Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Piscul Negru
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#61  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Paranormal (61)

kya
kya
Coarda

De ajuns! Va multumesc pentru pareri. Topic inchis!

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 19:18

miparv
miparv
Rucsac

Ehe, nici n-aveti idee prin ce-am trecut eu Carpati.org Carpati.org Carpati.org

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 19:06

vev
vev

@zentai, sper sa nu te superi, dar cand spui "bun prieten cu limba romana" la ce te referi? ca faci cateva greseli pe ici si colo: "Sunt de acord ca alcoolul, ingerat in cantitati suficiente, ne fac pe toti ", corect ar fi "alcoolul..ne face pe toti", "intrutotul de acord" se scrie "intru-totul"; 'mi-ar place sa-mi spui" , corect este "ar placea", ca este verb de conjugarea a doua.
Numai bine tuturor!

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 19:02

zentai
zentai
Coarda

Ei,Oana, si tu acuma!Ai stricat tot farmecul poanteiCarpati.org
Normal ca"alcolurili" ne avanta spre...pahhh...mi se pare prea aiurea sa continui.In fine....Poate ca s-ar merita sa citesti toate posturile de pe topic, da'toate!S-ar putea sa ai surpriza ca unii " e de alta parere"Carpati.org.Acuma, treaba e ca si eu sunt un glumet si asa am si luat unele postariCarpati.org.Oricum, topicul ierea despre intamplarile stranii traite de unii dintre noi pe munte.Unii au mai glumit, altii au mai spus unelecele (licenta literara, sunt bun prieten cu limba romana).Fiecare ia treaba cu paranormalul dupa cum crede de cuviinta.Eu doar achiesasem la postul lui florinbalan si watzmann asupra unor aspecte....

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 14:02

oanafoca
oanafoca

Parerea mea e ca alcoolul ne face usor "anormali" si nu paranormali...E o diferenta..In ceea ce priveste etimologia cuvantului. Inseamna ca s-ar fi gasit explicatia fenomenelor paranormale...

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 13:03

marian
marian
Rucsac

@luna: Focul sfantului Elm e un fenomen meteo - http://www.meteo.ro/articol/21/Ciudatenii-despre-vreme.html

Am observat o singura data fenomenul, la statia meteo de la vf. Omu

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 12:46

luna
luna
Busola

Cand am scris comentariul anterior, datorita oboselii am omis sa precizez ca nici eu nu cred in paranormal sau cel putin pana nu vad cu proprii ochi. Dar sunt de acord cu ideea ca exista fenomene/aparitii ciudate la care poate nu le cunoastem originea, dar au o explicatie. Am gasit articolul lui Dinu Mititeanu, si tind sa il cred drept real: http://www.dinumititeanu.blogopedia.biz/04-viata-muntelui/albinele Desii nu stiu daca e chiar paranormal.

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 12:43

zentai
zentai
Coarda

@watzmann-Desi,la acest moment, ma preseaza f.tare treaba pe la serviciu tin ,sa-ti spun ca apreciez f.tare consideratiile personale, care mi se par cel putin de bun simt.
Sunt de acord ca alcoolul, ingerat in cantitati suficiente, ne fac pe toti sa fim usor "paranormali"Carpati.org.Am citit ai eu, cu destula stupoare,desi sunt genul ca aproape nimic nu ma mai mira la semeni (de asta ma si incanta cand descopar ca inca ma mai surprinde cate ceva) unele posturi de pe acest topic.Legat de asta sunt intrutotul de acord cu opinia lui florinbalanCarpati.org.

Si daca tot ai adus vorba de acea vale, cum Sanctuarul de andezit de la Sarmizegetusa Regia ar fi prea evident pentru un subtil ca tine,stiind ca Sarmizegetusa era inconjurata de un complex mai vast de cetati de aparare (Hobita, Capalna, Costesti, Blidaru etc) zona de care zici, ca locatie, e un vast areal.Ar fi fost mai fain daca ai fi fost un pic mai precis....macar pentru cunoscatoriCarpati.org, ca asezari umane din epoca bronzului sunt o gramada prin zona aia.Stiu ca, in general, in epoca bronzului, oamenii nu disociau divinul (n-aveau conceptul mistic de mai tarziu) de natura, asa ca altarele de sacrificiu erau chiar in asezarile respective.Dar recunosc ca zicerile tale mi-au miscat un pic curiozitateaCarpati.org.Daca opinia ta in legatura cu divulgarea locului ar putea sa sufere schimbarea contrara, mi-ar place sa-mi spui despre locatie.N-as lasa nici o urma a trecerii mele pe acoloCarpati.org.
Numa'bine!

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 11:43

watzmann
watzmann

@ Zentai. Am fost în pădurea Baciului de mai multe ori. Pot spune că este un loc deosebit dar, fără să vreau sa îi dezamăgesc pe cei ce cred, nu s-a întâmplat nimic paranormal. Gunoaiele sunt paranormale în unele locuri din pădure, căci nu înțeleg cum poate fi normal să cari asemenea cantități de gunoaie până acolo în loc să le arunci la container.

Mai mult colegii arheologi care au participat la săpături arheologice în zonă și au petrecut lungi perioade de timp acolo, nu au trăit nicio experiență paranormală - în afară poate de unii care au băut mai mult decât trebuie și au mărturisit că au avut o senzație bizară că pierd noțiunea timpului și că se află într-o altă dimensiune Carpati.org

Poți căuta pe Google Earth Pădurea Baciului și o vei găsi în caz că vrei să mergi acolo.

@ topic Țin să menționez de pe acum că nu cred în Sfincși Intergalactici, baze subterane secrete sub Bucegi, că Lord of the Rings s-ar fi întâmplat în realitate, Lorin Fortuna, OTV, guri, mâini, picoare de rai sau alte chestiuni de genul. Sunt un tip care încearcă să găsească explicația logică pentru orice fenomen, fie el chiar straniu (paranormal dacă vreți).

Există un loc în Apuseni care m-a pus pe gânduri (puteți spune că sunt egoist - prefer însă să păstrez locația exactă doar pentru mine. Dacă cumva cineva ajunge în zonă și trăiește experiențele pe care le-am trăit eu, va înțelege și singur că este vorba de un loc special).

Am participat ani de-a rândul la cercetări arheologice în această zonă ce a jucat rolul de spațiu sacru pentru multe comunități preistorice și poate chiar pentru comunități mai târzii. Am petrecut în jur de 100 de nopți la cort în areal și am explorat fiecare cotlon.

Într-un punct de pe vale, destul de greu accesibil, unde apa trece printre stânci, străjuit de un posibil sanctuar solar datând din epoca bronzului, prietena mea a auzit într-o zi zgomote ciudate asemănătoare cu sunetele pe care le produce o orgă în biserică. Eu nu auzeam nimic, dar când m-am apropiat de punctul indicat (o nisă bizară pe care apa se scurgea asemănător unui geam ce părea să o închidă) am auzit foarte clar ce părea a fi o melodie interpretată la orgă.

Mult timp nici eu nici ea nu am spus nimănui despre întâmplare. La vreo doi ani după, un profesor de-al nostru ne-a mărturisit, cu riscul de a-i spune că vorbește prostii, că exact în punctul mai sus descris a auzit același tip de sunete. Noi nu mai spusesem nimănui despre asta, deci de la noi nu avea cum să știe.

Până acum în zonă am descoperit cel puțin 3 puncte cu manifestări specifice vieții spirituale ale populațiilor preistorice locale: sanctuare, depuneri de obiecte, sacrificii animale sau chiar umane.

Nu cred neapărat că spiritele înaintașilor vizitează zona să mai tragă o cântare din când în când sau că zeii lor își etalează talentul artistic, dar cele descrise mai sus cât și alte întâmplări deosebite m-au făcut să privesc această vale ca una deosebit de interesantă.

Unii cercetători sunt de părere că rocile, atunci când se întrunesc factorii fizico-chimici favorabili, pot stoca sunete sau imagini, într-un mod asemănător cu banda magnetică si apoi le și pot reda sub formă de sunete, holograme etc atunci când alți factori fizico-chimici sunt întruniți. Pare SF dar totuși plauzibil. Așa s-ar putea explica multe apariții. Așa s-ar putea explica de ce cele mai credibile apariții de fantome sunt cele repetitive, în care personajul face mereu același lucru, fără a interacționa cu nimeni din lumea noastră, ca și cum un film ar fi proiectat.

Fiecare crede ce vrea, totuși sper să nu se găsească vreunul care să îmi spună că deja știa de locul acesta deoarece i-au împărtășit extratereștrii secretulCarpati.org

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 11:03

luna
luna
Busola

Totusi iluzii optice sau diverse efecte luminoase am citit parca chiar pe blogul lui Dinu Mititeanu ca ar exista uneori in munti. Sf. Elm parca s-ar numii fenomenul prea putin cunoscut.

De o zona a Retezatului cu diferite aparitii paranormale am auzit si eu diverse legende locale, dar nu cred (cel putin pana nu vad si eu).

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 10:23

zentai
zentai
Coarda

Inainte de orice, o sa-mi pastrez pentru mine parerea in legatura cu fenomenele paranormale si orice ar fi n-o sa fie ceva de zis din partea mea.Dar speculez ocazia de-a intreba daca a fost careva in Padurea Baciului de langa Cluj,eventual daca stiti cum se poate ajunge acolo (cu dichis, nu generalitati).Pare un loc f.fain de petrecut noaptea de SanzaieneCarpati.org

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 09:15

ratza
ratza
Busola

Ba da, seamănă. Aceeași problemă se regăsește în ambele fotografii, v-ați tras în poză și o bucată de palmă.

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 08:25

phoenix2004
phoenix2004
Coarda

Asa cum am promis pe forum, am postat si cea de-a treia fotografie care are legatura cu subiectul propus initial de catre rivas. Am lasat-o la urma pentru ca aceasta pare sa ne confirme ca unele legende cu haiduci sunt adevarate... pana atunci,bineanteles ca sunt binevenite parerile voastre oricare ar fi ele...si inca ceva: nu credeti ca e un fenomen paranormal faptul ca fotografia postata de mine seamana oarecum cu cea de la profilul colegului nostru ,,miparv''? Carpati.org

http://www.carpati.org/poze_fotografii/capatanii/fenomene_foto_bizare_2/68380/

Miercuri, 27 octombrie 2010 - 03:36

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Nu vreau sa-i descurajej pe cei care cred ca printre noi sunt personaje dinalea verzi care conduc OZN-uri Carpati.org

insa nu ma pot abtine din a mentiona ca prin.. si cu ajutorul unor calcule matematice s-a demonstrat ca acesti tipi verzi, chiar daca ar fii exact dupa 'granita' sistemului nostru solar, si chiar daca au sub control deplasarea cu viteza luminii ...
ca ei sa ajunga la noi au nevoie de.. 10 ani lumina Carpati.org

sau cine stie.. poate sunt asa de avansati incat calatoresc prin gauri negre ..controlate Carpati.org Carpati.org

am auzit si eu mai multe chestii si intamplari prin Retezat, evident ca nu le consider vizite de gradul 3 Carpati.org

Luni, 25 octombrie 2010 - 19:50

rivas
rivas
Caraba

@phoenix2004 : asteptam poza sau pozele . Nu lua in seama micile ironii ale colegilor nostri. Cind se vor confrunta si ei cu anumite aspecte vor gindi altfel. Foarte interesante pozele tale , mai ales ca ai avut si o observatie vizuala care nu poate fi pusa la indoiala de unii sceptici.

Luni, 25 octombrie 2010 - 17:55

miparv
miparv
Rucsac

Vreau poze cu podisul Nazca Carpati.org

Luni, 25 octombrie 2010 - 17:35

phoenix2004
phoenix2004
Coarda

@ rivas - Uneori anumite tipuri de energii necunoscute si care nu se pot vedea cu ochiul liber, apar imortalizate in fotografii. Propun pentru dezbatere pe forum, atat pentru cei interesati, cat si pentru cei care nu sunt convinsi de existenta lor, o noua fotografie.

http://www.carpati.org/poze_fotografii/capatanii/fenomene_foto_bizare_/68321/

...si daca subiectul nu este inchis intre timp, mai am ceva sa va arat la toti.

Luni, 25 octombrie 2010 - 13:52

rivas
rivas
Caraba

@kya : te rog mai lasa-l putin . Incep sa apara fotografiile cu OZN-uri ! una a postat phoenix2004 pt. care ii multumesc inca o data

Luni, 25 octombrie 2010 - 11:06

kya
kya
Coarda

Daca mai aveti de adaugat ceva cu adevarat relevant pentru acest topic "paranormal", va rog s-o faceti cat mai repede.

Vor incepe inactivarile pentru OT si, in curand, va fi inchis daca subiectul este epuizat, tocmai pentru a nu lasa loc de devieri "in peisaj".

Luni, 25 octombrie 2010 - 10:41

mkcp
mkcp
Busola

Eu cred ca cele mai multe fenomene parapsihologice apar seara in jurul focului cand vezi o mandra care iti place si incepi sa ii spui povesti cu varcolaci si extraterestri si tu visezi numai tuneluri si piramide si mainile nu iti mai stau locului iar daca primesti un bocanc in cap de la mandra respectiva dai vina pe Karma proasta si energii negative.

Luni, 25 octombrie 2010 - 10:21

Afisari: 7,323

#61  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Acest topic este inchis

0,0653 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org