Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2022
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Stevia
Muntii Baiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele OCHELARI RAFTING (14)

zentai
zentai
Coarda

Multam fain de informatii! Aia de la crisnautic cred ca sunt exact la ce ma gandeam si eu.
Sunt faini si aia de la Julbo...O sa ma hotarasc greuCarpati.org.

Incaodata, multumesc tuturor! Banuiam ca tre sa fie cineva care a vazut sau se pricepe si care sa vrea sa ma ajute!Carpati.org

Zi faina tuturor!

Miercuri, 20 iulie 2011 - 11:14

arcarius
arcarius

@odin; Decathlon comercilizeaza in principal - si ma refer aici la tzolalele de munte - marca proprie Quechua. Am cateva produse de-astea si nu sunt cu nimic mai prejos decat altele mai "rasunatoare".
De ex. pantalonii tip Shoeller de la Quechua (modelul cumparat de mine) sunt mai faini decat cealalta pereche de la Mammut ( inclusiv la catzarat).
Pantalonii de schi de tura/alpinism hivernal - tot Quechua - sunt tot ceea ce aveam nevoie de la asa ceva - motiv pt. care nu mi-am mai luat unii de la Vaude pe care-i ochisem.
Etc. Etc.
Nu costa 35 lei dar la preturile pe care le-am platit sunt , cum spuneam "value for money". Adica au toate calitatile/caracteristicile tehnice necesare activitatii respective.

Revenind la ochelari:
http://www.julbousa.com/performance/race/
eu am o pereche similara de la Polaroid; benzilea alea de cauciuc striat de pe partea interioara a bratelor + suportul pt. nas din acelasi tip de cauciuc, fac o treaba excelenta ; dupa cum vezi exista si varianta cu lentile nautice + rama pt. dioptrii.
De altfel, pe pagina de start a gamei "performance" scrie clar ca sunt utili si pt. WATER Carpati.org

Miercuri, 20 iulie 2011 - 07:04

odin
odin
Rucsac

Da, arcarius, demult nu am mai spus nimic pe forum din simplul motiv ca am constatat ca gusturile mele difera de 99% din restul de utilizatori CarpatiCarpati.org
Unora le place sa aiba un nume pe pantalon de vara si dau 350 lei ca sunt vaude; eu prefer din Obor si dau 35 lei si ma agat de toate cu ei si ma simt bine. Eu prefer comoditatea si versatilitatea, sa tina la tavaleala. Ma rog...parerea mea. Eu am trecut anul asta de 3 ori / sapt in Decathlon Berceni ca am scoala langa si nu am vazut nimic interesant, parerea mea, difera de ceilalti 99% de pe Carpati, nu?

Uite Zentai 2 link-uri: asta e de forma asa, poate vezi ceva:
http://www.mastershop.ro/domeniu_nou.php?id_domeniu=F74&start=0&final=24&rezlat=1024

Si asta de aici sunt ochelari nautici, polarizanti:

http://www.crisnautic.ro/product_info.php?cPath=87&products_id=239

Acum daca nici astia nu sunt ok, nu pot ajuta altfelCarpati.org

Miercuri, 20 iulie 2011 - 00:49

midan
midan
Rucsac

Ma apucasem sa scriu inainte sa postezi tu, daca nu vrei cu dioptrii atunci o sa-ti fie si mai usor,
Cred ca sunt destule modele care sa indeplineaca cerintele, char daca nu-s speciali de rafting

Marți, 19 iulie 2011 - 22:53

midan
midan
Rucsac

Mda, ce vrei tu, Zentai ar putea fi buni si aia de ti i-am dat eu exemplu, numai ca mie mi i-a adus opticianul si nu i-am luat dintr-un magazin de sport.

Si sunt miop si mai am si astigmatism asa ca iti inteleg pretentiile, daca ai totusi un optician bun poate rezolvi cu el. Ah, eu nu m-am impacat cu cilindrice pe ochelarii cu rama curbata, e greu cu unghiul.

Si daca vrei ceva bun nu gasesti doar la Himalaya dar poti sa-i intrebi de ochelari Julbo sau de Alpina pe cei de la SportVirus

Marți, 19 iulie 2011 - 22:39

zentai
zentai
Coarda

@-arcarius-nu-mi doresc ochelari cu rama interioara pentru dioptrii.Stiu ce spun,caci am si eu.E asa:iti sare apa-n cap,pe anumite pasaje,si se scurge intre lentila de soare si lentila de dioptrii uneori cu mare intarzaiere,reflexul fiind acela de a da jos ochelarii sau de a clipi des,ca la piscina cand iesi de sub apaCarpati.org.Devine extrem de enervant,mai ales daca pasajele se continua cu repeziciune si-ti da sentimentul ca o sa te rastorni,ca nu esti suficient de alert si ca vederea nu se ridica la ''inaltimea''situatieiCarpati.org.
Ma multumesc cu o pereche de ochelari cu calitatile de care am zis anterior.

Marți, 19 iulie 2011 - 22:19

arcarius
arcarius

@zentai; ochelarii de care vorbesc eu au cam toti (sunt f.multe modele) optiune de rama interioara pt. lentile cu dioptrii.
Prietenul cu care merg in traseele de catarare la stanca este si el miop - poarta si el astfel de ochelari. Poate ti se pare putin lucru, dar nu-i de colo sa cateri 5-7-11 lungimi de coarda, sau chiar mai multe.
Sunt f.f.f. multe modele cu rama interioara pt. dioptrii.

@odin; te contrazic; sunt f.multe produse de f.f. buna calitate la Decathlon. Iti pot da exemple concrete din gama pt.munte, pt. stanca, inot, bicicleta, echitatie; chiar si cate ceva din lumea schiului.
Doar un singur exemplu; incercati bluzele/tricourile din merinos - gama WoolTech - si mai vorbim dupa.
Pe de alta parte - si nu am nimic de impartit (in sensul rau) cu Himalaya; mai sunt si alte magazine care au echipament de f. buna calitate.
Sa fim seriosi; am inceput sa avem de unde alege in tara asta; totul este sa stii unde sa te duci sa cumperi Carpati.org functie de ceea ce iti doresti.

Marți, 19 iulie 2011 - 22:09

zentai
zentai
Coarda

@-arcarius-adevarul e ca nu sunt de fitze.N-o sa fiu niciodata din motivele alea de bun simt pe cale stii si tu,si eu,le stim cu totii.

Cred ca nu te-ai prins ca sunt miopCarpati.org.Nu port sifoane la ochi dar cand imi dau jos ochelarii de vedere,imi ia ceva timp sa apreciez situatia.Pe apa se intampla totul f.repede,lumina e reflectata din toate locurile si ai senzatia ca ti se sparg cioburi in ochi.Apoi ca am luat cateva tzepe,inclusiv cu ochelari.De-asta am devenit f.prevazator.Tin la lucrul de calitate din doua motive:
- un lucru rezolvat ,este bifat,metaforic vorbind,pe o lista.In capul meu,acel lucru e rezolvat.Cum ma straduiesc sa am o minte ordonata,daca acel lucru totusi nu e corespunzator si tre sa-mi iau altul,in afara de implicatiile financiare,ma enerveaza sa reiau listaCarpati.org
-un lucru de calitate ma face sa fiu mai increzator in fata vietiiCarpati.org.Daca ai un sfat,chiar circumcis experientei tale de medic,il accept cu placere (sper ca n-ai vb,serios in treaba cu fitzeleCarpati.org )

-@ midan si odin-Stiu ca ochelarii de rafting sunt speciali,asemanatori celor de munte,cu-n grad mai mare de protectie si care stau tepeni pe cap,lentila udata de stropi lasa sa curga apa f.repede,rama,la contactul cu apa de pe fata sau transpiratia, nu devine alunecoasa.
Evident ca nu ceream consiliere.Eram doar curios in legatura cu onestitatea profesionala a deserventilor de pe acolo.Inca ma mira cum cineva,care nu are nici o motivatie concreta,incearca sa prosteasca pe altcineva!Mie mi se pare degradant pt.specia umana!

Oke.O sa ma uit si la magazinele de vanatori/pescari dar nu tin minte sa fi vazut vreodata ceva care sa-mi miste atentia.O sa caut sa vad si daca avem distributori polaroid in oras.

Cu multumiri,tuturor!

Marți, 19 iulie 2011 - 21:41

odin
odin
Rucsac

Zentai, pentru ochelari polaritatori cauta magazinele de pescuit, o sa fii placut surprins de calitate.
Cat priveste Decathlon iti recomand sa te duci dupa ce iti cresc copiii mari si vor sa joace tenis in parc. Firma aia e o bomba comerciala. Nimic de acolo in afara de 2 spray-uri si lotuni antisolare nu e bun. Nu mai spera la echipament de calitate pentru munte de la Decathlon sau Intersport, decat accesorii eventual.
De altfel astia aduc ce cumpara lumea si noi stim pretentiile cumparatorului de rand; ca exemplu, acum 2 zile cautam la magazinele de munte niste bete de trekking, fixe, fara antisoc, pentru o prietena. Raspunsul: "de 1 an esti singurul care vrea fara antisoc". Deci... Apoi dupa ce ii explic motivele pentru care vreau fara antisoc, se duce in depozit si imi aduce unele bune, cu antisoc pe lichid, care oricum la ce greutate are amica, vor functiona ca fixe (imi daduse dreptate ca vreau fixe).

Ideea e ca daca vrei ceva bun, nu gasesti decat la Himalaya. Nu ca ii iubesc eu mult, dar vorba ta, e ca un templu.

Marți, 19 iulie 2011 - 20:31

midan
midan
Rucsac

Zentai, eu am renuntat sa sper ca vanzatorii din magazinele romanesti pot sa-mi ofere "consultanta tehnica".
Incerc sa ma documentez bine, atunci cand categoria produsului respectiv cere asa ceva, si vad ce gasesc prin magazine care sa corespunda.

Scopul declarat al celor de la Decathlon e : «Să facă accesibilă tuturor plăcerea practicării sportului». Așa ca la ei echipament "profi" mai greu dar nu imposibil de gasit.

Cat despre opticieni, eu am schimbat vreo trei pana am dat de cineva "ca lumea". Fața de mine n-a emis nici o parere medicala, i-am spus ce vreau de la ochelarii aia si mi-a adus ceva care sa corespunda cerintelor mele si sa poata monta si lentilele cu dioptrii. Drept urmare m-am ales cu Alpina PSO Dyfer. http://www.produkte24.com/cy/alpina-2457/sportsglasses-optic-2009-19611/seite-10-gros
s.html
( ai mei sunt negrii )

Recunosc ca n-am stat sa ma documentez dar care ar fi caracteristicile care diferentiaza niste ochelari profesionali pentru rafting si wihte water fata de niste ochelari de bicicleta ?

Marți, 19 iulie 2011 - 19:43

arcarius
arcarius

@zentai; poti sa te superi sau nu.....dar; eu zic ca ce vrei si spui tu, sunt fitze. De ce?
Pt. ca:

1 - ochelari de soare cu lentila polarizata (asta fiind varianta maximala de a indeparta orice raza de soare reflectata de pe orice suprafata) pt. activitati outdoor, fac o gramada de producatori; Polaroid, Julbo, Adidas, Alpina ar fi doar cateva exemple de marci super. Personal folosesc Polaroid, Alpina si Adidas, 3 modele care stau extraordinar de bine pe fata/cap (avand caracteristici speciale pt. asa ceva; inclusiv brate detasabile, capete de cauciuc la brate, pastile de cauciuc poros pt. nas, brate scurte cu banda elastica, lentile ceramice etc/samd).
Ca medic, poti sa ma crezi pe cuvant; nimeni nu a reusit inca sa scoata o lentila mai grozava in ceea ce priveste eliminarea tuturor razelor reflectate, indiferent de pe ce suprafata, cu exceptia LENTILELOR POLARIZATE, iar la capitolul asta marca Polaroid este nr.1 in top; pe probate Carpati.org
Ma scuzi ca ti-o spun asa direct; restul sunt fitze; folosesc ochelari de-astia si iarna si vara ; si la vanturi de iarna peste 100 km/h pe creste din Carpati, si cand este soare de "mori" ; si cand ninge ca la festival etc. etc. etc. Daca pe mine (si pe altii) ma/ne multumesc f.f. mult , ma gandesc ca or fi buni si pt. protejat ochii de reflexia luminii de pe suprafata apei si/sau luat apa-n fata.
S-ar putea sa fi tu din aia pt. care nimic nu-i prea bun. In cazul asta iti recomand sa comanzi de aici:
http://www.esseyepro.com/Profile---ICE-Rx-Lens-Inserts_12_detail.html
Am un amic, ca tine, nimic nu-i prea bun pt. el; asta si-a comadat asa ceva. Cica sunt de belea Carpati.org
Vezi tu ce si cum.

si
2 - Magazinele Decathlon nu comercializeaza marcile super profi decat f.f.f. rar; si doar pe comanda. Toate produsele sunt din categoria "recreational" (evident, legat de sportul respectiv).
Am discutat nu odata cu cei din top management-ul Decathlon; daca vrei ceva din gama "professional" este posibil sa obtii doar daca exista in vreun Decathlon din Europa.
Iti pot exemplifica (prin mesaj privat) legat de echipamentele pt. schi/schi tura/freeride.
Restul sunt echipamente dupa principiul "value for money"......si chiar sunt asa Carpati.org

Marți, 19 iulie 2011 - 19:14

zentai
zentai
Coarda

Am ramas cu o mare dezamagire despre Decathlon si am vizitat pe ala din Bucuresti.Imi imaginez cum or fi celelalte din tara, daca cel din Bucuresti era asa patetic!Fusesem la Decathlon-ul de langa Budapesta si ma asteptam la ceva similar.

La noi, in afara de faptul ca erau 'nspe feluri de tricouri, de adidasi si treninguri, de trotinete si sandale mai mult casual decat supersport, restul marfii nu merita prestigiul unui magazin de sport.Ma asteptam la politica cum ca "cine vrea sa se joace, ia- de-astea, cine vrea profi, ia de alea".

Pe langa Decathlon, Himalaya e templu mayaCarpati.org.Si nici nu-mi bateam capul ,ca aceeasi surpriza neplacuta am avut-o si cu Intersport-ul, dar cei de la Hibiscus aveau inchis magazinul fiind la o competitie in afara.Asa am avut ocazia, sa vad si eu parerea Decathlon-ului din Romania despre sporturile nautice...Jalnic!!!!Apoi ca am intrebat un tip daca au costume de neopren si de rafting, el indicandu-mi cele expuse, care erau de windsurf, kitesurf Dar ce conta!Iereau dom'ne de neopren...Pricepere si interes maximCarpati.org

Cu opticianul nu m-as incumeta pentru ca probabil ar produce o parere medicala despre ochelari.Nu c-ar fi un lucru rau!Dar nu sunt in pragul orbirii.Am nevoie de niste ochelari buni, care sa ma protejeze de reflexiile luminii din apa si sa-mi stea pe ochi, nu sa-mi sara la primul strop de apaCarpati.org

Am zis sa intreb aici, ca e imposibil sa nu stie cineva un magazin ca lumea care sa aiba ochelari PROFESIONALI de rafting (sau w.w.)

Marți, 19 iulie 2011 - 17:17

midan
midan
Rucsac

Din cate stiu eu Himalaya vinde Julbo si poate n-ar fi rau sa incerci si la Decathlon daca iti e mai la indemana.

Eu am apelat la optician ( din cauza de dioptrii ) si mi-a adus o pereche de ochelari pentru munte/bicicleta peste ce ma asteptam.

Marți, 19 iulie 2011 - 16:19

zentai
zentai
Coarda

Stie careva un magazin (in afara de Hibiscus- Bucuresti , care nu comercializeaza) care sa comercializeze ochelari de soare profesionali pentru rafting, white-water?cu un factor mare de relexie a razelor de soare si care sa stea bine proptiti pe cap, eventual cu un design acceptabil (macar)?
Multumesc!

Marți, 19 iulie 2011 - 13:20

Afisari: 2,322

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0635 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org