iasa din orasele poluate si sa ia o gura de aer in cel mai apropiat munte de casa lor?

Stiam ca la forum se posteaza comentarii atunci cand poti ajuta un alt membru, iar administratorii «se asteapta ca membrii sa se trateze cu respect». Sau si administratorii sunt terminati intrucat administreaza un site de «kk»?

Cine comenteaza aiurea? Ai 3 mesaje care nu folosesc nimanui in acest topic… si restul tot degeaba sunt… si ma faci si pe mine sa ies din regulament postand pe langa subiect, lucru pt care-mi cer scuze!

Marşi, 28 august 2007 - 10:12

ultrasro
ultrasro
Busola

Mergeti fratilor si pe alte trasee nu doar pe valea Jepilor! Incercati si muntii din Bulgaria, Rila si Pirin sunt variante extrem de atractive pentru cei care s-au saturat de nesimtirea traditionala pe care o intalniti in multe locuri din Romania.

Marşi, 28 august 2007 - 09:55

cipicernat
cipicernat
(admin)

@immortalzeg : Tinere domn... mai usor cu ironiile nesarate! N-ar fi prima oara cand ti se atrage atentia sa iti controlezi limbajul. Se pare ca nu ai inteles nimic din mesajul lui Mihai Tanase de zilele trecute!

Marşi, 28 august 2007 - 09:38

immortalzeg
immortalzeg

normal ca era plin la cati pantofari cu bocanci merg pe acolo nu este de mirare,,,,,, oameni cu echipaemnt ultima generatie si cand colo sunt ppppprrrrrraaaafffffff

Marşi, 28 august 2007 - 09:25

immortalzeg
immortalzeg

incercat sa schimbati muntele
nu v-ati saturat de bucegi , cica am fost de trei ori la caraiman luna asta (altceva nu mai stii)

Marşi, 28 august 2007 - 09:23

stefalexe
stefalexe
Busola

cabana caraiman este in renovare de vreun an si va mai tine probabil inca pe atat, se construiesc noi camere, insa cabana este curata si deschisa pt cazare! nu cunosc preturi, dar am fost de 3 ori in ultima luna pe acolo, si era chiar plin! nu intru acolo pt ca nu servesc mancare sau ceai, ci doar tarie, mirosul de alcool si fumul gros nefiind prietenii mei!

la schitul pestera se cazeaza in regim hotelier, dar preturile au fost mari de cand cu noile constructii. mai bine incerci la cabana padina (veche, jegoasa, zgomot, oameni neprietenosi) sau la cabana diana (curata, aceeasi pantofari familisti, insa mult mai decente serviciile). nici aici nu stiu preturi, dar macar e o idee!

Luni, 27 august 2007 - 21:43

private_rayen
private_raye..
Cort

Are careva idee dc exista posibilitati de cazare in Schitul Pestera? Dc.da, stiti si vreun pret ?

Si a doua problema... cabana Caraiman acu' cateva sapt. era in renovare, din cate am inteles. Oare acu' poate oferi conditii de cazare ? Aveti idee de preturi ?

Multumesc anticipat !

Luni, 27 august 2007 - 20:31

Afisari: 2,158

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0770 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org