Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Neamt
Muntii Baiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Taxa pe bocanci ingrasa? (4)

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

ok. am sa tin cont de rugaminte si-ti multumesc pentru explicatie. poate este singura argumentatie logica pe care am primit-o. in plus, repetarea la infinit a aceleiasi teme ar putea face chiar un deserviciu in rezolvarea problemei de fond. na, ca am devenit si eu optimist! slabut dar optimist. Carpati.org multumesc.

Miercuri, 9 mai 2012 - 13:43

cipicernat
cipicernat
(admin)

Claudiu, te rog frumos sa nu mai deschizi noi si noi discutii ce au, in definitiv, acelasi subiect in ciuda titlurilor usor modificate. Foloseste-le cele deja deschise.

Indiferent daca ai sau nu dreptate, actiunile tale (deschiderea a zeci de topicuri cu acelasi subiect) nu fac decat sa polueze forumul facand dificila regasirea altor informatii pe care colegii nostri al putea sa le socoteasca utile.

Miercuri, 9 mai 2012 - 13:09

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Rangerii nu se ingrasa caci fugaresc prin paduri turisti ce au parasit poteca si-s la picnic molfaind o ciocolata.

Cu primul punct nu prea pot fi de acord, caci o taxa nu ma tine departe de munte ci doar ma insulta.

Miercuri, 9 mai 2012 - 10:56

claudiu_plescan
claudiu_ples..
Busola

Un prieten, mai mult in gluma, mi-a zis ca taxa de acces pedestru in unele arii protejate nu este doar imorala, ilegala si ineficienta dar si ca… ingrasa. Da-da, nu radeti ca nu e de ras. E de plans Carpati.org

Eu cred ca are dreptate. Uitati de ce:
- ingrasa pentru ca tine “iubitorii” departe de natura. Mai tineti minte “medicus curant, natura sanat”.
- ingrasa pentru ca permite accesul motorizat, deci incurajeaza sedentarismul, non-sanat.
- ingrasa pentru ca invita “vizitatorii” la gratare si frigarui. Astea ingrasa.
- ingrasa animalele salbatice, care-si iau cina din resturile alimentare, aproape binemeritate dupa o zi intreaga de balosit.
- ingrasa administratorii, care beneficiind tot mai putin de sprijinul organizatiilor non-profit, vor fi nevoite sa apeleze sa societati comerciale, cu profit si comisioane la contract. Se stie!
- ingrasa personalul de teren, care in loc sa alerge sa-si faca treaba pentru care li s-au infiintat posturile, stau acum dupa “vizitatori” si dupa cei cativa “iubitori” sa le ia 3.5 lei si sa-i tina in poteca marcata de altii si din banii altora. In timpul asta cei din afara potecilor pot sa-si vada linistiti de patrimoniul natural, fara a mai fi deranjati nici de “iubitori” si nici de rangeri. Ei se ingrasa cel mai tare.

Miercuri, 9 mai 2012 - 10:45

Afisari: 1,735

Adauga un mesaj in topic

Acest topic este inchis

0,0550 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org