Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Cosana
Muntii Capatinii

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#108  Inapoi 1 2 3 4 5 6 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asociatia Montana Carpati Let's Do It Romania (108)

drumetu71
drumetu71
Busola

"Socetatea actuală încurașează consumul. Se bazează pe consum. Rezultă risipă". Total si complet de acord. Societatea de consum este calea spre falimentul omenirii. Ne inmultim aproape pe aceleasi principii "cat mai mult,cat mai multi" si asta e cea mai mare plaga a terrei, inmultirea necontrolata a omului
@minel : Am dat aceste exemple nu pentru ca ei trebuie sa se ocupe ci pentru ca pe ei ii vad pierzand vremea in loc sa-si faca treaba. si asta se extinde la toate oficialitatile din RO

Marți, 28 septembrie 2010 - 20:55

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

offtopic,@Minel,referitor la mesajul adresat lui Csuproj:
Io stiu ce inseamna respectiva zicere,ca daca o luam asa Sfantul Antonie cel Mare sau ca sa luam un Sfant roman de exemplu Sfantul Dimitrie Basarabov sau Sfantul Daniil Sihastrul au fost pustnici,nu au avut sotie,nu au avut copii biologici ar ramane ca ei nu au ascultat ce a zis Dumnezeu.
(sunt si Sfinti care au fost casatoriti si au avut copii,sa nu intelegi ca zic de casatorie sau de a avea copii ca e rau).

Marți, 28 septembrie 2010 - 17:05

yo6ial
yo6ial
Coarda

Pe vremea ”mult-regretaților tovarăși” exista un interes aproape nul pentru ecologie și ecosistem, din partea autorităților dar, simultan, exista o preocupare deosebit de activă a oamenilor de rând, cu privire la mediu, economisire, reciclarea șă alte activitâți.

Câți mai știu ce-i RRR-ul?
Mi-e teamă că, dacâ vreun tânăr de vârsta mea ar răspunde, ar asocia mai degrabă RRR cu UTC sau altceva cu și mai puțină relevanță și nu ar face vreo legătură cu abrevierea Reducerii-Reutilizării și Reciclării....

Foarte probabil, motorul acelor preocupări era reprezentat de lipsurile și constrângerile aceliui regim.
Dar multi oameni de rând erau realmente preocupați de tot felul de lucruri privitoare la ecologie. Lucruri care au incetat să mai fie ”la modă” in seara de crăciun, din ”89.
Au mai revenit în prim-plan, dar asta abia după anul 2000.

Azi, interesul este câștigul imediat, atunci era economisirea resurselor existente.
Azi se defrișează sute de hectare pentru cherestea, atunci se câutau metode de a recicla rumegușul rezultat în gospodărie pentru încălzire, mobilă, agricultură... Pe scurt, exista un interes pentru a reduce și chiar a elimina risipa.

Nivelul de trai... nu știu cât a crescut dar sigur a crescut nivelul de indiferență.
Indiferență incorijibilă, de către profesori, în școli.
Pentru că educația poate fi oferită, cu adevărat, doar de părinți.

Socetatea actuală încurașează consumul. Se bazează pe consum. Rezultă risipă.
Risipa asta nu poate fi redusă. Ambalajele de mâncare și chiar mâncarea stricată și uitată pe masa din refugiu denotă că nu-i vreme de curățenie.
Trebuie să se efectueze activitatea de consum.
Trebuie consumate alimente dedicate activităților montane, trebuie consumate articolele vestimentare și accesoriile, benzina și motorina, curentul electric ce pune motoarele telecabinelor și teleschiurilor în mișcare.

Trebuie consumat tot. Și repede. Cât mai repede.
Nu este vreme de pierdut cu adunatul resturilor rezultate activității de consum. În timpul afectat strivirii și depozitării în sacoșa proprie a resturilor de la activitatea de ”mâncare a grătarului la iarbă verde” se poate efectua deplasarea până la portbagajul mașinii de unde se poate ridica o nouă sticlă de bere.

Asta, referitor la ”ăia” care mai apar pe munte, dar referitor la montaniarzi, treaba e și mai tristă.
Pentru că, pentru prea mulți, muntele nu mai contează, ci adăugarea în palmares a vârfului sau traseului sau a cabanei.
Iar pentru că mulți nu plănuiesc revenirea în locuri deja atinse, nu se mai îngrijorează cu privire la gunoiul lăsat.

Și lasă gunoaiele pentru că nu le pasă de natură. Le pasă doar de deomnstrația de forță și voință și performanța a echipamentului folosit.

Iar acțiunile gen ”Leț du it Roumania” sunt chiar sare pe rană.
Așa este strigat din străfundurile înițiatorilor și participanților:
”Lasă că facem noi curat după voi, putorilor!”

Comoditatea și indiferența față de natură va fi corectată, în societatea noastră, doar de viitoare catastrofe naturale, industriale, umane, etc.
Doar cele mai grotești evenimente, care să și declanșeze în mintea cetățeanului de rând noțiunea de ”Cauză-Efect”, vor avea efect.

Pentru moment, este mai important consumul.
Inclusiv consumul de ”munte”, care devine (a devenit) o marfă promovată și vândută.

Dacă doi-trei elevi de clasa opt-a au aflat că nu e bine să lase gunoiul în urma lor, după excursiile pe pume, chiar și printr-o astfel de mișcare, nu nu-am înbogățit societatea cu încă doi-trei oameni responsabili.
Doar doi-trei ciudați în plus ce nu știu că rucsacul e mai ușor cu 200gr fără gunoaie, asta rezultând, pe lângă confortul crescut, un timp cu 5 minute mai scurt, de traseu.

Marți, 28 septembrie 2010 - 16:59

minel
minel
Caraba

mihai... asa este si asa a fost, ai o mie la suta dreptate, dar intrebarea este ce facem.Stii cate probleme am eu de cand am infiintat Asociatia Montana"Parcul National Muntii Tibles" si de ce...

Marți, 28 septembrie 2010 - 16:37

minel
minel
Caraba

Domnule csuporj, studiati facerea 1-2, capitolul 1 "facerea lumii si a omului"pct.28"Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand,"Cresteti si inmultitiva si umpleti pamantul si supuneti-;si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste toate dobitoacele si peste tot pamantul, peste toate vietatile ce se tarasc pe pamant."... citeste mai departe si lasa "omul care supune natura" ca ateism...aprofundeaza si apoi afirma.

Marți, 28 septembrie 2010 - 16:32

varverica
varverica
(admin)

Spre surprinderea multora, noi nu ne-am implicat in aceasta actiune, pentru simplul motiv ca nu mi-a raspuns nimeni la intrebarile adresate (pe langa faptul ca nu am crezut nicio clipa ca se va schimba ceva):

- Cine strange gunoiul dupa ce este adunat in saci?
- Unde se duce gunoiul strans?
- Ce se va face ulterior pentru ca oamenii sa nu mai arunce gunoaie? Ce masuri se vor lua?
- In ce consta colaborarea cu Ministerul Mediului, Ministerul Educatiei si Ministerul Tursimului?

Am intrebat de trei ori, de trei ori am primit raspuns ca "va va scrie colegul meu, care are mai multe informatii". Nu mi-a scris nimeni.

Nu neg ca gestul a fost nobil, iar voluntarii - de buna credinta, insa nu cred ca asta e solutia.

Din cate vad, acum pe site-ul LDIR scrie ca "Let`s Do It, Romania! nu se incheie pe 25 septembrie. Urmatoarea faza a proiectului este cea de follow-up si evaluare, urmata de o campanie de lobby si advocacy. Curatenia din 25 septembrie a fost numai primul pas spre o Romanie asa cum ne-o dorim cu totii: curata si cu un sistem de gestiune a deseurilor bine pus la punct."

Asa sa fie!

Marți, 28 septembrie 2010 - 16:15

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

@Minel:
Am mai mers in perioada respectiva pe la munte.Nu prea mult.
Acum nu mai imi amintesc multe ca eram mic dar tiu minte ca 1990 sau 1991 am mers in tabara la Cuibu Dorului (mai sus de Sinaia) si vis-a-vis de cabana se arunca in padure gunoiul,era un maldare mare de gunoi si gunoi in jos pe panta respectiva din padure.
Tot o amintire am cand am mers la Vatra Dornei (atunci eram mult mai mic,era inainte de 89) si o parte din cat am stat acolo a trebuit sa stau in camera de hotel.
Motivul?
Ma bagasem cu picioarele in apa Bistritei (sau Dornei nu tin minte exact in care ma bagasem) si cineva aruncase acolo un lemn cu un cui iesit din el,si ma intepasem la picior in talpa in respectivul cui.
Apa din cate imi amintesc avea culoarea maro de "curata" ce era.

Acum as fi curios sa citesc respectivele reviste da nu stiu unde se pot gasi.

Marți, 28 septembrie 2010 - 16:08

minel
minel
Caraba

Acum, am sa inchei cu lucrarea"Romania in chipuri si vederi",
primul album, sa zicem, "Romania Pitoreasca" editat la Paris in anul 1928, Cuvant Inainte, N.Iorga Paris 25.09.1921...

Marți, 28 septembrie 2010 - 16:01

csuporj
csuporj
Coarda

"Asta e rezultatul educatiei regimului ateist de 45 de ani,nu uitati celebrele dictoane cu "omul care supune natura"."

Da, a supus omul natura in vremurile alea, prin sapatul de santuri, curatatul raurilor diguite, etc., nu prin aruncatul de gunoaie.

Marți, 28 septembrie 2010 - 15:58

bubus8
bubus8
Caraba

pe vremea aia si se inflorea mult...nu zic ca nu ar fii adevarate aceste lucruri. la sfarsit ramane educatia si mentalitatea, daca nu reusim sa lucram la acestea, toate celelalte actiuni sunt de prisos.

Marți, 28 septembrie 2010 - 15:51

minel
minel
Caraba

Pentru drumetu71, domnule poate ca ati auzit de agentia pentru protectia mediului, de garda de madiu, de corpul de control al primarului sau prefectului si de jandarmeria montana, numai spun de custozi ariilor protejate, de rangersi...lasati politia ca nu este moasa comunala, nu mai are de mult aceste atributii.

-----------------------Admin-comentarii lipite-----------------------

pentru mihaitzate, ar trebui sa va limitati la lucrurile pe care le cunoasteti, condamnati vechiul regim... corect, dar uitati cine la impus si nici nu stiti ce s-a publicat atunci, dupa 20 ani discutam de vechiul regim datorita neputintei noastre.Cititi va rog Romania Pitoreasca nr.11/1977, rubrica SOS Natura.

Romania Pitoreasca, Anul VI, 11.1977, nr.71... citez"La Pitesti,
premiera europeana:Muzeul Ecologic si de Ocrotire a Mediului"
pag.5, autor Valentin Hossu-Longin, asa ca cititoreule...

In 1979, Romania Pitoreasca, anul VIII, 7.1979, nr91, articol
din revista"Biblioteca Montaniardului" nr.61, autor Emilian Cristea:"Cu automobilul pe Muntele Cozia"...Pe Valea Cladovitei... etc.

Romania Pitoreasca, nr.6-iunie 1980, citez"Pestera Ursilor, tezaur speologig si turistic de valoare internationala",autor Valentin Hossu-Longin, asa ca nu povestiti de trecut...

Marți, 28 septembrie 2010 - 12:26

altitude2505
altitude2505..

Let's do it Romania- buna si corecta initiativa, dar pana nu se schimba lucrurile la nivel de mentalitate, se vor forma iar si iar munti de gunoaie pe care nu vom dori sa-i escaladam.

Marți, 28 septembrie 2010 - 08:24

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Asta e rezultatul educatiei regimului ateist de 45 de ani,nu uitati celebrele dictoane cu "omul care supune natura".
Poporul roman era un popor crestin cu respect fata de natura si acum e cum e.

Ce ati auzit pe vremea respectiva pe cineva sa zica ceva de ecologie?
(nu uitati ce dezastre ecologice erau in vremea aia in unele locuri din tara;un mic exemplu celebrul combinat chimic de la Turda ca incepea sa se vada smogul de la nu stiu cati km distanta,plus ca atunci nu punea nimeni problema deseurilor
http://www.ecomagazin.ro/autostrada-transilvania-oprita-de-otrava-de-la-uzinele-chimi
ce/).
Da atunci nu aveai peturi si pungi de plastic si nici posibilitatea sa iesi la gratar chiar asa usor si de aceea nu era chiar asa multa mizerie.
Omul daca asa a vazut atatia ani cum se dispretuia si se batjocorea natura (nu uitati de muntele taiat din Calimani pentru a se extrage sulf) acum asa se comporta fata de natura.
Asa ca in conditiile astea e uimitor cu s-au gasit 72 de mii de oameni (dupa altii 150 de mii) care sa mai curete gunoaiele aruncate in natura.
Si nu e frumos sa criticam pe cei care s-au implicat (si vedeti ca majoritatea sunt tineri,care nu mai sufera de mentalitea absurda indusa de regimul ateisto-comunist) ci trebuie sa le zicem "Felicitari" pentru treaba facuta.

Luni, 27 septembrie 2010 - 23:26

csuporj
csuporj
Coarda

Ca sa dai amenda trebuie ca majoritatea populatiei sa fie de acord ca e incorecta fapta pentru care se da amenda. Cum 95% din lume e de acord ca furatul e incorect, si nu fura chiar daca politia nu iar face nimic daca ar fura de pe camp recolta consateanului. Pana cand doar 20% din populatie e de parere ca aruncatul gunoiului e rau, cum vreti sa dicteze aia 20% la cei 80% ? Iar daca arunci conserva pe munte, oricum nu te vede nici un politai sa te amendeze.

Luni, 27 septembrie 2010 - 22:31

drumetu71
drumetu71
Busola

Exista amenzi, putine ce-i drept, dar nu l-e aplica nimeni pentru ca nimeni nu urmareste respectarea legii. Politie, politie comunitara, jandarmi ii vad prin baruri sau stand degeaba in masini in timpul programului de lucru si nu fac nimic. Sau intr-un oras mic ca al nostru mai e si partea cu "il cunosc pe cutare, cum sa-l amendez"

Luni, 27 septembrie 2010 - 22:20

cristi_dav
cristi_dav
Busola

acuma am vazut o postare mai veche de a ta, omarc si sunt de aceeasi parere cu tine ("sunt de parere ca am potea avea locuri mai curate prin educatie si legi si chiar amenzi corespunzatoare")

mai ales amenzi corespunzatoare !

cu toate ca sunt om care respect muntele si ma bucur de el, nu am participat in primul rand ca nu am putut, in al doilea rand ca n-am vrut. de ce, o stim cu totii...

amenzi, amenzi, amenzi ! si cine sa le aplice !
pana atunci, toate celelalte sunt doar niste inlaturari ale efectelor, nicidecum ale cauzelor (inclusiv ceea ce fac profesorii reprezinta tot inlaturarea partiala a unui efect, deoarece prea mare influenta nu au ei ...)

Luni, 27 septembrie 2010 - 21:29

cristi_dav
cristi_dav
Busola

sti si tu bine ovi cum sta treaba cu "schimbatul la ei"...

faci ce faci si dupa ce parasesc liceul la care te au pe tine ca profesor care face asa ceva, raman influentati de ceea ce-i inconjoara, de multe ori stim si noi prea bine ce fel de "oameni".

atata timp cat dintr-o generatie ies cel mult 1-2 care respecta natura si continua sa se bucure de ea, eu zic ca e o munca grea pe care o faci tu (as spune aproape imposibila).

eu spun cu mana pe inima ca sunt unul care a beneficiat de initierea ta si a continuat sa respecte natura si sa mearga la munte, insa tot cu mana pe inima ti-o spun ca daca nu aveam o educatie buna a celor 7 ani de-acasa, n-as crede sa fi ajuns aici...

dar toata stima pt ceea ce incerci sa faci.

Luni, 27 septembrie 2010 - 21:19

tzope
tzope

educatia specifica ne revina noua. eu ma refeream la educatia generala- "cei 7 ani de acasa" ca nu putem schimba multe. ideea de voluntariat pe care ai adoptat-o e ok. sunt sigur ca au fost prezenti in tara la actiune si alti elevi fara clasa sau fara dirigintele lor.
in cazul elevilor luati "pe sus" de diriginte nu e ok si nu e legal. copii daca sunt mai versati te pot refuza imediat ... si treaba cu "va dau un 10 la biologie sau la sport" nu cred ca are vre-un efect pe termen lung in "campania" noastra de educare.

eu sunt diriginte la clasa a VIII si i-am vazut pe toti dornici de actiuni de orice fel atata timp cat ii scoti de la alte ore. daca ii chemi pe weekend te trezesti singur.
felicitari pt actiunea la care ati participat si sper ca macar jumatate din ei sa constientizeze problema poluarii

Luni, 27 septembrie 2010 - 20:19

omarc
omarc

"tzope" te-as cotrazice putin. In societatea actuala copilul sta ma i mult in scoala cu profesorii decat acasa cu familia. Multi parinti lucreaza pana seara tarziu, sau cazul si mai nefericit sunt plecati in strainatate. Deci tot noua profesorilor ne revine dificila sarcina de ai educa, asta pe langa cei "7 ani" de acasa. Cat destre participatul la actiune, am sa-ti dau exemplul meu. In comentariul anterior spuneam ca am participat si noi la actiune alaturi de alti 25 de lelvi de la alt liceu. Eu am ales elevii din diferite clase la care predau, pe criteriul cine vrea si cei pe care credeam ca sunt sanse sa-i influenteze o astfel de actiune. Colega de la celalalt liceu a luat toata clasa la care era diriginta. De la pitipoance care au venit aproape cu poseta la copii demni de tot respectul. Care a fost rezultatul? Urlete de genu: au m-am zgariat, vai am calcat in noroi, etc.
In concluzie pe toti nu vom reusi sa-i educam dintr-odata. Dar putin cate putin, daca incercam sigur von schimba cate ceva in mentalitatea lor.

Luni, 27 septembrie 2010 - 19:57

tzope
tzope

hai sa`ti spun cum sta treaba din punctul meu de vedere, ca profesor: eu am 2 orede sport/saptamana cu elevii. educatia sa si`o faca parintii acasa pana sa-i dea la scoala si sa continue si dupa inceperea scolii. noi ca profesori nu putem sa schimbam radical comportamentul lor.
in legatura cu participarea la actiune: 25 septembrie-sambata. copii de clasa a VII-VIII(sa nu vorbim de cei mai mari) abia vin la scoala in timpul cursurilor daramite la o actiune voluntara in weekend.
chiar daca aceasta actiune era in timpul saptamanii nu poti obliga elevii sau profesorii sa participe la o actiune care nu exista in calendarul ISJ-ului.

Luni, 27 septembrie 2010 - 19:35

Afisari: 11,265

#108  Inapoi 1 2 3 4 5 6 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0725 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org