Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Padina Popii
Muntii Piatra Craiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#24  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Munti vzuti din bucuresti (24)

mariusfm
mariusfm
Caraba

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151892804100361&set=a.10151495347335361.829
423.764525360&type=3&theater

Etajul 12, bloc vis-a vis de liceul Caragiale. Din amintiri, un teleobiectiv de aprox 600mm.

Vineri, 23 decembrie 2016 - 11:41

rivas
rivas
Caraba

http://pix.toile-libre.org/upload/original/1482392871.jpg

o poz fcut fr zoom , poate se prinde si macaz cum st treaba . n alt ordine de idei de abia astept o zi senin c s pot privii din nou muntii. De data asta o s folosesc o lunet/telescop de mare putere ( dincolo de orice calcule matematice snt sigur c voi avea surprize plcute , identificnd nu numai Bucegii dar si alti munti ).

Joi, 22 decembrie 2016 - 09:56

timmy
timmy

https://youtu.be/amPGXUO6ex8

Joi, 22 decembrie 2016 - 09:27

zoly
zoly
Busola

Moldoveanul nu are cum s se vad din cauza Iezerului, care e exact pe linie, mai aproape și cam la fel de nalt (creasta Iezeru Mare-Roșu > 2400m).
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 23:38

micro
micro
Caraba

Curat plastograf, coane Fanica ! Cand am facut prima oara poze cu un teleobiectiv, nu-mi venea sa cred ce aproape se vad muntii de departe ... asta e si rolul lui de fapt, obictele indepartate sa apara mai aproape decat sunt, prin marirea distantei focale si miscorarea unghiului vizual care ocupa un cadru. E un efect incorect denumit "compresia perpectivei", de fapt nu se comprima nimic, raportul dintre marimile aparente ale obiectelor nu se schimba. Acelasi efect se obtine si printr-un crop sau zoom digital.

http://www.patricktaylor.com/1988

Tot nu inteleg de ce nu pune mana initiatorul topicului pe busola, o carte de trigonometrie sau pe Google Earth, sa se lamureasca fara "intelepciunea netului". Din mijlocul Bucurestiului trapezul Vistea Moldoveanu se vede undeva in directia cu azimutul de 320 grade, si tinand cont ca latura de sus (distanta dintre cele doua varfuri) este de vreo 400 de metri, si orientata N-S, la distanta minima de 160 de km pana la Bucuresti varful trapezului s-ar vedea sub un unghi de aproximativ 0.1 grade, adica de 5 ori mai mic decat diametrul aparent al Lunii.

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 23:29

zoly
zoly
Busola

Gabi, dac tceai, filozof rmneai!
Am vzut de SUTE de ori Bucegii din București, asta pentru c mi plac munții, sunt aproape zilnic ntr-o cldire nalt de unde se vede tot lanțul Leaota-Bucegi-Bai-Grohotiș-Ciucaș (nu numai Bucegii!) și, e deja reflex, de fiecare dat cnd trec prin dreptul ferestrelor de pe partea nordic mi ncerc norocul, poate i zresc azi.
n medie, cam o dat la dou sptmni sunt șanse s fie cerul cristal, iar munții s se vad perfect. Cu toat curbura pmntului, din București se vede muntele din dreptul Sinaiei cam de pe la 1500-1600 metri altitudine.
Siriul e mai departe n linie dreapt și nu l-am identificat niciodat, posibil s fie deja sub linia orizontului matematic.
Matematic e perfect demonstrabil ce ți-am spus. Practic, pe o vreme senin poți identifica releul Coștilei (prin binoclu, telescop sau teleobiectiv), linia pdurii, crestele estice ale Picturii și Vii Albe.
Și Bucegii nu se arat mai mari dect n realitate. Par doar mai mari dac te uiți la o fotografie fcut cu teleobiectivul (e efectul psihologic de lun mrit n apropierea orizontului + efectul teleobiectivului). Dar mrimea lor aparent, n grade, minute, secunde, este exact cea care rezult din calculele matematice.

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 23:28

yo6ial
yo6ial
Coarda

Gabriel... https://youtu.be/JubfQs7gpT0

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 23:21

titus1960
titus1960

@macaz2006: teleobiectivul distorsioneaza perspectiva si apropie, ca sa zic asa, fundalul de primplan. daca nu ma crezi pe cuvant "sapa" pe net. deci nu e vb de nici un fake. decat sa acuzi din prima, mai bine te documentezi intai.

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 23:11

macaz2006
macaz2006
Caraba

Voi nu intelegeti un lucru: tot ce ati prezentat voi sunt fakeuri, atata tot, si nu vreti sa intelegeti asta. Eu nu am zis ca nu se pot vedea Bucegii din Bucuresti, ci doar ca ii vedeti cam mari, nu vi se pare??? e o diferenta de nivel de doar 2km de metri iar distanta lineara e de de minim 100km. deci 2% Cum sa vezi muntele ala atat de aproape? Asta e problema.
Va invit inca o data la mine acasa, la jumatatea distantei, de unde vad bucegii zilnic, sau aproape zilnic, ca sa intelegeti odata pentru totdeauna ca ii puteti vedea din bucuresti, dar la o scara mult mai mica decat ce e prezentat in poze. Alea sunt doar fakkeuri ordinare, niste suprapuneri.

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 22:28

skylander
skylander

Am vazut muntii cu ochiul liber de nenumarate ori pe timp de iarna, asta de undeva din Bucurestii Noi. Din pacate nu am talente fotografice si nici echipament adecvat sa ii pot surprinde precum altii, dar chiar si-asa se pot vedea clar in putinele poze facute anul asta, luna februarie (asa cum a scos aparatul):

https://www.flickr.com/photos/150389095@N05/shares/778YVG/

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 14:01

victoranica
victoranica
Coarda

@macaz: esti tolomac Carpati.org cand lucram in Eliade Tower (intersectie Eliade cu Floreasca), la etajul 10, in zilele senine, in special dupa ploaie sau iarna cand era atmosfera curata, se vedeau impecabil nu doar Bucegii dar si particele din Baiului si Leaota. Cu un obiectiv tele sau super tele sunt observabile de parca ar fi langa tine. Esti efectiv aiurea cand incepi sa contrazici oamenii pe impresii de-ale tale.

Nu doar ca se vede Costila, se vede si releul de pe ea cu super zoom :
https://www.facebook.com/profm.ro/photos/a.438864938869.239592.156812353869/101521190
20208870/?type=1&theater

https://sites.google.com/site/romanianatura1/home/relief-romania-muntii-carpati/carpa
tii-meridionali-harti-marcaje-pesteri/bucegi/bucegii-se-vad-din-bucuresti

http://adevarul.ro/news/bucuresti/foto-arata-muntii-carpati-acoperisul-unui-turn-capi
tala-fotograful-an-jumatate-urc-cladiri-sa-i-pozez-1_53721e380d133766a89dfb8c/index.h
tml

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 13:46

ana_luisa
ana_luisa

@macaz: si eu am vazut cu ochii mei bucegii din Bucuresti, de undeva de la et 13, si intr-adevar se vad cu ochiul liber, dar destul de rar - depinde si de conditiile meteo, etc.
Acuma, fiecare are dreptul la replica, dar sa acuzi pe cineva ca a trucat mi se pare cam deplasat si lipsit de bun simt. Daca tu nu ai vazut inca cu ai tai ochi, asta e altceva.
@Rivas: ma indoiesc ca se poate vedea Moldoveanu.

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 13:17

baumwolle
baumwolle
(admin)

Macazule, nu-ți stric mai mult documentare nainte de a azvrli cu vorbe. E aproape, e colea, la cteva clicuri distanț, nu ca Bucegii: http://www.carpati.org/articol/linia_orizontului_explicata_matematic._mituri_si_adeva
r/656/
.

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 13:06

rivas
rivas
Caraba

@macaz: eu n-am spus c am vazut Vistea si Moldoveanu !!! eu am pozat Bucegii si am ntrebat pe baza fotografiilor dac este posibil s se fi vzut si Moldoveanu . Tu m acuzi n continuare c am trucat pozele. Inainte de a face aceste afirmati te rog s cauti pe google si ai s vezi cti oameni au pozat si filmat muntii pe care i-au vzut din Bucuresti . Dac esti un om de onoare te rog s prezinti dovada c pozele fcute publice de mine snt trucate , altfel ce afirmi tu nu este dect o calomnie. Multumesc colegilor de site care si-au exprimat cu bun simt prerea.

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 12:47

macaz2006
macaz2006
Caraba

rivas, te rog, nu-mi da linkuri de la poze trucate. Tu ai impresia ca daca e saitul Romania Libera, aia nu publica poze trucate? Le-o fi rusine, ce naiba. Am vazut atatea poze pe fb cu muntii vazuti de la Bucuresti. Eu nu zic ca nu se poate, insa s-ar vedea o linie foarte subtire la orizont, in zilele in care nu va inghite smogul.
In ce te priveste, daca nu ai trucat nimic - desi nu cred ca e cazul - ce este in poze e maxim un front noros.

yo6ial, poti sa te uiti cu cel mai smecher teleobiectiv cu putinta. Obiectivul respectiv iti apropie si muntele, dar si blocurile. Ce vezi tu in pozele alea e doar un trucaj grosolan. Ma si umfla rasul cand le revad. Cam asa de inalti se vad Bucegii din Baiului, adica de la 7-8km departare. Dar Rivas nu are de unde sti, ca vede muntii doar de la geam. Carpati.org)
Hai rivas, recunoaste, le-ai trucat Carpati.org Vinzi aici castraveti la gradinar... auzi, Vistea, Moldoveanu.... offff, mama!

Scuze pentru ton, dar chiar este de ironizat Carpati.org

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 12:30

yo6ial
yo6ial
Coarda

@macaz2006: Teleobiectivul are privirea mai iscoditoare dect ochiul omenesc Carpati.org

Edit: Dar, desigur, nici el nu vede „dup col”...

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 11:47

rivas
rivas
Caraba

http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/foto--fenomen-inedit--muntii-carpat
i--vazuti-din-capitala--407198

pt @ macaz

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 11:38

rivas
rivas
Caraba

@macaz : n-am trucat nici o poz ! s-au vzut Bucegii si i-am fotografiat asa cum am putut . Si nu este pt. prima oar cnd se vd din Bucuresti. De altfel si cei de la Antena 1 ( sau 3 ) au artat imagini. Dac vrei ti trimit tot setul de fotografii fcute n ziua respectiv. Cred c au mai fcut si alti bucuresteni poze mai ales cei care stau la etajele superioare n blocurile cele mai nalte. S-au vzut dimineata cnd soarele a strlucit asupra lor. Tu poti s crezi ce vrei dar s spui c am trucat pozele fr s aduci vreo dovad este o lips de etic din partea ta , asta ca s m exprim eufemistic. Eu doar am ntrebat dac s-ar fi putut s se vad si vf.Moldoveanu.
ps. am mai vzut Bucegii si de lng aeroportul Otopeni mai demult.

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 11:26

macaz2006
macaz2006
Caraba

@ rivas, lasa trucajele. Nu ne insulta inteligenta. Foloseste-te de bunul simt cand truchezi pozele.
Daca vrei, te pot invita la Ploiesti ca sa vezi cam la ce dimensiune se vad muntii (de la mine de la geam chiar se vad).

PS. nici de la Comarnic nu se vad atat de inalti, adica de la o distanta de maxim 12-13km.

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 10:46

danutzvasile
danutzvasile..

Sincer nu cred ca poti vedea din Bucuresti trapezul Vistea-Moldoveanu.Ce se vede in foto sunt Bucegii,din Ploiesti pe vreme buna se distinge clar releul de la Costila,dar spre vest mai mult de Leaota nu se vede din cauza curburii pamantului cum spune si Alexandru.

Miercuri, 21 decembrie 2016 - 10:35

Afisari: 3,939

#24  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0746 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org