Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Iunie 2024
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Vremea
Varful Pietrii
Muntii Tarcu-Muntele Mic
#55  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Telefon "de munte" (55)

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

a avut cineva tangenta cu acest telefon ?

https://www.youtube.com/watch?v=oQC-utVslUw

Marți, 29 septembrie 2015 - 16:51

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Poti sa ai toate functiile intr-un singur telefon mare sau poti sa alegi un telefon mai mic cu rol de "punte".

Asa poti sa dai net la tot grupul dintr-un singur telefon cu net sau poti sa primesti si sa publici fotografiile sau filmele facute cu un DSLR sau aparat foto compact.

Nu toate aparatele foto au wifi, dar la unele pot fi inserate carduri eye-fi prin care poti sa publici, via telefon, fotografiile, chiar si pe facebook.

Am testat un astfel de card si functioneaza. http://goo.gl/fEHpr7
Mesaj modificat de autor!

Duminică, 8 februarie 2015 - 13:23

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Galaxy Note-ul e mai de doamne ajuta... cele de dupa sunt ipocrit de mari. nu mi-as lua asa ceva nici batut. eu vreau totusi sa-mi dau coamanda de acel Quechua Phone .... citesc tot mai multe chestii de bine despre el.

http://adevarul.ro/tech/mobile/quechua-phone-5-telefon-baterie-duca-pana-n-varful-mun
telui-1_529b06dfc7b855ff565d6eef/index.html

Duminică, 8 februarie 2015 - 10:13

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

In plus, telefonul inteligent devine incet dar sigur phableta, o combinație între telefon și tableta, ce are un ecran cu diagonală mai mare de 5 inchi.

Prima phableta este Galaxy Note, aparut in 2011, care suporta si carduri de 128 GB.

Joi, 8 ianuarie 2015 - 17:18

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

azi la telefonul inteligent poti instala chiar si un maus. dar ceea ce schimba total povestea este numarul mare de aplicatii care pot fi rulate. printre ultimele venite sunt cele pentru controlul minidronelor, cu sau fara camere full hd.

http://goo.gl/8uKQJ0

http://goo.gl/i5rWZi

si cum se spune "acesta e doar inceputul". Carpati.org

Marți, 6 ianuarie 2015 - 21:41

odin
odin
Rucsac

Ce vrei, Laura, sunt persoane care au placerea sa foloseasca tehnologia in timpul mersului, fiind mult mai pasionati ei de miscarea sagetii pe ecran decat de miscarea frunzelor padurii.
Unii prefera sa se joace pe drum, altii decat sa anunte cunostintele ca nu s-a intamplat nimic iar oferta este pentru ambele tabere.
Pentru cei din urma, imi aduc aminte ca un coleg al nostru ne spunea de telefoanele Sonim. Pui cortul, bati cuie, tai lemne, spargi nuci, dai cu el dupa urs pana ii faci cucuie dihaniei, apoi poti da tel acasa sa pui ce pagube i-ai adus blanosului. Si mai tine si 12 zile bateria fie iarna, fie vara, fie scuba diving in rau de munte.

Raman totusi la parerea ca daca poti folosi un piolet atat la catarare cat si la invartit legumele in ciorba pe primus, as prefera sa il folosesc pentru catarat. Pentru invartit am lingura. Ceea ce ma duce la gandul ca multa tehnologie intr-un device atat de mic, consuma bateria repede si face de toate dar nimic asa de bine ca un device dedicat scopului pentru care a fost conceput.

Marți, 6 ianuarie 2015 - 20:19

filipescu
filipescu

Sau incercati un incarcator solar power bank de 10000mah este ideal la orice tura

Marți, 6 ianuarie 2015 - 20:17

senty
senty
(admin)

Ramaneti la subiect! Comentariile off au fost inactivate.

La multi ani!

Marți, 6 ianuarie 2015 - 18:38

yo6ial
yo6ial
Coarda

Când stai în cort, o zi sau două... te poți bucura de cântecul ploii, de liniștea naturii, de oleacă de odihnă pentru trup și minte...

Carpati.org

Marți, 6 ianuarie 2015 - 11:19

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

drumetu71 , deci da frate...ala da telefon rezistent. dar cred ca are si un pret pe masura Carpati.org am sa trag maine o tura prin decathlon, sa vad daca a aparut acel quechaphone ... Carpati.org

Marți, 6 ianuarie 2015 - 09:44

drumetu71
drumetu71
Busola

Cand stai in cort o zi sau doua ca ploua , ce faci? Daca nu ai tehnologie iti iei macar o carte, nu? Ei bine telefonul cantareste mai putin decat o carte si am pe el zeci. Plus ca are si busola, are si harta pt care nu imi mai este teama ca o rupe vantul sau o uda ploaia si pot sa fac si zoom pe ea fara sa mai pun ochelarii. Si daca tot il am de ce sa nu folosesc si restul de avantaje ? Muzica pun doar prin padure cand sunt singur ca sa nu am surprize, altfel imi place sunetul naturii. De obicei fac excursii in zone salbatice , fara trasee marcate si fara drumuri de aceea, GPS imi este util ca sa nu bajbai pt ca timpul e pretios.
Recunosc , poate fi un moft, dar are si avantaje incontestabile. Asa ca fiecare face turele cum ii place, cu ce ii place si cum se simte bine. Nu oblig pe nimeni sa folosesca smartfonul daca nu vrea si nimeni nu o sa ma faca sa renunt la avantajele lui.
Imi place la nebunie sa urmaresc trackul GPS inregistrat in tura si pozele localizate pe Google earth si sa vad clar pe unde am fost si unde sunt facute pozele.
Iar cat despre powerbank sau panoul solar trebuie sa recunoasteti cat de utile sunt ca sa nu mai stai cu teama ca ramai fara baterie la aparatul foto sau la frontala pe care oricine le ia in ture.

Luni, 5 ianuarie 2015 - 18:21

rasnoveanul
rasnoveanul

Mai, dar nu va obliga nimeni sa luati gadgeturi sau vreo alta forma de tehnologie pe munte. La o adica, daca vreti, puteti merge cu șuba de cioban, ce atata Gore-Tex? :-D

Laura: Da, cred ca in majoritatea taberelor de baza iti poti incarca telefonul si f. probabil ai si net.

Luni, 5 ianuarie 2015 - 11:06

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

La ora asta la tv este filmul "127 de ore".

Periuta de dinti cu o coada de 7-8cm nu este un moft. Echipamentul trebuie sa fie cat mai usor si sa acopere cat mai multe functii. Telefonul poate sa fie si camera foto, gps, router, baza de date, radio, dar si multe altele. Poate sa fie sub 100g (Xperia mini sau Samsung Y..) sau spre 200g (S Note...).

Exista un prag psihologic. De multe ori pentru ca esti obisnuit cu o periuta normala lasi in afara rucsacului lucruri absolut necesare in situatie limita. (de exemplu http://goo.gl/pFOHCi la 35g)

Duminică, 4 ianuarie 2015 - 23:54

midan
midan
Rucsac

totă discuția asta mi-a adus aminte de o reclama :
https://www.youtube.com/watch?v=Syd1pKOJ__k

așa ca pentru autonomie deplină se recomndă așa ceva
http://www.backcountryattitude.com/Images/map_compass.jpg

Bonus, savurezi cu mai multă intensitate natura înconjurătoare ...

Duminică, 4 ianuarie 2015 - 19:37

virgiliordache
virgiliordac..

Uneori merg și în ture fără nici o tehnologie la mine, ca pe vremuri, e o experiență aparte. Nici măcar GPS.

De obicei însă iau un telefon și îl țin închis, și un GPS. Pentru ture de vară merge ceva ieftin, am folosit și am încă un vechi Nokia cu ecranul spart Carpati.org Totuși iarna în ture mai lungi sunt probleme. Mă gândesc la un caterpillar, e făcut de șantieriști, e solid și nici prea greu. Cred că are și GPS încorporat.

http://catphones.com/en-gb/phones/s50-smartphone/

Duminică, 4 ianuarie 2015 - 10:45

lauramatei
lauramatei
(admin)

Buna dimineata!
Ma minunez cat interes a trezit aceasta tema si, fara rautate, cu cele mai bune intentii, ma gandesc sa scriu doua vorbe total pe langa subiect.
Apreciez cunostintele voastre in domeniu si, sincer, cand ma va interesa subiectul, e bine ca stiu pe cine sa intreb, dar.....oameni buni, la ce va trebuiesc pe munte toate lucrurile si obiectele acestea sofisticate despre care vorbiti aici? Am mers cu saptamanile in continuu prin munti si n-am suferit de lipsa tehnologiei. Am avut mereu telefoane ordinare care nu stiu sa faca nimic, decat sa vorbesc la ele, sa trimit sms, sa sune dimineata si sa-mi spuna cat e ceasul, mici, usoare si destul de rezistente la socuri rezonabile. Comunicarea elementara, pentru siguranta mea, pentru prognoze, pentru linistea celor de acasa, era asigurata. E arhisuficient, poate prea mult, daca ne gandim ca inainte cu doar cativa ani, traiam foarte bine si frumos fara toate astea. Cu un mic panou solar legat pe capacul rucsacului cand era soare, prblema era rezolvata. Tineam telefonul inchis si-l deschideam doar uneori, atunci cand banuiam ca ar putea fi semnal. In plus, in timp, am invatat prin diverse masive locurile cu semnal, e foarte util sa le stii, de aceea in jurnalele mele am cautat sa cam includ aceste detalii, pentru cine are nevoie de ele. De ce sa vrem mai multa tehnologie pe munte? Va recomand din tot sufletul sa incercati sa renuntati la toate obiceiurile de acasa in privinta telefoanelor, netului, muzicii in casti....si veti descoperi ce frumos e in liniste si departe de tot ceea ce fac si spun altii. Iarna n-am mers mai mult de 4-5 zile legate, dar nu-mi amintesc sa fi avut vreo lipsa. Tin telefonul cat mai lipit de corp si pe interior (o mica husa purtata de gat pe sub haine) si de asemenea inchis cat mai multa vreme si mi-e suficient. Mai mult decat un acumulator de schimb pastrat la caldura nu mi-as lua.

Problema are sens doar in cazul unei expeditii indelungate in muntii mari ai lumii. Acolo nu stiu cum stau lucrurile nici cu semnalul, nici cu posibilitatile de incarcare. Oare in tabere de baza, etc, se gasesc locuri unde poti incarca telefonul, de la generatoare solare sau instalatii de acest gen? Sunt curioasa, doar intreb, chiar nu stiu, va rog sa nu ma luati in ras daca gresesc...Carpati.org

Cat despre periuta de dinti...Si eu minimizez volumul si greutatea rucsacului cat se poate si cat imi permite buzunarul (multe din echipamentele foarte usoare si comprimabile sunt foarte scumpe), dar incerc sa fiu, totusi, relaxata, adica....sa nu exageram, cate grame are coada normala a periutei? Merita oare sa ma spal pe dinti cu degetele prin gura?Carpati.org

Sper sa nu va supar, n-am vrut sa jignesc pe nimeni, dar....tocmai am revenit de pe munti plini de nameti minunati si animale salbatice, ba chiar si oameni faini si...stane bune...Carpati.org, am vorbit foarte putin la telefon, n-am trimis sms-uri de duzina si (multumesc prietenilor si familiei!) nici n-am primit, m-am gandit la toti si stiu ca s-au gandit la mine (si ce bucurie acum, dupa cateva zile in care n-am vorbit, sa ne regasim!). Mi se pare de-a dreptul pacat sa tin pentru mine experientele placute si sa nu va recomand sa le incercati. La multi ani si numai bine!

Duminică, 4 ianuarie 2015 - 10:24

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Cred ca X1 este prea greu la 320 grame. Eu cantaresc cu grija fiecare lucru care ajunge in rucsac. Pana si periuta de dinti are o coada de 8 cm.

In plus, dupa mine, pe munte nu carcasa telefonului este principala problema, ci protectia la fluctuatiile de temperatura.

"Toți parametrii bateriilor/acumulatorilor sunt valabili pentru o temperatură ambiantă de 23-25°C. Aceasta este și temperatura optimă de utilizare. În cadrul încărcării, încadrați-vă în plaja 10-40°C. Depășirea acestor limite de temperatură și în special evoluția acumulatorului la temperaturi mult mai mari duc la performanțe drastic reduse față de cele specificate". (Sursa: http://goo.gl/RGPUKw)

Joi, 1 ianuarie 2015 - 21:23

drumetu71
drumetu71
Busola

Uite ce am gasit. E o adevarata caramida si ca greutate si ca marime. Dar e rezistent din toate punctele de vedere
http://www.hit.ro/telefoane-mobile/No-1-X-Men-X1-smartphone-ul-care-supravietuieste-d
upa-ce-este-calcat-de-o-masina

Marți, 30 decembrie 2014 - 23:55

ratza
ratza
Busola

O bucată 18650 are undeva între 2-3Ah, deci 10Ah pot fi obținuți din 3-5 bucăți înseriate, fiecare cu propria monitorizare la încărcare/descărcare și cu un buck pentru tensiune constantă la ieșire.

Din punct de vedere pecuniar, eperiența DIY îmi spune că nu ai cum bate costurile de producție de serie, oricum ai face. Ai în schimb posibilitatea să ți-l faci după bunul plac și ai satisfacția că e un lucru făcut de tine.

Marți, 30 decembrie 2014 - 20:09

luna
luna
Busola

Folosesc iphone, htc, etc. accelasi ca in oras. Ba chiar si router wifi uneori. Am insa si baterii externe mereu la mine, nu se pune problema sa raman fara baterie.

Luni, 29 decembrie 2014 - 23:13

Afisari: 5,372

#55  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0572 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org