Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Iulie 2022
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Vanatoarea lui Buteanu
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#29  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Preluare comentarii de pe carpati.org (29)

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Tot atât de oficial precum pozitia acestui site, au venit si scuzele cerute.
Acest subiect trebuie închis, altfel, ca dupa batalie, apar moralizatorii...
Mesaj modificat de autor!

Marți, 27 mai 2014 - 10:40

monycata
monycata

Copierea unor texte, de orice natură de pe un site pe altul, indiferent de scop sau de beneficiul obținut, reprezintă o încălcare a legii, atâta timp cât nu se menționează sursa deoarece poate da impresia unei creații proprii (atunci când într-o lucrare preiei o informație - treci în nota de subsol sursa, nu?). Comentariile postate au caracterul unei corespondențe (chiar dacă nu neapărat privată - discuțiile purtate putând fi vizualizate fără un prealabil login), dar reprezintă o impresie personală a autorului și nu cred că poate bălăurii pe internet fără acordul autorului. Este doar un punct de vedere. Numai de bine tuturor.

Marți, 27 mai 2014 - 09:13

felicia
felicia
Coarda

Imi pare rau de situatia creata, nu asta a fost intentia mea.

Luni, 26 mai 2014 - 22:27

vasile.popescu
vasile.popes..
Caraba

Vă mulțumesc pentru timpul acordat și lămuririle suplimentare. Legat de acest aspect, lucrurile sunt mult mai clare acum.
Îmi cer scuze dacă nu am fost destul de clar în exprimare și că acest topic a generat și alte discuții.

O zi bună!

Luni, 26 mai 2014 - 17:19

cipicernat
cipicernat
(admin)

Salutare tuturor.

Pozitia administrativa a echipei Carpati.org vis-à-vis de acest subiect este urmatoarea:

1. Continutul, de orice natura, postat pe site-ul Carpati.org trebuie sa respecte legile valabile pe teritoriul Romaniei.
2. Continutul, de orice natura, postat pe Carpati.org trebuie sa respecte regulamentul specific al site-ului, daca acesta nu incalca reglementarile legislative in vigoare.
3. Continutul, de orice natura, postat pe site-ul Carpati.org este protejat (conform legislatiei specifice privind drepturile de autor).

In aceste conditii si avand in vedere interesele specifice ale celor ce posteaza pe Carpati.org, precizam ca:

- Preluarea de informatii, de orice natura, de pe site se face doar cu acordul explicit al autorului (indiferent de natura informatiei) cu exceptiile prevazute de legislatia in vigoare (se pot folosi informatii cu titlu de exemplificare, cu precizarea sursei - spre exemplu, se pot prelua bucati de text dintr-un jurnal intr-un alt jurnal chiar daca este postat pe un alt website decat Carpati.org, daca acele informatii sunt relevante in contextul in care sunt preluate si nu constituie baza continutului postat - spre exemplu: nu se pot scrie articole folosind bucati de text copiate de pe Carpati.org dar pot fi folosite anumite citate care sa completeze informatia postata si doar precizand sursa, cu link complet).

- Folosirea in scop comercial a informatiei de pe Carpati.org (de orice natura) este strict interzisa (cu exceptia cazului in care exista un acord scris al autorului pentru preluarea acesteia).

In aceste conditii, consideram ca folosirea Carpati.org pentru preluarea informatiei pentru a face reclama propriei afaceri incalca drepturile si obligatiile membrilor Carpati.org, drepturi si obligatii asumate la accesarea paginii, dar, mai ales, prin crearea si mentinerea contului de membru Carpati.org si asteptam formularea scuzelor de rigoare din partea Feliciei (si a celorlalti asociati ai entitatii juridice care administreaza site-ul "dincolodeoras") catre membrii Carpati.org.

De asemenea, consideram ca nu este fireasca asumarea publica a apartenentei la un ONG a carei infiintare a fost strans legata de Carpati.org in incercarea de a da legitimitate unei pozitii care nu este oficiala si nu reprezinta decat o opinie personala.

In functie de evolutia acestui subiect, ne asumam dreptul de a lua decizii administrative (conforme cu Regulamentul intern) si/sau legale.

O zi buna tuturor,
Echipa Carpati.org

Luni, 26 mai 2014 - 11:52

dodo79
dodo79

Din pacate cei ce vor sa mearga pe munte "gratis" devin o categorie deranjanta pentru "adevaratii iubitori" si "cunoscatori". Ture am organzat si eu si cred/sper ca oamenii s-au simtit bine (macar comentariile au fost pozitive). Nu le-am cerut nici un ban pentru placerea companiei si nici nu i-am numit "asa zisi prieteni si profitori de eforturile mele".

Dar e drept, sunt si eu un nostalgic care inca mai spera ca muntele nu va deveni o afacere, desi cadrul legislativ sustinut de stimabilele noastre ONG este o mare mizerie.

"They took all the trees and put them in a tree museum.
And they charged all the people
A dollar and a half just to see 'em.
Don't it always seem to go
That you don't know what you've got till it's gone? "
Citat "BIG YELLOW TAXI" Joni Mitchel/Bob Dylan

editat de admin

Luni, 26 mai 2014 - 11:28

xoreax
xoreax
Coarda

vasile.popescu: Nu exista o rubrica explicita pentru comentarii in ceea ce priveste reproducerea acestora. Ele, insa, se regasesc in formularea "texte" din alineatul urmator:

--
Materialele de pe carpati.org – texte, fotografii, filme – nu pot fi copiate, reproduse, republicate, descărcate, prezentate, difuzate sau transmise în vreun fel.
--

Luni, 26 mai 2014 - 10:26

vasile.popescu
vasile.popes..
Caraba

Revenind la subiect, mă lămurește cineva?

@ xoreax: am recitit regulamentul, dar legat de comentarii nu am găsit rubrică explicită.
@ mihai.telemark: am introdus spații în link-uri tocmai pentru a nu afecta în nici un fel acel site. Astfel nu va fi indexat nici pentru creștere rank, dar nici pentru eventuale review-uri negative. Cineva interesat de subiect, va găsi câteva secunde să scoată 4-5 spații din link.
@ all: am încercat, în majoritatea cazurilor, și în functie de timpul liber, ca după tură să nu postez comentarii ordinare. Mea culpa!

Scopul acestui topic este definit prin primul comentariu. În funcție de lămuriri, voi fi mai atent sau nu, cu comentariile în viitor.

Consider că este o problemă ce privește această comunitate. A fost creat un precedent, și nu este bine. Urmează ca magazinul X să pună pe propriul site, review-ul meu de pe carpati.org despre cortul Y, pe care oricum l-am cumparat din magazinul Z, doar pentru ca și el vinde cortul Y? Nu!

Cei care văd problema acestui topic altfel, precum și pe doritorii de alte discuții, îi rog să deschidă topic separat.

Dacă adminii consideră că greșesc și un astfel de topic nu are ce căuta aici, îi rog să îl dezactiveze (fără să cer explicații suplimentare).

Luni, 26 mai 2014 - 10:12

xoreax
xoreax
Coarda

Felicia, in situatia de fata, cred ca de bun simt ar fi fost sa fi intrebat autorii acelor mesaje inainte sa le publici pe site-ul personal. Nu cred ca ar fi zis nimeni nu. Mesajele respective nu contin informatii tehnice, nu reprezinta lucrari complexe, dar oricum e frumos sa intrebi atunci cand doresti sa folosesti un text scris de altcineva.

Ca sa mai destind si eu atmosfera (nu prin reclama la afacerea proprie), apropo de vandut:

http://youtu.be/NrTg-x4-UIU?t=44s

Luni, 26 mai 2014 - 09:23

cipicernat
cipicernat
(admin)

Felicia, discounturile si alte promotii - contra cost. Carpati.org nu este taraba personala a nimanui.

Luni, 26 mai 2014 - 09:13

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Ai dreptate cu tipicareala româneasca. A ta corespude perfect categoriei.

Luni, 26 mai 2014 - 00:09

octaviandri31
octaviandri3..

Mai arunc si eu cate un ochi pe forum si nu ma pot abtine sa nu bufnesc in ras. Tipic romanesc Carpati.org

Dupa umila mea parere, in acest caz ca in multe altele, regulamentele nici n-ar trebui sa conteze. Ceea ce ar trebui sa conteze, mai ales pt noi acesti iubitori de natura, este, etica, bunul simt, cei 7 ani de acasa...
Multe discutii inutile ar disparea de pe aici daca s-ar tine cont doar de atat.

Carari pe placul vostru!

Luni, 26 mai 2014 - 00:03

felicia
felicia
Coarda

Andreea intrebarea se pune in termeni psihologici:
Cand ai furat si cand ai fost vanduta tu ca persoana?

Asta ca sa rezolvi problema interioara care te macina!

Succes!

Duminică, 25 mai 2014 - 23:47

blueandria
blueandria

Dupa acest moment publicitar, eu insist sa aflu: am fost vanduti sau furati cu totul?

Duminică, 25 mai 2014 - 23:28

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

De ce oare când cineva încearca, si mai ales reuseste, de undeva din strafundurile obscure ale invidiei apare cineva si scuipa veninul propriilor frustrari. E mult mai mult decât frustrate. E vorba de incompetenta când vine vorba de a creea ceva concret. Modul de a aborda si prezenta problema - imposibilitatea de a vizualiza sursele - denota, în ochii mei, o reala vointa de a denigra, proprie mediocrilor. În purul stil atât de drag nostalgicilor care s-au exprimat si care, singuri, se vor fi recunoscut...

Duminică, 25 mai 2014 - 23:25

felicia
felicia
Coarda

Multumesc mult pentru atentia acordata proiectelor mele si a echipei DincoloDeOras in ceea ce priveste dezvoltarea turismului montan.

Nu am cerut nici un acord nimanui caci am considerat ca acele feedback-uri sunt pentru mine personal, pentru eforturile mele de a va simti bine in turele organizate aici pe Carpati.

Recunosc ca nu mi-am putut imagina ca niste prieteni, asa zisi prieteni si profitori de eforturile mele, vor face din asta acte de doctorat cu drepturi de autor.
Acest lucru mi-a depasit imaginatia, recunosc.

Pe aceasta cale multumesc ante-vorbitorilor mei care au vorbit in van se pare, dupa feelingul meu.

Ca sa doarma linistita Diana (nomadine), Andreea (blueandria) si Vasile... din multi altii care erau acolo si care nu au avut simtul proprietatii am sters comentariile.
Cam tarziu v-ati sesizat domnilor si doamnelor, se pare ca strategia noastra de publicitate nu a functionat cum trebuie.

2 sfaturi:
Pentru paralela facuta cu linkul din tura organizata de AMC, in Trascau o invit pe Andreea sa isi ceara scuze public Asociatiei si celor care se lupta sa faca niste lucruri bune in tara asta.
In loc sa dati din gura pe aici, mai bine donati ceva ca sa putem duce la bun sfarsit proiectele ca sa va plimbati in siguranta pe munti!

Cu respect,
Felicia Farcas, membru AMC

---

editat admin

Duminică, 25 mai 2014 - 22:51

blueandria
blueandria

Draga zentai,

daca ma scoti la vanzare pe site-urile de profil acest aspect va sta in calea prieteniei noastre.

Duminică, 25 mai 2014 - 19:48

zentai
zentai
Coarda

Draga Andreea,

Eu mi-am exprimat doar o parere si doar n-o sa stea acum asta in calea prieteniei noastre!Carpati.org.

Nici n-am sustinut ca e rupta din soare(parerea), nici ca mai dincolo de ea este neantul!

Dar daca stam sa socotim pe virgula, de la Alcesta incoace, nu s-a mai aventurat nimeni in asa originalitate insa restul se cam trag unele dintr-altele.
De la caz la caz,mezatul ar fi ultimul reper in care parerile noastre sa-si afle naufragiul.Dar cum te stiu desteapta si culta, pun pariu ca-i zis-o si tu intru impresionarea publicului!Carpati.org.Nu stiu in ce context au fost folosite comentariile colegilor si adevarul e ca nici n-o sa verific.Ma multumesc sa ma incred in buna credinta.

In treaba cu nostalgia socotesc ca oferta se intalneste pe fata cu acceptarea ofertei, dupa care se trage o linie dincolo de care incepe calculul atat de ofensator visarii dar atat de cu impact la realitate.Astfel ca ne cam grabim sa ne impacam cu nostalgia.Mai sunt ani frumosi in fata noastra!Sa ne bucuram de ei pe cat putem de mult si de frumos!
Parerea mea Carpati.org.

Duminică, 25 mai 2014 - 19:27

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Andreea, cred ca ai ceva mai mult decât probleme cu micii comercianti...

Discutia asta a fost lansata pentru niste spalaturi de rufe murdare. Ba chiar mai mult, îmi seamana a fi ceva foarte bine organizat cu intentie si dedicatie. Îmi aminteste o alta despre un asa zis "abandon" al unui participant în Piatra. Acela a fost începutul sfârsitului turelor organizate de acel "nemernic" organizator cu mâna pe inima...

Duminică, 25 mai 2014 - 16:48

blueandria
blueandria

Nu faceam misto, pur si simplu regretam niste vremuri ce, evident, se pregatesc de apus. Comentariul meu ii viza pe micii comercianti.

Duminică, 25 mai 2014 - 15:46

Afisari: 3,101

#29  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Acest topic este inchis

0,0641 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org