Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Lespezi
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Restrictii pentru turisti in Parcurile Nationale (15)

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Nici nu-i nevoie sa ne inchipuim. Se vede cu ochiul liber. Carpati.org

Miercuri, 9 septembrie 2009 - 08:46

jujea
jujea
Cort

mihai.tele are dreptate.Mai bine sa nu urce "turisti" in munti pentru ca in urma lor ramane...potopul. Nu de putine ori am adunat dupa ei sticle de vin si cutii de conserve. Nu va inchipuiti ce pot lasa in urma lor.

Marți, 8 septembrie 2009 - 23:46

odin
odin
Rucsac

@jeno: daca ai avea cabana si iti darama vantul un brad, sa vezi cm ocolul silvic iti cere bani, ca te folosesti de pom.

Luni, 7 septembrie 2009 - 22:30

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Uita de acest minister al rusinii Carpati.org Iar cu adusul a "mai multi turisti" mai bine ne facem ca nu auzim, spre binele tututor. Mai ales al lor, ca si asa nu ar întelege ceva.

Luni, 7 septembrie 2009 - 22:15

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Daca doresti sa mergi pe trasee nemarcate si nu ai alte resurse persuasive cand te prind ranger-ii sau jandarm-ii, iti luxezi repede o glezna si incepi sa strigi ca te-ai ratacit. Carpati.org

Luni, 7 septembrie 2009 - 21:29

csuporj
csuporj
Coarda

Daca lasam de-o parte faptul ca un filmulet vazut la televizor ar atrage mult mai multi turisti, care cred ca si este scopul ministerului turismului, cred ca sa ceri taxa pentru ce a creat natura nu e corect. E ca si taxa pe aerul respirat.

Luni, 7 septembrie 2009 - 21:26

odin
odin
Rucsac

A mers cineva pe o promenada vreodata? Acolo restrictii, nu ce spuneti voi.
In mod normal, nu trebuie sa te abati de la poteca in parcurile nationale. Un parc natural are de regula multe zone protejate, interes botanic, zoologic...si e pacat sa fie stricate zonele. Daca fiecare merge pe acolo...
Pozatul? La gradina botanica platesti daca pozezi in sera, daca filmezi platesti si mai mult si daca esti de la tv, bagi mana adanc in buzunar.
Vorba aia, sa spuna cineva ca nu i s-a dat voie sa pozeze muntele, poate numai in zone cu obiective sa se lege de tine...
Dealtfel, multi nici nu stiu pe ce parte se urca si se coboara pe o poteca normala, ca sa nu se strice poteca in timpCarpati.org

Luni, 7 septembrie 2009 - 21:14

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Nimeni nu-ti cere sa faci reclama muntelui! Cât despre restrictia care ti se pare hilara - eu unul nu am vazut asa ceva - observ ca este cât se poate de explicita în ce priveste comercializarea imaginilor. Restrictia esta fara doar si poate abuziva. Dar este. Tot asa se petrec lucrurile si prin muzee. Si nimeni nu scandalizeaza. Si nimanui nu i-a fost confiscat aparatul sau filmul din el.

Luni, 7 septembrie 2009 - 20:40

jujea
jujea
Cort

Si in Parcul NationalDomogled-Valea Cernei trebuie sa platesti daca vrei sa vizitezi traseele turistice. Nu stiu daca banii stransi(oare?) vor fi folositi cum trebuie, asta in cazul in care cineva plateste. Pe traseele nemarcate se merge des, cred ca sunt interzise pentru a evita accidentarea celor fara experienta, care, dupa ce consuma ceva palinca, le cresc "aripi".

Luni, 7 septembrie 2009 - 16:49

csuporj
csuporj
Coarda

Nu stiu cum vede un turist incurajarea mersului pe nemarcate din asta: "Accesul in Parcul National Piatra Craiului este permis numai pe traseele turistice oficiale, declarate oficial deschise...". Articolul 24 din http://www.pcrai.ro/vizitarea_regulament.html

Si ce am mai vazut din intamplare: "Fotografierea sau filmarea in scop comercial fara aprobare nu este permisa in PNPC. Cei interesati pot obtine permis de la APNPC, contra platii tarifului aprobat". Cam asa se incurajeaza mersul la munte la noi. Daca vrei sa-i faci reclama muntelui trebuie sa platesti.

E hilar, asemanator cand lui Anthony Bourdain i-au cerut nu stiu ce taxa astronomica de filmare. http://anthony-bourdain-blog.travelchannel.com/read/romania-what-the-hell-happened

Luni, 7 septembrie 2009 - 15:52

rupi2003
rupi2003
Busola

In PN Piatra Craiului de exemplu, e incurajat mersul pe trasee nemarcate. Sunt executate amenajari (Scara de fier, Scara Scarii de lemn pe Braul Cioranga, Refugiul Sperantelor) care inlesnesc deplasarea pe astfel de trasee. Tot acolo exista si marcaje neoficiale (cruce verde pe Braul de mijloc).
Turistii de ocazie nu sufera de frica, ci de lipsa de informatie. Daca ar sti pe unde se ajunge acolo, ar merge si ei. Diferentele de moravuri intre turistii de ocazie si cei care merg de 20 de ani pe munte, in anumite privinte, nu sunt prea mari.
Legile care instituie Parcuri Nationale au ele un rost, dar cine sa le aplice in Romania? Eu unul nu am vazut inca un jandarm patruland prin parcurile nationale pe care le-am vizitat.

Luni, 7 septembrie 2009 - 15:42

csuporj
csuporj
Coarda

Ar trebui anulata legea, daca nu se aplica. Si eu as vrea sa merg pe nemarcate, dar nu merg din cauza legii. Si mai sunt multi in situatia asta. Pana cand cei care fac legile se comporta in modul asta nu avem cum sa asteptam ca ceilalti sa nu arunce gunoaie. Adica cu cat avem mai multe legi care nu se aplica, cu atat sunt luate mai putin in serios legile.

Luni, 7 septembrie 2009 - 15:22

afl
afl

Nu cred ca asta e problema principala. Eu ma intreb mai curand de ce nu e nimeni care sa-i amendeze pe cei care au transformat drumurile marcate, raurile si refugiile in gropi de gunoi. Dupa ce jandarmii vor rezolva prin amenzi problema mizeriei din munti, sint gata sa platesc si eu amenda ca merg pe nemarcate.

Luni, 7 septembrie 2009 - 15:10

cipry_balea
cipry_balea

Legea e facuta pt toti. Insa "hotul neprins e negustor cinstit". Daca te prinde cineva cu autoritate intr-un parc national (ranger / jandarm montan) ca ai campat in loc nepermis, in cel mai bun caz te pune sa strangi si sa pleci. Daca faci gura, sigur te si arde cu amenda. Din pacate, in ultimul timp nu prea am vazut pe munte jandarmi care sa patruleze.

De exemplu, mi sa intamplat ca m-a prins vremea rea in Retezat, pe langa Lacul Galesul, si nu am avut de ales de cat sa pun cortul (acolo este interzis campatul) Dimineata ne-au vazut niste jandarmi, au venit sa ne intrebe de ce si cum. Stiind ca a fost furtuna, si vazand ca nu am lasat mizerie in jur, ne-au iertat.

Luni, 7 septembrie 2009 - 13:33

csuporj
csuporj
Coarda

Stie cineva daca poti sa mergi pe traseele nemarcate si sa campezi in locuri neomologate in Parcurile Nationale, fara sa fii amendat ? Si daca da, de ce sunt facute legile care spun ca nu e voie ? Am vazut ca exact cei care ar trebui sa dea exemple in acest caz, asociatiile montaniarzilor, umbla pe trasee nemarcate. De exemplu, am vazut pe blogul lor, ca cei de la carclujuniv umblau prin Rodnei pe nemarcate. Sau pe coperta hartii Rodnei e o poza cu Taul Buhaescu facut de pe un traseu care apare nemarcat pe harta. Mi se pare ca legea asta e facuta pentru a discrimina turistii de ocazie care nu stiu ca se poate incalca legea fara sa patesti nimic. Cum e cazul cu multe legi din Romania.

Luni, 7 septembrie 2009 - 13:18

Afisari: 1,861

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0592 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org