Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Gargalau
Muntii Rodnei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Refugii din afara Romaniei (16)

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Refugiile din Alpi nu au vreo "asistenta" si daca esti murdar de noroi,nu cred te bagi nici macar in sacul de dormit,cu geaca si pantaloni murdari,ii dai jos.
Nu zice nimeni de comfort de Sofitel ci de refugiu care sa arate a refugiu.
Ca la noi si cabanele montane,multe din ele,sunt la niste conditii foarte slabe,asta e altceva.
Acum ce natura neatinsa la noi,cand din Parcul National Retezat s-au dat nu stiu cate sute de hectare,ce natura neatinsa cand din Parcul National Piatra Craiului s-a taiat nu stiu cata padure,ce natura neatinsa cand gasesti gramezi de gunoi langa multe din asa zisele refugii?
Acum revenind la refugii,daca campezi cu cortu undeva,nu afectezi natura?
Normal ca o afectezi.Sunt tari unde nu ai voie sa campezi pe unde iti place tie,in Parcurile Nationale,exceptand cazurile de forta majora.
Daca un Parc National scoate atatia bani la buget,o sa fie foarte pazita padurea,sa nu mai fie taiata,o sa fie rangeri,sa nu campeze fiecare unde ii place,sa lase gunoi unde ii place,sa faca focu unde ii place.

Duminică, 1 iunie 2014 - 14:19

odin
odin
Rucsac

Mihaitateo:
Ce are a face vegetatia mancata de elefanti cu refugiile noastre?
Alex spunea de ceea ce zice el ca este natural.
Stii ce imi repugna mie visceral? Faptul ca noi ne uitam mereu la altii si ne gandim ca trebuie sa fim ca ei. PUPINCURISTI. Punct. Eu unul nu-s.
Vrei sa stai in Intercontinental sau Sofitel in creasta Fagarasului? Sper sa mor pana vine vremea aceea, daca asta inseamna schimbarea in "bine"...eu nu vreau sa o vad, cu atat mai putin sa fac parte din ea.

Acum partea practica: sa te vad venind dupa ploaie cu noroi pe adidasi (am zis-o intentionat), ud leoarca, transpirat, cu ricsacul siroind de apa, vei dormi afara, nu te las in asternutul de catifea nici la 7000 de m altitudine. In cel mai fericit caz, intri dezbracat si iti dau o pijama dar echipamentul il lasi afara ancorat de piton. Scuze, tu nu iesi din telecabina mai mult de o tigara timp de mers, te inteleg...

Mai era un refugiu in Italia, cu usa pe senzor. Aia nu au ursi sa vina noatea sa te linga pe nas cand dormi. Ca senzorul nu deosebeste omul de urs. Sau o cere parola Sesam deschide-te?

Taxa ta de 20 lei la refugiu e penibila. Atat costa la o cabana de munte. ei, putin mai mult.
Mihaitzateo...pentru tine ce inseamna REFUGIU? Sofitel sau un loc unde sa sa te ascunzi de vremea rea?
Drept sa spun prefer refugiile "natur" decat minihoteluri la care sa iti face rezervare din timp...pentru ca mie imi trasneste prin cap vineri la 12 noaptea sa iau sambata de dimineata personalul...si asistenta blonda care imi face un ceai de in refugiul de lux e prea ocupata sa se uite la telenovela pe plasma agatate de pereste si sa dea share pe facebook ca la 2500 m ploua. Sau...e ocupata cu altceva...intelegi tu ce... Carpati.org

Ia uite ce ziceai:
"Idea e sa nu se faca refugii care sa vina aiurea in peisaj,sa fie facute in asa fel,asa forma,culoare etc sa se potriveasca cu peisaju,sa se incadreze in peisaj."
Cauta tu noaptea un refugiu ca asta dupa o zi de mers.
Fireste, in Romania nu ai gasi un refugiu din asta ca e in Romania dar in Franta il gaseste lumea instant ca e in Franta sau pe unde naiba e.

Mor de nervi cand vad ca vor unii sa ne bage in cap cum ca la noi e nasol si la ei e bine. De aia nu mai au paduri, nu mai au fauna, flora, cand platesti si apa de izvor cand bei. Si de aia vin ei la noi sa vada natura ca la ei e mai frumoasa.
Mihaitzateo: lumea e mare...cine te pune sa mergi la noi? Du-te la refugiul cu pricina. Poate noi vrem un refugiu montan, nu Sofitel.
Puncte diferite de vedere. Ai ceva impotriva?

Sâmbătă, 31 mai 2014 - 22:25

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Noroc ca nu suntem iubitori de subsol, caci ne-am putea bucura doar dintr-o groapa de el. Si atunci majoritatea ar prefera metroul, ca e mai confortabil. Cucerirea pesterii cele mai adanci ar fi dezideratul multora, altii preferandu-le in weekend pe cele iluminate artificial si cu un lift comod la intoarcere.

Vineri, 30 mai 2014 - 21:29

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Omu face parte din natura,mai yo6ial,de unde vii tu cu ideile astea alea tale?
Si castoru face baraje,ursu rupe copacii pe unde trece,elefantu e mare mancator de vegetatie si asa mai departe,da nu te vad ca iei atitudine,fata de acesti "agresori" ai naturii.
Stii macar asa ca idee cata vegetatie mananca un elefant pe zi?
Idea e sa nu se faca refugii care sa vina aiurea in peisaj,sa fie facute in asa fel,asa forma,culoare etc sa se potriveasca cu peisaju,sa se incadreze in peisaj.
Acum referitor la cei care sunt nemultumiti ca nu avem si noi refugii ca prin Elvetia sau Austria,pai am auzit ca se montasera la un refugiu in Fagaras ceva prize de incarcat telefon,sau in genu,alimentate solar si au fost furate.
Intr-o tara in care s-a furat digul contra inundatiilor de localnici si in care s-a distrus o cale ferata de 70 km,prin furt si asa mai departe (e vorba de Ramnicu Valcea-Pitesti,peste Dealu Negru) ce sa te mai miri ca la noi refugiile arata cum arata?
Pai daca se face la noi refugiu curat,cu paturi,ca in Alpi,intr-o zona mai grea din Fagaras,sa zicem,unde sa intre lumea si sa lase sa zicem taxa de 20 ron pe zi,ia sa vedeti in primu rand cati incep cu scandalu,ca de ce e taxa si asa mai departe (vedeti recentu scandal cu tura la care s-a cerut taxa de 100 ron de pe Carpati.org de aci).
Apoi,nu o sa dispara de acolo paturile,pernele,vesela etc ?
Nu o sa vina unii beti si o sa mai si distruga pe acolo prin refugiu?

Vineri, 30 mai 2014 - 13:45

florin.ciobanu
florin.cioba..

Sa fiu sincer, mie mi-e dor de Spirlea asa cum era odata.

Joi, 29 mai 2014 - 19:17

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Mai alex, refugii sunt si in gari, si pe liniile de transport public, si pot fi folosite de oricine, iar daca intinzi izoprenul pe ele e posibil sa simti natura adevarata a impiegatului.
Iar natura verde gasesti si pe fatada de la nord a blocului, si microclimatul este resimtit de majoritatea cetatenilor care au uitat sa puna plasa de tantari la geam.
Turismul, ala e mult mai important, ca aduce bani din care o parte va fi folosita pentru refacerea naturii naturale. Mai lasa naibii ideile astea de turist salbatic si prost crescut, ca ala educat n-are unde sa stea la capatul (mijlocului) unui drum obositor. Natura e frumoasa da nu cand is rupt de oboseala asa ca propun ca refugiile sa se numeasca "Cabane fara stapan prezent". Astfel putem sa ne aliniem la ce au facut altii din alte parti, turismul se va dezvolta, iar jigodiile ce iubesc jegul si noroiul natural de la umbra cortului sa dispara incetisor si in liniste, fara sa deranjeze adevaratii turisti ce merita marea relaxare.

Joi, 29 mai 2014 - 18:36

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Da in alte tari ca in cea de e refugiul respectiv se pleaca la munte cu bautura cu idea de a se merge sa se faca chef in refugiu?
Nu cred.

Joi, 29 mai 2014 - 18:25

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Vezi Titus, sperantele tale de a vedea, într-o zi, schimbari în comportamentele semenilor, au durat mai putin de 1 ora. De omul care pune mai presus viata unui animal decât cea a unui om, trebuie sa te feresti. Asta-i descrie caracterul. Nu se va schimba în vecii vecilor...
Mesaj modificat de autor!

Joi, 29 mai 2014 - 17:00

yo6ial
yo6ial
Coarda

Natura violată de om nu mai e naturală. Este... dap. Exact așa.

Dorința de confort în mijlocul naturii duce la ”civilizarea” dânsei - deci condiții ”decente”.
Când, din punctul de vedere a unor elemente dușmănoase:
- Iarba sau zăpada de pe jos e suficientă, băncuța e în plus, pentru o pauză de masă.
- Un bivuac improvizat nu obturează cerul înstelat, pe timpul nopții, acoperișul de tablă, însă, da.
- Un accidentat cu multiple fracturi și în nevoie de prim ajutor va fi adus la refugiu dacă vremea și rănile nu permit evacuarea imediată. Chiar își dorește cineva să fie luat în șuturi din refugiu să facă loc echipei de salvatori și rănitului(iților)? Carpati.org Poate exagerez cu șuturile dar numai un pic.

Serios, și fără glumă, prefer o cabană cu pături mirositoare. Din simplul motiv că o astfel de cabană ține la distanță majoritatea sclifosiților.

Și ce tot comparăm ce au vecinii și ce n-avem noi? Știți că vecinii nu mai au sălbăticie? Deloc.
Pe întreaga planetă Pământ, mai găsim sălbăticie, natură așa cum trebuie să fie ea, doar în Antarctica (pe alocuri), prin Russia, Tibet, India și, cu mare indulgență, America de Sud și Alaska.
Mai peste tot pe la ei ”se rupe bilet” de intrare. Și banii ăia nu ajung decât la niște oameni ce nu fac decât să altereze natura mai departe dacă nu intră, simplu, doar în rezervoarele mașinilor lor.

Știți la ce tot vine Chalse pe la noi? În afară de palincă.

Joi, 29 mai 2014 - 16:46

titus1960
titus1960

Problema nu e neaparat ca vrem confort intrun refugiu, asta nu ar fi neaparat de blamat.
In ce ai vrea sa stai la capatul unui drum lung si obositor?
In ceva tip Gervasutti sau la Caltun ?
In amble locuri natura e la superlativ dar oamenii fac diferenta.

La noi nivelul de cultura montana e la ani lumina de cel de prin Alpi si alte zone.
La noi refugiu e de multe ori sinonim cu loc de betivaneala, mizerie, conditii precare, samd
Cat despre cabane ce sa mai vorbim ... Carpati.org

Poate noile generatii vor schimba ceva.
Ma uitam ca prin Ceahlau, vad din ce in ce mai des foarte multi copii, unii chiar mici.
Si sunt condusi de parinti, de membri ai unor cluburi de munte, asa ca pe termen lung ar fi ceva sperante.
Mesaj modificat de autor!

Joi, 29 mai 2014 - 14:50

yo6ial
yo6ial
Coarda

Problema, în esența ei de ROM, este că ne-am obișnuit să privim refugiile montane ca pe cabane cu auto-cazare gratuită.

Colac peste pupăză, deja vrem curent electric din 10 panouri solare, încălzire centrală, ferestre mari spre răsărit și conexiune la net gigabit.
Nu de alta dar cum altfel să ”dai șec-in pe feisbuc” când ajungi la refugiu?

Joi, 29 mai 2014 - 08:53

midan
midan
Rucsac

Se găsesc destule articole și in română.

http://www.igloo.ro/articole/refugiul-gervasutti/
http://www.buildersmagazine.ro/constructii/civile/articol-un-nou-refugiu-pe-nume-gerv
asutti

Joi, 29 mai 2014 - 08:51

leoene
leoene

cred ca pierdem din vedere un singur lucru...
mergem la refugii pentru a fi pe munte si nu pe munte pentru a fi la refugii...
mi-ar place sa pot in viata asta sa urc pe everest, dar cred ca as vrea sa sa iau muntele in piept in stilul clasic...cine stie poate la noile refugii se vor pune si manele...in format mp3...doar au alimentare cu energie din panouri solare...doar nu te pui in calea progresului.

Joi, 29 mai 2014 - 08:50

baumwolle
baumwolle
(admin)

Părerea mea e că nu are rost o astfel de comparație, începând de la economia acelor state și terminând cu tradiția alpină pe care o au.

Joi, 29 mai 2014 - 08:49

xoreax
xoreax
Coarda

Si un link in limba engleza...

http://www.dezeen.com/2011/12/03/new-refuge-gervasutti-by-leapfactory/

Joi, 29 mai 2014 - 08:49

csaba81
csaba81
Busola

Ca o comparatie, refugiile noastre versus refugiile din afara tarii, acesta este un refugiu din Alpi, recent construit,  

http://www.keptelenseg.hu/keptelenseg/hegyi-menedekcso-86441

------------------
Admin / CipiCernat: Textul a fost mutat de la Stiri pe forum. Am mutat partial comentariile, facand in acelasi timp curatenie.

Intervenim atunci cand e nevoie (e drept, uneori cu o oaresce latenta, pentru ca avem si noi locurile noastre de munca) dar va rugam sa dati dovada de ponderatie in replici si sa va concentrati pe subiectul topicului. Din cate vad, chiar daca linkul postat are continut publicat doar in limba maghiara, ati inteles despre ce e vorba si asta ar trebui sa fie suficient.

Ciprian

Joi, 29 mai 2014 - 08:48

Afisari: 1,891

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0645 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org