Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Iunie 2024
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Vremea
Varful Gugu
Muntii Godeanu
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Radarul Padurilor (11)

dodo79
dodo79
Caraba

Mie mi se pare incredibila povestea.
Daca tu nu ai comunicat gresit numarul masinii dovada lor o reprezinta chiar convorbirea telefonica. Iar daca te citeaza fara dovezi cred ca o plangere penala pentru abuz in serviciu este f. potrivita.
Nu cred ca cineva vrea sa se lege la cap fara sa-l doara.

Luni, 15 decembrie 2014 - 11:30

yo6ial
yo6ial
Coarda

Nimănui nu-i plac plângăcioșii și pârâcioșii... Carpati.org

Sâmbătă, 13 decembrie 2014 - 12:47

odin
odin
Rucsac

deci cum o fi, toate se vor intoarce impotriva celui care a facut plangerea

Sâmbătă, 13 decembrie 2014 - 12:37

yo6ial
yo6ial
Coarda

Conform Codului de Procedură Penală, art. 916:
(2) Inregistrarile prevazute in prezenta sectiune, efectuate de parti sau de alte persoane, constituie mijloace de proba cand privesc propriile convorbiri sau comunicari pe care le-au purtat cu tertii. Orice alte inregistrari pot constitui mijloace de proba daca nu sunt interzise de lege.

Și art. 226 din Codul Penal:
(4) Nu constituie infracțiune fapta săvârșită:
c: dacă făptuitorul surprinde săvârșirea unei infracțiuni sau contribuie la dovedirea săvârșirii unei infracțiuni.

Și mai sunt câteva dar la ora asta îmi merge mintea mai greu.

Din câte știu, nu orice terchea-berchea, ca noi, poate solocita înregistrările efectuate de STS.
Iar în cazuri similare cazului lui Ciprian... bănuiesc să fie posibil să vină și după o "reținere" de 24 fe ore.

Sâmbătă, 13 decembrie 2014 - 00:39

midan
midan
Rucsac

Exemplu : Daca noi doi purtam o conversatie si tu inregistrezi convorbirea, fara sa ceri si sa ai acceptul meu, e legal ?

O luam pe aratura, apelurile la 112 se inregistreaza de dispecerat si asta conteza in situatia topicului.

Vineri, 12 decembrie 2014 - 21:58

yo6ial
yo6ial
Coarda

Este vorba de conversații proprii, nu a altora.
Modul în care sunt utilizate, însă, contează din punct de vedere legal.
În cazul de față, înregistrările astea, pot constitui dovadă sau probă pentru organele legii.

Follsirea lor, să zicem, în scopul șantajului, calomnierii sau denigrării este evident ilegală.

Vineri, 12 decembrie 2014 - 21:46

midan
midan
Rucsac

Nu stiu cat de legal e sa inregistrezi o convorbire cu cineva care nu și-a dat acordul ...

Vineri, 12 decembrie 2014 - 21:07

yo6ial
yo6ial
Coarda

Vă recomand, cu multă căldură, să vă înregistrați convorbirile cu autoritățile. Poate nu numai.
Telefoanele moderne (mintoase) sunt capabile să înregistreze convorbirile la cerere sau automat.

Androrec este un program ce mă ține, pe mine, departe de grămada de balegă când e vorba de convorbiri negate ulterior.
Am observat că nu funcționează pe toate telefoanele.

Înregistrarea propriilor convorbiri este perfect legală. Înregistrarea convorbirilor altor persoane, chiar efectuate de pe telefonul personal poate fi privită, în schimb, ca violare a corespondenței.

Vineri, 12 decembrie 2014 - 17:47

dragos39
dragos39
Busola

o sa le vina DNA-ul de hac si la astia in curand

Vineri, 12 decembrie 2014 - 15:02

sciprian
sciprian

Sfatul unui patit: atunci cand aveti de gand sa cereti verificarea unui transport de lemn procedati in felul urmator:

- inainte de a suna la 112, fotografiati/filmati trailerul cu lemn astfel incat sa se vada clar numarul de inmatriculare; retineti numarul REMORCII, deoarece acesta este cerut!
- dupa ce comunicati operatorului de la 112 acest numar de inmatriculare, rugati sa vi se REPETE acest numar! Este bine sa verificati ca s-a inteles corect. De la 112 vi se spune daca transportul este sau nu este legal. Daca nu e legal...
- vi se face legatura la Politia aferenta localitatii unde se afla transportul semnalat. O sa fiti intrebati din nou care e problema si veti comunica iarasi acel numar de inmatriculare precum si locul unde ati vazut acel camion cu lemn. Aici se incheie rolul vostru.

Ce am patit eu: dupa ce am sunat la 112, am spus care e problema si am dat numarul remorcii. Mi s-a facut legatura la Politie si am spus acelasi lucru. Dupa aproximativ 35'-40', am fost sunat de catre cei de la Politie sa ma prezint la sectie sa dau o declaratie Carpati.org !!!!! Am refuzat sa merg atunci deoarece deja eram ajuns acasa. Mi-au spus ca daca nu merg o sa fiu citat. OK zic, si stabilesc o intalnire doua zile dupa. Care a fost problema? Cei de la 112 au inteles gresit numarul de inmatriculare, la fel si Politia iar in acest caz apelul la 112 a fost catalogat FALS iar eu eram bun de tras la raspundere. Noroc ca i-am convins pe cei de la Politie ca eu nu am gresit!

Evident ca transportul era legal. Ciudat este cum atat 112 cat si politaiul au inteles gresit numarul... Decideti voi ce e in spate.

Vineri, 12 decembrie 2014 - 11:53

sciprian
sciprian

Stie cineva, concret, din experienta proprie, ce se intampla cu cel care suna la 112 "radarul padurilor", spune numarul de inmatriculare al camionului care transporta lemne si este informat ca transportul e ilegal? Ma intereseaza daca in afara de acel apel la 112, mai apar si alte obligatii ulterior.

Duminică, 2 noiembrie 2014 - 22:49

Afisari: 2,032

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0487 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org