Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Iulie 2022
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Negoiul Unguresc
Muntii Calimani

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Trasee de Aprilie (16)

xoreax
xoreax
Coarda

Nu stiu daca are sens sa va intoarceti tot acolo. Urcati pe Lamba si apoi coborati in Brasov pe orice combinatie de trasee doriti, urmand sa luati trenul din gara mare.
Coborati apoi in Poiana Brasov si luati autobuzul pana in Livada Postei de unde luati altul pana la gara. Daca la 10:10 sunteti la Timisu de Jos, e timp suficient pana la 18:40 cand pleaca ultimul IR (sau chiar 18:12 pentru Regio).

Sâmbătă, 29 martie 2014 - 10:53

makayu01
makayu01

@xoreax. Traseul nemarcat este mai lung de 6-7 ore? Am vazut ca ultimul tren care pleaca din Halta Timisu de Jos spre Bucuresti este la 18:26. Am avea timp sa il prindem, in conditiile in care ajungem la ora 10:00 in acelasi loc? Masina personala nu am iar perspectiva de a veni cu Microbuzul/autobuzul nu este tocmai pe placul meu si parca prea stai la mila soferului.

Sâmbătă, 29 martie 2014 - 10:41

xoreax
xoreax
Coarda

@makayu01: am parcurs traseul propus de tine pe 31 august anul trecut si iti pot oferi cateva informatii desi sincer nu imi aduc aminte foarte multe detalii, mai ales ca traseul nu prea are nimic deosebit.

In principiu, autobuzul de Brasov va lasa fix la intrare in Halta Timisu de jos - v-am pus locatia pe Street View pentru a va orienta mai bine.

http://goo.gl/maps/4nAI4

Traversati calea ferata si apoi faceti stanga, pentru ca in scurt timp sa dati de primul marcaj:

https://lh6.googleusercontent.com/-Is_Vx3bTonA/UiIkmxyYHnI/AAAAAAAAZys/V2p7VK5ndmI/s9
12/IMG_2394.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-SQoO4auXER4/UiIknP5snFI/AAAAAAAAZy0/fro6VZf1uEA/s9
12/IMG_2395.JPG

Imediat dupa biserica (intreaga zona arata ca la 1800, dar au ditamai biserica) faceti dreapta:

http://goo.gl/maps/9TAsI

In armonia latraturilor de caini, treceti pe langa ultimele case si continuati pe drumul forestier pana la bariera:

http://goo.gl/maps/01lRU

punct din care, tehnic, incepe traseul propriu-zis. Nu recomand sa lasati nicio masina pe aici, apropo.

Forestierul asta se termina dupa vreo 2-3 Km de unde incepe.. balaureala. Urzici, scaieti, plante uriase.

https://lh5.googleusercontent.com/-Yp-mFB1OwW0/UiIkqxkX0JI/AAAAAAAAZzk/dhHByMYLyYc/s9
12/IMG_2401.JPG

Pe jos, in unele locuri (si era vara, atentie), noroi.

Dupa portiunea de balaureala, incepe o portiune de urcus mai sustinuta care ar fi cea mai faina portiune. Din pacate e scurta si numaidecat se ajunge la intersectia cu BG + BA.
Si cam atat. Un traseu sec, prin padure, fara nimic deosebit.

Varianta nemarcata, direct pe vale, e mult mai interesanta. De la un indicator aflat dupa portiunea de balaureala:

https://lh4.googleusercontent.com/-jh9NSuJpUow/UiIkrUYQ1yI/AAAAAAAAZzw/9hs8t9FcRM8/s9
12/IMG_2403.JPG

nu faceti dreapta ci mergeti inainte. Dar poate ar fi ok sa mergeti cu cineva care a mai fost desi nu sunt probleme cu traseul - se tine valea si atat.

Sâmbătă, 29 martie 2014 - 08:55

makayu01
makayu01

Salut Adrian,
Traseul este Timisu de Jos - Valea Lamba Mare - Varfu Postavarul? Nu am gasit foarte multe descrieri pentru acest traseu.
Pare sa fie un traseu de cca 6-7 ore dus intors nu?
Legat de perioada 13 Aprilie pare sa fie grozava vremea. Nici pe 12 nu pare prea rea. Doar izolat cateva innorari.
Apropos ai fi interesat sa mergi cu noi? Noi mergem cu trenul.

Sâmbătă, 29 martie 2014 - 06:48

adriannegoita
adriannegoit..
Caraba

@makayu01: am tot urmarit prognozele zilele astea. Pentru duminica 13 aprilie este anuntata vreme faina, cu soare si aproximativ 15 grade. Daca nu se modifica prognoza intre timp, te-ai putea gandi sa urci atunci in Postavarul. Eu deja ma gandesc la asta.

Miercuri, 26 martie 2014 - 17:13

makayu01
makayu01

Va multumesc pentru sugestii. Traseul Timisul de Sus - Postavarul pare cel mai potrivit. Acum sper ca si vremea sa tina cu noi. Am inteles ca Aprilie va fi o luna ploioasa. Sa speram ca se inseala cei de la Meteo.

Marți, 25 martie 2014 - 09:25

xoreax
xoreax
Coarda

@tomcat21: in acest caz, dau aprobare pentru traseul respectiv.

Luni, 24 martie 2014 - 15:41

tomcat21
tomcat21

@ adriannegoita - La ~ 10:00 am inceput sa urcam din halta Timisu de Sus, la ora 14:00 eram pe varful Postavaru asta dupa ce am mai lalait-o putin intre cabanele Postavaru si Cristianu si pe la 17:00 eram la Pietrele lui Solomon, asta fara sa fortam, mers normal as zice.
@ xoreax - Asa este portiunea aceea este putin mai 'aparte' asa si intr-adevar daca ar fi fost zapada inghetata ar fi pus ceva probleme ... insa acum 2 zile totul era uscat , zici ca eram la sf de Mai, inceput de Iunie Carpati.org Zapada apare mai sus de 3 Fetite in drum spre cabanele Postavaru si Cristianu Mare. Apropos pe partii se schia foarte bine inca in zona superioara 1600-1800m Carpati.org

Luni, 24 martie 2014 - 14:58

xoreax
xoreax
Coarda

Atentie, portiunea superioara a Spinarii Calului pana in Poiana Trei Fetite nu este in niciun caz "facila", asa cum se solicita in primul comentariu al acestui topic. E o bucata de traseu foarte abrupta, cu poteca ingusta si o intuiesc cu zapada inghetata sau chiar gheata.

Luni, 24 martie 2014 - 14:26

adriannegoita
adriannegoit..
Caraba

@tomcat21: Stii cumva in cat timp s-ar parcurge banda galbena, din Predeal pana la Pietrele lui Solomon, in conditiile de acum (ceva zapada si noroi, cred eu)? Pe site-ul Salvamont l-am gasit evaluat la 6 ore dar cred ca ia ceva mai mult.

Multumesc!

Luni, 24 martie 2014 - 14:17

tomcat21
tomcat21

Sau vis-a-vis de Piatra Mare ... Postavaru ! E chiar superb, am urcat acum 2 zile pe el de la Timisu de Sus si este fain de tot !
Cred ca deja ai de unde alege Carpati.org

Luni, 24 martie 2014 - 14:07

joji988
joji988

Salutare,

Poti incerca o zona foarte frumoasa insa cam departe, Hasmas - Piatra Singuratica. Ai 2 trasee de 2 ore din Balan.

Luni, 24 martie 2014 - 11:54

xoreax
xoreax
Coarda

Traseele din zona lacului Sfanta Ana. Usoare, frumoase, tot ce vreiCarpati.org

Luni, 24 martie 2014 - 09:23

victoranica
victoranica
Coarda

Incearca in Cozia, sunt trasee de dificultate medie, bine marcate si foarte pitoresti

Duminică, 23 martie 2014 - 20:50

octaviandri31
octaviandri3..

In Bucegi eu personal nu-ti recomand trasee in aceasta perioada, in schimb, iti recomand cu caldura alte masive, Piatra Mare care se afla la o aruncatura de bat de Bucegi, Ciucas unde nu ai transport cu trenul dar e unul dintre cele mai frumoase masive in aceasta perioada a anului si care e ceva mai aproape de Buc.
Daca vrei neaparat ceva in Bucegi, poti urca din Moeciu de Sus pana in Saua Strunga si de aici sa cobori la Pestera.

Duminică, 23 martie 2014 - 19:55

makayu01
makayu01

Salutare,

Bazandu-ma pe versurile cantecului "Au innebunit salcamii .... si tu vrei sa fiu cuminte?" m-am gandit ca pentru luna Aprilie o alta tura de week-end la munte ar fi mana din cer.
Problema este ca din grupul de 4 insi nici unul din noi nu stim nici un traseu indeajuns de facil pentru aceasta perioada si pentru niste oameni fara prea multa experienta in ale muntelui. Stiu ca este traseul pana la cabana Diham din Busteni sau cota 2.000 din Sinaia, dar as vrea un traseu ceva mai frumos.
Ma poate ajuta cineva cu sugestii in aceasta privinta?

Duminică, 23 martie 2014 - 18:44

Afisari: 2,449

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0836 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org