Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2021
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Negoiu
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Pentru c, uneori, nu ne mai ntoarcem! (3)

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Dumnezeu sa-i ierte!

Mari, 24 decembrie 2019 - 06:52

rupi2003
rupi2003
Caraba

Mi-e greu sa-mi iau ramas bun de la cei doi prieteni.

Trec lunar prin locuri din Bucegi care imi amintesc de ei.

Sambata am urcat pe valea Malinului. Pana sus de data asta. Cu Scufitu si Scufita nu reusisem in martie 2016, o trosnitura la vreo suta de metri de platou ne-a speriat si ne-a indemnat sa ne retragem. Duminica era ziua lui de munte si sambata seara m-ar fi intrebat daca am iesit si stiu ceva despre zapada de pe vai.

Mai sus de BMC am vazut scocul pe unde intrasem prima data cu Mugurel spre branele nordice ale Costilei. Era multa zapada, dar imi aminteam ca este mult grohotis la baza. La intoarcere am intersectat Valcelul Malinului pe unde stiam ca organizase Mugurel o tura vara, ocazie cu care aflasem si eu de existenta acelui valcel.

Scufitu cel bogat (cu munte, brane, ace, vale și valcel) ”s-a intors” pe valea lui.
Mugurel se intoarce probabil saptamanal in Bucegi prin noi, cei pe care i-a calauzit pe atatea trasee din abruptul prahovean.

„Partir, c'est mourir un peu,
C'est mourir à ce qu'on aime:
On laisse un peu de soi-même
En toute heure et dans tout lieu.”
(Edmond Haraucourt, Rondel de l'adieu)

Luni, 23 decembrie 2019 - 20:31

zentai
zentai
Coarda

A trecut un an de cnd Mugurel Ilie i Scufiul Rou nu mai sunt printre noi.
Nu am fost un apropiat al nici unuia! Pe Mugurel l-am cunoscut la un stagiu de alpinism hivernal. Nu mai tin minte pe aproape nici unul de la acel curs, dect pe Mugurel, pe Mihai Florin i pe o tip micu (o s pstrm decena anonimatului) pe care o plceam foarte mult.
Cei doi domni m fascinau, iar Mugurel m i intimida, cu faa lui sever, parc de profesor care abia se mai abine s nu te ard cu-n 2 la mate! Invariabil, m chiteam pe lng cei doi. Paradoxal, Mugurel, dei prea un tip sever, avea un incredibil sim al umorului! i tia s povesteasc! Conteaz n via s fii un bun povestitor!
Cnd am aflat c Mugurel s-a sfrit pe Bucegi, cred c era s sparg, efectiv, ecranul calculatorului! Nu-mi aduc aminte s fi avut un moment mai trist pe acest portal, ce m-a fcut, atunci, s reconsider prezena mea pe acest site. Pentru c m durea foarte tare amintirea lui! A fost fain la acel curs. Ce nu este fain n Bucegi cnd mai ai i cu cine mprti?!

Azi Mugurel nu mai este printre noi. Aa a fost s fie atunci, un om care cunotea foarte bine Bucegii, care era foarte prudent i calculat s se sfreasc atunci i acolo!

De Scufiul Rou a citit toat lumea „drile lui de seam” cu privire la starea zpezii din Bucegi. tiu c avea i el umor cu carul!

Nu tiu dac, efectiv, mai conteaz ce am scris eu acum. Am vrut doar s pstrm un moment de reculegere pentru ei, cei doi, fotii notri colegi care acum nu mai sunt...i s nu-i uitm aa de repede!

Eu, abia azi am putut s-mi iau rmas bun de la Mugurel!

Crri cu soare! Acolo unde eti sigur trebuie s fie crri, cci soare puteai tu s-l faci s fie, povestindu-ne despre el!

Luni, 23 decembrie 2019 - 13:35

Afisari: 894

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0557 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org