Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Bucsoiu
Muntii Bucegi

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Cabane / Refugii Acces cabana Garofita Pietrei Craiului (13)

grasu10
grasu10

Pentru a obtine mai rapid raspunsuri despre cabana Garofita puteti utiliza chiar topicul cabanei http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/piatra_craiului/cabana_garofita_pietrei_cra
iului-21/
sau informatiile de contact de pe site-ul clubului care administreaza cabana http://www.romaniapitoreasca.ro/

Joi, 11 octombrie 2012 - 21:11

razvanvm
razvanvm

Oameni buni, nu se urca la Garofita cu masina ! Cine urca o face pe proprie raspundere, asta in situatia in care gaseste bariera data la o parte, asa cum s-a intamplat timp de vreo doua saptamani prin luna septembrie, cand a trebuit schimbat lacatul. Gonzo probabil ca s-a nimerit in acea perioada, intr-un weekend in care au urcat din Satic cateva masini care au avut noroc sa gaseasca bariera descuiata si.... au profitat. Acum insa bariera este din nou incuiata, si pe drumul acela nu mai circula decat masina Parcului, a cabanierului, sau o masina de la noi de la club, pentru aprovizionare.

Joi, 11 octombrie 2012 - 01:14

gonzo
gonzo

Masina o poti lasa chiar si mai incolo de uzina electrica, dupa ce traversezi podul mai mergi putin si pe stanga intalnesti cateva pajisti. Eu acolo am lasato. De aici pana la bariera mai ai aprox 100m .
Si dupa bariera drumul e bun, nu e surpat, se poate parcurge cu un auto cu garda medie. Recent am fost si pe bucatica aia de drum m-au depasit 4 masini din care 2 de teren. Ulterior ,la cabana am vazut ca cei din masini aveau prea putina treaba cu muntele dar erau cunostinte de ale cabanierului.
Numai bine

Marți, 9 octombrie 2012 - 08:56

vercingetorix
vercingetori..
Caraba

mersi mult baieti , oricum eram 100 % sigur ca nu se ajunge la cabana cu masina ; dar dorind foarte mult sa ajungem in acea zona am vrut sa vad daca ajung cu masina la 1-2 ore de cabana nedorind sa mergem la plaiu foii si sa facem pe jos drumul dus si intors care ne-ar fi luat mult timp (venim tocmai din zona sucevei ,si pentru noi drumul auto dus intor inseamna 900 km) ! si fara grija cunosc destul de bine piatra craiului nu suntem din categoria pantofarilor , am parcurs cam tot cei marcat prin piatra si am inceput si ceva nemarcat cum ar fi padina lui calinet ;acum incerc daca e vreme sa ajung in poiana inchisa prin padina lancii, poate si un brau rosu !
Multumesc mult inca o data de informatii !!!

Marți, 9 octombrie 2012 - 07:24

danutzz83
danutzz83
Busola

Masina se poate lasa la centrala electrica (pana acolo drumul este ok), si, de acolo, se merge pe jos pana la cabana.
Oricum, din cate am vazut, drumul de la bariera la cabana are portiuni surpate care nu cred ca se pot parcurge cu masina.
Partea aceea a Pietrei Craiului este mai salbatica si parcursa in mare parte de oameni de munte, nu de pantofari si pitipoance ca la Plaiul Foii, tocmai pentru ca nu se poate ajunge cu masina si nu e telecabina.

Spor la plimbare Carpati.org

Marți, 9 octombrie 2012 - 06:38

gonzo
gonzo

Teoretic asa este. Dar nu e respectata aceasta regula.

Luni, 8 octombrie 2012 - 22:44

midan
midan
Rucsac

Din cate stiu eu dincole de bariera accesul e interzis pentru ca intri pe teritoriul parcului national.

Luni, 8 octombrie 2012 - 21:43

vercingetorix
vercingetori..
Caraba

super bine ! merge si cu masina mica ?

Luni, 8 octombrie 2012 - 19:23

gonzo
gonzo

Se poate urca cu auto pana la bariera, chiar si pana la cabana daca esti in gratiile cabanierului Carpati.org.
De la bariera la cabana pe jos aprox 45 min.

Luni, 8 octombrie 2012 - 18:48

vercingetorix
vercingetori..
Caraba

unde se poate lasa masina daca se vine din sud (podu dambovitei-satic) ? si cine stie care e starea drumului ? , astfel incat sa ne putem apropia cat mai mult de cabana .

Luni, 8 octombrie 2012 - 16:24

razvanvm
razvanvm

Pana la cabana nu are cum sa te duca nimeni, fiindca ultimii 4 km de pe valea Dragoslovenilor sunt restrictionati circulatiei auto, fiind pe teritoriul Parcului National. Pentru ceilalti 12 km insa, drumul prin Satic pana la centrala hidro Clabucet, incearca la firma de maxi taxi care face curse in zona, tel. 0742 004 832. Daca sunteti mai multi poate va intelegeti cu soferul sa va duca pana la centrala.

Duminică, 25 martie 2012 - 19:35

dinac
dinac
Coarda

Daca n-ai primit raspuns inca, probabil ca e dificil. Incearca totusi, aici:http://www.romaniaturistica.ro/centru-de-informare-turistica-Punct-de-Informare-
%C5%9Fi-Promovare-Turistic%C4%83-D%C3%A2mbovicioara-Arges-171.html

Marți, 20 martie 2012 - 18:01

cristi1980
cristi1980

ma intereseaza si pe mine sa ajung la cabana garofita pietrii craiului....stie cineva daca exista localnici care sa duca turistiicu masina din podu dambovitei pana la cabana?

Marți, 20 martie 2012 - 14:29

Afisari: 3,673

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0575 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org