Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2023
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Iunie 2023
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Urechea
Muntii Baiului
#51  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Asistenta tehnica Calificative acordate dup desfșurarea unei ture (51)

zentai
zentai
Coarda

Ct de tributari suntem trecutului n care am crescut, dac am crescut!
Zic asta c poate unii dintre noi am rmas nc n visurile copilriei pe toat linia, nu numai pe anumite aspecte!
1- ce poate cimenta mai tare o relaie de grup dect datul n gt?!Carpati.org
2- dac folosesc cuvintele capr,varz, viezure, gorun, nu nseamn, neaprat, c sunt dac!Carpati.org
3- problemele n paradis nu-i au o rezolvare n mai multa rugaciune!Adam a fost izgonit din rai doar pentru c a fost papagal, i fix dupe aia pentru c a pctuit!Carpati.org
4-ferirea de fraieri e ca trecerea de pietoni.Oricnd poate apare un nebun n vitez maxim.Asta nu nseamn c trebuie s murim "pe partea cealalt"!Noi trebuie s fim pregtii pentru orice.Ne asumm, sau nu ne asumm! Carpati.org

Eu pot fi perceput ca cel mai gigea biat de unele persoane i l mai al dracu jeg de restul!Cine are adevrul n buzunar s-l scoat repede,acu',s fac departajarea dreptii, ca s nu ajungem la lovituri de la 11 metri!Adic s nu tot citim pe forumuri sau dup ture, npe mii de dezminiri sau acte de frond.

La analiza pe text, Ceiuc (Adriana) n-o s zic niciodat public ce a deranjat-o!Pentru c e femeie i pentru c ea/dnsa se mai poate ntlni cu obiectul deranjului pe munte!i nici tia ce deranjeaz nu se las cu una cu dou!Nici nu putem atepta s se mplineasc vrerea naturii. Dar nici s fim poliiti nu e via!

Apoi c i eu am o gonflabil acas!Mi-a fcut multe plceri n via!Dar a fost motivul pentru care am trecut la caiac, cci la barca(gonflabil)trebuiau doi i prietenul meu a plecat n Anglia, pentru muli ani, lsndu-m n restrite singur cu ea!Dar viaa trece!

Mai putem discuta...

Luni, 4 aprilie 2016 - 14:39

lawr
lawr
Caraba

E bine si asa. Nimic nu opreste un participant sau un organizator sa posteze un comentariu cu ce l-a deranjat dupa tura.

Luni, 4 aprilie 2016 - 12:41

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Cel mai ok mi se pare ca, dupa o tura, organizatorul sa vine frumusel sa faca un "review" cu privire la tura respectiva, sa povesteasca ce i-a placut/nu i-a placut, ce-a facut/n-a facut un anume participant, cum s-a comportat un anume omulet samd.
Despre calificative au zis f bine hana si yo6ial. Nu prea-si au rostul.

Luni, 4 aprilie 2016 - 12:06

radmar
radmar
(admin)

La http://www.carpati.org/de_actualitate/propuneri_pentru_carpati.org/50/ exista analiza acestei propuneri si a altora. De atunci nu s-au schimbat foarte mult parerile administratorilor. Daca eventual credeti ca situatia este alta pentru unele dintre propunerile discutate acum 4 ani, va rog sa adaugati un comentariu in locul respectiv.

Luni, 4 aprilie 2016 - 10:00

lawr
lawr
Caraba

ar fi frumos daca adminii ar putea gasi o modalitate de acordare a calificativelor.

Luni, 4 aprilie 2016 - 09:14

hana
hana
Coarda

Pai scopul pana la urma este sa aplici aceeasi evaluare pentru toata lumea.
Daca organizatorii pot fi evaluati si monitorizati prin comentariile la ture, acelasi lucru ar trebui sa fie valabil si pentru participanti.
Nu este corect sa apreciezi comportamentul celor doua categorii cu ocale diferite.
Ramane problema modalitatii de realizare, care e spinoasa intr-adevar.

Vineri, 1 aprilie 2016 - 19:14

yo6ial
yo6ial
Coarda

Mi... calificativele nu definesc un om iar un om poate juca teatru fr probleme.
Doar tot noi, oamenii, am inventat teatrul i suntem singurele fpturi care obinuiesc s se prefac.

Ce mpiedic, afar de resursele intelectuale, un participant la ture s fie un ngera, zece ture la rnd, pn-i gsete momentul oportun?

M apuc i eu s particip la ture i m comport n aa fel nct s adun ct mai multe stelue.
Dup ce am un palmares de invidiat m pun pe treburile iniial intenionate (oricare ar fi alea)

Mito, nu?

nti de toate, cel sau cea ce hotrte s ias n lume cu oameni necunoscui sau insuficient cunoscui, i asum un risc.
Un risc, sper eu, calculat i sigurana personal i buna desfurare a activitilor s fie susinute i minime cunotine de psihologie. Cunotine ce pot fi dobndite de oricine are voin, fr s trebuiasc urmeze facultatea de psihologie sau s s aib doctorat n comunicarea non-verbal.

Sistemele informatice sunt i vor fi vulnerabile triorilor (vezi facebook, twitter, etc.)
Ok, poate cineva zice c pe okazii sau mai tiu eu care talcioc, treaba cu calificativele funcioneaz.
Dar acolo, oamenii au o relaie simpl vnztor-cumprtor i att. Nu pot ajunge n situaii n care unul s aib viaa n coarda asigurat de cellalt.
Iar calificativele negative pot fi acordate pe nedrept.

Lund cazul ”ceiuc” de exemplu, ce l-ar mpiedica pe cel cruia i s-a adresat rugmintea de a sta acas s dea negative Adrianei? Nimic. i nu doar el ci i amicii lui. ”B! Dau o berul dac-i faci un cont pe carpati si dai niște negative cui i spun eu”
Sau nite pozitive. Cu nite laude, la pachet. Superextracalifragilisticus!

Tot forumul n care poate fi discutat atitudinea unuia sau uneia, unde exist i posibilitatea de replic, e mijlocul mai edificator i mai practic. Plus c e gata implementat i mai greu s dea rateuri din pricina programatorilor.

Mai nelegi ceva despre un om i din modul n care se exprim, chiar dac se exprim doar n scris.
Pace!

Vineri, 1 aprilie 2016 - 17:04

dodo79
dodo79
Caraba

Adica sa dam "like" ? Doar ce mi-am adus aminte ca sunt un antisocial care nu foloseste facebook Carpati.org.

Ideea nu e rea, dar nu gasesc necesara sau utila implementare la nivel de rating sau like, se poate si acum da feed-back cu ce ti-a placut si ce nu, iar fiecare poate sa raspunda pe tura.
Asta e valabil pt. organizator, e mai greu sa cauti pe un participant in turele altor organizatori, deci ar fi cam unidirectionala.
Util ar fi sa poti cauta pt. un membru carpati.org toate postarile, inclusiv de prin ture. Asa poti evalua mult mai bine personalitatea fiecaruia si posibilele incompatibilitati inainte de a pleca cu el la drum.

Hana, dar ai avut ceva experiente, nu gluma... singura modalitate de protectie fata de "turbulenti" este sa chemi politia (ma rog, jandarmii montani, aia care taie amenzi pe nemarcate) daca te simti amenintata. Dar ce te faci daca te intalnesti cu turbulentul pe nemarcate ? Iti asumi amenda ? Eu zic ca majoritatea celor ce merg in ture sunt oameni normali si in principiu ar trebui sa intervina in protejarea celui agresat de un astfel de "turbulent". Iar majoritatea poate fi convingatoare in fata unui singur om.

Vineri, 1 aprilie 2016 - 16:46

hana
hana
Coarda

Nu stiu cat ajuta un calificativ daca nu stii exact pentru ce i s-a dat calificativul ala.
Cineva poate fi taxat pentru ca merge prea incet si intarzie grupul ceea ce nu e atat de grav ca hartuirea unuia sau mai multor participanti.
Si sa nu uitam ca totusi ca turele sunt publice.
In ce masura poti proteja participantii de un turbulent?
Te poti trezi cu el la intrarea in traseu si se tine dupa voi, au fost cazuri.
E greu de gasit o solutie.

Vineri, 1 aprilie 2016 - 15:27

xoreax
xoreax
Coarda

La nivel de model de date nu cred exista momentan nicio asociere (participant, organizator) intre un utilizator si o anumita tura.
Daca ar exista, atunci la nivel de interfata vizuala ar putea fi implementate diverse variante de feedback (puncte/likes/review/samd.).

Cum organizatorul alege participantii, acesta ar trebui sa aiba posibilitatea sa adauge un user intr-o lista de participanti.
La inchiderea turei, userii care sunt in lista de participare ar avea la dispozitie un formular de feedback.

Vorbim aici de multa logica de aplicatie care ar trebui introdusa pe o platforma unde informatiile sunt in general statice si/sau uploadate manual.

Nu e imposibil insa. Sustin si eu propunerea.

Vineri, 1 aprilie 2016 - 14:58

danmih
danmih

Ar fi util ca dup desfșurarea unei ture, att organizatorul, ct și participanții, s poat acorda calificative.
Dac la profilul utilizatorului, ar aprea și turele la care a participat, atunci ar fi mult mai ușor pentru un organizator s și aleag oamenii și invers, pentru un participant s și fac o idee despre cel care organizeaz.

La urma urmelor trim n era rețelelor sociale, ar fi un pas nainte pt carpati.org Carpati.org

Vineri, 1 aprilie 2016 - 13:10

Afisari: 8,040

#51  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0516 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2023) www.carpati.org