Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Cosana
Muntii Capatinii

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#108  Inapoi 1 2 3 4 5 6 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asociatia Montana Carpati Let's Do It Romania (108)

japan
japan
Coarda

Educatia incepe din casa si scoala. Daca parinti nu fac ceva, POATE fac profesorii. Dar oare cati profesori au participat cu elevii sai la aceasta actiune??? Pline au fost centrele comerciale si mall-urile de persoane, dar la curatenie, mai putine. Acum ceva timp cand am ecologizat un canal de PET-uri in care a fost benzina pentru traficul in Ungaria, am fost luat in deradere si chiar unii ceva mai incolo aruncau in canal PET-urile. In alte ocazii am fost injurat, scuipat sau m-i sa atras sa-mi vad de treaba mea!!! Amuzant este lucru ca aceste lucruri sau intamplat si in fata celor care ar fi trebuit sa dea amenzi sau vreo sanctiune, DAR... TRAIM IN ROMANIA. Dupa cum am spus, cate "oficialitati" au participat la aceasta actiune. Acestia se bazeaza tot pe noi, iubitori de munte si natura, sa ecologizam anumite zone.
Ei uita insa un lucru; FACEM ACEST LUCRU VOLUNTAR SI FARA RECLAMA LA TELEVIZOR!!!
Nu ne postam pozele de la ecologizare pe anumite site-uri, sau in diferite modalitati "timite mai departe ca te pandeste ghinionul".

Luni, 27 septembrie 2010 - 18:50

b3b3
b3b3

si ideea sa curat gunoaiele altora, sincer am avut momente in care mi s-a intors stomacul pe dos...nu erau doar cutii de conserve goale si ruginite
si da,erau si oameni sa zicem de munte care nu au fost,si erau si oameni care cred in ideea de o romanie mai curata..dar cica nu stiau de asta

Luni, 27 septembrie 2010 - 18:38

calins
calins

b3b3, sa sti ca si eu la fel am patit...ba mai mult de la oameni de munte atitudine de genul "eu nu ma duc la asa ceva.. sa curat gunoaiele altora"

Luni, 27 septembrie 2010 - 18:36

b3b3
b3b3

eu unu am ramas sincer dezamagit...o mare parte din oamenii pe care ii cunosc nici nu stiau de actiune
si cand am povestit ce si cum a fost...erau tare mrati ca m-am dus...ma asteptam sincer la mai mult...

si mai o treaba ce am tot analizat-o zilele astea... in apuseni am vazut un anunt, parca la focul viu era "daca ai adus o doza plina pana aici, poti sa o duci si goala inapoi"...se intampla sa o duca inapoi poate 50 % din oamenii pe care ii vedeti pe munti

Luni, 27 septembrie 2010 - 18:34

darkhriss
darkhriss
Coarda

Desi eram la munte in ziua respectiva, din pacate nu am putut sa particip, dar am vazut cu parere de rau ca la 2 ore dupa ce au trecut cei care au strans, au aparut cu o viteza uluitoare noi pungi de seminte, pet-uri, etc.

Luni, 27 septembrie 2010 - 17:00

tesla4536
tesla4536
Caraba

@minel: A, sigur. Si tot ei (guvernantii) au aruncat gunoaiele pe munte Carpati.org
Cine i-a votat, ii lasa sa-si faca de cap prin institutii si ii deranjeaza doar o data la un ciclu electoral?

Noi suntem neprihaniti, nu?

Luni, 27 septembrie 2010 - 15:02

a2
a2
Caraba

Felicitari calins!

LDI ii schimba pe cei care participa: dupa ce ai muncit atat de mult sa faci curatenie nu te va lasa inima sa lasi gunoaie in urma ta.

Asta-i mecanismul psihologic: educare prin participare.

Cati au participat in Romania? Voluntari inscrisi: 73235.
Considerand populatia Romaniei 21 498 616 (estimat 2009 ianuarie) gradul de participare/implicare este de 0,34%. Altfel spus 1 din 300 vor fi mai responsabili pe viitor.

Si cu restul ce facem?

Luni, 27 septembrie 2010 - 14:46

minel
minel
Caraba

Imi pare rau ca trebuie sa va spun un lucru, guvernantii au pregatit aceasta actiune pentru a scapa de procesul aflat pe rol la Consiliul Europei, declansat de Coalitia ONG-urilor de mediu.

Luni, 27 septembrie 2010 - 14:38

calins
calins

Nu stiu situatia generala pe tara, dar grupul nostru, 7 voluntari, am strans pe branci si am adunat 65 de saci in 2 locatii. Mie mi se pare cam mult. Sper ca in 5 ani de zile, daca se continua asa, macar 1 data pe an, sa se schimbe si mentalitatile.

Luni, 27 septembrie 2010 - 14:32

mvc
mvc
Caraba

@ciux: ai perfecta dreptate ! Eu puteam sa-l prind din urma, sa-i dau vreo doua betze de ski pe cocoasa! Dar am avut retineri ca era ceva mai nene (dar nu cu mult).
Vroiam sa-l duc "legat" la Balea, sa stau de capu' celor indrituiti sa aplice legea ca sa-l amendeze.
Insa am stat sa pozez niste capre negre si mi-a trecut supararea... Carpati.org

Reiterez ce-am afirmat mai devreme: Romania sa devina o tara fara gunoaie !
Si cand zic "gunoaie" ma refer atat la sensul propriu, dar si la sensul figurat. S-a umplut cu varf "tomberonul", da pe dinafara pe alte meleaguri (Franta, Italia).
Oare cum mai scapam de mizerii ?

Luni, 27 septembrie 2010 - 13:36

csuporj
csuporj
Coarda

Eu cred ca adunatul gunoaielor doar amana data cand le va veni mintea la cap celor care arunca. Lasati gunoaiele unde si le arunca, sa trebuiasca sa puna patura pe gunoi cand merg la gratar, sa miroase ca la groapa de gunoi in refugiu la Vistea sau Caltun, sa trebuiasca sa puna cortul pe gunoaie la Caltun. Poate atunci isi vor da seama ca traitul prin gunoi nu e chiar asa bun.

Luni, 27 septembrie 2010 - 12:30

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Midan a spus cam tot ce era de zis despre "Hai s-o facem, Romania!"
Scop nobil? Ha! Poate doar la cea mai superficiala privire...

Luni, 27 septembrie 2010 - 12:18

ciux
ciux

@mvc : Am vazut si eu din astia. Si am avut chiar conflicte. In mod normal in situatia data ar trebui sa fie un numar de telefon unde sa suni, eventual sa-i faci o poza individului, si sa fie cineva care sa-i dea cel putin 1000 ron amenda. a doua oara n-o sa mai arunce. Dar cum la noi numai normal nu e... Sincer, eu unul as fi aruncat cu cutia dupa el.
Mi-am dat si eu seama ca actiunile de salubrizare nu rezolva mare lucru, am carat destule gunoaie, ca sa le gasesc peste un an in acelasi loc. Omul nu stie decat de frica, daca o conseva aruncata il face sa scoata bani din buzunar, atunci o sa se gandeasca bine inainte.

Luni, 27 septembrie 2010 - 11:55

a2
a2
Caraba

Stiu ca nu exista comapratie cu Elvetia, dar poza din link are o ideie foarte trasnita:
se cauta curatatori montani
http://www.myswitzerland.com/en.cfm/home/summervacations/page-Tab_Home-Home_Summer-33
0925.html?utm_source=redirect&utm_medium=link_en&utm_campaign=WTA_0401

Luni, 27 septembrie 2010 - 11:49

yo6ial
yo6ial
Coarda

Andrei (andrei.st), e adevărat că de la Bâlea mai ajung și... d-ăia,
până la Călțun, dar, nu știu întocmai în ce pondere, multe gunoaie sunt
lăsate de și de așaziși montaniarzi, de diverse naționalități.

Sunt oameni ”de munte”, dacă-i vezi, zâmbesc frumos și sunt echipați corespunzător indiferent de anotimp.
Doar scopul și mijloacele dumnealor diferă de opiniile noastre despre munte, mersul pe munte, alpinism, drumeție, excursie, etc.

Aceștia nu plănuiesc să se reîntoarcă în acele locuri.
Le trec frumos la palmares, poate la profil, și atât. Nu o să fie deranjeați de
acele gunoaie pentru că nu vor să revadă acele locuri pe unde au fost, voind tot alte noi vârfuri să cucerească.

Și evident că prevăd oamenii care or să urce pe munte cu sacii de plastic și or să facă curățel și refugiul și poteca...
De asta mâ uit cruciș la acțiunile de genul ăsta.

”Let's do it România” = ”Lasă că este niște fraeri care strânge dupe noi, mai târziu.”

Carpati.org

Luni, 27 septembrie 2010 - 11:11

andrei.st
andrei.st
(admin)

Acum doua saptamani am poposit la Refugiul Caltun. Dimineata colegul de tura, Florin, s-a apucat de facut curatenie si maturat. Faras am facut eu dintr-un gratar de unica folosita aruncat in zona (nici nu stiam ca exista asa ceva). Am carat jos doua pungi mari de gunoi, pana si intre pietrele de la intrare erau "montate" resturi...
Oare "pantofarii" sa le fi adus acolo ?

Luni, 27 septembrie 2010 - 03:15

mvc
mvc
Caraba

Zilele trecute la Ref Caltun din Fagaras, un nene de peste 55 ani, dupa ce si-a mancat continutul conservei de fasole cu costita, a aruncat-o dezinvolt in apropierea refugiului. Toate astea in fata mea si a prietenei, care eram acolo.
I-am atras atentia decent ca sa-si ia conserva, dar nenele, cu un tupeu fantastic, a comentat de-aiurea si a lasat conserva tot unde-o aruncase... Carpati.org
Si mai zice lumea ca tineretul... Nesimtirea nu prea are varsta! (concluzia 1)
Mai adaug ca dupa accentul limbajului, nenea era dintr-o regiunea a Romaniei pe care insa nu o voi nominaliza explicit, ca sa nu fiu considerat nu-stiu-cum... Mentionez ca nu era bucurestean, ci de undeva din vecinatatea Masivului Fagaras (la nord). Lipsa de educatie poate proveni din orice colt al tarii! (concluzia 2)

Adaug ca subscriu celor zise de b3b3, hhhrobi, a2 .

Imi doresc ca Romania sa devina o tara fara gunoaie !
O fi o utopie ?

Luni, 27 septembrie 2010 - 01:47

a2
a2
Caraba

Pe mine ma intriga si ma revolta cel mai mult mormanele de cutii de conserva si alte resturi de pe langa refugii.

Isi imagineaza oare cei ce lasa acolo resturile ca vine cineva saptamanal sa faca menajul la refugiu?

@hhhrobi - ai dreptate, din pacate

Luni, 27 septembrie 2010 - 00:11

tesla4536
tesla4536
Caraba

A fost prima actiune de acest fel in Romania.
Voi v-ati asteptat sa fie organizata bine? Marea majoritate a actiunilor cele faci prima oara nu ies bine la inceput.

Luni, 27 septembrie 2010 - 00:10

hhhrobi
hhhrobi

Chiar am avut o discutie pe tema asta ieri...

Atat timp cat pe varful muntelui, acolo unde clar nu ajunge nici un "pantofar" sau "prajitor de mici" gasesc gunoaie aruncate aiurea nu vad prea mare sanse in educarea populatiei.

Duminică, 26 septembrie 2010 - 22:58

Afisari: 11,263

#108  Inapoi 1 2 3 4 5 6 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0656 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org