Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Svinecea Mare
Muntii Almajului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#103  Inapoi 1 2 3 4 5 6 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Hrana pe munte (103)

ad078
ad078
(admin)

S-a mai discutat despre asta:

http://www.carpati.org/articol/alimentatia_la_munte/253/

Luni, 25 ianuarie 2016 - 16:13

macaz2006
macaz2006
Caraba

Cratitile alea nu sunt pentru tura de o zi. Pentru o zi se iau sandvisuri si batoane (deregula chimicale); pentru ture mai lungi incep sa isi vada utilitatea langa un arzator.
Ce punem in ele? Unii vor sa fie profi si consuma plicuri d-alea concentrate de supe. Personal, mai bine apa chioara decat asemenea chimicale.

Luni, 25 ianuarie 2016 - 14:29

nemophilist
nemophilist

Depinde de abordare,pentru iesitul in natura exista doua mari abordari:
-cea de tip bushcraft,cu plimbari scurte,bagaj mult,ramanerea in zona padurii,campare,gatit,eventual singur.
-cea de tip drumetie,cu plimbare lunga,bagaj putin si usor,iesirea in zone expuse,etc scopul fiind parcurgerea unei distante cat mai mari,in grupuri mai mult sau mai putin numeroase.

Pe acest site se practica mai mult abordarea a doua,din acest motiv e indicat sa simplifici cat mai mult lucrurile,adica mancat la cabane,mancarea pe care o ai la tine sa fie usoara si gata preparata(sendvis,batoane).

Eu practic si iti recomand urmatoarele lucruri:
-fa un "preload",adica mananca bine(preferabil predominat carbohidrati) cu 2-3 zile inainte de drumetie,idem pentru apa bauta.

- in dimineata turei,daca dureaza 2-3 ore pana intri in traseu(ex mers cu trenul) mananca foarte bine dimineata(orez cu carne/omleta cu carne si cascaval) si bea un ceai/limonada dulce(beau minim 1 l de lichid pana intru in traseu)

-odata intrat in traseu sa ai la tine batoane dulci sau si mai bine batoane sustinatoare de efort(isostar de exemplu,sunt foarte bune),la fel pentru lichide,daca tot le cari,nu cara apa simpla,ci ceai dulce sau amestecat cu un sustinator de efort(tot isostar).

-daca pe drum exista surse de apa/mancare(izvoare/cabana) fa acolo supraplinul,adica mananca foarte bine(carbohidrati)/bea apa(ceai dulce) pe saturate.

-ideea e ca mancarea/lichidele carate in spate sa fie minime si sa obtii maximum din ceea ce cari.

-mersul la munte e un efort general din partea corpului si are ca scop admirarea peisajului,nu mergem la munte nici sa mancam si nici sa bem,nu e nici o problema daca coboram putin flamanzi,putem sa mancam odata ajunsi jos.

-incearca sa folosesti mancarea deshidrata(cumparata sau facuta de tine) daca esti nevoit sa campezi,scopul principal fiind acela de a cara o greutate minima,atat la capitolul mancare cat si combustibil(cu mancarea deshidrata ai nevoie doar sa aduci apa la punctul de fierbere,nu trebuie sa o fierbi minute in sir).

-odata ajuns acasa obligatoriu o aspirina si mancat foarte multe proteine(recuperarea se face mult mai usor).

Abordarea asta e mai scumpa financiar in schimb te scuteste de multa greutate carata.

Duminică, 24 ianuarie 2016 - 21:40

fanqueen
fanqueen

Recent mi-am luat un set de vase de voiaj montan (cratita, tigaie, oala) as vrea sa stiu ce fel de mancare isi ia lumea pe munte ca sa gateasca in asa ceva in turele mai lungi. se folosesc semipreparatele din comert?

Duminică, 24 ianuarie 2016 - 20:12

lawr
lawr
Caraba

Din experienta personala:
1. Mic dejun consistent inainte de traseu, oua fierte, carne, branza, 1 banana.
2. Toata ziua batoane cu cereal, glucoza, mere, apa din belsug (asta daca e disponibila pe traseu, daca nu macar 2l/zi).
3. Seara la cort sau cabana mananc orice gasesc.

Vineri, 31 iulie 2015 - 15:19

dianamiron
dianamiron

În 950g - 1200g pe zi, și la vreo 3000-3500 calorii se pot pune așa: cereale cu lapte praf la micul dejun, ness și ceai îndulct, o gustare din două felii de pâine (pâine cu maia, care ține și două săptămâni) cu ceva pateu, brânză sau dulceață, gustări peste zi Snickers / Făgăraș, un pic de glucoză, um pumn de alune, un pumn de stafide, supă la plic la cină, chiar și câteva crutoane la supă, ceva cous-cous/fulgi de cartofi/fulgi de fasole și condimentele aferente uscate (ceapă, ciuperci, roșii, sare, piper, cimbru, etc.) și 150g de cărniță sau alte proteine (cârnați bănățeni, carne în untură, brânză cheddar sau ce crede fiecare că ține mai bine). Nu-s foarte multe calorii, dar un kil de mâncare pe zi e ceva normal, iar combinația asta mie mi se pare destul de satisfăcătoare. Și mie mi se apleacă dacă mănânc numai dulciuri.

Vineri, 31 iulie 2015 - 12:45

obyy
obyy
Caraba

Eu nu rezist mai mult de 2 zile fara o zeama, ceafa de porc, sau orice alta carne, preparata in mai multe feluri.
Intre batoane sau o slana cu ceapa rosie as alege a doua varianta. Batoanele, biscuitii cu ovaz...etc. sunt bune energizante dar oricate as manca...tot imi este foame.

Vineri, 31 iulie 2015 - 12:30

ratza
ratza
Busola

@ionescuadrian - Ca ciclist amator de distanțe lungi, confirm eficacitatea batoanelor de cereale. Isostar High Energy cu fructe sau Musli de la Nestle sînt excelente. Cu toate astea, prefer Snickers. Napalm caloric, nu alta! Fiind un amestec de alune cu ciocolată, un baton dublu (75g) îmi ajunge pentru vreo trei-patru ore de efort susținut, cu dezavantajul că le beau dacă e cald afară. Problema e c-o să te saturi de prea mult dulce, orice variantă de batoane ai alege, fie ea ciocolată, cereale sau ambele.

Mierea e incredibilă, într-adevăr, dar cum cadavrul meu cosumă glucoza într-un mare fel în timpul efortului, rămîn fără gaz în cel mult juma' de oră și ar trebui să car prea multă. Probabil că rezultatul ar fi complet altul dacă aș face o combinație de miere, stafide, semințe, fulgi de cereale și nuci, dar mi-e lene să testez.

În orice caz, mi se ia de dulce într-o zi și, trebuindu-mi și alte alimente ca să completez necesarul de energie, folosesc grăsimi. Cașcavalul și slănina sînt cele mai eficiente în cazul meu. În tura din Parîng de săptămîna trecută, mîncarea pentru două zile (10 ore de mers susținut, în total) a constat în două eugenii, patru batoane de Făgăraș, doi ardei capia și o bucată de 400g de cașcaval. Nu mi-a fost foame absolut deloc, iar de batoanele de Snickers nici nu m-am atins.

Pe scurt, aș face o combinație între ambele variante.

Vineri, 31 iulie 2015 - 10:52

odin
odin
Rucsac

Depinde de fiecare. Dupa varianta intai, la sfarsitul primei zile as fi murit de foame.

Vineri, 31 iulie 2015 - 10:30

yo6ial
yo6ial
Coarda

Mierea e bestială. Eu îi zic "combustibil de rachetă".
Dar după patru zile pe combustibil de rachetă se strică eșapamentul...

Totuși, cuvântul cheie aici era "lejer" nu "balistic".

Vineri, 31 iulie 2015 - 00:11

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Care ar fi structura alimentatie pentru creasta Fagarasului?

Sunt doua variante de baza:

1 - "am facut in patru zile, fara intreruperi, apostolic, creasta Fagarasilor de la Simbata la v.Oltului,
consumind un amestec de miere 100 ml, doua lamii, un grapefruit, apa de izvor
la un pet de 11/2 l, cafea nes, germeni vegetali, stafide, nuci. Senzatia era
de lejeritate, capacitate incredibila la efort si recuperare, bagaj usurat
proportional, deloc de neglijat costurile reduse." (Gojan - ABC-ul muntelui)

2. batoane de cereale si multa apa (varianta folosita in special de biciclisti)

Joi, 30 iulie 2015 - 23:09

zzz
zzz

Am gasit un blog pe tema asta, cateva din posturi, precum micul dejun si izotonicul imi par interesante:
http://slanasiceapa.wordpress.com/

Duminică, 29 septembrie 2013 - 10:08

yo6ial
yo6ial
Coarda

Da, Mihai... ai dreptate.
Am scris o mică (mică, zic eu Carpati.org ) inepție, acolo, cu cele 50 de grame de miere.
Ar fi echivalentul mierii întinse pe două felii de pâine Carpati.org
Voiam să spun de vreo 500 de grame, eu luând cu mine, de regulă, circa 350-400gr.
Numai că trebuie un dram de atenție că mierea are efecte laxative.
Find un antibacterian puternic, decimează populația bacteriană intestinală.
Corelând acest aliment cu altele, acest efect neplăcut poate fi eliminat în totalitate. (de exemplu brânza)

Mierea este, de departe, numărul unu, între energizante.
Nu am întâlnit nici un alt aliment mai puternic și mai rapid.
Nici ciocolata, nici tabletele de glucoză ori dextroză, nici sucurile alea
ciudate cu B-uri, taurină și cofeină.
(care, din urmă, îmi par, sincer, masaj la piciorul patului.)

În altă ordine de idei...
Cred că am mai zis asta, dar nu-s sigur:
- O lingură de unt de arahide fiartă în supa cu tăieței e fenomen natural. Carpati.org

- O bucată, cât pumnul, de mămăligă caldă, aplatizată ca o plăcintă, în care se pune niscaiva brânză de burduf amestecată cu urdă sau doar urdă,
Și se strânge la loc, precum plăcintele umplute.
Se pune pe jar câteva minute și se servește cald.
Prin Moldova îi zice Bulz, prin Ardeal, parcă, Ursuleți.

...și trebuie neapărat să experimentez cu piure de banane, deshidratat, cu fulgi de ciocolată.

Carpati.org

Joi, 11 noiembrie 2010 - 12:03

ad078
ad078
(admin)

Mesajele off-topic au fost inactivate Carpati.org

Miercuri, 10 noiembrie 2010 - 18:35

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Eu nu cred ca o sa interzica nimeni niciun aliment prin Romania.
Da cum e situatia economica acum s-ar putea ca anumite alimente sa nu si le mai permita oricine.

Ca tot veni vorba de hrana la munte :
Pentru cine nu are probleme cu stomacul/diabet se poate folosi miere e ieftina si foarte energizanta (da trebuie sa ai grija cum o tii sa nu curga) da nu 50g pe nu stiu cate zile cum a zis yo6ial.Mai multa,cel mai bine merge pusa intr-o sticla de plastic (de 0.5l sau 1.5l depinde cat e tura de lunga).Mai scoti sticla de miere si mai bei din ea (apesi pe sticla sa iasa mierea).

Referitor la afumatura de carne (carnati sau salam) nenea ursu ii poate simti mirosul de la mare distanta (adica cativa kilometri) asa ca nu stiu cat de indicata este,plus ca de obicei e foarte sarata si provoaca sete puternica.Foarte bogata in proteine nu este.
(pe la 18%-20%).

Pentru cine doreste sa aibe bagaj usor poate sa isi ia proteine de acelea de se folosesc si la culturisti - sunt mai multe feluri,cele mai bune sunt cele scoase din alimente de origine animala,sunt un praf care se ia cu apa sau lapte;te uiti din ce
sunt facute sa nu contina agenti anabolizanti.
(se gasesc si cu 85% concentratie de proteine la 100g,proteine foarte de calitate pentru om scoase din lapte si din ou).Sunt scumpe adica vreo 50 ron /1kg.

Lapte praf si acela e un aliment eficient ca raport cat de hranitor este/greutate.Cel mai mult are grasimi si proteine .

Pentru glucide poti sa mai iei si paste fainoase (astea se fierb mai repede ca malaiul) si batoane de acelea energizante.
Nu cred ca malaiul e eficient ca acela trebuie fiert mai mult decat pastele si decat grisul.
(normal iei niste paste de acelea care trebuie fierte mai putin timp stiu 5 minute sau 7-8 minute sa nu consumi mult gaz de la primus).
Acum in general la altitudine mare (2000m) apa fierbe la temperatura mai mica (vreo 90 de grade celsius ca e presiune mai mica) si daca vrei sa iti iasa pastele bune pui in apa niste sare (ceva mai multa nu stiu procentul exact) si creste temperatura de fierbere a apei.
Iti mai trebuie si grasimi mai ales cand e frig .
Pentru grasimi exceptand laptele praf si slanina (asta nu e numai grasime,are pe undeva pe la mai putin de 50% grasime) se poate lua cascaval (te uiti la el sa aibe mai multa grasime la 100g;eventual iei de cel de oaie).Poti sa mai iei si alune prajite sau arahide prajite (au peste 50% grasime).
Aacestea sunt extrem de hranitoare da unora le cad greu la stomac sau la ficat - arahidele au si multe proteine peste 25% da aceste proteine nu au aceeasi valoare nutritiva pentru om cum sunt cele din carne si sunt foarte departe ca valoare nutritiva de cele din lapte sau ou.

Cascavalul nu are numai multe lipide are si multe proteine (mai multe decat salamul uscat la 100g - cascavalul are minim 25% proteine iar salamul uscat,carnatii cam maxim 20% proteine.
Plus proteinele din cascaval au valoare nutritionala mai buna ca cele din salam,carnati).
Normal poti sa iei si supe,ceaiuri sa le gatesti la primus.

Asta pentru cine doreste sa reduca foarte tare greutatea bagajului.
Acum normal se mai gasesc si multe alte chestii prin alimente afara de proteine,glucide si lipide (vitamine,substante minerale care sunt necesare pentru functionare a corpului uman).
Procentajele de mai sus sunt aproximative mai cautati si voi sa vedeti.

Pentru cine doreste sa ia paine:
Painea se poate lasa la uscat in ceva plasa cu gauri undeva unde e loc uscat sa nu fie umezeala si se face pesmet.
Asa cari mai putin,cand vrei sa mananci il inmoi cu niste apa.

La ce munti sunt in Romania de mers vara nu stiu de ce sa te chinui sa mananci tot felul de ciudatenii ca oricum restul echipamentului a devenit foarte usor.Si atunci poti sa iei ceva mai multa mancare ca si greutate.
Ca parere personala eu prefer sa iau mancare mai normala (da nu merg in ture de iarna) si sa car un pic mai mult.
(proteine de acelea concentrate nu prea as manca si nici nu am mancat vreodata pana acum).
Acum normal in turele de iarna e altceva.

Miercuri, 10 noiembrie 2010 - 18:30

hana
hana
Coarda

andrey: citit si salvat. Bun articolul, multumesc!
Yo6ial: multumesc mult pentru ajutor si pentru ca nu ti-ai pierdut rabdarea. Carpati.org

Marți, 26 ianuarie 2010 - 14:03

yo6ial
yo6ial
Coarda

Ana-Maria: ,Uite și o listă bună de bifat Carpati.org

Provizii pe 10-15 zile.
Împărțind toate la 10 rezultă o rație zilnică.

-500gr mălai
(destul pentru 5 porții )
-500gr griș
(5 mese, de asemenea)
-aprox 200gr zahăr.
(pentru cafea și ceai)
-500gr fulgi de cartofi
(alte 5 porții)
-300gr fructe uscate
(stafide și piersici sau caise că le confund permanent, alături de griș, 5 porții)
-800gr lapte praf integral.
(ăsta e mai mult, dar eu mai fac o pastă groasă, cu 100gr de lapte praf și
apă calduță pe care o servesc ca atare, ca un desert sau supliment )
-100ml ulei de floarea soarelui
(o lingură sau două per porție e suficient)
-314gr unt de arahide
(atât era cutia /Carpati.org iar o linguriță plină per porție de griș sau supă aduce un plus de savoare și calorii)
-100gr cafea măcinată.
(aici e poate fi mult sau... puțin. )
-aprox 50gr miere
(folosită la nevoie ca energizant sau antiseptic. )
-400gr glucoză
(folosită pe drum, ca atare sau la masă ca supliment sau îndulcitor.)
-aprox 20gr sare de bucătărie
-400gr paste făinoase
(fidea de grâu și macaroane de porumb, 5 porții )
-500gr cârnaț sau salam afumat și uscat (o rudă. 5-10 porții)

Total aprox 4.5kg
Total porții:

- 5 porții de piure de cartofi cu carne. (am uitat să menționez că se poate face și cu un pic de lapte praf)
- 5 porții de supă cu paste
- 5 porții de griș cu lapte și fructe uscate și proaspete.
- 5 porții de mămăligă cu carne

Total zile:

La două mese pe zi, exceptănd gustările ocazionale (o lingură de unt de arahide, o bucată de glucoză, o cafea, un ceai, etc) rezultă hrană pentru 10 de zile pentru o persoană.

-Aproximativ 450gr (la care media este de 400kcal/100gr) de cărat per zi din care rezultă peste 1kg hrană foarte bogată caloric.
Toate ambalate sau reambalate în pungi de plastic și eventual unele in caserole etanșe de plastic (mai ales carnea se păstrează mai bine în hîrtie si apoi in caserolă).

Chiar de nu-i exact ăsta, ”pachetul” seamănă foarte bine.
http://img147.imageshack.us/i/foodab6.jpg/

Iarna, se mai adaugă slănină, 50gr per zi, 20-30gr miere în plus sau
ulei de pește, carne mai grasă, ulei de porumb sau alte uleiuri și grăsimi vegetale sau animale.
Margarina este adesea excelentă ca substituitor vegetal.

Iarna rucsacul este mai greu, vara este mai puțin greu.
Dar dacă este cineva care să nu dorească un rucsac greu
trebuie să plece cu un portofel greu iar masa și cazarea se face la cabane, pensiuni, hoteluri și restaurante.
Chiar si Făgărașul e plin.

Este prima dată cănd încerc să cuantific în grame conținutul alimentar pentru o plimbare.
Niciodată nu am luat în rucsac după suta de grame ci pur ochiometric.
Știu căt mănânc intr-o zi și iau pentru 1-2 zile în plus față de căt ar avea tura.

Toate sunt relative, iar cuantificarea sau tentativa asta de a cuantifica mersul pe munte îmi pare inutilă.
Utilă ar fi în cazuri de forță majoră. Indiferent dacă e vorba de munte sau nu.

Ne-a Mihai:
Mi-am cântărit rucsacul de doar 3 ori, până în ziua de azi.
Odată la câțiva ani. 35kg, 20kg, 25kg. Aproximativ...
La plimbări mai lungi de un weekend, mă refer. Carpati.org

Să-mi pice basca dacă am simțit vreo diferență semnificativă după primii 30km. Carpati.org
M-am cântărit după și înainte de o singură plimbare (o săptămână pe munte) și am constatat o scădere în greutate de aprox. 1kg.
Neglijabil, având în vedere că am dat jos și 7kg cu ocazia unei banale gripe. Carpati.org
Deci aportul alimentar este dovedit de căntar (și cifrele cu decimale tot inutile îmi par)
Este așa mult? 25kg pentru 10 zile planificate de plimbare cu excluderea totală a meselor la cabane și restaurante?
Mie nu mi-au părut multe nici cele 35kg de pe vremea când mai toate hainele (și chiar foaia de cort) erau din lână și bumbac...

;Carpati.org

Marți, 26 ianuarie 2010 - 13:00

andrey
andrey
(admin)

Mi-am adus aminte ca aveam si eu un articol pe aceasta tema scris acum cativa ani. Are o si o parte mai teoretica si o parte mai pratica cu exemple clare.
Este pe aici: http://www.carpati.org/articol/alimentatia_la_munte/253/

Carari pline de soare si rucsaci cat mai usori ! Carpati.org

Marți, 26 ianuarie 2010 - 12:32

hana
hana
Coarda

Multumesc, Florin, in sfarsit ceva concret: un meniu de o zi.
Carpati.org

Marți, 26 ianuarie 2010 - 11:43

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Din cate stiu eu este nevoie de o ratie 4:1 carbohidratiCarpati.orgroteine pentru a face fata la efort. Proteinele sunt utile mai ales in refacerea sistemului muscular dupa efortul fizic. Pentru energie - carbohidratii (glucidele) si grasimile.

Exista o gresita impresie pe care am vazut-o afirmata si pe aici pe site cum ca grasimile nu ar fi bune pe munte. Grasimile consuma, ce-i drept, mai mult energie pentru a fi digerate, dar infim mai putin decat cantitatea uriasa de energie pe care o aduc. Nu trec direct in sange cum o face glucoza, deci nu simtim imediat ca prindem puteri. Dar in timp de cateva zile se observa lipsa grasimilor daca se consuma doar glucide. Mai ales la oamenii cu rezerve mici de grasime.

Am vazut de multe ori oameni care dupa 3 feliute de slanina sunt satui, dar in cateva minute nu mai au putere. Slanina da senzatie de satietate, dar pentru a putea merge o zi intreaga pe baza de slana ar trebui sa mananci vreo 3-4 sute de grame. Cu paine. Si grasimi nu inseamna doar slanina. Branzeturile si unele fructe (inclusiv cacaoa integrala din ciocolata de casa) sunt si surse de grasimi.

In ceea ce priveste lista de alimente e destul de simplu de realizat. De exemplu:

Ziua 1: Mic dejun: 2 sandwichuri (4 felii de paine, 2 felii pastrama, 2 felii cascaval, 4 felii de rosii, 2 frunze de salata) preparate de acasa la sandwich maker; 3 biscuiti (Poieni, de ex), O cana cu ceai (2 plicuri, x lingurite de zahar)
Pranz: 2 Snitele (de acasa), 3 felii de paine, o rosie, jumatate de pachet de ciocolata, ceai din termos (preparat de dimineata 3 plicuri x lingurite de zahar).
Seara: Supa de legume (plic daca n-ai chef de altceva) la felul 1, imediat dupa montarea cortului. Felul 2 (dupa jumatate de ora) piure de cartofi (75g uscat) cu carnaciori afumati (150 g, carnea bine afumata si uscata tine cat vrei tu, indiferent de vreme), un castravecior murat Carpati.org. Ceai (2 plicuri x lingurite de zahar). Somn.

Si tot asa. In final aduni toate astea si-ti iese bagajul. Desigur, daca ti se pare prea greu, renunti la unele si adaugi altele.
Pe laga astea sa nu uiti ratia intangibila, pentru o zi in caz de ceva nasol.
Alimentele care se altereaza mai usor se mananca la inceput, celelalte la urma.
Pentru o persoana o cescuta de cafea de malai sau gris la o masa. (75g) Deci un kilogram doar daca vrei sa tii regim cu mamaliga. Cartofi cruzi doar daca esti crud cu tine, ceaun de tuci la fel. Carpati.org

Ce este foarte important este sa nu iti schimbi brusc dieta, cu mancaruri cu care organismul nu este obisnuit. Pot sa apara diverse dereglari digestive neplacute.

Marți, 26 ianuarie 2010 - 11:03

Afisari: 18,940

#103  Inapoi 1 2 3 4 5 6 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0728 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org