Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Decembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Ianuarie 2023
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Curcubata Mare
Muntii Bihor-Vladeasa

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asistenta tehnica Cum sa introduc poze intr-un jurnal? (10)

stefalexe
stefalexe
Busola

Multumita "domnului sefului de post", incarcarea pozelor in postari se desfasoara cu succes inclusiv in Internet Explorer 6 si 7.

Ramane insa valabil sfatul de a trece pe orice alt browser decat IE.

Marşi, 16 septembrie 2008 - 15:40

senty
senty
(admin)

multam Stefan. am incercat cu mozila si a mers. celelalte jurnale postate le-am pus cu IE6 si la vremea vechiului editor a mers. se pare ca pe acesta nu mai vrea cu ie (deocamdata).
numai bine.

Marşi, 16 septembrie 2008 - 11:21

stefalexe
stefalexe
Busola

Net prost nu poate cauza decat o viteza mica de incarcare a pozelor pe site in album, nu are legatura cu afisarea.

Din pacate, momentan sunt probleme in Internet Explorer 6 si 7 cu afisarea pozelor existente intr-un album. Nici incarcarea (upload) nu se realizeaza in acest soft. Cu Internet Explorer 8 nu am incercat.

Cu alte browsere precum Mozilla Firefox 3, Opera 9, Google Chrome nu exista probleme de afisare si de incarcare, ba chiar sunt ceva mai rapide. Un avantaj in plus este ca in cazul in care pica din cauza flash-urilor de pe site-urie vizitate, acestea stiu sa revina exact unde au ramas, de data asta fara probleme.

Va sfatuiesc sa le incercati si sa alegeti orice altceva decat IE !!

Marşi, 16 septembrie 2008 - 02:07

senty
senty
(admin)

Dupa povestea nedorita cu pierderea fotografiilor si filmelor, am incercat sa recorectez jurnalele ce contineau si imagini. Problema e ca nu reusesc. Dupa ce creez directorul dorit sau intru intr un director existent, dau sa adaug, selectez ce imagini vreau sa uploadez, dau comanda de upload, sistemul imi spune cand termina si mi da rezultatul de finalizare, dar... e un dar. nu gasesc acele imagini in folderul respectiv. Unde e problema? initial am crezut ca e vb de netul prost de acasa. dar si la job aceleasi probleme apar. un alt aspect... problema aceasta am intampinat o si in saptamana premergatoarei dezastrului. Oare coincide cu schimbarea noului editor de text?
Cu ganduri constructive, Marius - yo8rku.

Marşi, 16 septembrie 2008 - 01:18

andrei
andrei
Busola

Daca tot le redenumeste automat in functie de momentul uploadului, nu s-ar putea macar cumva sa se pastreze ordinea in care au fost uploadate?

Sau - si mai util - cand uploadez poze pt un jurnal, dupa upload sa le si introduca automat in jurnal (pe toate pozele pe care tocmai le-am uploadat)? - urmand ca apoi eu sa vin sa pun textul jurnalului printre poze?

Pe mine sincer nu ma deranjeaza atat ca le schimba numele, cat ma deranjeaza ca mi le amesteca intre ele si nu mai stiu in ce ordine sunt si implicit trebuie sa caut serios pana gasesc poza care vreau sa o bag in jurnal.

Sau in loc sa le redenumeasca, n-ar fi mai bine sa adauge automat numele userului la numele fisierului? Asta ar asigura unicitatea numelor intre useri. Si eventual numele directorului in care le-am uploadat ca sa rezulte un nume unic si intre pozele userului.

Andrei, plin de idei Carpati.org

Vineri, 14 martie 2008 - 16:38

baltighost
baltighost
Coarda

ce editor de tip wysiwyg foloseste carpati.org? In ultima vreme am studiat mai multe editoare de felul asta..

Vineri, 14 martie 2008 - 14:59

ad078
ad078
(admin)

Am inteles Carpati.org
La ultimul jurnal mi-a luat aproape o zi toata treaba, noroc ca nu am avut de lucru la serviciu Carpati.org
Parca a mai fost un topic pe tema asta,dar mi-a fost lene sa caut raspunsurile, asa ca am profitat acum de ocazie Carpati.org

Vineri, 14 martie 2008 - 13:37

varverica
varverica
(admin)

Ideea este ca nu pot fi afisate numele originale ale pozelor, pentru ca exista riscul sa fie mai multe persoane cu aceleasi nume de poze (01, 02 etc. sau bucegi1, bucegi2 etc.).

De aceea, la fiecare upload, sistemul le redenumeste in functie de momentul upload-ului (cu milisecunde).

Dar o sa ne gandim daca se poate face ceva, pentru ca stiu exact despre ce vorbesti, mai ales in jurnalele lungi Carpati.org

Vineri, 14 martie 2008 - 13:31

ad078
ad078
(admin)

Ca tot a venit vorba de upload foto in jurnal, nu se poate cauta alt script de upload, sau stiu eu.... ceva... ca sa afiseze numele fotografiei,sau sa le afiseze in ordinea uploadului... pentru ca la 100 de poze te cam ia ameteala pana gasesti fotografia dorita Carpati.org

Zic si eu asa...

Vineri, 14 martie 2008 - 13:24

cipicernat
cipicernat
(admin)

http://www.carpati.org/regulament_postari/

(E un link acolo catre articolul care explica cum se face uploadul de fotografii).

PS: Puteam sa dau linkul direct, dar mai popularizam si Regulamentul cu ocazia asta.. Carpati.org

Vineri, 14 martie 2008 - 13:04

Afisari: 1,096

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0485 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org