Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iunie 2023
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Iulie 2023
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Piscul Negru
Muntii Fagarasului
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Legislatie ghizi (20)

broremus
broremus

k radmar, my mistake

Vineri, 9 decembrie 2011 - 18:15

radmar
radmar
(admin)

Mesajele offtopic si cele care includ jigniri sau apelative nepotrivite care i-ar putea deranja pe ceilalti membri (de ex. "pustiulica", "prietene", "dragutza", "tataie" etc.) au fost inactivate total.

Publicati comentariile la subiect, expunandu-va parerea obiectiv si civilizat, concentrandu-va asupra ideilor exprimate si nu asupra celor ce le sustin.

Vineri, 9 decembrie 2011 - 12:57

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Si totusi nu am gasit nicaieri in legislatia Romaniei sa fie specificat ce anume inseamna "actiune turistica" si daca are vreo legatura cu profitul financiar.
Asa ca legea poate fi interpretata si astfel: orice om care merge pe munte fara ghid montan calificat incalca articolul 40 alineatul a al hotararii 77/2003. Dar asta e deja off topic, si sper ca data viitoare cand voi arata diverse chestii unor prieteni sa nu fiu amendat.

Uite ce zice HG631/2003:

(4) Cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene sau cetățenii statelor membre ale Spațiului Economic
European pot exercita profesia de ghid de turism în România dacă posedă un atestat de ghid de turism eliberat de
Ministerul Turismului în baza documentelor doveditoare ale calificărilor profesionale obținute la instituții autorizate
din statele de proveniență sau în baza documentelor doveditoare ale experienței profesionale, emise de aceste state."

Joi, 8 decembrie 2011 - 15:15

mariananghel
mariananghel..
Caraba

Salut tuturor,

1. pentru Remus

> Marian... " Orice altă persoană care face acest lucru, fără calificarea necesară (ghid montan), o face ilegal, indiferent de ce alt tip de calificare are: ghid turistic, salvator montan, instructor de alpinism/escalada/schi/mtb/speo..." - baza legala pt ce ai scris??? ..

Baza legală pentru ca o muncă ce este calificată să fie făcută doar de o persoană calificată în respectiva muncă (ceea ce am spus eu, adică), poate fi găsită în Codul Muncii.
Ca necalificat, nu poți practica legal nici o meserie calificată...
Îmi place nivelul de discuție... :-)

> Poi daca vrea cineva sa mearga cu niste prieteni prin Fagaras si se aduna vre-o 7, din care unul e cu organizarea... ce se intampla?... conform 77 trebuie sa isi ieie ghid neaparat?.. daca nu, va fi amendat?

Dacă ai fi citit mai atent, ceea ce am scris în mesajele precedente, ai fi găsit deja răspunsul.
Oricum, ți-a mai dat răspunsul încă o dată CipiCernat.

Observ că multă lume nu știe ce înseamnă, de fapt, meseria de ”ghid montan”.
A merge pe munte cu prietenii, tu fiind cel care organizează și conduce grupul pe trasee... nu înseamnă că ești ghid montan. Nici pe departe!

Ești lider, șef de echipă, mare maestru de ceremonie... cum vrei tu să te numești... dar nu ghid montan.

Ghidul montan este o persoană testată, calificată, autorizată și recunoscută de autorități, care prestează servicii turistice (contra cost sau gratuit - dacă-și permite).
Ceea ce trebuie să există este contractul/factura de prestări servicii.

Dacă folosești termenul de ”ghid montan” în titulatura ta, nu înseamnă automat că și ești ghid montan.

Legat de ceea ce spunea Mihai:

> În oricare grup cât de cât organizat, exista implicit un "ghid" care se prevaleaza în fata grupului de o mai lunga si importanta experienta, dovedita sau nu. Cine si cum dovedeste delictul conducerii unui grup (contra cost) ?

În M. Blanc, ghizii autorizați cheamă pur și simplu jandarmeria, care verifică actele la cei ”suspecți” că practică meseria ilegal.
Ești legal, își cer scuze.
Ești ilegal, te dă jos de pe munte, îți trage o amendă sau intri și la închisoare (dacă în grupul tău apar accidente mortale - cazul polonezului condamnat, de care vorbeam în mesajele anterioare).

În România... suntem în România.
În acest moment, nu prea are cine să verifice legalitatea unui ghid montan, în teren.
Dar lucrurile sunt în schimbare, după cum se observă și cu incidentul-amendă din P. Craiului, pentru ieșirea din potecă.

Dacă un grup acceptă să plătească un pseudo-ghid, fără nici un contract de prestări servicii (care nu are cum să existe în cazul unui pseudo-ghid), este treaba lor.
Într-o situație de kko, pseudo-ghidul nu are nici o obligație legală de a-și asuma vreo responsabilitate. Fiecare pe cont propriu, scapă cine poate!

Dacă pe munte nu se întâmplă nimic cu grupul, probabil pseudo-ghidul nu va păți nimic.
Dar dacă apare un accident (mortal sau nu), lucrurile se schimbă, autoritățile fac cercetările standard și atunci va ieși la suprafață ilegalitatea.

Oricum, ca pseudo-ghid montan (adică ilegal), nu-ți recomand să întâlnești pe potecă un ghid montan autorizat (legal).
În România nu sunt chiar așa mulți ghizi montani autorizați, care și muncesc pe munte, cercul ghizilor montani activi fiind destul de mic.

Joi, 8 decembrie 2011 - 15:06

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

În oricare grup cât de cât organizat, exista implicit un "ghid" care se prevaleaza în fata grupului de o mai lunga si importanta experienta, dovedita sau nu. Cine si cum dovedeste delictul conducerii unui grup (contra cost) ?

Joi, 8 decembrie 2011 - 09:20

cipicernat
cipicernat
(admin)

@Remus: Marian a precizat FOARTE clar ca situatia la care se refera este cea a grupurilor organizate care platesc o persoana pentru a ii conduce pe munte.

Miercuri, 7 decembrie 2011 - 22:37

broremus
broremus

Marian... " Orice altă persoană care face acest lucru, fără calificarea necesară (ghid montan), o face ilegal, indiferent de ce alt tip de calificare are: ghid turistic, salvator montan, instructor de alpinism/escalada/schi/mtb/speo..." - baza legala pt ce ai scris??? .. In Romania poti sa ghidezi pe munte un grup chiar daca nu esti calificat, ..ca iei bani pt acest serviciu - asta este alta treaba. Poti sa ai ghid pe care de fapt sa nu il platesti- este vre-o problema?

"Persoanele fizice sau juridice care organizează acțiuni turistice în munți au următoarele obligații principale:
a) să utilizeze ghizi montani calificați..."

Poi daca vrea cineva sa mearga cu niste prieteni prin Fagaras si se aduna vre-o 7, din care unul e cu organizarea... ce se intampla?... conform 77 trebuie sa isi ieie ghid neaparat?.. daca nu, va fi amendat?. Eu sunt pentru aplicarea legi - in spiritul si litera legii ! Ar fi aberant ca orice persoana fizica, care face o iesire in munte cu cativa prieteni, sa fie obligata sa isi ia ghid.

Miercuri, 7 decembrie 2011 - 21:50

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Cum legislatia este destul de ambigua, cred ca raspunsul cel mai simplu e urmatorul:
Daca prietena in cauza vrea sa castige bani cu asta, asumandu-si responsabilitatea de ghid montan, este ilegal.
Daca merge cu niste indivizi pe munte, chiar daca nu-l cunoaste si nu stie exact ce face, intra in categoria tuturor cetatenilor care fac asta, anume cea de turist, iar in caz ca se intampla ceva, va fi subiect de stiri si nimic mai mult. (Excluzand amenda pe nemarcate sau incalcarea altor prevederi legale, pe care de fapt orice ghid autorizat o poate primi, daca nu are alte aprobari). Nu prea vad cum poate fi trasa legal (nu moral) la raspundere in aceasta situatie.

Este pe undeva definita "actiunea turistica"?

Luni, 5 decembrie 2011 - 19:46

mariananghel
mariananghel..
Caraba

Salut,

munții Tatra Înaltă, fac parte din Parcul Național Tatra (TANAP).
Practicarea alpinismului în acest parc, este permisă doar:
1. grupurilor cu ghizi montani,
2. alpiniștilor legitimați, afiliați UIAA prin clubul/federația națională - care nu au nevoie de ghid.

Nimeni nu obligă pe nimeni să angajeze un ghid, pentru Gerlach și oricare alt vârf din Tatra.
Cei care au urcat/urcă fără ghid pe diferite vârfuri din masiv, cel mai probabil sunt din categoria a doua, amintită mai sus.

În sezon, sunt destul de mulți cu rangerii de la parc, care te întreabă de sănătate și documente.
Iar amenzile pentru încălcarea regulilor TANAP nu sunt deloc mici.

Luni, 5 decembrie 2011 - 13:56

mkcp
mkcp
Busola

@sufletmontan: am fost pe Gerlachovskę nu cu multa vreme in urma si din vreo 10 grupuri care au urcat cu noi la momentul respectiv doar 2 aveau ghizi. La cabana te intreaba daca vrei ghid sau nu... nu stiu daca exista prevedere legala sa te oblige sa iei ghid, insa cu siguranta nu se aplica.

Luni, 5 decembrie 2011 - 11:23

luci080
luci080

Marian, multumesc pentru raspunsul edificator.
Am mai gasit vreo doua legi care specifica ceva asemenator, dar nu la fel de concret si la obiect. Din cate am inteles obtinearea unui atestat de ghid montan in Polonia nu este o treaba usoara. Venind vorba de asta, in romania cum ai spune ca e, greu sau usor?

Duminică, 4 decembrie 2011 - 19:23

mariananghel
mariananghel..
Caraba

Și o completare, la mesajul anterior:

HG 77/2003 (legea salvamont)
ART. 40
Persoanele fizice sau juridice care organizează acțiuni turistice în munți au următoarele obligații principale:
a) să utilizeze ghizi montani calificați...

Duminică, 4 decembrie 2011 - 17:33

mariananghel
mariananghel..
Caraba

Salut,

în calitate de ghid montan, încerc să-ți dau un răspuns cât mai complet la întrebarea ta.

în România, ca și în oricare altă țară, grupurile pe munte (pentru ture de drumeție, cățărare, alpinism, schi etc.) sunt conduse de persoane calificate.
Bineînțeles, vorbim de grupuri organizate, care plătesc un serviciu turistic (ghidarea).

Singurele persoane calificate în acest domeniu sunt ghizii montani (ghizi turistici specializați pentru munte).
Orice altă persoană care face acest lucru, fără calificarea necesară (ghid montan), o face ilegal, indiferent de ce alt tip de calificare are: ghid turistic, salvator montan, instructor de alpinism/escalada/schi/mtb/speo...

Evident, în toate țările sunt persoane care fac ”meseria de ghid” fără calificarea necesară.
Și nu mă refer doar la România, ci la toate țările estice și nu numai.

În Franța de exemplu, mai ales în masivul M. Blanc, ghizii montani autorizați cheamă în mod frecvent jandarmeria montană (care vine cu elicopterul foarte promt, direct la locul faptei), atunci când există suspiciuni că un grup este condus de ghizi neautorizați (ghizi pirati, cum sunt numiti).

Recent am citit despre cazul unui astfel de pseudo-ghid montan (chiar polonez), care a fost condamnat la un an de închisoare în Franța, pentru că a încercat să conducă un grup pe M. Blanc, iar o persoană din grup a murit.

Revenind la România și problema pe care ai ridicat-o.
În acest moment, la noi în țară nu există nici o reglementare legală, care să solicite grupurilor de turiști străini, care merg pe munte, folosirea ghizilor montani români.

Dar dacă apare o problemă în grup (un banal accident sau și mai grav, deces), ce necesită interveția echipelor de salvare + jandarmeria montană, atunci se declanșează o întreagă procedură în care, printre altele, se verifică calificarea persoanelor responsabile de grup (ghizilor).
În acest caz, nu o văd deloc bine pe prietena ta.

Sper că am răspuns la întrebarea ta.

Părerea mea personală, este ca prietena ta să-și obțină o calificare ca ghid montan sau să colaboreze cu un ghid montan (român mai ieftin, dacă vine în România).
În acest mod, poate merge liniștită pe munte cu grupuri, fără să aibă dureri de cap.

Așa fac majoritatea grupurilor de străini care vin la noi, într-un mod mai mult sau mai puțin organizat.

Ghizi montani romani poti gasi, de exemplu, in cadrul Societatii Ghizilor Montani (SGM, www.sgm-romania.org)

Duminică, 4 decembrie 2011 - 17:29

luci080
luci080

Am vazut eu oi in TatraCarpati.org Zic totusi ca e mai pitoresc sa vezi si ciobani si oi la munte, desi cainii de stana sunt cam agresivi cu turistii.

In Polonia e ilegal ca un ghid obisnuit sa duca pe munte un grup de turisti fara a fi insotiti de un ghid montan. Grupul de turisti in sine poate merge oricum, dar e responsabilitatea ghidului lor sa asigure supravegherea unui ghid montan.

Sâmbătă, 3 decembrie 2011 - 15:05

csuporj
csuporj
Coarda

In Tatra Inalta poti sa te plimbi o luna fara sa repeti pe trasee pe care nu-ti trebuie ghid. Traseele marcate sunt mai dese decat in Rodnei de exemplu, unde e interzis sa parasesti marcajul chiar si cu ghid.

Turme de oi n-am vazut nici in Tatra, nici in Alpi. In Slovacia nici macar vaci lasate liber la pascut nu prea sunt. Probabil acolo s-a distrus cresterea animalelor, ca cresterea plantelor prin zona de dealuri de la noi. In Alpi vacile au privilegii fata de turisti, ca turmele de oi de la noi.

Sâmbătă, 3 decembrie 2011 - 14:18

sufletmontan
sufletmontan..

In Slovacia de exemplu... pentru varfurile principale din Tatra, ghidul este obligatoriu.

Sâmbătă, 3 decembrie 2011 - 12:06

pronatura86_coco
pronatura86_..
Caraba

"...In unele tari nu ai ce cauta pe munte fara ghid !..."
Cred, dar despre ce munti ca suprafata si ca inaltime este vorba ... si ce ar spune ciobanii ?

Sâmbătă, 3 decembrie 2011 - 11:19

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

"...In unele tari nu ai ce cauta pe munte fara ghid !..."
???

Joi, 1 decembrie 2011 - 19:17

broremus
broremus

salut! Din cate stiu eu legislatia din Romania nu prevede asa ceva. Daca vin doar ca turisti e k, poti sa mergi dar, ... daca desfasori activitati de invatare - pregatire atunci legislatia spune cate ceva. Pacat ca la noi, inca nu se face turism adevarat. In unele tari nu ai ce cauta pe munte fara ghid !... Asta este. Deci, daca vin sa vada muntii, sa se plimbe pe unde vor... sa aibe timp fain !

Joi, 1 decembrie 2011 - 18:16

luci080
luci080

Salut!
Daca e cineva cu o afinitate pentru legislatie as aprecia un raspuns la o intrebare.

Prietena mea e poloneza si vrea sa vina in romania cu un grup de turisti, tot polonezi. Este legal sau ilegal sa mearga cu grupul pe munte, in conditiile in care ea nu are atestat de ghid montan in niciuna dintre tari? (are insa atestat de ghid, dar nu montan)

Joi, 1 decembrie 2011 - 16:13

Afisari: 3,273

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0565 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2023) www.carpati.org