Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Vladeasa
Muntii Bihor-Vladeasa

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#47  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asociatia Montana Carpati Carpati.org 2.0 (47)

victoranica
victoranica
Coarda

Adrian, in primul rand carpati.org e un site, iar din putinele mele cunostinte, nu stiu daca o cabana ( in creasta, pe malul marii sau in desert, nu asta importa) poate fi detinuta de carpati.org. Ok, presupunem ca vine fiecare membru si contribuie cu o caramida la ridicarea unei cabane. Cine o va detine ? A cui proprietate va fi ? Pe numele cui ?

Si de ce tocmai langa Moldoveanu ? Eu merg pe munte intensiv de trei ani si jumatate si inca n-am ajuns pe cel mai inalt varf al tarii (dar am fost pe Picatura, se vede frumusel si de-acolo) . De ce ai construi o cabana pentru carpatisti la mama naibii in varf de munte, unde oricum ar fi inaccesibila iarna pentru o mare parte a lor..

In La Paz exista stadion de fotbal la 3600 m altitudine. Ce-ar fi sa facem si noi unul pe Cindrel ? E destul de plat si chiar as vrea sa joc fotbal in aer curat, vara... e o placere ..

Ca o curiozitate personala, pot sa intreb cum ai obtinut ratingul ala urias ? Ai votat fiecare poza din galerie ?

Nu mai bine ne conservam imaginatia in directii mai concrete ? Mi se pare tare, de exemplu, ce vrea sa faca yo6ial cu dronele
Mesaj modificat de autor!

Duminică, 10 ianuarie 2016 - 00:10

lauramatei
lauramatei
(admin)

Baieti, ne organizam si noi un pic, ceva forte de gherila?Carpati.org Ca vad ca vin vremuri grele. Ma inrolez de pe-acum. Abia astept sa dau cu Molotovu' in cabana astoraCarpati.org.

Rasu'-plansu'...

Sâmbătă, 9 ianuarie 2016 - 23:16

zentai
zentai
Coarda

Dacă creste ratingul la topic,alde"mioriticii" de pe aici or sa găsească iarăși și iarăși noi infuzii de capital...intelectual! Carpati.org.

Asa-i cand...ai algocalminul in sânge,tata...si esti o alinare pentru durerile neamului!

Sâmbătă, 9 ianuarie 2016 - 23:06

obyy
obyy
Caraba

Haaaaiii ca asta-i tare!!! se pare ca unii dintre voi sarbatoresc si pe rit vechi!
Doaaamneee!!! " mare si indestulata-ti e ograda..!
M-am auto-blamat. Carpati.org

Sâmbătă, 9 ianuarie 2016 - 21:29

ratza
ratza
Busola

Deci românii nu mai au identitate națională dacă dispare traseul de creastă din Făgăraș. Carpati.org

Uite, eu propun să te duci și să restaurezi cabana Urlea, în loc să aberezi non-stop pe forum.

Sâmbătă, 9 ianuarie 2016 - 21:28

emile
emile

De ce nu ați spus așa de la început ! Dacă chiar e vorba de identitatea națională și de o antropizare făcută inteligent, eu consider că cea mai potrivită este o telecabină pe vârful Moldoveanu (2544 m). O au multe țări civilizate, inclusiv Germania.
Un parteneriat public-privat, ceva fonduri europene și intrăm și noi în rându̕ lumii... Cu un management bun (promovare), investiția se poate recupera în 3-4 ani. Avem și plus valoare pe un brand cu adevărat național. Dacă nu se găsesc investitori români poate un austriac, un olandez cu capital majoritar sau un consorțiu (asociere).

Repet, asta numai dacă se merge profund pe identitatea națională.

Scuze dacă am deviat puțin de la topic (2.0 !)

Sâmbătă, 9 ianuarie 2016 - 14:25

yo6ial
yo6ial
Coarda

Nici eu n-am văzut nici gard, nici poartă nici lăcată.

În viață, singurul om ce te poate împiedica să faci ceva, orice, ești tu. Carpati.org

Sâmbătă, 9 ianuarie 2016 - 12:31

zoly
zoly
Busola

Te inseli Adriane!
NIMENI nu a blocat si nu blocheaza accesul spre si pe Moldoveanu. Este 100% liber din toate directiile!

Sâmbătă, 9 ianuarie 2016 - 09:52

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

zentai@ Asa este! Doar că antropizarea o poți face in mai multe feluri, mai mult sau mai putin inteligent.

Traseul de creasta din Fagaras, varful Moldoveanu au legătura cu identitatea nationala. Mai toti mioriticii care au ajuns pe diverse varfuri din Alpi, Caucaz.... au trecut prima data pe la Moldoveanu. Carpati.org

Blocarea dreptului la turism montan doar pentru o minoritate este o forma de fascism.

Eu nu cred ca trebuie sa trecem de la basmele feudale la o categorie de basme contemporane, dar la fel de toxice.

Sâmbătă, 9 ianuarie 2016 - 08:33

zentai
zentai
Coarda

Ceea ce vrei tu se cheamă antropizare...adica cel mai rau lucru care se poate întâmpla naturii!Daca turistii străini vor confort îl pot găsi la ei in tarile de unde vin.Confortul este incompatibil,in concepte,cu mersul pe munte.Adică...alte probleme se pun pe munte,nu cea a confortului!O microhidrocentrală pe Vistea? Carpati.org)).
Doar daca nu ti se dădea apa la moara, topicul ăsta ar fi dispărut până la prânz!
Sper sa nu apuc anii sa vad fie si macar o toneta de înghețată pe la Vistea!

Joi, 7 ianuarie 2016 - 21:10

odin
odin
Rucsac

Nu ar vrea olandezul tau sa se ocupe de Podragu?
Sa care si el papica la cabana cum o sti el, fie si cu elicopterul. Apoi sa faca pretul painii.

Joi, 7 ianuarie 2016 - 20:48

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

yo6ial@ Nu stiu unde ai vazut spărgători de seminte pe creasta Făgărașului. Majoritatea celor care vin dispre Turnu Roșu sau chiar Bâlea sunt turisti străini - cehi, slovaci, unguri, ruși, nemți, care vin de mari distanțe să vada cel mai lung traseu de creastă din Europa.

Tin minte ca intr-un an am venit din Rudarita cu un tanar si doi elevi. Tânărul, deși vorbea perfect românește, era de fapt olandez. S-a mirat foarte tare ca la Podragu o felie de paine era 3 lei, iar in oraș o paine era aproape trei lei. Cam este imaginea Carpatilor românești. Aprovizionarea se face de cele mai multe ori cu magarul, calitatea este foarte redusa, iar preturile sunt foarte mari.

Construirea unei cabane intr-un punct strategic nu are legatura cu distrugerea padurilor din România. Niciun turist nu pleaca cu un brad in spinare. Iar legea pentru cainii ciobanilor a fost data pentru restrangerea turmelor de oi la capacitatea celor trei caini, dar și pentru ca cei care vaneaza ilegal sa nu aiba martori prea multi pana in aprilie.

Desi Suru era de vanzare (42-47.000 euro), din cate stiu, nimeni nu a dorit sa o cumpere, desi are funicular in functiune. Poteca este varza si de sus spre cabana si de la cabana spre Sebesul de Sus.

Joi, 7 ianuarie 2016 - 20:28

yo6ial
yo6ial
Coarda

O cabană va dubla numărul de turiști, va înzeci numărul de spărgători de semințe și va dăuna inutil, suplimentar, mediului și peisajului prin afluxul de turiști, de mărfuri și deșeuri.

Uneori, pe vreme dificilă, te mai învelești cu prelata sau folia de sol a cortului. E chiar mai plăcut decât să stai ca sardeaua în refugii.

Joi, 7 ianuarie 2016 - 19:30

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

zoly@ Nu este vorba de minihidrocentrala de mari dimensiuni. In copilarie, foloseam o morisca cu dinam montata pe un parau si aveam energie pentru un bec. E vorba mai bine zis de o MICROhidrocentrala, bine protejata de avalanse si doar pentru nevoile unei cabane, cand instalatia solara nu are eficienta dorita.

Acum vreo 15 ani, in Caucaz, pe ruta spre Elbrus, la Garabashi 3800m, erau niste adoposturi tubulare (The barrels), care iarna, prin ianuarie-februarie, aveau incalzire electrica, prin calorifere.

Problema cabanelor din Fagarasi este ca majoritatea au fost construite de sasi si alti ardeleni, dupa ideile din alte timpuri. Mai putin Suru, reconstruita de români intr-un fost grajd săsesc.

yo6ial@ Nu m-am gandit la cearceafuri moi, TVHD s.a. Refugiul Portița Vistei este unori insuficient. In urma cu ani, din senin, a inceput o furtuna cu ploaie si traznete. Multi au gasit loc in refugiu, dar multi (printre care si eu) au ramas afara, incercand sa puna cortul, desi ploua torential.

Nu este vorba de confortul de la Paltinu sau Balea. Cred cu paturile de lemn si păturile sunt suficiente si fac si preturile mai mici. In Tatra exista o cabana unde sala de mese devine gratuit dormitor pentru turisti intre orele 21-7 dormitor, prin mutarea meselor. Ce nu prea am vazut prin cabanele de la noi este un spatiu de pastrare pentru rucsaci, pentru cei care fac excursii mai usoare.

Intre 29 si 30 decembrie 2015 a fost cazat la Hotel Central din Victoria la 1 milion pe zi. Nu aveau nici apa calda si nici caldura la calorifere. Am primit doar nu radiator, care era insuficient, iar de televizor m-am ocupat eu, pentru ca nu avea sunet. Am mancat ceva alterat, dar nu am reusit sa ma refac pana la iesirea din hotel. Am plecat mai bolnav decat venisem. Aventura spre Moldoveanu, proiectata pentru 30 si 31 decembrie, a fost anulata.

Cred ca de aici pleaca ideea despre o cabana de mare a(l)titudine in zona Portita Vistei, una din cele mai umblate regiuni din creasta Făgărașilor.

Joi, 7 ianuarie 2016 - 19:18

yo6ial
yo6ial
Coarda

Dușuri calde, cearceafuri curate, perne moi, HDTV și FreeWiFi...

Sper că ști că, pentru ce-ți dorești tu și ești dispus să sari cu banul, există totdeauna cineva, undeva, care abia așteaptă să te servească.

S-au dus naibii și ultimele urme de sălbăticie de pe plaiurile noastre iar afară de unele locuri prin Antarctica, Venezuela și новая земля, nu mai există loc lipsit de mângâierea tălpii civilizației.

Joi, 7 ianuarie 2016 - 15:39

zoly
zoly
Busola

Adriane, aproape toți deplângem soarta tristă a văilor montane schilodite de mirajul microhidrocentralelor aducătoare de certificate verzi în buzunarele băieților deștepți pentru câțiva amărâți de kilowați, iar tu vii aici să ne propui o ... minihidrocentrală pe Viștea.

Zona Moldoveanu are un refugiu încăpător, arhisuficient pentru iubitorii de munte. Și locuri de cort berechet, mai jos pe malul lacului. Cine nu poate accepta muntele în aceste condiții să se mulțumească cu cabananele de pe marginea Transfăgărășanului și hotelul de gheață.

Joi, 7 ianuarie 2016 - 15:26

odin
odin
Rucsac

Adi, daca nu ma insel, isi propusesera unii colegi de pe aici care au minigrupul lor de iesiri, sa construiasca un refugiu, nu o cabana. Mai ales ca zona ducea lipsa de refugii, era foarte bine. Tin eu minte ca au fost discutii despre proiect, despre utilitatea lui, despre scopul refugiului, acceptarea proiectului de catre autoritati, etc.
Nu s-a realizat nimic din cate mai stiu eu...pentru ca nu te poti pune cu afluxul de oameni la o constructie nepazita.
Cabanuta aceea nu poate sta singura, trebuie deservita cu personal, cine o face? Daca sta ca unele din Fagaras, drept refugii, se alege praful de munca omului in 2 ani.

Cred ca e greu sa construiesti ceva la noi daca nu ai un ,,von'' la nume.

Joi, 7 ianuarie 2016 - 12:59

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Nu stiu cum o sa arate peste vreo 20 de ani carpati.org sau AMC. Cert este ca o baza permanenta, o cabana de piatra la mare atitudine ar putea avea o existenta mult mai mare.

Despre utilitate putem vorbi o zi intreaga: promovare carpati.org, loc de intalnire pentru carpatisti si viitori carpatisti, sala de mese uriasa/dormitor intre orele 21-7, punct salvamont intermediar, refugiu...

Daca vor exista fonduri europene, poate fi vorba si de punct comercial (alimente si articole pentru munte) aprovizionat de un minifunicular sau de o minihidrocentrala pe Vistea, de dusuri si cazare... Carpati.org Carpati.org

Mai mult ca sigur printre carpatisti exista persoane ca pot face proiectul mai bun (arhitecti, ingineri, avocati...) sau pot participa efectiv la realizarea lui.

Joi, 7 ianuarie 2016 - 08:50

mariusfm
mariusfm
Caraba

O precizare: Carpati.org si AMC sunt entitati diferite.

Miercuri, 6 ianuarie 2016 - 18:14

baumwolle
baumwolle
(admin)

Xoreax, în planul de activitate pentru 2015 publicat de AMC chiar aici pe site s-a menționat montarea de refugii în Munții Vrancei. Din câte am înțeles, planul nu a putut fi dus la îndeplinire anul trecut, dar inițiativa ar trebui să fi rămas în picioare.

Miercuri, 6 ianuarie 2016 - 17:19

Afisari: 4,823

#47  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0685 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org