Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asociatia Montana Carpati Muntii Persani - remarcare zona centrala (6)

baltighost
baltighost
Coarda

Punctul rosu duce la Cetatea Crizbav.

Luni, 19 octombrie 2020 - 16:20

flaviu
flaviu

Salut,
In Persanii de Nord este marcaj cruce albastra. Anul trecut am urcat din pasul Meresti spre varful Dugau (spre sud). Inainte de Dugau am intrat pe crucea albastra care urca dinspre cheile Varghisului si am urmat-o pana in pasul Hoghimas si mai departe pana la valea Rica si Racosul de Sus. Exista destule semne de marcaj, insa sunt multe platouri fara copaci sau pietre unde nu s-au putut face. Chiar si in zonele de padure ar putea fi imbunatatit, ne-am ratacit de doua ori.
Cu ceva atentie se pot evita ratacirile.

Miercuri, 14 octombrie 2020 - 11:03

mihaita_39
mihaita_39
Coarda

Tronsoanele de CA și PR parcurse Duminica trecută erau recent marcate. Conștiincios, peste vopseaua veche. Dar mă întreb dacă la fel stau lucrurile și la Nord de Pasul Bogata / Fântâna Albă, sau chiar mai departe, spre Pasul Hoghimaș, peștera Șugo, vârfurile din zona Cheilor Vârghișului ?

Marți, 13 octombrie 2020 - 17:57

senty
senty
(admin)

Chiar ar fi binevenita o actiune de remarcare in Persani, anumite trasee sau portiuni din trasee sunt cu probleme. Ideal ar fi sa se respecte si sa se refaca marcajele deja editate in putinele harti ale muntilor Persani.

Site-ul pomenit mai inainte... eu nu as pune mare accent pe informatiile din el, se vrea un fel de wikipedia (cu o gramada de postaci) dar fara ca informatia sa fie verificata.
Langa Varful Cetatii, se afla ruinele cetatii Heldenburg. Eroii, si alte denumiri... cred ca sunt adaugate ulterior.

Offtopic:
Marcajul PR (punct rosu) este folosit in special pentru trasee de circuit, nu pentru trasee pe vai!

Marcajele tip banda (nu dunga!) sunt pentru creasta, cea principala fiind de obicei marcata cu rosu.
Marcajele tip cruce, sunt pentru trasee de legatura, intersectii cu alte trasee secundare.
Triunghiul indica un traseu secundar, de acces spre creasta.
Punctul (nu bulina, nu cerc!) se foloseste pentru traseele in circuit.

Evident ca in realitate mai sunt si exceptii in marcare, asa e cand sunt mai multe capete si nu comunica intre ele Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Marți, 13 octombrie 2020 - 13:04

mihaita_39
mihaita_39
Coarda

Salut,

Pe 11 Octombrie 2020 fusei nițeluș prin Perșani, de la Fântâna Albă (E60) pe o recent marcată CA, ce după urcarea uneori susținută prin pădure, iese la lizieră, dând într-un remarcabil drumeag, bine marcat cu PR. Înspre Est și Sud-Est, CA-ul și PR-ul merg împreună către Cetatea Eroilor. Dar din punctul de legătură între CA și PR, acest drumeag PR se continuă spre Vest sau Nord-Vest, ușor la vale ...

De obicei, PR-ul desemnează un itinerariu printr-o vale, dar acesta mergea pe coamă. Cel puțin de unde l-am întâlnit io.

De asemenea, pe site-ul de mai jos dat-am de un PR în Perșani, între satul Rotbav și Vf. Cetății, trecând pe la Cetatea Eroilor, însă cel de care vorbesc eu îi cu mult și după cetate, spre Vest, neajungând pe Vf. Cetății, ci mergând pe o curbă de nivel a versantului nordic, înspre Vest ori Nord-Vest, pe un drum prea lat pentru a fi considerat o potecă (mai degrabă un drumeag de car sau de ATV). Înclin să cred că descrierea din 2015 este incompletă sau inactuală: https://www.carteamuntilor.ro/index.php?title=Rotbav-Valea_Seacă-Cetatea_Eroilor-Vf.
_Cetății

Știe cineva de unde vine și unde ajunge ist traseu misterios, vizibil marcat cu punct roșu ?
Mulțumesc.

Luni, 12 octombrie 2020 - 22:21

mihaispr
mihaispr
Rucsac

Salutare,

Credeti ca se poate implementa un proiect in viitor de remarcare a CA - creasta Persaniului Central cu curatarea potecii de vegetatie (+ traseul rotbav si crizbav catre vf.cetatii) si punctul albastru legatura dumbravita-vladeni conform traseelor prezentate aici ?

http://www.carteamuntilor.ro/index.php?title=Mun%C8%9Bii_Per%C8%99ani

Am calatorit prin acele zone in 2015 si situatia nu este una roz , potecile trebuie remarcate mai des si curatate de vegetatie. Am inclus acest lucru si in jurnalele mele cat si in descriere masivului la ghid montan.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 27 noiembrie 2017 - 21:44

Afisari: 1,183

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0528 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org