Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Noiembrie 2020
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#47  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asociatia Montana Carpati Carpati.org 2.0 (47)

bogdanch
bogdanch

Pentru carpați.org 2.0 îmi doresc:

- un forum care să aibe un utilitar text similar cu cel de la IP.Board
Gen: http://s20.postimg.org/xd86v9kyl/carp.jpg

- în secțiunea de ture și jurnale să ai posibilitatea de uploada un fișier .gpx (track) care să fie afișat într-un widget la finalul postării (sau în cadrul acesteia, unde alege utilizatorul să o încarce). Pentru hartă se poate folosi openstreetmaps, sau hărțile derivate din acestea: https://openmtbmap.org/, https://openmaps.eu/omphiking etc. Să existe buton și pentru descărcarea fișierului gpx pentru a putea fi utilizat și de ceilalți. Acest request este foarte util mai ales în parcurgerea traseelor nemarcate.

- posibilitatea de a menționa un utiliator într-un post (@utilizator), iar utilizatorul menționat să primească o notificare că a fost menționat într-un post.

- să nu dispară calendarul cu ture de pe prima pagină! eventual când stai cu mouseul deasupra unei date în care există una sau mai multe ture să-ți apară un pop up box cu numele turei și traseul propus (adică fișierul gpx încărcat, dacă acesta există).

- când se adaugă o tură site-ul să permită selectarea unei zone în care are loc tura și să afișeze vremea pentru zona respectivă în pagina turei (bine înțeles pentru data când are loc tura).

- anunțurile de la bursă să aibe o perioadă de expirare. Utilizatorul care a postat anunțul să fie notificat că i-a expirat. acesta să aibe posibilitatea de a reactualiza anunțul.

- să poți raporta un mesaj/post din forum către moderatori.

Dacă mai îmi vin idei, revin.
Spor!

Vineri, 20 mai 2016 - 16:58

yo6ial
yo6ial
Coarda

@mdr, după tine, toate informațiile de natură medicală trebuie rezervate exclusiv medicilor?

Pe carpati.org, noi, utilizatorii și administratorii, publicăm informații și discutăm deschis tocmai pentru ca aceste informații, discuții și, uneori, certuri și păruieli virtuale, să fie oricui și să ne fie de folos în mod liber.

Internetul însăși este materializarea exprimării și informării libere.

Dacă-ți dorești neapărat, există forumuri, liste de discuții și comunități on-line total private. Accesul la informațiile vehiculate acolo este rezervat exclusiv membrilor autentificați și calitatea de membru o dobândești prin diverse metode obscure. Carpati.org

Exclusivismul nu ne-ar aduce decât rele! Ca oameni, ca montaniarzi, ca români.

Duminică, 17 ianuarie 2016 - 15:42

cipicernat
cipicernat
(admin)

Accesul la informație pe Carpați.org va fi întotdeauna public.

Duminică, 17 ianuarie 2016 - 15:00

mdr
mdr

Noi, ca musafiri, putem sa ne dam cu parerea. Dar cel mai bine ar fi ca cei care fac posibil ca acest site sa existe sa impartaseasca si celorlalti daca exista o viziune de dezvoltare a site-ului. Am cautat in tot site-ul si nu am gasit cum vor administratorii sa arate acest site peste 5-10 ani, ce si-au propus pt acest an, etc.
Ca musafir observ ca se pune la dispozitia oricui, nu numai a membrilor, a stirilor de interes montan vezi cea cu vanatoarea, jurnale exceptionale vezi cel al lui Marko despre peretele nordic al Eiger-ului, informatii despre starea zapezii pe vai dar mai ales informatii complete despre 1780 ture din 10 ani- trasee, cand anume sa se parcurga un traseu, logistica, timpi de parcurgere, fotografii din ture. Pregatirea unei ture iti ia foarte mult timp iar oferirea informatiilor despre ture oricui este un cadou neasteptat. De aceea propun modificarea accesului la toate informatiile de pe site. In acest moment trebuie sa fii membru ca sa participi la ture si sa scrii comentarii in rest haiducie, numai cine nu vrea nu ia informatii. Ar trebui lasat acces nerestrictionat doar titlurile, cele care sunt marcate cu portocaliu, in rest accesul la continut, vizualizarea comentariilor, inscrierea comentariilor, inscrierea la ture sa fie conditionata de calitatea de membru. Ma uit acum pe contorul de online si sunt 119 vizitatori si doar 4 logati. Cine sunt acesti 119 vizitatori ? Sunt membri sau nu sunt ?
As conditiona, prin regulament, participarea la ture de obligativitatea calitatii de membru.
Nu as permite postarea turelor in care se vine cu grupuri externe deja formate si se mai cauta 1-2 participanti dintre membri carpati pentru completare masina, locuri rezervare la cabane.
As incerca transformarea carpati intr-o platforma online a tuturor cluburilor montane din Romania, fie prin construirea unei sectiuni dedicata cluburilor montane fie prin gazduirea si intretinerea siturilor acestora.
As dezvolta o aplicatie pe mobil care sa avertizeze despre avalanse, avertizari meteo nowcasting, avertizari salvamont gen vanatoare Gaura, situatii dificile ( cum e waze dar cu avertizari despre stane cu caini rai, ursi, poteci si podete rupte ).
As dezvolta o relatie cat mai buna cu Salvamont pentru obtinere informatii referitoare la starea zapezii, starea potecilor si podetelor.
Teoretic multe as, dar doar administratorii sunt cei care vor trasa viitorul acestui site

Duminică, 17 ianuarie 2016 - 12:55

xoreax
xoreax
Coarda

Carpati.org 2.0 ar trebui sa inceapa prin punerea la punct a infrastructurii site-ului.
Job-uri care actualizeaza informatiile la finalul zilei? Sa fim seriosi..

Inconsistente ca cele de mai jos nu au ce cauta pe un website in 2016 iar invocarea motivelor de "performanta" sunt cea mai penibila scuza. Nu aveti programatori? Va ajutam noi, doar cereti-ne asta...

http://www.carpati.org/forum/asistenta_tehnica-1/turele_sterse_si_reactivate_nu_apar_
in_profil-4339/1/

http://www.carpati.org/forum/asistenta_tehnica-1/inconsistenta_la_abonare_dezabonare_
de_la_comentarii-4341/1/

PS. A observat cineva ca in dreapta sus a site-ului apar casute goale de ceva timp? Testat pe mai multe browsere, atat delogat cat si logat.

http://i.imgur.com/xwCGc2D.png
Mesaj modificat de autor!

Joi, 14 ianuarie 2016 - 08:13

jadeasp
jadeasp

Pe forum mi se pare că ar putea fi îmbunătățită funcția de căutare. Când cauți după un termen adesea apar zeci de pagini cu rezultate din care multe sunt postari în același thread. Ar merge o funcție de afișare a unui singur rezultat pe thread ca să poți găsi mai ușor thread uri relevante.

Miercuri, 13 ianuarie 2016 - 15:07

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Tot referitor la forum, mi se pare utila optiunea de "quote / citeaza". In ideea de a-i raspunde cuiva, daca nu ai mai intratt de ceva timp pe net dar subiectul te interesa sau aveai de discutat cu o anume persoana pe subiectul topicului cu pricina. Ca sa stie respectivul exact la ce mesaj te referi si sa nu mai fie nevoie sa caute prin comentarii/pagini, sa dai direct quote si in mesajul tau sa apara sub un alt font sau cumva, mesajul respectivului. Asta ca si o completare la ce a zis @mad.

Miercuri, 13 ianuarie 2016 - 12:55

mad
mad
Caraba

Uite, am eu doua propuneri:
- in dreptul fiecarui comentariu sa apara numarul acestuia de ordine; utilitatea ar fi cand vrei sa faci referire la el - "vezi comentariul #x de la topicul/stirea/tura y";
- asa cum apare numarul de comentarii la topic-urile de pe forum, in paranteza la titlul listat, sa apara si la stiri/ture/jurnale/etc; acest numar apare oricum odata intrat pe articolul respectiv, dar cred ca ar fi dde folos si cand doar il vezi listat.

Miercuri, 13 ianuarie 2016 - 12:06

radmar
radmar
(admin)

Va rog sa ramaneti la subiect propunand ceva CLAR pentru carpati.org si implicandu-va apoi la implementare.

Miercuri, 13 ianuarie 2016 - 10:37

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Pentru E8 - Via Carpatica am gasit un raport de tura extrem de interesant.

https://viacarpatica.wordpress.com

Am citit pana la intrarea in Ucraina.

Extraordinar este si faptul că prin Orientali cei care veneau din Serbia s-au intalnit cu un turist român care facea traseul in sens invers.

In mod sigur o sa ma uit atent la harta si la punctele de trecere. Nu stiu daca o sa am prea curand sufient timp liber sa fac tot traseul. Carpati.org

Nu ar strica sa existe o baza de date la liber cu acest traseu.

Marți, 12 ianuarie 2016 - 19:22

cornlel999
cornlel999
Caraba

Andrei, nu pot decat sa ma bucur. Carpati.org
Cand se estimeaza ca ar fi finalizat proiectul?
Care organizeaza o tura pe E8? Carpati.org

Marți, 12 ianuarie 2016 - 09:22

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

http://goo.gl/dLpdsF

Luni, 11 ianuarie 2016 - 17:58

andrei.st
andrei.st
(admin)

@cornel999 ceva de genul?

http://asociatie.carpati.org/activitati/marcarea-primului-traseu-european-de-drume%C8
%9Bie-pedestr%C4%83-din-rom%C3%A2nia-a-fost-realizat%C4%83-%C3%AEn-mun%C8%9Bii-banatu
lui/191/

Se lucreaza Carpati.org

Luni, 11 ianuarie 2016 - 15:23

cornlel999
cornlel999
Caraba

Decat sa discutam de cabana pe Moldoveanu, poate ar fi interesant ceva de genul asta:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pacific_Crest_Trail

Nu la acelasi nivel, dar cred ca ar fi mai realizabil de facut in Romania, ceva de genul traseu pe creasta Carpatilor . Mare parte e deja marcat. Carpati.org

Luni, 11 ianuarie 2016 - 09:57

lauramatei
lauramatei
(admin)

Cat despre Marele Zid, as face si eu unul in muntii nostri, ca sa nu mai treaca masinile si nesimtitii de la Piatra Arsa pana la Babe si chiar mai incolo.

Duminică, 10 ianuarie 2016 - 14:07

odin
odin
Rucsac

Decat o cabana mai bine facem cheta sa inchiriem Bucegiul. Putina curatenie si ceva restrictii ar trebui in zona aia Carpati.org

Duminică, 10 ianuarie 2016 - 14:03

yo6ial
yo6ial
Coarda

Construcția aia care să te facă mândru ar trebui să fie Carpații.
Infrastructura care ar trebui să te uimească ar trebui să fie ecosistemul.

Altă infrastructură, condiții și facilități ai să găsești, fără efort, în București.
Cazare la Continental, micul dejun undeva pe Victoriei, transportul asigurat de Car Elegance, etc.

Duminică, 10 ianuarie 2016 - 14:02

lauramatei
lauramatei
(admin)

Adrian: Un obiectiv turistic de talia Marelui Zid il ai sau nu il ai, nu il incropesti. Are o semnificatie istorica, e emblema unei ere, a unui popor. Istoria nu ti-o improvizezi si nu ti-o inventezi. Ma surprinde ca, in acelasi timp, pe de-o parte critici "improvizatia" din turismul romanesc si pe de alta parte propui chiar tu improvizarea unor obiective turistice din carton, de prost gust, la comanda, fara sa constientizezi ca ele nu se vor bucura niciodata de vreo zecime din valoarea celor pe care le dai exemplu, de la altii.

De ce crezi ca, asa monstruoasa si anosta cum e, Casa Poporului reprezinta totusi un obiectiv turistic de real interes? Pentru ca si ea, cumva, e o emblema pentru o etapa din istoria noastra.

Ca sa fie cautat de turisti cu bun gust si bun simt si sa fie motiv de mandrie nationala, un obiectiv zic eu ca trebuie sa indeplineaca una dintre doua conditii: sa aiba o semnificatie culturala, istorica etc, sa reprezinte ceva, sau pur si simplu sa fie... FRUMOS! Altfel, e doar o cabana, o carciuma, o pensiune, un balci, o mizerie. D-astea avem destule si n-or sa ma faca niciodata sa fiu mandra. E drept ca astea aduc bani proprietarului. Pai atunci hai sa spunem direct ca asta vrem si sa nu ne mai prefacem afectati, invocand motivul mandriei nationale. Cu cabana, telecabina, asfaltul si tarabele sau ce mai propui pe aici, n-o sa dai niciodata vreo incarcatura culturala locului si n-o sa faci tu niciodata muntele mai frumos decat l-a facut natura!

Duminică, 10 ianuarie 2016 - 13:58

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Prin august am gasit in poteca din creasta Făgărasului un card cu 220 fotografii din China si Thailanda.

Initial am crezut ca cea care a pierdut cardul este chinezoaica. Persoana din fotografiile de pe Marele Zid Chinezesc comunica o mare bucurie si satisfactie.

https://goo.gl/photos/5Hd1gPe212xm8ULH9

De fapt era o nemtoaica de origine asiatica (Koreea), ce calatorea singura prin lume (Asia, America Latina, Africa...). Nici azi nu stiu cum a pierdut cardul in Fagaras, de ce brusc toate paginile sale de pe internet nu mai sunt actualizate.

Legat insa de acel tip de bucurie, m-am intrebat care ar fi constructia din Carpati de care as fi mandru, care ar fi reprezentativa pentru români?

Am incercat sa fac un top pozitiv. Nu am gasit nimic. Trei cuvinte ar caracteriza infrastructura turistica montana de la noi: Dezinteres, Inapoiere, Improvizatii.

Dar poate am eu o problema de perceptie.

Sau poate nu se poate vorbi INCA de o comunitate carpati.org la nivel 2.0. (participare 2.0, comunicare 2.0.).

Duminică, 10 ianuarie 2016 - 13:25

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Cei din HPM au facut un refugiu in Rodnei. Mai degraba asa ceva decat o cabana. victoranica a punctat f bine, nu mai e nevoie de nici un cuvant.
am contribuit la tot felul de actiuni pe munte dar asa ceva mi se pare simpatic de ridicol.

Duminică, 10 ianuarie 2016 - 12:17

Afisari: 4,594

#47  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0642 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org