Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Noiembrie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Serbota
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#30  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asistenta tehnica Sugestii / Buguri / Evolutii Carpati.org - 2013 (30)

ad078
ad078
(admin)

@Daniel, Andrei: da, se lucreaza la site.

@Mihai: a fost o greseala a celui ce a postat tura, ce a trecut neobservata pana acum Carpati.org Din comentarii vad ca tura a fost amanata. Probabil data a fost modificata temporar dar a ramas definitiv...

Vineri, 17 octombrie 2014 - 17:43

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

@Dan & Andrei: poate se pregătește o modificare la vizualizarea fotografiilor. Mie mi se pare că arată mai bine pe fundal alb-negru, scoate în relief imaginea Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 17 octombrie 2014 - 17:26

xoreax
xoreax
Coarda

http://www.carpati.org/planificator_ture/zarnesti_marcaj_cr-_la_table_-_grind_-_marca
j_br_la_om_-_retur_-_aprox_14_ore/3140/

Cum a ajuns tura aceasta postata acum 1 an sa aiba plecarea anul asta, pe 10.10 ?
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 17 octombrie 2014 - 16:13

baumwolle
baumwolle
(admin)

Si eu patesc acelasi lucru, pe doua browsere diferite si pe doua calculatoare diferite.

Vineri, 17 octombrie 2014 - 16:08

midan
midan
Rucsac

Când intru să mă holbez la poze se schimbă tema siteului cu una alb negru. Restul secțiunilor apar corect, e de la mine sau de la server ?

Vineri, 17 octombrie 2014 - 15:55

mkcp
mkcp
Busola

Salutare!

Ar fi utila inserarea unui RSS Feed pentru promovarea site-ului pe diverse platforme. Credeti ca s-ar putea face asa ceva?

Joi, 4 iulie 2013 - 13:59

yo6ial
yo6ial
Coarda

În forum, comentarii și postări, emoticoanele ar trebui interpretate numai dacă sunt precedate și urmate de câte un spațiu.
De exemplu, după ":" nu este obligatorie lăsarea unui spațiu. Dar de urmează un cuvânt ce începe cu "D" rezultă un Carpati.org
Apoi interpretarea și excluderea a tot ce începe sau se termină cu simbolurile "procent", "mai-mult-ca", "mai-puțin-decât" e un pic cam mult Carpati.org
Codul html sau bb nu trebuie randat dar, dacă e cazul, poate fi afișat ca atare.
În regulament nu apar mențiuni cu privire la simboluri dar se vorbește de interdicția utilizării unor facilități inexistente.
Text bold, italic, colorat, etc, adică.

Cred că bug-urile astea se pot corecta, cel mai rapid, cu o revizie tehnică a regulamentului.
Ziceam și eu... Carpati.org

Marți, 2 iulie 2013 - 19:03

cipicernat
cipicernat
(admin)

... mai precis, de la partenerii partenerului viewweather. Se lucreaza la acest subiect.

Joi, 27 iunie 2013 - 10:59

dodo79
dodo79

Nu stiu cum s-o clasific (probabil bug), dar in ultima perioada sectiunea meteo a fost actualizata cu o frecventa foarte mica. Spre exemplu in perioada de Rusalii am avut pana marti prognoza afisata vineri. Si astazi avem la ora 10 prognoza de ieri de la ora ora 15:00. Un interval mare intre actualizari limiteaza utilitatea prognozei. Stiu ca anterior intervalul de actualizare era mult mai mic. Posibil ca problema sa provina de la partenerul viewweather...

Joi, 27 iunie 2013 - 10:13

odin
odin
Rucsac

Si cum ai vrea sa fie impartita treaba? Mie mi se pare ok sa deschid linkul cu masivul apoi sa caut ce doresc, grupat. Le am toate acolo, nu trebuie decat sa aleg.

Miercuri, 26 iunie 2013 - 12:30

kxo.xp
kxo.xp

Apreciez ajutorul, insa din experienta mea cu website-uri, link-urile importante sunt la indemana, nu ascunse undeva unde sa fie nevoie de un "ghid de incepatori" pe care sa fii obligat sa il parcurgi ca sa te poti descurca pe un site.

Internet-ul a avut succes prin simplitatea unor website-uri, nu prin site-uri pentru care ai nevoie de ghid de utilizare.

Nu e mai simplu sa fie totul clar si la indemana decat sa fii obligat sa taunesti ca berbecu dupa link-uri? Cand totul e pus la indemana in bara de sus sau in link-urile centrale, de ce dumnezeu se muta link-urile importante in dreapta cand intrii pe un munte? De obicei spatiul respectiv e spatiu "mort", adesea populat de reclame.

Personal vad link-ul cu cabane ca un exemplu forate elocvent a ceea ce am vrut sa subliniez: site-ul este dificil de utilizat si urmarit pentru cineva care intra din cand in cand pe aici.

Miercuri, 26 iunie 2013 - 11:05

odin
odin
Rucsac

Dai click pe titluri sub CAZARE de ex "cabane" in dreapta ,nu pe poze.
Nu te descurci, sspune si fac niste prinscreen-uri Carpati.org

Marți, 25 iunie 2013 - 20:55

odin
odin
Rucsac

Ei, vezi? De asta ziceam mai demult ca trebuie un colt al incepatorului undeva sa se dea un exemplu cum trebuie sa cauti. Carpati.org

Ai o "bara verde" sus imediat unde se termina imaginea de fundal pt site si incepe scrisul sa zic asa. Scrie cam asa acolo:
Home...Postari...Ghid...Galerie...etc
Daca te duci cu sageata de la maus pe GHID, (nu dai click) se deschid in jos submeniurile. Alegi "Ghid montan", dai click. Apar toti muntii in ordine alfabetica. Alegi un masiv, de ex Piatra Craiului. In stanga ai niste descrieri, in dreapta poze cu peisaje, cabane, etc,,,,catre 1 poza una sub alta. Ai acolo in dreapta niste titluri, de exemplu "poze Piatra Craiului", "Trasee Piatra Craiului", "Cabane"...etc. Dai click pe una din ele care te intereseaza...tu alegi cabanele, dai click pe "cabane" si se deschide lista. Alegi cabana, dai click.

Acum cu motorul de cautare: in dreapta sus ai 2 rubrici: keyword si o sectiune unde scrie "carpati.org". Deci 2 casute de completat. Am cautat eu "Garofita Pietrei Craiului" si in dreapta selectand cu sageata "cabane". Mi-a dat exact linkul cu cabana. Am ales "forum" in ;oc de "cabane" si nu a dat rezultat, nu o fi scris nimeni despre ea.

Sper ca am scris pe inteles, e de ajuns sa vezi o data cum e ca te vei descurca Carpati.org

Marți, 25 iunie 2013 - 20:48

kxo.xp
kxo.xp

Ma voi rezuma la exemplu tau, Odin, intrucat demonstreaza perfect ceea ce vreau sa spun.

Primul link. Cum ajungi la el?

Ce meniu de sus?
Ce submeniu al sau?
Ce submeniu secund?

Poate sunt eu cel mai prost din curtea scolii si chiar nu inteleg limba romana... insa modul in care ai obtinut link-ul respectiv ma cam depaseste, sincer.

Marți, 25 iunie 2013 - 19:56

odin
odin
Rucsac

Mai degraba cred ca e vorba de lipsa de a sti unde sa cauti decat motorul de cautare prost. Te duci in meniul verde de sus la rubrica "ghid montan", cauti muntii respectivi, ai in dreapta niste link-uri, cum ar fi, refugii, cabane, trasee, etc. Dai click unde doresti si gasestiCarpati.org
http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/piatra_craiului-37/cabane/
http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/piatra_craiului/cabana_garofita_pietrei_cra
iului-21/

La partea de forum ai meniul verde "forum"..."topicuri recente" sau "mesaje recente" Carpati.org

Marți, 25 iunie 2013 - 18:58

kxo.xp
kxo.xp

Apreciez si eu originalitatea (chiar ma bucur sa vad ca nu e acelasi format peste tot) si bogatia continutului, insa eu ca utilizator pun mai mare pret pe accesul la informatie decat pe structurile atipice gandite de zece persoane cu idei inovatoare (din pacate pentru discutia asta, foarte multe idei bune nu genereaza o impresie pozitiva pentru toata lumea). Nu vreau sa deranjez pe nimeni prin afirmatia asta, insa intre alte forumuri (2-3-4 feluri cel putin, mai originale sau mai clasice) si Carpati, gasesc foarte dificil de urmarit Carpati (partea de forum de discutii).

E o parere subiectiva, derivata din experienta utilizarii (nu administrarii - aia e alta mancare de peste) de forumuri. Mie imi plac forumurile unde poti gasi usor ce ai nevoie, cu categorii si subcategorii, toate cu o scurta descriere si cel putin un sticky daca nu o caseta cu informatii despre forumul curent. Contrasteaza cu ce e sectiunea de forum de pe Carpati, nu?

O structura "clasica" similara unul arbore, analog structurii de directoare promovate de Microsoft. Cu context help. Astea ajuta dpmdv la urmarirea discutiilor.

Search-ul... iar e subiectiv. Poate sunt prea obisnuit cu motorul de cautare de pe majoritatea BB-urilor incat nu vad avantajele sistemului curent.

...ah si inca ceva -- inainte sa postez aici chiar am stat vreo 5-10 minute sa incerc sa imi dau seama daca aici e bine sau imi scriu of-ul. Inca nu stiu daca am postat unde trebuie. Probabil ca post-urile imi vor fi inchise/sterse daca am gresit ceva, insa astfel de moderari a la epoca trecuta ar putea fi evitate printr-o prezentare mai elocventa a sectiunilor si unui ajutor contextual pentru fiecare categorie a forumului. Sau ceva similar.

Marți, 25 iunie 2013 - 15:53

yo6ial
yo6ial
Coarda

@kxo.xp: Doar ca notă personală, subiectivă Carpati.org carpați.org nu e ca alte forumuri, prin conținutul și contribuitorii săi.
Faptul că nu e ca alte forumuri nici prin interfața și modul de construcție nu e un lucru rău.

Dar, în altă ordine de idei:
Firma la care lucrez a trecut prin multe metamorfoze de-a lungul anilor. Am văzut cum vin și pleacă colegi și administratori.
Fiecare și-a adus contribuția, pozitivă sau negativă, în firmă și în produsul firmei - produs ce poartă astăzi vânătăile și cicatricile multor valuri de programatori ce au venit, lucrat și plecat. Carpati.org

Adică, chiar dacă produsul este în stare de funcționare și-și face treaba, pe dinăuntru este un talmeș-balmeș
greu de imaginat, fiind rodul ideilor, mofturilor, cerințelor multor clienți și, de asemenea,
rezultatul frustrărilor și îmbârligărilor mai multor programatori ce nu au avut posibilitatea să conlucreze întotdeauna ci au preluat munca unuia din cei „plecați spre țări mai calde”

Să fie, oare, ceva similar pe carpați.org? Dezvoltatorii inițiali au venit cu idei originale și, din câte văd, s-au străduit să nu imite VBB-urile (Virtual Buletin Board) sau, mai rău, să le folosească.
Deci, cei dintâi au plecat spre țări mai calde? Carpati.org

Marți, 25 iunie 2013 - 15:26

kxo.xp
kxo.xp

Dragii mei, am si eu o mare sugestie: organizati intr-un mod lizibil forum-ul si re-ganditi search-ul. Vad topicuri inchise si chiar ma stradui sa ma pun in locul autorului initial, insa nu reusesc sa ma impac cu interfata si cu motorul de cautare, astfel ca ajung la concluzia ca problema mea nu s-a mai postat si nu se discuta in alta parte. Deci as posta aiurea. Nasol moment.

E motivul pentru care nu m-am implicat in comunitate in nicio discutie dincolo de 1-2 ture in care am fost - pentru mine acest "forum" e absolut ilizibil si lipsit de continuitate. La fel si optiunea "search". Mai degraba folosesc google cu "site:carpati.org" decat motorul intern - am sanse mai mari sa gasesc ceva util (exemplu concret: cautam date despre cab Garofita - ceva la zi).

(atentie limbaj tehnic) Un "amarat" de phpBB2 e mult mai eficient ca forma de prezentare decat ce este acum carpati.org. (end limbaj tehnic) Nu am habar de rationamentele din spatele interfetei, de motivul pentru care a fost compusa asa cum a fost compusa si de avantajele pe care le aduce unui forum clasic. Am doar perspectiva unui utilizator frecvent de forumuri online (majoritatea tehnice) care considera ca la Carpati.org forumul nu e prea ergonomic; dimportiva - il gaseste dificil de utilizat.

Marți, 25 iunie 2013 - 15:09

johnnutz
johnnutz
Caraba

Mihai, cred ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda Carpati.org. Problema este ca imi cauta in TOT forum-ul, nu doar in "Echipament montan" sau in ce vreau eu si imi gaseste topic-uri din toate categoriile daca cuvintele cheie folosite in cautare apar si in altele.
Ideea ar fi sa pot sa caut doar in ce ma intereseaza din Forum.
Cat despre topic-uri, evident ca trebuie sa rasfoiesc toate paginile unuia, eu nu la asta m-am referit, ci la faptul ca la rezultatele cautarii imi apar toate rezultatele din toate topicurile ce contin cuvintele cheie. Si ok, intru pe un topic si citesc toate mesajele, dar apoi cand ma intorc la cautarea principala trebuie sa rasfoiesc de multe ori zeci de pagini pana dau de topicul urmator.
Ideal ar fi fost sa iti apara doar titlurile de topicuri la rezultate si apoi sa poti intra pe fiecare sa vezi mesajele. Insa probabil ar presupune o mai buna impartire pe categorii si alegerea titlului dintr-o paleta predefinita.
In alta ordine de idei, vad ca discutia a ajuns pe forum la "si altele" cand cred ca totusi un astfel de topic ar trebuie sa staruiasca ceva timp pe prima pagina, poate vin altii cu propuneri mai bune decat mine.

Marți, 18 iunie 2013 - 16:04

odin
odin
Rucsac

Ionut, problema nu este sa iti gaseasca topicul, il gaseste. Apar intr-adevar zeci de mesaje ale aceluiasi topic. Problema principala a oricarui forum este ca odata gasit topicul, el poate avea 20-40 de pagini; aici tu trebuie sa rascolesti gramada de mesaje sa afli ce iti trebuie, asta daca gasesti scris. Prin urmare, trebuie sa rasfoiesti pagina cu pagina sa vezi daca se potriveste informatia cu ceea ce cauti. Se poate rezolva numai facand "fisa postului" , in sensul ca fiecare obiect ar trebui sa aiba o pagina a lui, cum se foloseste si cum se repara. Cam greu. Adica un fel de articol.

Si vezi la cautare, exista ceea ce vrei: "cauta in" Carpati.org Singura "defectiune" este ca motorul le da tot gramada...am cautat de exemplu un topic pt corturi, facuse un coleg topic nou pentru o problema veche despre care s-a discutat. Am cautat si am gasit orice altceva, numai ce cautam, nu. Stiam topicul, ce s-a vorbit, nu mai stiam titlul si am pus cuvant chieie la cautare; fara rezultat Carpati.org

Daca pui tag si nr de post, gasesti repede Carpati.org Dar e mai usor de zis decat de facut. Au fost destule schimbari in ultimul timp Carpati.org Deci s-a lucrat Carpati.org

Miercuri, 12 iunie 2013 - 20:10

Afisari: 3,627

#30  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0693 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org