Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iulie 2022
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Vremea
Varful Bucsa
Muntii Leaota

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Index ture. Da sau nu (7)

adriannegoita
adriannegoit..
Caraba

Treaba cu anunțatul turelor este cu dus- întors... E bine să te localizeze mai ușor salvatorii, în caz de belele dar e rău că eventuali răufăcători pot merge pe urmele tale pentru a da atacul la corturi sau la rucsacii celor rămași în refugii.

Cât despre femeia posibil dispărută în Făgăraș, poate e bine să anunți poliția.

Joi, 24 septembrie 2015 - 11:42

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

@odin: Am trimis trei mesaje: pe adresa ei de mail (JanaSchmiedi@web.de), pe contul de facebook si un comentariu pe blogul de calatorii. Nici un semn. Daca era pe creasta pe 18 august, cred ca ar fi putut pana azi sa intre intr-o zona cu internet, pe telefonul mobil macar. Mai ales ca era o dependenta de laptop, fiind designer.

@yo6ial: Vad ca site-ul salvamont.ro este in reconstructie. Poate, poate... Carpati.org La noi un mare circuit ar incepe prin Maramures, ar continua prin Apuseni, Meridionali si s-ar termina in Orientali, la granita cu Ucraina. Mai avem si cel mai lung traseu de creasta din Europa - creasta Fagarasului (BR).

Marți, 22 septembrie 2015 - 07:50

yo6ial
yo6ial
Coarda

Hai fi serios...
Urmează bilețel adeziv la încheietură sau ștampilă vizibilă la UV?

Accidentele se întâmplă. Incidentele la fel.
Țiflenderi care pleacă pe coclauri fără habar de viața lor or să continue să tot fie și telefoane la 112 cu "sunt pe vala... ailaltă" or să tot fie și ele.

La noi în țară, ISU și Salvamont își fac treaba cât-de-cât bine. Cu uneltele astea mai moderne nu prea se înțeleg, e drept, ce au au că s-a putut lua, că era buget, dar cum se folosesc și alte detalii... canci.
Băbește încă merge treaba și rata recuperării cadavrelor este de 99.9%.

Ok, am glumit. Carpati.org
Dar, nu, nu îmi place idea.
Ceva în privința căutare versus găsire se poate întreprinde la nivelul responsabilizării individuale.
Responsabilizare efectuată și efectuabilă doar de mămica și tăticu' în acei primi șapte anișori, de acasă.

Un om responsabil are o atitudine preventivă.
Poți să-ți treci numele, ruta și destinația în log, acasă, înainte să pleci.
Metaforic sau ad literam.

Prea multă centralizare este nocivă.

Luni, 21 septembrie 2015 - 23:54

odin
odin
Rucsac

Parca aveai un link. pune comentariu acolo

Luni, 21 septembrie 2015 - 23:34

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

@hahaha: Am trimis un mesaj la Salvamont. Au un formular. Fara raspuns.

Nu sunt poze din Romania. Fotografiile gasite pe 18 august pe traseul de creasta din Fagaras sunt din China (Marele Zid chinezesc) si Thailanda, din decembrie 2014. De pe blogul ei reiese ca in 2012 a calatorit singura timp de 14 luni in America de Sud, din Mexic pana in Patagonia si inapoi prin Amazonia. https://goo.gl/nZ3DDk

Trei fotografii de pe acet card pot fi vizionate la adresa https://goo.gl/photos/5Hd1gPe212xm8ULH9

Luni, 21 septembrie 2015 - 17:02

hahaha
hahaha

Te-ai adresat organelor competente? Daca o poti identifica pe tipa in poze din Romania deja ai niste informatii solide si poate s-a intamplat ceva.

Luni, 21 septembrie 2015 - 16:25

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Am vazut de curand Wild, un film din 2014. Acolo cel care intra pe traseu avea din loc in loc un punct de informare, unde nota prezenta sa in acel punct din traseu. Asa ca daca disparea dintr-un motiv sau altul cei care il cautau aveau un punct de plecare. Traseul avea 1600 kilometri.

Intr-o epoca cat de cat digitala, normal ar fi sa existe un index a turelor. Vrei sa faci creasta in Fagaras, primesti un numar si postezi date esentiale despre tura: inceput la , SOS, abandon in x, tura terminata cu succes s.a.

In luna august 2015 am gasit un card cu 220 de fotografii si muzica (http://goo.gl/WOlwtO). Pagubasul Jana Schmiedinghöfer nu a dat pana in prezent niciun raspuns, iar pe pagina sa de facebook ultumul mesaj este din 4 august (https://goo.gl/cDZKLv).

Luni, 21 septembrie 2015 - 15:00

Afisari: 1,606

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0565 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org