Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Negoiul Unguresc
Muntii Calimani

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Cabana Caraiman (10)

iulianasb
iulianasb
Caraba

Am trecut pe 17 iunie 2012, deci acu vreo saptamana si ceva pe la cabana Caraiman. Era deschis, atata pot sa-ti spun, in rest nu stiu mai mult, caci am trecut ca gandul si ca vantul pe acolo !

Miercuri, 27 iunie 2012 - 22:12

danutzz83
danutzz83
Busola

Salut,

Din cate stiu eu, la cabana Caraiman nu se pot face rezervari. Daca gasesti loc, bine, daca nu, nu te primesc,
Ultimul "refresh" al acestor informatii il am de anul trecut de prin august parca.

Dan

Miercuri, 27 iunie 2012 - 12:52

dragunov
dragunov

Salut!

As dori sa aflu daca este deschisa cabana Caraiman in aceasta perioada si, daca da, la ce numar de telefon se pot face rezervari.

Numarul de pe site-ul cabanei nu mai este bun, am mai gasit un nr pe net (0745854892) care e inchis.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

Emil

Miercuri, 27 iunie 2012 - 12:38

cipicernat
cipicernat
(admin)

Salve. La toate aceste intrebari gasesti raspuns in Ghid.

www.carpati.org/ghid_montan/muntii/bucegi/cabana_caraiman-29/

Luni, 16 iunie 2008 - 17:01

creativ
creativ

Poate sa-mi spuna cineva care este starea la cab. Caraiman, adica:
- daca cabana este in circuitul turistic;
- daca se poate dormi la cabana;
- daca se poate servi mancare gatita, ultima data se putea servi mancare adusa de tine,nu faceau mancare la bucatarie;
- cat costa cazarea (daca stie cineva);
- un numar de telefon de la cabana/cabanier;
Doresc sa face cateva trasee in zona si doresc sa ma cazez la cabana.

Multumesc

Luni, 16 iunie 2008 - 16:56

neith
neith

Acu scrie "temporarily closed", dar in curand o sa scrie "forever closed" Carpati.org

Miercuri, 26 septembrie 2007 - 21:53

danezul
danezul

Mda, am scris un comentariu la "ospitalitate..." insa aceasta pagina, inca, nu o citisem. Intamplator cunosc activitatea si grupul in care activeaza Dev asa ca pot sa spun ca am incredere in ce spune. Eu am fost la Caraiman acum mai bine de un an, daca intre timp s-a schimbat atat de mult atmosfera si conceptia este de regretat. Atunci Narcis avea un mare of pe aia care "...vin, se aseaza la masa si crapa in ei toata ziua...", acum se pare ca intretine aceasta stare de fapt. Cumva, cumva trebuie sa scoata "parlela" si "investitia" de extindere a cabanei. Mare pacat, pentru oamenii de munte, ca in felul acesta, atragand "clientii de we" ce platesc gras si renuntand la obositii si ostenitii ce coboara/urca/poposesc doar pentru un ceai si un loc la o masa unde sa poata desface o conserva sau sa manance un sandvich pescuit de prin fundul sacului.

Miercuri, 26 septembrie 2007 - 20:32

stefalexe
stefalexe
Busola

esti un norocos! inseamna ca aveau ceai!

am fost de cateva ori pe acolo vara asta, in trecere, si nu exista aceasta licoare, ci doar anumite chestii cu ceva grade de alcool pe eticheta. plus fumul pe care puteai sa-l tai si sa-l ambalezi. de obicei dorm la cort sau in locuri mai retrase, asa CA CAbanele oricum nu reprezinta nimic pt mine.

nu e prima data cand se reclama servicii de acest gen la cabana caraiman, un exemplu poate fi citit aici:

http://www.carpati.org/stire/_ospitalitate_la_cabana_caraiman/495/

poate aceste comentarii ar trebui facute in sectiunea GHID, locul unde pot fi citite de cei ce vor sa ajunga acolo, care nu au chef sa consulte tot forumul pt informatii, adica aici:

http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/bucegi/cabana_caraiman-29/

mai mult noroc data viitoare, in cazul in care incerci sa gasesti o cabana, saum cum zic nemtii: casa de munte!

Duminic„, 23 septembrie 2007 - 18:51

andrei
andrei
Busola

Din pacate pt cei care se asteapta sa gaseasca acolo o cabana de munte, unde sa isi odihneasca picioarele pana a doua zi, in liniste, Cabana Caraiman este (destul de) cunoscuta pentru aceste "nebunii" de sfarsit de saptamana, cand "lucreaza" in mod "privat". Tot din cauza unei astfel de petreceri a trebuit sa cobor si eu asta vara, intr-o sambata, pe la 10 seara, catre busteni, dupa mai bine de 10 ore de urcat.

Ca sa fiu corect, trebuie sa recunosc ca si cand am ajuns la Caraiman si nu erau astfel de evenimente, am stat foarte bine la cabana.

Oricum, personal, nu sunt deloc un fan cabana Caraiman si incerc si eu sa o evit cat de mult se poate.

Duminic„, 23 septembrie 2007 - 18:26

dev
dev

Dupa o zi splendida de catarare pe creasta Costila-Galbinele am avut proasta inspiratie (nu se va mai repeta) de a face un popas la "Cabana" Caraiman peuntru un ceai cald, inainte de a continua coborarea spre Busteni.

Intrat pe la 9 seara in sala de mese impreuna cu doi prieteni nu mi-am putut stapani tusea provocata de fumul dens de tutun. Toate mesele erau pline de petrecareti si dintr-un colt auzeam zdranganitul unei chitari. Scot casca de pe cap si cu ochelarii usor aburiti indrept privirea spre bar cautand din ochi gazda. Barul fiind pustiu ne intoarcem in prag ca sa aruncam rucsacii din spate si dam nas in nas cu "cabanierul". Dupa un scurt "Buna seara" il intrebam daca putem servi o cana de ceai. Raspunsul sau a fost ceva de genul: "Mai intai va rog sa poftiti afara din cabana, sa ma salutati din prag si sa va cereti scuze pentru ca ati intrat pe prietatea mea fara sa ma bagati in seama." Ne privim putin consternati. Cand tipul repeta de doua ori cam aceeasi fraza pe un ton din ce in ce mai ridicat inghitindu-si furia, ne intelegem din priviri, ii intoarcem spatele si iesim din cabana. De pe undeva cineva zbiara un infundat "Bravo! Afara cu ei!". "Cabanierul" mai urla ceva legat de proprietatea lui si de un anunt pus pe usa (Citim abia acum : "Temporarily closed!!!" in coltul stanga sus al usii. ) Coborati de pe terasa facem primii pasi pe Jepii Mici sub o ploaie de injuraturi si acuzatii penibile. Orice incercare de a purta o discutie rationala pe un ton normal a esuat.

Nu stiu daca sa il acuz de nebunie, prea multa bautura la bord (parea treaz) sau o lipsa crasa de bun-simt si ospitalitate. Muntele si oamenii sai au alte legi si principii si primirea de care am avut parte ieri ar fi avut parte de un cu totul alt raspuns intr-o situatie limita. Momentan am intors doar spatele si am sters de pe harta acest loc care nu poate fi numit cabana deoarece se afla in grija unor iresponsabili si turistii aflati in trecere risca sa nu fie bineveniti la petrecerea serii sau mai multe de atat ... ridica tensiunea "propretarilor".

"Cainii turbati ar trebui impuscati"

Duminic„, 23 septembrie 2007 - 17:37

Afisari: 3,876

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0781 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org