Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Noiembrie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Bora
Muntii Latoritei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#24  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asistenta tehnica Modalitate optima creare jurnal (24)

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Well... asta am făcut, mi s-a părut o idee bună, doar că după salvare am observat că nu s-au salvat spațiile dintre paragrafe și acum întâmpin aceeași problemă...

Aștept sugestiile moderatorilor Carpati.org

Luni, 23 ianuarie 2017 - 23:07

yo6ial
yo6ial
Coarda

Păi atunci copiază tot, șterge și apoi paste la loc. Rămân doar pozele de re-aranjat...

Luni, 23 ianuarie 2017 - 22:42

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Și la mine merge funcția de modificare pentru oricare alt jurnal/text, mai puțin pentru acesta. Am șters cache și cookies, am intrat cu IE, degeaba... de-asta cred că ține de gazdă (site).

Mai e un buton acolo în dreapta care pare valid și îmi cam face cu ochiul (șterge), dar mai am puțintică răbdare, poate se rezolvă printr-o intervenție divină (a se citi administrativă), deși am văzut că am scăpat o șopârlă în jurnal și nu vreau să fiu acuzat de dezinformare Carpati.org

Totuși, îți mulțumesc pentru sugestii, Alex!
Mesaj modificat de autor!

Luni, 23 ianuarie 2017 - 22:24

yo6ial
yo6ial
Coarda

Eu am încercat acum de pe telefon (andro, chrome) și merge ok.
Încearcă: log-out de pe site și log-in apoi jurnalele mele/modifică.

Încearcă Firefox, Crome/Cromium... eventual din "new private window"

Luni, 23 ianuarie 2017 - 22:18

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Salutare!

Întâmpin o problemă la modificarea unui jurnal publicat pe site. Mai concret, în momentul în care apăs butonul de modificare, pagina în care mă aruncă nu se încarcă. Meniul din stânga apare central și modulul de editare nu-și dă silința să apară.

Am încercat să intru și de pe alte dispozitive, ceea ce mă duce cu gândul că vinovată e pagina. Cred că am avut și eu un rol aici, încărcând un text foarte stufos și fotografii pe măsură.

Vă rog să îmi spuneți cum pot rezolva problema, altfel decât prin a șterge jurnalul și a o lua de la capăt Carpati.org
În cazul în care descoperiți fotografii mai mari decât este permis (e posibil să-mi fi scăpat câteva), puteți să le ștegeți.

Mulțumesc!

Luni, 23 ianuarie 2017 - 22:08

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Hmm foarte interesant ce zici yo6ial, eu am stat sa fac colaje in Gimp pentru pozele plasate in paralel pe acelasi rand, am crezut ca editorul nu stie sa le puna decat una sub alta Carpati.org Cred ca ar trebui sa ne mobilizam sa facem un tutorial video de creare de jurnal! Asa cum eu nu am descoperit decat o parte dintre facilitatile site-ului (si nu-s nou intr-ale calculatoarelor), ma gandesc ca or fi si altii care nu stiu ce posibilitati exista...si e pacat de efortul adminilor si programatorilor din spate.

Marți, 21 mai 2013 - 16:45

yo6ial
yo6ial
Coarda

Nu uita că poți să-ți redimensionezi (micșorezi) pozele și în pagina de editare a jurnalului, după inserare. Tragi de colțurile pozei Carpati.org
Să zicem că uploadezi o fotografie mai mică de 700px: Editorul de jurnale le va scala automat la 700pixeli și vor apărea neclare. Redimensionându-le la mărimea reală le potrivește corect pe ecran, pixel-pe-pixel.
Așa poți să pui chiar mai multe fotografii, mai mici, în rând, nu numai una sub alta.

Era fain să putem pune fotografii „in-line” dar se putea să nu putem pune fotografii și asta era altă problemă Carpati.org

Marți, 21 mai 2013 - 16:01

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@odin: Ei lasa ca nu-i problema, am apreciat oricum mana de ajutor rabdatoare, plus ca e de preferat o exprimare explicita uneia cu terminologie tehnica...

Ei bine, s-a comis!

Una peste alta, odata confuzia initiala risipita, a mers snur! Experienta crearii jurnalului (din punct de vedere al interactiunii cu site-ul) a fost mai placuta decat ma asteptam, modalitatea de upload si selectie de poze este decenta, faptul ca pot face cut-copy-paste cu pozele in editor a fost o surpriza incantatoare - ce mai, pentru o aplicatie web are facilitati suficiente pentru a avea productivitate! Asa ca le multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi si, de asemenea, celor care si-au investit timpul personal in crearea si dezvoltarea acestui site. Asta nu inseamna ca nu vom continua sa carcotim pentru mai multe facilitati Carpati.org

Marți, 21 mai 2013 - 15:38

odin
odin
Rucsac

asta era vorba de profan in domeniul pc-ului Carpati.org

Marți, 21 mai 2013 - 14:02

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Multumesc odin, ca la carte indicatiile!
Recunosc, nu mi-am putut retine un zambet la sintagma "bara verticala de unde se nasc literele". Iti dai seama ce drama le-ai provocat celor care inca mai credeau ca le aduce barza...! Carpati.org

Marți, 21 mai 2013 - 10:02

boreal
boreal
Caraba

Nădăjduiesc ca în viitorul nu prea îndepărtat, fotografiile, atât dela jurnale, cât și din galerie, să poată fi vizualizate slideshow.

Mulțumesc

Marți, 21 mai 2013 - 09:56

odin
odin
Rucsac

Hm...scufitul: faci textul in word in pc; apoi ii dai copy-paste in jurnal, in optiunea "copiaza in word" apoi posteaza. Inca nu e live. Din editorul de poze unde ai urcat pozele, procedezi asa: cand scrii, ai o bara verticala de unde se nasc literele; o pui unde vrei sa fie poza sub un rand apoi deschizi editorul de poze (adauga poza) si se deschide optiunea de aalege un album de poze din editor. Dupa ce deschizi albumul click pe poza si apare in jurnal (700 px latime). Din pacate trebuie sa procedezi asa pt fiecare poza dar nu-i mare bataie de cap. 5 minute. Spor!

Luni, 20 mai 2013 - 22:46

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Stati usor, nu va incaierati Carpati.org
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, acum am toate cele necesare (pana la proba contrarie...). Am pus si plugin-ul de Java pt upload multiplu, editorul e mai vizual decat ma asteptam (vad ca afiseaza pozele ca atare, nu link-uri/referinte) - ce mai, deja incep sa ma simt comod! Sper sa prind timp maine sa realizez eventul Carpati.org

Luni, 20 mai 2013 - 22:12

yo6ial
yo6ial
Coarda

Totuși și eu, care știu să scriu și să citesc în română (zic eu, mă contrazic alții Carpati.org), engleză, franceză, html, C#, bash, etc, am descoperit că redactarea unui jurnal sau articol nu-i chiar floare la ureche.
Și funcția de previzualizare ar fi tot ce lipsește cu adevărat.
Putând previzualiza materialul, orice utilizator, poate să învețe rapid particularitățile editorului.

Și ca notă tehnică: bre... tu-i ceapa căprii mă-sii de paragrafe. Nu mergeau mai frumos brake-uri (br /br)?
Căci ele sunt ’di vinâ’ pentru disparițiile misterioase ale carrige-return/line-feed-urilor...
Dar, în fine, acestea sunt impedimente mărunte, ușor de depășit... la editările ulterioare.
Eu sunt mulțumit că merg diacriticele.

Luni, 20 mai 2013 - 21:53

xoreax
xoreax
Coarda

Poti sa te joci un pic cu o pagina a unui jurnal deja existent de pe carpati. O salvezi local si apoi "decupezi" portiunea de cod aferenta jurnalului, inlocuind-o cu codul jurnalului tau pe care-l obtii apasant pe butonul "Sursa HTML" din partea de sus a editorului de jurnal.

Totusi, n-ar trebui sa ai nevoie de acest "preview".

Luni, 20 mai 2013 - 20:52

ad078
ad078
(admin)

Dupa ce dai click pe "Adauga" jurnalul este postat "live".

Nu exista optiunea de preview, dar se poate edita ulterior ( Jurnalele mele- Modifica).

Spor Carpati.org

Luni, 20 mai 2013 - 20:08

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Ah, ar mai fi ceva ce uitasem: odata am scris textul, am adaugat poze etc si dau click pe "Adauga", jurnalul va fi deja afisat pe site? Nu exista o zona tampon, in care sa-l mai pot edita, sa-i fac un preview ca sa ma asigur ca se formateaza corect etc? Odata jurnalul postat, mai poate fi editat? Scuze pentru intrebarile elementare dar fiind primul pe care il incerc nu stiu la ce sa ma astept si nici nu as vrea sa experimentez pe pielea altora...

Luni, 20 mai 2013 - 19:52

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Hahaha ok, s-a facut lumina :-) Ca baiat cuminte (?!) ce ma aflu, citisem intai regulamentul de postari, unde zice asa: "Va rugăm să rețineți că toate fotografiile folosite trebuie înscrise în prealabil pe serverul carpati.org!" Si cand ma uit in stanga, ce vad? "Inscrie fotografie". Mi-am si zis "ce oameni grijulii, cand scriu documentatia folosesc aceleasi sintagme ca in restul site-ului, ca sa fie usor de identificat" :-)) Asta deja face lucrurile mult mai usoare, ma si miram de unde atata apetit la altii pentru scris jurnale in asa conditii vitrege...

Scuzati deranjul :-D

Luni, 20 mai 2013 - 16:57

cipicernat
cipicernat
(admin)

Nu uita, nu iarta... dar nici n-a mai avut timp sa verifice daca mai e actual articolul. Carpati.org

Luni, 20 mai 2013 - 14:10

ratza
ratza
Busola

Mai exact:
http://www.carpati.org/articol/uploadul_fotografiilor_la_jurnale_si_articole/371/
(scris chiar de cipicernat, dar probabil a uitat Carpati.org)

Luni, 20 mai 2013 - 13:45

Afisari: 2,526

#24  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0629 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org