Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#28  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Posibilitate domolire caini ciobanesti (28)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Pe rând sau pe sărite.

La 2 lei pachetul, cam bate prețul unui spray sau al aparatului de masaj cu ultrasunete...

Sâmbătă, 21 iulie 2018 - 22:32

csuporj
csuporj
Coarda

Cu biscuiti am potolit 4 sau 5 caini langa Valea Draganului cu cativa ani in urma. Am mancat cativa din pachetul de 200 de grame, restul le-am aruncat cate un biscuite la fiecare, pe rand. Saptamana trecuta era un singur caine acasa la o stana, cu doi pui, latra fioros, dupa vreo 7 biscuiti s-a calmat. Dar de unde atatia biscuiti sau mancare, cate kile cari in plus? Sau daca vin 10, cum le dai la toti?
Mesaj modificat de autor!

Sâmbătă, 21 iulie 2018 - 22:25

rivas
rivas
Caraba

confirm 100% cele scrie de myfav ! si eu folosesc un aparat cu ultrasunete si este foarte eficent asupra ciinilor agresivi : este chiar haios sa vezi cum se napustesc spre tine dulaii de stina , ii lasi sa se apropie cam la 5-7 metri ( aparatul are o raza de 12 metri ) si apoi "deschizi focul " ! sa vezi ce fata fac ! cei mai rai o iau la fuga inapoi si te privesc cu respect de la distanta ! . Cu cit este mai agresiv ciinele cu atit este mai eficient aparatul !

Sâmbătă, 21 iulie 2018 - 15:04

myfav
myfav

Noi am folosit aparate cu ultrasunete pentru caini. Aveam 2 aparate, fiecare cu al lui. Daca e suficient unul, nu stresam cainii si cu al doilea. Daca insistau, il foloseam si pe al doilea.
Actioneaza de la cativa metri, cainele "aude" un zgomot pentru urechea lui, noi insa nu auzim nimic. Se intoarce cu spatele, mai latra de cateva ori, dar mai lipsit de convingere si pana la urma pleaca. Am avut vreo 5 intalniri cu cainii, intre 2 si 8 caini. Toti au plecat, in maxim 5 minute de interactiune cu ei. Probabil cei mai insistenti au fost cei surzi. Ceilalti au renuntat in cateva secunde.
Niste ciobani din Fagaras se cam distrau vazand cum alearga cainii spre noi. Nu i-au chemat, desi ne vedeau de la distanta, se uitau spre noi si nu ziceau nimic. Probabil se asteptau sa tremuram de frica si sa luptam cu cainii. Dar ne-am vazut de drum si cand au ajuns aproape, am apasat pe buton. Pana la urma cred ca se intrebau ce au cainii de nu ne rup.
Alta data am intalnit un caine foaaarte batran (probabil surd), caruia nu i-a pasat de aparatul nostru, dar ciobanul a fost baiat de treaba si ne-a salvat la timp.
Important este sa ii lasi sa se apropie vreo 5 metri, chiar daca fug ca nebunii spre tine. Si sa ai bateriile incarcate (la aparat). Si sa nu bata vantul in directie opusa, ca se duce si sunetul...
Era un aparat destul de ieftin, luat dintr-un magazin de aparate electronice (gen radiouri, baterii, ceasuri etc).
Nici nu plec pe munte fara asa ceva, e la fel de important ca pelerinaCarpati.org
Nu stiu cat de eficient e sprayul iritant, doar sa fie din cel mare, pentru ursi, care "bate la distanta".
Sprayul l-as folosi doar in cazul in care m-ar ataca acel caine, in ciuda ultrasunetelor.
Aparatul cu ultrasunete e discret, nu il vede ciobanul, nu irita cainele, e doar un sunet puternic pentru caine, e ca si cum ai "tipa" tare de tot la el. Se foloseste si la dresaj.

Vineri, 20 iulie 2018 - 16:11

neco
neco

@miparv : ai folosit asa ceva ? E o idee !

Vineri, 20 iulie 2018 - 10:17

yo6ial
yo6ial
Coarda

De unde? Că din 2005 încoace...

Joi, 19 iulie 2018 - 15:29

miparv
miparv
Rucsac

Cand cumparati pocnitori pentru revelion, cumparati mai multe - chiar ajuta.

Joi, 19 iulie 2018 - 15:22

yo6ial
yo6ial
Coarda

Și cel mai adesea: http://www.youtube.com/watch?v=6zUc-mpMGrs

Miercuri, 18 iulie 2018 - 21:49

baumwolle
baumwolle
(admin)

Poate că primul pas este să oferi iubire animalului, nu să îți fie frică de el...

Miercuri, 18 iulie 2018 - 19:26

neco
neco

Am inteles ca acesti caini salbatici sunt inca mai periculosi decat ciobanestii dar ca pot fi intalniti relativ rar, in padure in zone putin umblate. Dar din cate stiu ei nu asculta de om.

Miercuri, 18 iulie 2018 - 11:32

mihaela
mihaela
(admin)

Da Da....cunoastem stana aia din Suhard...aia 15 ne-au petrecut si pe noi pe langa stana cu ciobanul privind scena plin de interes si ingrijorare. Ca un punct bonus: mi s-au parut unii dintre ce mai frumosi ciobanesti intalniti pana acum Carpati.org Absolut superbe exemplare (dc nu luam in calcul gradul inalt de periculozitate, erau adorabili Carpati.org)))

Miercuri, 18 iulie 2018 - 11:30

rovid
rovid
Caraba

In Suhard in zona Dieci am crezut ca voi muri la propriu.Eram 2 handralai si vreo 12-14 caini salbatici,ne-am pus spate in spate cu rucsacii in fata si vreo 5 minute ne-am luptat cu betele pana a venit un pusti pe post de cioban.Sunt caini si ...caini.

Miercuri, 18 iulie 2018 - 11:23

zentai
zentai
Coarda

Aia cu bețele de schi eu zic că nu merge. În Piatra Craiului, când stâna mai era mai jos de La Table, au sărit 4 dulăi de stână. Dar din ăia...din patru hăpăituri mai rămâneau din mine bocancii și poate șapca! Mă simțeam bazat și stăpân pe situație, căci aveam în mână ditamai parul (luat mai devreme, când începusă să miroasă a stână pe la nasul meu). Tot ținând parul în față, între mine și câini, un câine mi l-a prins în gură și să-l mai scot, pas! Am fost total uluit. Parcă-l înfipsesem în beton! Ceilalți trei deja mă "testau" la picioare! Unul parcă deja mă lua cu gura de gambe!Frate, am strigat ca-n gură de șarpe! Abia mă despărțisem de cioban și el îmi spusese să trec pe acolo, că pe acolo-i traseul, care venea în fugă înjurând și alungând câinii. A durat mai mult să vă povestesc decât a durat în realitate! Cât timp ai să pui rucsacul jos, să scoți friptura, s-o oferi like a gentleman?!

Plus de asta mie personal mi se pare ridicol să-mi dau mâncarea. Și ce fac peste 4 ore, o zi, două zile?!Mă întorc înapoi să omor câinele ca să-l mănânc? Adică, îmi arunc resursele pe un moment cu-n rezultat îndoielnic?! Pentru că ar trebui să ne fie clar că acei câini de pe la stâni nu vin nervoși spre noi pentru că li-e foame, ci pentru că am intrat în zona lor de teritoriu!

Miercuri, 18 iulie 2018 - 10:53

vestale
vestale

Personal nu am raspuns niciodata prin agresivitate la agresivitatea cainilor, chiar daca m-au inconjurat si imi era frica. Betele le folosesc doar ca sa fie ceva intre coltii lor si picioarele mele, le taraii pe pamant daca ne putem deplasa si cainii sunt in spatele nostru.
O varianta testata de un amic cu succes este aparatul cu electrosocuri, bineinteles telescopic.

Miercuri, 18 iulie 2018 - 10:51

neco
neco

Am mai scris: La Azuga, coborand pe drumul forestier care duce in jos, spre Azuga, de la antenele GSM (de la capatul de sus al telegondoilei), am vazut pe drum, in departare, o turma cu cainii aferenti. L-am strigat pe cioban si la-m rugat sa ma ajute. Cainii au inceput sa latre dusmanos, au incercat sa vina spre mine dar i-a intors ciobanul. Mi-a strigat sa stau unde sunt, ca vine el sa ma treaca prin turma. A venit si l-am intrebat ce s-ar fi intamplat daca incercam sa trec singur. Mi-a spus : "Te-ar fi rupt !". Am crezut ca glumeste, l-am rugat sa vorbim serios. Mi-a zis ca nu glumeste deloc. Va spun astea pentru ca uneori nu e suficient sa fii calm, sa mergi linistit, sa-ti vezi de drum, sa vorbesti bland, etc. Sunt caini si caini. Ideea e sa comparam eficienta celor doua atitudini posibile ale turistului la intalnirea cu cainii incisivi: cea agresiva (spray, bete de trekking) cu cea blanda (aruncat mancare de buna calitate, vorba buna).

Miercuri, 18 iulie 2018 - 10:32

irbis21
irbis21

Nu prea merge cu friptură când 10 „căței” te înconjoară, nici dacă ești Master Chef.
Paradoxal, dar n-o să te atace atâta timp cât ești calm și îți vezi de drum (spun asta din experiență proprie, pe jos, dar și cu bicla). Or să te conducă îndeaproape, într-un cor de lătrături până când ai ieșit din zona lor de monitorizare.
Desigur, un cioban prin preajmă care să calmeze spiritele inflamate este întotdeauna binevenit.
Și încă ceva - câinii „e” deștepți, simt atunci când îți este frică. În această situație, o soluție ar fi să aștepți intervenția ciobanului.

Miercuri, 18 iulie 2018 - 00:10

andras
andras

Mai era un caz recent in Mtii Baraolt, tot cu bicileta, dar fara cainele meu: n-am observat cainii la o stana (?) fiindca dormeau sub copaci langa pasune. Nu erau oi, era numai o vaca, fara ciobani sau oameni. Am trecut deja de cateva cand m-au observat si au inceput sa latre. Carpati.org N-am avut ce face, incet ne-am retras, am ocolit vaca. O parte din ele ne-au urmarit cateva metrii, dar apoi s-au retras in padure. Cand am ajuns in cealalta parte a stanei, au venit din nou latrand, dar au renuntat cand ne-am indepartat. Pana la urma am oprit si am mancat la max. 100 de metrii de stana respectiva. Carpati.org
In doua cazuri din cele descrise eram cu un baiat din Germania, care n-a vazut caini ciobanesti pana acum, evident era o experienta de neuitat. Carpati.org

PS: In toata viata mea mi-a fost frica de caini, mai ales de cei ciobanesti, dar recent am observat ca sunt calm, chiar daca latra urat, si asta ma ajuta sa trec mai usor printre ei. Probabil m-am schimbat fiindca am un caine acasa si acum sunt obisnuit cu caini, chiar daca cum scriam anterior, cainele meu e foarte linisitita (talie medie, un labrador retriever).

Marți, 17 iulie 2018 - 22:09

andras
andras

Cea mai buna solutie e sa vorbesti cu ciobanul. Daca nu e in apropiere, atunci un bat, bete de tracking sau ceva de genul sa ai intre tine si caini. Trebuie sa ramai calm. In ultimele doua ture cand am intalnit caini ciobanesti erau si eu cu un caine. Prima data pe Piatra Mare, chiar la varf. Am schimbat cateva vorbe cu ciobanul, a spus ca e OK sa trec cu cainele chiar prin mijlocul turmei si asa a fost. Mancam pe varf, cu spatele la hau si cu ciobanesti la 3 m, cu cainele meu langa noi (e o catea foooarte calma). Carpati.org
A doua oara am intalnit o haita in Nemira, eram cu bicileta. Acolo ciobaneasa a incercat sa cheama cainii, dar ele nu au vrut, astfel latrau si ne urmarau. Tineam bicicleta langa noi/mai in spate si treceam incet. Dupa un timp ei nu te vor urmarii. Oricum ideea e sa arati ca nu esti un pericol pentru turma.

Acum probabil sunt caini si ciobani unde problema e mai mare, nu spun, poate chiar ai nevoie de spray sau altceva, mai ales daca esti singur. Dar totusi daca sprayul nu are efect si enervezi mai mult cainii si ciobanul, rezultatul poate fi urat.

Marți, 17 iulie 2018 - 21:55

yo6ial
yo6ial
Coarda

Ultima dată când am dat cu mâncare în câine... s-a soldat cu solicitări de scărpinat, mângâiat și alintat pentru următorii 4km de drum.

P.s. evitați mezelurile ca parizer, cremwurst și similare.
În general sunt nesănătoase.

Marți, 17 iulie 2018 - 18:44

mihaela
mihaela
(admin)

Io cred ca asa cum exista un topic cu Starea zapezilor pe vai ar trebui unul cu Starea stanelor in munti Carpati.org))

Sau eventual la Ghid montan sa se faca un mic subtitlu (pe langa Asezare, Trasee, Cabane) si cu Stane - unde trecem locatia stanelor, gradul de umanitate al ciobanilor si tipul cainilor Carpati.org Chiar cred ca ar fi f folositor

Eu am intalnit stane unde ciobanul ne-a lasat sa dormim langa salasul oilor..sau efectiv in stana si cainii nu au zis pis....iar in alte parti unde ne au asaltat de-a dreptul.

Mai bine sa stii lucrurile specific...fiindca in rest e totul atat de relativ....

PS: reply-urile din acest topic sunt asa de haioase ca mi-am facut portia de ras pe ziua de azi Carpati.org)))))

Marți, 17 iulie 2018 - 18:00

Afisari: 1,739

#28  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0634 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org