Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Noiembrie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Mohorul
Muntii Parang

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asistenta tehnica Inactivare fotografii concurs (11)

danutzz83
danutzz83
Busola

Salutare,

O sa fac si eu un offtopic pentru care-mi cer scuze anticipat:
@mihaitzateo: subiectul, incadrarea si lumina sunt cele mai importante "chestii" in fotografie. Nu stiu, doar am auzit si eu de la altii mai cu experienta Carpati.org

O seara buna va doresc Carpati.org

Marți, 17 septembrie 2013 - 20:54

cipicernat
cipicernat
(admin)

Xoreax: O sa te rog sa iei o pauza. Daca nu reusesti, la urmatoarea interventie de acest gen, contul tau va fi trecut "la pastrare" o bucata de timp. Mai scurta sau mai lunga.

Marți, 17 septembrie 2013 - 20:47

baumwolle
baumwolle
(admin)

Nu am primit și nici nu vreau să arunc vorbe aiurea în stânga și în dreapta. Administratorii au vieți personale și pot greși, ca orice alt om. Sesisez o notă ironică în intervenția ta - te rog să o păstrezi pentru tine și să îți reglezi conturile pe cont propriu. Mulțumesc!

Marți, 17 septembrie 2013 - 19:08

xoreax
xoreax
Coarda

Scuze de offtopic: Andrei, sigur nu ai primit si un mesaj gen "aceasta fotografie nu este o fotografie si va fi inactivata" ?

Marți, 17 septembrie 2013 - 19:06

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Modul de notare a adminilor foto carpati.org e destul de subiectiv.
Au si niste criterii,cu incadrarea etc, mie nu mi se par criteriile respective ca ceva de trebuie neaparat sa le stii,sa iasa fotografia frumoasa.
Nu inteleg de ce sa te superi,asta e parerea lor,daca ti-au dat o nota proasta si nu a intrat fotografia in galerie,asta nu inseamna ca e fotografia proasta,inseamna ca din punctul lor de vedere e proasta.
Parerile difera de la om la om si e foarte posibil sa fie fotografii care admini foto le-au considerat nereusite,da sa placa la foarte multa lume.

Marți, 17 septembrie 2013 - 18:15

cipicernat
cipicernat
(admin)

@geo_graful: Am subliniat faptul ca este un caz ipotetic... Ipotetic fiind cazul, am exagerat intentionat diferentele ca sa iasa mai usor media. Daca dumneavoastra ati inteles din exemplul meu ca cei care noteaza in administrare nu se pricep la fotografie, imi pare rau pentru dumneavoastra.

PS: Puteam sa spun: 5, 5, 4. Media aritmetica era tot sub 5. Si era matematica, adica un domeniu cu criterii de evaluare clare, spre deosebire de fotografie care, fiind o forma de arta, este intr-o oarecare masura subiectiva...

Marți, 17 septembrie 2013 - 16:57

geo_graful
geo_graful
Caraba

Tot ipotetic vorbind, este posibil oare ca un administrator foto (sau o persoana care se pricepe la fotografie) sa aprecieze atat de drastic diferit caracteristicile unei fotografii (compozitie, tehnica etc.) astfel incat sa rezulte note atat de diferite ( de la 5 la 2 sau de la 7 la 4 mi se pare totusi enorm...)? Daca da, atunci ori acel administrator este rau intentionat, ori ar trebui schimbat regulamentul, astfel incat diferenta dintre nota maxima acordata de un administrator pana la un moment dat si nota minima a altui administrator sa nu fie mai mare de 1 (cu plus sau cu minus), sau, hai, maxim 2 (ar scadea oricum, si in acest caz, situatiile in care fotografiile acceptate initial in galeria Carpati sa treaca in galeria personala, la o eventuala noua notare...). Repet, daca se apreciaza o fotografie dupa anumite standarde, iar administratorii foto au cunostinte apropiate despre fotografie, atunci diferentele astea asa mari dintre notari n-ar trebui sa castige.
Parerea mea!

------------------------------

*diferenta dintre maxim si o nota mai mica decat maxim este evident cu plus; sorry!

[Admin: Mesaje lipite]

Marți, 17 septembrie 2013 - 16:04

cipicernat
cipicernat
(admin)

Ipotetic vorbind:

Ziua 1: Nota administrator 1: 6, nota administrator 2: 4. Media la zi: 5. Rezulta ca fotografia este in galeria carpati.org.
Ziua 2, 3, 4,...,n : Nu se adauga note administrator. Rezulta ca fotografia este in galeria carpati.org.
Ziua n+1: Nota administrator 3: 2. Media la zi: 4. Rezulta ca fotografia nu mai este in galeria carpati.org.

Cazul este strict ipotetic, eu nestiind ce note sunt adaugate in administrare (nu am acces si nici nu m-a interesat sa am).

Dupa mine, o fotografie este "in concurs" daca media notelor administratorilor este mai mare decat 5 in momentul jurizarii, adica dupa finalul perioadei de inscriere. Pana atunci, situatia lor este supusa modificarii, in functie de notele administratorilor foto (si, mai ales, in functie de disponibilitatea lor pentru notare, adica timpul lor liber).

In viitor (si vom ajunge si acolo) se va ajunge la separarea completa a galeriilor de fotografie de galeriile de concurs, asa cum este normal (si probabil ca nu va mai exista o notare administrator ci doar o bifa de acceptare).

Marți, 17 septembrie 2013 - 15:03

baumwolle
baumwolle
(admin)

Așa cum am spus, fotografiile au fost câteva zile în concurs, au fost aprobate, totul era ok. Acum văd că nu mai sunt. Lăsând la o parte orice modestie, nu cred că sunt atât de proaste încât să fie descalificate din cauza calității slabe.

Marți, 17 septembrie 2013 - 14:14

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Din cate am inteles,adminii foto noteaza fotografiile,chiar daca sunt la concurs sau nu.
Daca iau o medie peste o anumita nota,raman in galeria carpati.org altfel ajung in galeria personala.
Vezi ca unele foto sunt in "galeria carpati.org/concurs" altele in categoria "galeria personala/concurs".

Marți, 17 septembrie 2013 - 13:38

baumwolle
baumwolle
(admin)

Salutare!

Pentru concursul de luna aceasta am trimis 3 fotografii. După aprobarea inițială, toate trei au apărut în secțiunea de concurs, ceea ce mi-a dat de înțeles că au fost validate. Astăzi observ că două dintre ele au fost retrogradate la nivel de 'galerie personală'.

Este vorba de aceste două fotografii:

http://www.carpati.org/poze_fotografii/bucegi/la_munca/90690/
http://www.carpati.org/poze_fotografii/bucegi/varf_de_galben/90689/

Recitind regulamentul concursului, constat că nu sunt înafara lui. Aș dori lămuriri suplimentare.

Mulțumesc!

andrei

Marți, 17 septembrie 2013 - 12:39

Afisari: 1,743

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0577 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org