Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asistenta tehnica Semnificatie cifra de la (15)

cipicernat
cipicernat
(admin)

Nelogati - Logati - Total

Luni, 16 septembrie 2019 - 14:30

neco
neco

@dxxx : Multumesc ! Mesajul tau mi-a indus confortul psihic ca mai gandesc si altii ca mine.
Cel mai indicat cred ca ar fi ca un admin sa intrebe pe cei ce au facut site-ul si sa ne spuna clar si concis ce reprezinta cifra aia.

Luni, 16 septembrie 2019 - 09:54

diciu
diciu

Nu e foarte relevantă cifra de acolo.
Eu intru des pe site dar scriu rar. Când nu scriu nu sunt logat.

Fără legătură cu subiectul - se poate actualiza certificatul SSL al site-ului (https://carpati.org)?
E generat cu Let's Encrypt dar a expirat în urmă cu 500+ zile.

Mulțumesc,
Cristi

Vineri, 13 septembrie 2019 - 17:52

dxxx
dxxx

Victore, stii ca eu te stimez pentru activitatea ta si sper ca vei fi invitat sa si moderezi pe site...

INSA

Poate ar fi bine sa-ti clarifici niste principii ale internetului si niste elemente de logica si democratie.

Pareara ta / a mea / a lui @neco sunt perfect egale si egal de importante si UTILE pentru site.
Problema ridicata de tine / de mine / de @neco sunt si ele egal de importante, poate au aderenta la public diferita, dar nu asta conteaza.

Daca parerea ta ti se pare mai buna, sau mai importanta, ar fi bine sa te apuci de un blog, acolo monologhezi tu si stau toate parerile tale...

Dar lasa un form sa aiba diversitate de pareri / de abordari / de exprimari... asta mai ales daca ajungi sa si moderezi vreodata.
Dar si pentru tine poate ar fi bine sa reflectezi un pic.

PS - subiectul asta nu mi se pare de mare importanta (... parerea mea...) / nu eu am deschis subiectul / referirea mea era mai putin legata de speta concreta - dar asupra unor principii nu am nici indoieli, nici nu pot fi ignorate sau considerate neimportante.

PS 2, scuze scrisesem inainte de inchidere.
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 13 septembrie 2019 - 17:31

baumwolle
baumwolle
(admin)

Vă mulțumim tuturor pentru curiozitate, opinii și lămuriri. Consider subiectul închis.

Vineri, 13 septembrie 2019 - 17:12

dxxx
dxxx

Eu nu inteleg IN MOD MAJOR nesocotirea unor principii generale ale internetului:
1.- se discuta orice si nu exista limite, atat cat exprimarea este in parametri decenti (we agree to disagree)
2.- un site trebuie sa fie cat mai intuitiv si explicativ
3.- un site trebuie sa fie cat mai "viu"

Sa explicam:

1. - lasati omul sa fie curios, este foarte bine.
- discutia poate sa fie oricat in contradictoriu referitor NUMAI la ideile dezbatute.
- referirile personale nu au ce cauta, mai ales daca nu sunt amicale... pe orice forum o formulare de genul "ce te cramponezi atat in niste detalii care nu intereseaza pe nimeni" ar fi considerata flame si ar aduce imediat o sanctiune -> din pacate aici se cam poarta.
Ataca oricat ce spune..., dar NU ESTE problema nimanui ce si de ce pe cineva il intereseaza ceva...

2. - ce mare lucru era ca fiecare din cele trei cifre sa aiba si explicatia atasata, incat sa fie explicativ direct???
Adica sa se inlocuiasca asta:
Carpatisti (102 / 1 / 103)
Cu asta:
vizitatori 102 / logati 1 / total 103

Oricum "carpatisti" este foarte vag si interpretabil.

3. - nu analizez eu nici capabilitatea nici disponibilitatea echipei... dar un site normal poate sa-si corecteze scaparile, sa evolueze, sa devina mai bun.
Si schimbarile vin de obicei in 24 ore... si au trecut deja...
Eu insa vad tot aia:
"Carpatisti (102 / 1 / 103)"

Vineri, 13 septembrie 2019 - 15:43

vestale
vestale

@neco Poti accesa acest portal (carpati.org) de pe mai multe dispozitive (telefon/pc/laptop) sau diverse browsere si nu neaparat pe toate raman salvate/bifata user-ul si parola.
Sunt oameni care se documenteaza aici ( folosesc meniul Ghid si nu doar) si nu e nevoie sa intre cu user si parola.
In plus mai sunt si "roboti" care pot accesa si indexa acest site, dupa cum permis in fisierele de configurare.
Ce este important, e sa nu se depaseasca traficul lunar alocat de ISP si sa putem accesa portalul in continuare.

@Laura, e posibil sa fie chiar numere, nu doar cifre; dar depinde de sistemul de numerotatie considerat Carpati.org

Vineri, 13 septembrie 2019 - 11:46

neco
neco

@victoranica : ma intereseaza pe mine ! Si nu sunt chiar "nimeni". Daca detaliile astea nu sunt utile/interesante, de ce se mai afiseaza ? Nu m-au convins raspunsurile primite, referitoare la subiectul dezbatut, logica lor e cam firava, d-aia am insistat.
@mihaela : odata logat, asa ramai, cu o simpla bifa. In fine, admit ca cifra aia semnifica numarul celor nelogati.

Vineri, 13 septembrie 2019 - 10:57

mihaela
mihaela
(admin)

Eu de cele mai multe ori intru fara log, ca mine probabil sunt multi - practic nu ai nevoie sa te logezi decat dc vrei sa postezi ceva pe site. In afara de asta sunt o gramada de oameni care nu au cont si ajung pe carpati.org din google search. E normal sa fie mai multi cei nelogati

Vineri, 13 septembrie 2019 - 10:30

victoranica
victoranica
Coarda

De ce te cramponezi atat in niste detalii care nu intereseaza pe nimeni, neco ?

Termenul de "carpatist" e doar o formula pe care o folosim ca sa ne referim intre noi, la modul general. Nicio lege nu interzice accesarea site ului fara logare.

Are rost ca, odata raspunsul primit, astfel de subiecte sa tina prima pagina a forumului ?

Vineri, 13 septembrie 2019 - 10:29

neco
neco

@lauramatei : Nu vad utilitatea raspunsului la o intrebare nepusa. Nu am intrebat despre a doua cifra, nici despre ultima. Nefiind tampit m-am prins ce e cu astea. Utilitatea darii cu parerea poate fi decelata facil : ma indoiam de veridicitatea parerii lui "codre", in pofida faptului ca si eu mi-am dat explicatia ei. Pentru ca nu vad de ce ar intra pe site-ul asta unii nelogati. Intr-un numar cu un ordin de marime mai mare, cel putin. Cine e interesat de site, se logheaza, nu ? In plus, inaintea numerelor scrie "carpatisti". Pai denumirea de "carpatist" inteleg ca se aplica unuia logat. Daca sunt considerati "carpatisti" toti cei care intra pe site nelogati, e o fortare de nota.

Vineri, 13 septembrie 2019 - 10:00

lauramatei
lauramatei
(admin)

A doua cifra sunt cei logati, dupa cum le vezi si poti sa le numeri pozele de profil afisate alaturi. Prima cifra sunt ceilaltiCarpati.org. Ultima e totalul. Nu vad utilitatea darii cu parerea daca sunt multi sau putini unii sau altii.

Joi, 12 septembrie 2019 - 16:35

neco
neco

Cam ciudat ! Adica sa fie mai multi vizitatori neautentificati decat cei autentificati ? Hmm...

Joi, 12 septembrie 2019 - 16:01

codre
codre

Inclin sa cred ca ar fi utilizatori neautentificati (primul numar), autentificati si apoi total

Joi, 12 septembrie 2019 - 15:51

neco
neco

Buna !
Pe coloana din stanga, cea care incepe cu "De acualitate", sub calendar, este rubrica "Online". Va rog sa-mi spuneti ce semnificatie are prima cifra. Adica aceea incadrata in imaginea https://i.imgur.com/Rg8WgqB.png
Multumesc !

Joi, 12 septembrie 2019 - 15:38

Afisari: 872

Adauga un mesaj in topic

Acest topic este inchis

0,0560 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org