Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Iulie 2022
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Pietrele Rosii
Muntii Suhard

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Traseu turistic aflat pe proprietate privata: legislatie (7)

adriannegoita
adriannegoit..
Caraba

Pentru cei care doresc să citească varianta actualizată a unui act normativ, cred că cea mai bună variantă este o căutare a respectivului document (lege, OG...) la Consiliul Legislativ:

http://www.clr.ro/rep_dil_2002/rep.aspx

Acum, site-ul CL are date actualizate până la 18 februarie 2015.

Joi, 26 martie 2015 - 12:27

andy79
andy79
Busola

@Mihai: Pai tocmai asta e problema: respectivul propietar s-a organizat/si-a organizat un ocol silvic propriu
Din cate stiu a existat un proiect de lege pentru modificarea HG 77/2003, care la Cap. II, sectiunea 1, articolul 27 sa introduca fraza: "Traseele turistice marcate și omologate sunt de uz și de utilitate publică, turiștii având drept de acces pe acestea. Asemenea si pentru OG.58/1998, cap. 2, art. 13, alin 2.
Daca stie cineva daca aceste propuneri au devenit realiate sau nu e rugat sa ne spuna.

Miercuri, 25 martie 2015 - 20:13

xoreax
xoreax
Coarda

@Florin da, dar situatia problematica apare atunci cand traseul turistic deja e amenajat (poate de cateva zeci de ani) iar apoi terenul pe care acesta il strabate este cumparat. Ce se intampla in aceasta situatie e interesant.

Miercuri, 25 martie 2015 - 17:10

vestale
vestale
Caraba

Din ce stiu eu pentru omologarea unui traseu turistic ai nevoie si de acordul propietarilor terenurilor pe care trece acel traseu. Desi, din ce am citit in HG77 din 2003, nu este precizat acest lucru, dar poate am citit eu prea in fuga acum.

Miercuri, 25 martie 2015 - 16:28

cipicernat
cipicernat
(admin)

Ramaneti la subiect, va rog. Intrebarea este clara (dar generala!) si asteapta un raspuns la fel de clar (dar specific): trimiteri la legile si articolele de lege care stabilesc drepturile si obligatiile legate de traseele turistice (cine poate sa modifice regimul unui astfel de traseu, cine poate sa il omologheze, modifice etc.).

Surplusul de informatii va fi inlaturat!

Miercuri, 25 martie 2015 - 12:11

mihaispr
mihaispr
Rucsac

Salut !

Banuiesc ca te referi mai specific la traseul acesta:

http://www.infopensiuni.ro/cazare-slanic-moldova/obiective-turistice-slanic-moldova/t
raseul-300-de-scari-din-slanic-moldova_8243

1) Ca proprietar cred ca poate lua orice decizie doreste (cine este proprietarul? O parohie?)
2) Din cate stiu din codul silvic art.10 alin.1 nu este permisa modificarea sau defrisarea zonei fara acordul ocolului silvic. (chit ca esti proprietar, dar depinde si de contract).

A facut contract cu ocolul silvic? Depinde si de contract cum este facut.

http://www.dreptonline.ro/legislatie/codul_silvic.php

Sunt obligatorii administrarea, precum si asigurarea serviciilor silvice, dupa caz, la toate padurile, indiferent de forma de proprietate, prin ocoale silvice.
(2) Administrarea, precum si serviciile silvice, dupa caz, se asigura prin ocoale silvice autorizate, denumite in continuare ocoale silvice, care sunt de doua tipuri:
a) ocoale silvice de stat - din structura Regiei Nationale a Padurilor - Romsilva, care administreaza paduri proprietate publica a statului si care sunt infiintate de aceasta;
b) ocoale silvice private care sunt infiintate, in conditiile legii, de unitatile administrativ-teritoriale, de persoanele fizice ori de persoanele juridice care au in proprietate fond forestier sau de asociatii constituite de catre acestea.
(3) Ocoalele silvice prevazute la alin.
(2) sunt de interes public si pot administra sau asigura servicii silvice, dupa caz, si pentru alte proprietati, pe baza de contracte.

Nu stiu cat te ajuta , sunt doar cateva repere, daca vrei cel mai bine intereseaza-te de ce ocol silvic tine zona si ii poti intreba direct pentru a nu lua amenda incalcand o proprietate (nu stim intre cine si cine e incheiat contractul).

Daca ocolul silvic nu spune nimic inseamna ca e ceva necurat la mijloc.

Apoi chiar expune situatia politiei , ca sa stii daca esti in legalitate sau nu inainte de a merge pe acel traseu marcat.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 25 martie 2015 - 11:38

xoreax
xoreax
Coarda

Salut,

In lumina ultimelor evenimente de la Slanic Moldova, aduc in discutie un subiect care mie nu imi este deloc clar.

Daca o persoana cumpara cateva hectare de padure iar pe acolo trece un traseu turistic omologat, are dreptul proprietarul de a anunta Politia in cazul in care turistii il parcurg fara permisiunea acestuia?

O alta intrebare: are dreptul acea persoana sa aduca modificari traseului turistic (ex. sa taie copacii, sa modifice marcajele)?

Ma intereseaza strict aspectul legal.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 25 martie 2015 - 09:19

Afisari: 1,634

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1352 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org