Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Caleanu
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#24  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Retragere de pe carpati.org (24)

cipicernat
cipicernat
(admin)

@grizzly_bear: Te mai asteptam pe la noi (#carpati.org). Carpati.org Pana una alta, Casa de Piatra, multa sanatate si fericire!

Vineri, 24 iulie 2015 - 12:33

monycata
monycata

Am un prieten; a fost in salvamont Retezat; este speolog, în prezent alpinist utilitar (job-ul). Are doi copii, una nevastă. Nevasta e genul de cabană cu apă caldă. Fata, în prezent domnișoară, cu școala, e mai greu să o prindă. P-ala mic (acum are 7 ani) il poarta cu el (de multe ori fara nevasta) peste tot. Și când spun peste tot nu mă refer la plimbări de relaxare. Vorbesc de peștereală (la nivel profesional), cățărare, alpinism, etc. Peste o săptămână pleacă în Apuseni cu ala mic - 25 de ani de salva-speo în România. După aia cu familia la mare (urăște marea, dar este cam singura dată pe an când pleacă toți undeva și ține la asta), Îl admir. Și-a educat copii în spiritul iubirii de munte, nu și-a destrămat familia, a reușit săă găsească o cale pentru toate. Se spune că pentru fiecare problemă există o rezolvare. Iar timpul le așază pe toate la locul potrivit. Nu dau lecții că nu-i cine știe ce mare șmecherie de capul meu. Iar Ratza, deși cam pasional, are dreptate. Luați-o ca pe o glumă, dar "Too Much Love Will Kill You". Poate că e doar un cântec. Sau poate nu.

Vineri, 24 iulie 2015 - 09:21

hahaha
hahaha

@grizzly_bear: in primul rand casa de piatra, in al doilea rand nu cred ca are nimeni datoria de a face reclama acestui site ci cred ca o facem din alte motive si nu cred ca sunt putine. In rest vad in acest topic diferite persoane care doar isi dau cu parerea sau chiar iti dau sfaturi despre ce si cum sa faci tu cu pasiunea pentru munte (mi se pare exagerat). Totusi cred ca la varsta ta stii ce este mai bine pentru tine si motivele pentru care ai luat aceasta decizie.

Vineri, 24 iulie 2015 - 09:02

annatello
annatello

Am descoperit pasiunea pt munte la varsta de 17 ani, intr-o expeditie de 2 saptamani in Apuseni, dar neavand cu cine, de atunci am mai mers doar sporadic. Am redescoperit muntele in Piatra Craiului, pe la vreo 39 de ani cred, multumita unui prieten de familie caruia ii voi fi mereu recunoscatoare. De atunci merg pe munte de cate ori si cu cine pot, pot sa spun ca sufar cand nu vad muntele pt o perioada mai lunga de timp, iar cand il revad mi se taie rasuflarea, imi dau lacrimile de bucurie.
La 47 de ani m-am apucat serios de inot din cauza unor probleme grave la coloana, iar la 48 de sala.
La 49 de ani am pus prima data schiurile in picioare eu si sotul meu si ma bucur ca in sfarsit avem o pasiune sportiva impreuna (in afara de biciclit), dar din cauza noii pasiuni nu am mai facut ture de iarna...
Deci.....nu se stie niciodata...
Si da, sustin ideea ca acest topic nu-si avea rostul.
Casa de piatra si minti luminate! Casatoria nu inseamna inchisoare!

Joi, 23 iulie 2015 - 23:58

grizzly_bear
grizzly_bear..
Caraba

@tomcat21 ai nimerit-o : " Oricum, exista totusi 2 mari obstacole care pot oricand sa faca diferenta ... starea de sanatate si distantele foarte mari. "

1 . starea de sanatate : voi credeti ca as mai fi putut tine turele din Fagaras cu participanti daca mi-as fi anuntat colegii de echipe ca sufar de reumatism si ca la o ploaie mai serioasa as fi suferit dureri groaznice de genunchi ? voi credeti ca as mai fi avut inscrieri pe turele din Fagaras daca mi-as fi anuntat colegii ca sufar de artitra , cand eu le recomandam atentie sporita la pasajele expuse prin catarare ? voi credeti ca as fi avut sansa inscrierilor participantilor in turele din Fagaras cerandu-le un spirit vioi la un efort suprasolicitant , cand eu aveam ameteli si tulburari de vedere de prea mult efort cu un bagaj supraincarcat ?

Sunt lucruri pe care le-am cerut in scris inscrisilor la ture pentru a tine evidenta starii de sanatate a membrilor echipei , nicidecum de a-i exclude din ture cu vreun motiv intemeiat .

2. distantele foarte mari : daca o sa urmariti userii care s-au inscris pe www.carpati.org , din zona de Nord si Nord-Vest a Romaniei , carpatistii inscrisi din aceste zone ii numeri pe degete .

Imi placea ideea de a promova site-ul de specialitate in orasul adoptiv printre tinerii si tinerele satmareni(ne) insa , atunci cand eram in ultima tura pe Fagaras , pe Creasta in ploaie cu grohotis umed sub bocanci , si cu vai abrupte de jur imprejur , gandul meu era la scumpa mea sotie care se ingrijora de mine . Am ales intre tineretetul satmarean ( promovarea site-ului si incurajarea drumetiilor organizate disciplinat ) si familia mea .

Avand in vedere acestea , cred ca am fost destul de explicit .

Fara doar si poate , o intrebare retorica pentru voi toti : cati dintre voi ati facut reclama la acest site recomandandu-l altora ? Eu unul l-am recomandat la cunoscutii mei de la locul de munca , sau pe munte la persoanele cu care intram in vorba ( conversatii la liber ) , in ultima tura pe Fagaras am vorbit cu o pereche de tineri din Elvetia oferindu-le sursa de informatie montana din Romania site-ul nostru ( cu conditia sa traduca din romana in germana prin Google Translate ) .

Nu neg faptul ca alti montaniarzi cu varste intre 50 si 70 de ani inca mai urca pe munte mai sus de 2000 de metri altitudine . Recent am intalnit in Muntii Fagarasului un domn de 77 de ani care facea ruta Balea Lac - Varful Moldoveanu si retur intr-o singura zi + noaptea . Pe mine ma asteapta acasa o sotie ingrijorata , nu cred ca am motiv sa ii dau stari de panica .

Renuntatul la traseele de gol alpin nu presupune ca nu voi mai merge la munte , as vrea ca sotia mea sa se bucure de natura montana poate cazati la o cabana cu acces auto ( cabanele din Muntii Apuseni spre exemplu ). Genul asta "hard" de drumetii pe gol alpin au apus pentru mine , varsta - sanatatea - distantele lungi determinandu-ma sa iau decizia finala . Bunul simt m-a determinat sa va anunt decizia mea facand-o public .

Cu stima , Daniel ( grizzly_bear ) .

Joi, 23 iulie 2015 - 13:16

odin
odin
Rucsac

Casa de piatra!

Un singur lucru as adauga: nu pune inca bocancii in cui definitiv. E o sete care te soarbe. Apoi va urma viata de familie si nu se stie ce iti ofera viitorul. Macar atat, sa te fi simtit bine cat ai stat cu noi Carpati.org O sa revii mai devreme sau mai tarziu Carpati.org

Luni, 20 iulie 2015 - 19:57

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Cred că anunțul este off topic, nu are legătură cu ce se discută pe aici.

Uneori muntele enervează. Ajungi sa spui: "Sunt celebru, scoate-mă de aici!

Doar că uneori "luna de miere" se termină, iar muntele este un virus fără tratament.

Luni, 20 iulie 2015 - 18:05

lauramatei
lauramatei
(admin)

Ce-aveti, ma?

Fiecare face ce vrea in/cu viata lui. Fiecare isi stabileste cum doreste prioritatile si isi ierarhizeaza cum crede valorile, iubirile, pasiunile etc. Fiecare isi construieste cum ii este potrivit relatia cu partenera/partenerul si cu intreaga familie. Nu suntem toti la fel, nu gandim identic, nu ne manifestam in acelasi mod nici iubirea, nici pasiunea pentru preocuparile din timpul liber. Si nici partenerii nostri/partenerele noastre nu-s dupa un tipar.

Modele? Reguli? Teorii? Experiente personale? Nici gand! E bine sa faci cum simti si cum crezi.

Exagerati un pic fiecare. Rupi si Ratoi, ma enervati amandoi cu replicile astea, mai ales ca va cunosc pe amandoi. Poate chiar si tu vezi lucrurile prea categoric, grizzly_bear; eu cred ca asta au vrut sa spuna oamenii aici, dar au deviat. Pana si insusi Ratoiul, un tip cu adevarat familist, o mai paraseste cate o zi-doua-trei pe doamna Rata si se mai cara pe munte din cand in cand...si-apoi scrie minunatie de jurnale, de ne hlizim cu totii p-aci. Dar cum spuneam, tu faci cum vrei.

Mie nu mi-au placut niciodata barbatii fara pasiuni si fara preocupari de timp liber. Si n-as indeparta niciodata pe cel iubit de ceva ce-i place. Il vreau multumit de viata sa, bucuros de ceea ce face in timpul liber, m-as bucura si eu de bucuria lui; vreau sa se simta liber si sa inteleaga si el nevoia mea de libertate. Dar asta e doar modelul pe care l-am adoptat eu, nu-i musai sa il adopte si sotia ta. In plus, am observat ca nu mai simt nevoia sa fiu cu cineva care merge pe munte, ca si mine, ci mai degraba imi place sa am chestii noi de invatat si de descoperit de la el, nu sa ne inchidem amandoi in lumea asta a muntelui si atat.

Din toata inima, casa de piatra, grizzly_bear! Si toate cele bune, pe munte sau nu!
Dar... (fara nici un pic de rautate), nu prea inteleg de ce trebuie sa existe topicul asta. Adica nah, fiecare dintre miile de oameni care au cont aici ar trebui sa deschida un topic sa ne comunice noua cand se insoara, cand divorteaza, cand si de ce nu mai merge pe munte, ce probleme are etc etc?? Fiecare dintre noi si-a facut aici prieteni si dusmani, a avut cate ceva de invatat sau poate a fost de folos altora, dar parca e un pic prea mult sa deschidem topic de multumire la retragere sau la inscriere pe site. Pe un forum deschizi un subiect daca e ceva de discutat sau vrei o parere. Ce-ai fi vrut sa discute lumea aici, altceva decat sa-ti ureze toate cele bune??

Hai, toate cele bune tuturor! Si mai vezi tu ce faci, grizzly_bear...

Luni, 20 iulie 2015 - 16:54

lawr
lawr
Caraba

Inca o data ma mir de ce se intampla pe aici. Normal ar fi fost sa-i urati casa de piatra si intelegere lui Grizzly Bear si sa-i respectati decizia. Ceea ce si fac si-i urez lui Daniel toate cele bune. Apusenii nu-s asa departe de el, asa ca daca i se face dor...

Bafta,

Tata Laur
Mesaj modificat de autor!

Luni, 20 iulie 2015 - 16:36

tesla4536
tesla4536
Caraba

Acum inteleg de ce, dumneavoastra la 47 ani, ati refuzat pe altii apropriati de varsta, in ultima tura postata. Stiati ca va fi ultima ...

Va doresc "Casa de piatra" si sa nu regretati decizia luata in privinta iesirilor montane

Luni, 20 iulie 2015 - 15:57

ratza
ratza
Busola

@rupi2003 - "Adaptare hedonică" - ce cuvinte mari și neînțelese... A trebuit să le caut cu google ca să văd despre ce e vorba. Îmi pare rău că familia doar îți evocă ceva plăcut, eu mă bucur zilnic de ea. Ești căsătorit de multă vreme cu cineva care nu are aceleași ocupații în timpul liber de le dai altora sfaturi (necerute)? Psiholog, poate? Vreun prieten foarte apropiat? Cele 360 de zile sînt bătute în cuie? Trebuie să țină și un pic de post în timpul ăla? Mie-mi dai dovadă de om care nu se gîndește decît la el însuși.

Mulți dintre voi păreți a fi mai habotnici decît enoriașele aproximativ în viață, care se înghesuie să-și lase balele pe niște cadavre. "Familia ca familia, dar vai!, muntele! Cum, dar muntele e mai important decît orice altceva! Măria sa, Muntele. Îl iubim la nesfîrșit!"

Hai sictir!

Luni, 20 iulie 2015 - 15:21

makayu01
makayu01

Ma bag si eu ca musca in lapte. Sper sa nu sariti cu totii pe mine. Daniel, desi personal nu te cunosc, iti inteleg decizia. Nimic nu este mai important ca familia. Ar fi fost perfect ca si sotia ta sa fi avut aceeasi pasiune pentru munte ca si tine dar lucrurile nu pot fi intotdeauna asa cum NE dorim.
Probabil ca se vor diminua turele montane, nimic de zis, dar nu vor disparea cu totul pentru tine.
Spun asta din propria experienta.
Acum realist vorbind ce consoarta ar putea sa-si vada sotul salivand dupa o tura si sa-i zica - nu te duci! I?

Luni, 20 iulie 2015 - 15:09

rupi2003
rupi2003
Busola

@ratza
Am sarit sa-i spunem ca dupa 360 de zile iubire poate sa petreaca si 5 zile pe munte fara nevasta si le va prinde bine la amandoi.
Nu de alta, dar exista chestia aia psihologica numita "adaptare hedonica" pe care o intarzii petrecand timp liber fara nevasta, de exemplu iesind pe munte.
Notiunea de "sanul familiei" mie imi evoca ceva placut, nu arest la domiciliu.

Luni, 20 iulie 2015 - 14:54

yo6ial
yo6ial
Coarda

Pasiunea fără iubire e sex.
Iubirea fără pasiune e nimic.

La asta te refereai?

Dar bine... hobby-ul nu e iubire, doar pasiune.

Luni, 20 iulie 2015 - 14:16

tomcat21
tomcat21

@rupi2003 - " ... Exista un singur obstacol care face diferenta in toate: cat de motivat esti ca sa desfasori o activitate sau alta ori sa le combini. Cum se zice in engleza "How bad do you want it?"
Restul sunt scuze. "
Ai zis-o mai bine decit mine ! Carpati.org Yeap, totally agree !

Luni, 20 iulie 2015 - 14:16

ratza
ratza
Busola

Superb! Absolut superb! Toți ați sărit pe bietul om să-i explicați cum muntele e mai important decît persoana dragă de lîngă el. Sînteți întregi la cap?! Face vreunul dintre voi diferența dintre pasiune și iubire?

Luni, 20 iulie 2015 - 14:12

yo6ial
yo6ial
Coarda

În momentele astea... eu îi țin pumnii lui Virgil (@kiss) Carpati.org

Luni, 20 iulie 2015 - 13:58

rupi2003
rupi2003
Busola

@tomcat21
Citeam luna trecuta un articol pe rockandice scris de un catarator cu familie care mai gasea timp sa se antreneze si sa catere la rotpunkt cateva trasee la care visa.
Pe coloana din stanga site-ului inca mai este cartea Alpinistul fara maini si fara picioare.
Exista un singur obstacol care face diferenta in toate: cat de motivat esti ca sa desfasori o activitate sau alta ori sa le combini.
Cum se zice in engleza "How bad do you want it?"
Restul sunt scuze.
La astea ne pricepem toti destul de bine.
P.S. Tot vedeam prin targ un tricou cu un mire si o mireasa stilizati deasupra carora scria "Game over" (jocul s-a terminat pentru el, nu am vazut femei purtandu-l).
Cred ca in curand o sa vad si varianta "Mountains over".
Mesaj modificat de autor!

Luni, 20 iulie 2015 - 13:51

tomcat21
tomcat21

Citind ideile postate si fara nici-o intentie de a starni polemici nu-mi vine in gand decit expresia aceea celebra cumva ... "La donna e mobile" Carpati.org
IMHO iubirea vine si trece, nothing stays forever, insa muntele ramine tot acolo ! Oh, yes !!
[... nu se scapa asa usor de 'virusul' asta ... Carpati.org ]

Oricum, exista totusi 2 mari obstacole care pot oricand sa faca diferenta ... starea de sanatate si distantele foarte mari.

@grizzly_bear : Casa de piatra !

Luni, 20 iulie 2015 - 12:27

yo6ial
yo6ial
Coarda

Ah, scuzele mele, atunci.
Se pare că am făcut confuzie între hobby și iubire.

Numai bine!

Luni, 20 iulie 2015 - 09:52

Afisari: 2,657

#24  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Acest topic este inchis

0,0653 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org