Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Decembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Ianuarie 2023
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Ineut
Muntii Rodnei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Media de varsta (16)

hana
hana
Coarda

Pai în primul rand a scăzut natalitatea.
La momentul lansării site-ului, tineretul era format din decretei (mee too).
După revoluție cu liberalizarea avorturilor (contracepția s-a liberalizat ceva mai târziu), s-au născut mult mai putini copii, deci și tineretul actual s-a înjumătățit și împărțit pe mai multe site-uri.
Plus ca tineretul cauta și dating în ture, combinații, iar pentru asta au apărut site-uri care le îmbină pe amândouă.
carpati.org e strict pe subiectul munte.

Pronosticuri despre evoluția acestui site s-au mai făcut, tine de fiecare din noi sa contribuim, nu doar sa ne plangem.
Eu la organizare și scris jurnale nu ma mai bag, de când am primit critici oficiale si în privat. Am încercat sa ajut altfel: am făcut în schimb reclama acestui site și am invitat prieteni, nu neapărat în funcție de vârstă 😀.
Oamenii încă mai cauta ture organizate gratis.

Dar mai sunt organizatori buni, cu staif (Raluca Cladoveanu, frații Ghiocel, Mihăiță, pentru ture clasice, Eugen Horjea și Markbv pentru trasee dure) sau alții din alte colturi ale țării.
Și mai sunt, nu toți sunt carismatici sa strângă ciopor de lume în jurul lor.

@sorinm nu e cazul sa plângi după acel organizator, avea atâtea pierderi în ture, ca ar fi îngropat acest site înainte de vreme.
Daca ești dispus sa riști, îl poți găsi pe Facebook sau whatsapp, posibil sa te racoleze el pe tine, prin asistenți, eu am fost deja trasa de mânecă de vreo 2-3 ori și tot arunca harponul prin diferite alte grupuri de munte.
Problema e ca pe alte site-uri nu poți da de "cazierul" organizatorului.
Avantaj carpati.org!

Duminică, 30 ianuarie 2022 - 21:04

raluca_cladoveanu
raluca_clado..
Coarda

Parerea mea este că scăderea activității pe carpati.org nu are așa mult a face cu lipsa upgrade-urilor.

Fata de acum 10 ani sau chiar 5 ani, sunt mult mai multe grupuri pe Facebook care oferă ture, mult mai multe bloguri cu idei de ture și informații tehnice, mult mai mulți ghizi care fac ture și în care vin multe persoane = mai multe posibilități să-ți găsești un partener de viață. Am fost surprinsă din cate părți am auzit că principalul criteriu pentru care se alege o tura este acela privind câți participanți atrăgători sunt. Deh, fiecare cu așteptările și necesitățile lui.

Cred că mulți dintre cei care vin pe portal vin pentru că au ceva investiție emoțională, că aici "s-au format", și-au cunoscut prieteni sau pur și simplu s-au obișnuit cu modul de a organiza și participa la ture.

Înțeleg că mulți își au începuturile aici și apoi au rămas "in privat", fiecare cu motivele lui.

Toate grupurile sunt dinamice, chiar și atunci când treci printr-o multitudine de aventuri cu niste oameni, inevitabil grupurile se schimba, unii pleacă alții vin. Unii se căsătoresc, fac copii, prioritățile se schimba.

Și mie mi-e dor de jurnalele lui Ratza, de ale lui Cristi Iliescu, la naiba, nici Laura n-a mai pus nimic de mult. Dar înțeleg de ce. Mi-e dor de turele lui Viodavid și mă oftic că fix când am început să am încredere în mine că aș putea participa nu a mai pus. Mi-e dor de comentariile lui Scufitu Roșu despre starea zăpezii pe văi de abrupt. Mi-e dor de multe. Dar uneori simți că nu mai vrei sa dai pe gratis sau sa te expui diverselor comentarii. Uneori revii, alteori nu.

Important este că mulți vin doar pentru a se informa, dar nu participă apoi cu informații proaspete. Din nou, tine de disponibilitatea fiecăruia de a și da ceva, nu numai a lua.

Da, s-ar putea face ceva upgrade-uri, dar nu uitați că totul aici este gratis și pe baza de voluntariat. Daca ar contribui mai multi cu o bucățică de informatie, atunci ne-am imbogati cu toții.

Cărări senine să aveți!
Mesaj modificat de autor!

Duminică, 30 ianuarie 2022 - 15:27

florin.ciobanu
florin.cioba..

Intr-adevar in vara lui 2020 la Cabana Negoiu erau foarte multi turisti, tineri rockeri sau corporatisti. Acolo s-au schimbat multe si cabana a devenit un magnet cum a ajuns cabanele Cicas, Malaiesti, Diham. Pe vremuri cabanele supravietuiau datorita saraciei din tara cu putini turisti , acum ori esti pe val ori... doar in Bucegi stiu 5 cabane inchise. Referitor la Carpati.org cei pe care-i intalneam in ture acum 5 ani si aveau varsta de 25 de ani de exemplu nu-i mai intalnesc acum, au migrat. Altii noi de 20 de ani sunt foarte rari. Pe telefon site-ul este inca in epoca ''bronzului'' numai eu stiu cata rabdare am avut sa accesez TURE apoi intr-o fractiune de secunda PLANIFICATOR TURE si tot asa. Trag un semnal de alarma: up-gradati site-ul sau asumati-va disparitia. Chestia asta se intampla in toate domeniile., iar on-line-ul are o dinamica ametitoare. Mai vorbeste cineva azi pe mess?

Sâmbătă, 29 ianuarie 2022 - 21:39

victoranica
victoranica
Coarda

Culmea ca in ultimele doua veri am ajuns pe la niste cabane de munte cu traditie si erau pline, pline de drumeti, iar cele la care ma refer nu erau lipite de asfalt (drumul pana la ele dura 2-3 ore si nu toti veneau dinspre vale).
Pandemia asta chiar a marit numarul celor care urca. Nu neaparat si nivelul lor de educatie montana, dar asta e deja alta poveste.

Marți, 25 ianuarie 2022 - 10:08

frasin
frasin

"putem concluziona ca majoritatea celor de peste 30 de ani sunt la gratare, bere si mici" Foarte buna concluzia. Asa si e. De ce adevarul trebuie ascuns? Procentul celor care iubesc natura astazi este mai mic, indiferent de varsta. Altele sunt pasiunile care predomina in zilele noastre.

Marți, 25 ianuarie 2022 - 09:58

rupi2003
rupi2003
Busola

Nici aspectul site-ului nu imi pare ca a intinerit.
Suntem cumva la carpati.org.2.0 sau mai mult si nu m-am prins eu?
Cat de continua e dinamica mediului virtual carpati.org?
Anul 2022 ne aduse in sfarsit lepadarea de Adobe Flash Player...
Media de varsta poate tine si de upgrade-urile site-ului.

Pana la urma cine a venit si a ramas i-a placut in "sufragerie" (inside joke, e bine sa fii matur pe site, stii a cui e camera respectiva si care e regulamentul).
Poate tinerilor le-ar place sa fie open space...

Luni, 24 ianuarie 2022 - 21:56

victoranica
victoranica
Coarda

Depinde cum privim. Daca ne pripim si spunem ca tinerii sunt pe ATVuri, motoare etc, putem concluziona ca majoritatea celor de peste 30 de ani sunt la gratare, bere si mici. Generalizarile grosolane nu ajuta pe nimeni.

In alta ordine de idei, mediul virtual din prezent este intr-o continua dinamica iar oamenii vin si pleaca. Mai important mi se pare ca inca exista aceasta comunitate si inca primeste continut de calitate (a se vedea recentele intrari in pagina de jurnale).

Legat de ture, pun o intrebare: cati dintre cei care arata cu degetul ca nu mai sunt organizatori au postat ture pe portal ? Cred ca sunt foarte multi utilizatori capabili sa posteze ture medii, de 1-2 zile, fara cine stie ce complexitate organizatorica. Vointa sa fie Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Luni, 24 ianuarie 2022 - 20:55

frasin
frasin

"Impresia mea este că ,în general, pe traseele de trekking sunt mai puțini tineri decât în urmă cu 20 -30 de ani. În liceu când înnoptam la cabane, le găseam pline de elevi si studenți, în prezent, majoritari sunt cei peste 35 de ani. Din acest motiv nici carpati.org nu are cum să fie populat cu tineri atât timp cât nici de munți nu-s interesați."

Bine spus. Si daca ii vezi pe munte majoritatea tinerilor sunt pe Atv-uri, snowmobile, motoare etc.

Luni, 24 ianuarie 2022 - 17:38

danielgeorgescu_
danielgeorge..

Impresia mea este că ,în general, pe traseele de trekking sunt mai puțini tineri decât în urmă cu 20 -30 de ani. În liceu când înnoptam la cabane, le găseam pline de elevi si studenți, în prezent, majoritari sunt cei peste 35 de ani. Din acest motiv nici carpati.org nu are cum să fie populat cu tineri atât timp cât nici de munți nu-s interesați.

Duminică, 23 ianuarie 2022 - 23:40

sorin.m
sorin.m

Eu cred ca una din cauzele principale pentru care nu s-au mai inscris multi tineri este ca s-a rarit numarul turelor. Daca acum 10 ani, intr-o perioada ca acum, de 3 zile libere se faceau vreo 3-4 ture, avand de unde alege, acum iata, avem doar una singura. Iar cand principalul organizator ramas pe acest site, respectiv Mihaita, nu a mai putut organiza asta vara ture s-a vazut imediat: au fost weekenduri intregi fara nici o tura pusa, ture de mai multe zile au fost doar cu cortul, nici una pe genul lui Mihaita de dormit la cabane sau pensiuni. Era pustiu la ture inscrise.
S-au facut destule grupuri si pe Facebook, dar cand Marian, principalul organizator a unui astfel de grup a inceput sa puna ture si aici, pe Carpati, au fost discutii ca in ture veneau si multe persoane care nu erau inscrie si aici pe site, ci din grupul respectiv care are peste 50 de membrii. Astfel i s-a interzis sa ia in ture postate aici si pe altii, care nu sunt inscrisi aici si a renuntat sa mai puna turele si aici.
Eu cred ca daca ar creste nr. turelor organizate aici pentru toate nivelurile de dificultate, va creste si nr. celor noi inscrisi, inclusiv mai tineri si incepatori.

Sâmbătă, 22 ianuarie 2022 - 09:52

zentai
zentai
Coarda

Marius a grăit înțelepțește! Treaba nu s-a disipat, ci a devenit mai concretă, căci acum ajung la noi pe carpați.org mai "școliți",după ce și-au făcut ucenicia prin alte cele realități virtuale. Părerea mea! Carpati.org

Joi, 20 ianuarie 2022 - 15:07

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

Eu unul sunt mai nostalgic, si imi pare rau dupa vremea cand nu exista facebook, si carpati.org era plina de lume si de ture organizate. Aici mi-am inceput turele si am luat parte la multe ture organizate aici, acum 7-8 ani...
Acum nu prea mai sunt ture/organizatori... Bine, poate aveam si eu mai mult timp liber si fara stres, dar ptr mine a fost o perioada mai faina!
Ps: Nu am Facebook...

Joi, 20 ianuarie 2022 - 06:38

markbv
markbv
Caraba

E loc pentru toți pe internet. Cum zici tu - asociații, agenții, forumuri, ghizi etc. etc. Oricine poate naviga pe unde vrea.
Dar aici se găsește informație de calitate (de cele mai mult ori), oferită din drag de utilizatori. No strings attached.
Dacă lumea de aici "e trecută de o anumită vârstă" sau nu, e mai puțin important. Până la urmă, experiența mai vine și cu vârsta, nu?
Eu cred că pierderea nu e nicicum a celor câțiva utilizatori cu activitate pe site....

Miercuri, 19 ianuarie 2022 - 23:43

alecs010
alecs010

Forumul este, mai degraba, un loc unde se aduna fie cei trecuti de o anumita varsta, fie cei cu adevarat interesati de un anume subiect. Daca ar fi sa impart generatiile pe categorii as zice ca adolescentii-s pe tik tok, cei pana-n 30 pe instagram, cei de-o seama cu mine(30 si 30+) pe facebook. Pe forumuri intrand doar cei care-s pasionati de vreun lucru specific tratat de vreun forum.

Iar legat de munte - foarte multe evenimente si grupuri sunt pe facebook. O sumedenie de asociatii, ghizi, agentii de turism care ofera servicii de ghidaj si ture sunt acolo. Si s-au format diverse grupuri in jurul lor Carpati.org

Miercuri, 19 ianuarie 2022 - 21:04

yo6ial
yo6ial
Coarda

Pe Facebook, Instagram, TickTok, etc.

Și nu s-au mutat, nu au plecat, n-au fost îndepărtați. Noi am îm... ne-am maturizat Carpati.org
Tinerii și-au găsit locul și grupul, mai întăi, pe alte site-uri și nimic mai mult.

Astăzi, carpati.org e aproape o wikipedia a munților din România. Nu chiar un wall de statusuri personale, cum sunt tinerii din ziua de asăzi obișnuiți să interacționeze digital.

Joi, 9 decembrie 2021 - 21:13

florin.ciobanu
florin.cioba..

Asta vara un carpatist, tanar plangacios mai mult turist decat montoman, s-a plans ca-s numai oameni ''maturi'' pe aici, pe carpati. Am urmarit si intr-adevar am observat ca s-a rarit tineretul; cei intre 20 si 40 de ani. Ce se intampla? Unde sunt?
Personal n-am o problema, ''maturii'' merg nene, nu se plang, sunt veseli, de gasca, la cei 47 ani ma simt confortabil in preajma lor fiind din aceasi categorie. Intrebarea e daca carpati.org a ajuns o comunitate a ''maturilor'' indepartandu-i cumva pe cei tineri. Nu vorbesc doar de cei noi veniti, lipsesc si cei tineri de acum 5 ani, de exemplu.

Joi, 9 decembrie 2021 - 18:53

Afisari: 1,495

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0534 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org