Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Iulie 2022
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Negoiul Unguresc
Muntii Calimani

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#64  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Fara caini in Parcuri naturale. (64)

grohotis
grohotis

Ce pot sa va spun e ca am fost atacata de caini de foarte multe ori... caini de la diferite stane... dar nu am fost muscata niciodata de unul... in cel mai rau caz, nu am putut sa pun mana pe un astfel de caine atunci cand am incercat (unii sunt mai salbatici), dar alte neplaceri nu mi-au provocat niciodata... sincer, iubesc prea mult cainii si poate din cauza asta nu imi e frica de ei... ii inteleg oarecum pe aceia care au o fobie, dar cum s-a mai spus, se poate trata... de multe ori, cand trec pe langa o stana si ii vad cum vin ei intaratati spre noi, sau spre mine, imi vine sa rad... dupa ce vorbesc putin cu ei, se potolesc... intr-adevar, metodele pasnice enumerate mai jos, de a scapa nemuscat de cainii ciobanesti, sunt valabile... daca le vorbesti pe un ton prietenos, fara sa-ti tremure vocea, daca intinzi palmele spre ei in semn ca vrei sa-i mangai, sau bati usor din palme in timp ce te lasi in jos sau te asezi pe ceva, vei scapa sigur de ei... sau poate nu vei scapa de ei, ci vor deveni prietenii tai, ghizi pe traseul pe care mergi sau gazde in viitoarele ture pe munte... cunosc cazuri cand cainii de stana au condus turistii pe un traseu pana la destinatie, in conditii de vizibilitate 0, cand ar fi putut sa rataceasca traseul... cel mai urat atac de care am avut parte a fost la o stana din Leaota, putin mai sus de cabana omonima, cand m-au inconjurat pe mine si pe cel cu care mergeam alaturi (la 10 minute mai in fata de restul grupului) vreo 7-8 caini imensi... eu n-am avut nici o grija, mergeam indiferenta, iar amicul de langa mine i-a amenintat la un moment dat cu piciorul... cand eu ii spusesem sa nu faca vreo miscare brusca sau sa-i provoace in vreun fel... bineinteles ca s-au intaratat si mai rau... ne inconjurasera si oricum nu mai puteam sa inaintam, asa ca ne-am oprit si am inceput sa vorbesc cu ei... pe un ton ffff mieros... recunosc ca in astfel de cazuri sunt mai lingusitoare... Carpati.org de exemplu, i-am spus unui caine ca e tare scump!... si el saracul nu era cine stie ce specimen frumos... dar asta e! am incercat sa pun mana pe unul, dar nu s-a putut... intr-un final, au spart cercul din jurul nostru si am inceput sa mergem usor inainte... ciobanul nu era prin preajma... restul grupului din pacate nu a reusit sa treaca de caini fara interventia ciobanului... au aplicat metoda pozitiei spate in spate, in cerc, si au ramas pe loc pana a venit ciobanul... aveau energie cainii aia... serios! ca i-au tinut pe camarazii nostri pe loc vreo 20 minute... am mai avut parte de o intamplare urata tot in Leaota, langa o stana unde existau si porci... am dat prea mare atentie unui caine care ne atacase, si el, in semn de recunostinta, m-a imbratisat... adica s-a ridicat in 2 labe si m-a facut neagra pe haine... si mirosea a porci... ffff urat... si era dimineata... tocmai plecam in tura... am mers asa toata ziua... in fine, nu sunt de acord cu metodele violente... nici macar spray cu piper sau aparate cu ultrasunete... iar legea aia care spune ca la o stana trebuie sa fie maximum 5 caini mi se pare absurda... cred ca e nevoie de mai multi... cred ca daca s-ar stradui putin mai mult, orice om se poate intelege cu un caine, sau macar poate evita muscatura, atata timp cat cainele nu e turbat... dar cainii turbati se pot recunoaste dupa unele simptome...

Duminică, 8 august 2010 - 23:21

c0nstantinne
c0nstantinne..

eeei...poate ca daca cel ce a lansat discutia asta n-ar fi stiut sa se descurce asa bine,lasandu-l pe cioban sa-si cheme cainii si ar fi fost si el putin muscat de pantaloni,atunci altfel ar fi fost discutia...in tonuri mai grave,asaCarpati.org

Duminică, 8 august 2010 - 23:16

midan
midan
Rucsac

Atata timp cat se pune problema "de ce are stana caini" comparatia mea cu locuitorii mall-urilor este foarte potrivita.
Gata, ca nu vreau sa mai bat apa in piua.

Duminică, 8 august 2010 - 19:27

pauless
pauless

Dar de ce trebuie sa gasim metode sa ne aparam impotriva cainilor, suntem cumva in evul mediu? Fiindca daca traim in middle age, atunci voi fi si eu medieval cu cainii. Iar filmuletul anterior e putin relevant. In orase nu au ce cauta, asta e clar, dar cred ca nici pe munte nu ar trebui sa-i lase ciobanii liberi in timpul zilei, mai ales in zone de trasee si mai ales atatia caini. Ca sa nu mai vorbim de pagubele facute de unii ciobani, in refugii si la cabanele inchise temporar. Dar samanatorismele si romantismele astea mioritice atrag, sunt frumoase la suprafata... Am crescut si eu la tara, am plans cand a murit cainele copilariei mele, iar treaba cu mall-ul iar e fortata, dar e alta discutie acolo...

Duminică, 8 august 2010 - 14:36

costel2007
costel2007
Busola

http://www.youtube.com/watch?v=Ub8PlWNXIZI
Cam asa reusesc eu sa rezolv problemele cu ei!

Duminică, 8 august 2010 - 00:28

altfell
altfell

Cand citesc de oameni foarte inversunati impotriva cainilor (cu spray-uri/ultrasunete/bate/pietre) ma gandesc ca ei sunt in buna masura cauza accidentelor. Accident consider doar muscatura nu si certurile teritoriale. Daca esti agresiv fata de caini, unii s-ar putea sa obisnuiasca cu frica fata de oameni, dar toti or sa se obisnuiasca cu ideea ca oamenii sunt dusmani.

Metodele mele de evitat cainii e sa vorbesc cu ei. Sa stau mereu cu fata la ei (un caine cel mai probabil o sa atace pe la spate), si daca sunt multi si tind sa te inconjoare rezolvi fie prin metoda spate-n spate, ori luand un copac in spate. Statul pe vine e un mesaj clar pt caine ca nu esti un pericol. Acelasi lucru il face si un caine cand vrea sa se joace sau cand isi cere scuze altui caine (dupa un joc prea agresiv) sau unui om (daca e certat). Batutu din palme in timp ce-l strigi am vazut ca mai functioneaza la unii. E ca si cum l-ai chema la mangaiat sau la mancare. Foarte important e sa eviti teritoriul lor. La cainii de munte teritoriul e in jurul stanei si in jurul turmei.

Ca biciclist (urban sau montan) ai 2 variante.. Ori fugi, ori descaleci. A doua cel putin in oras functioneaza de fiecare data. Te opresti, vorbesti cu ei si vor fi foarte derutati. Te indepartezi incet, vorbind cu ei, si mentinandu-i in campul vizual.

Cainii din ograda sunt cei mai periculosi pentru ca te afli pe teritoriul lor. Daca un caine iese pe drum el nu va ataca.

In final, fiecare trateaza problema cum poate. Unii pe cale diplomatica, altii precum israelul, inarmati pana in dinti.

Sâmbătă, 7 august 2010 - 20:23

midan
midan
Rucsac

Atat in oras cat si pe munte, atat cat m-a dus pe mine mintea, am ajuns la concluzia ca bunul simt e mult mai prezent la caine decat la om. E nevoie de un minim de efort din partea omului.

N-o sa va fac multa teorie, eu is crescut la tara si nu in mall, poate de aia sunt mai subiectiv si de partea cainelui.

P.S. se zice ca, la biciclisti, se dau cainii tocmai din cauza ultrasunetelor emise in timpul mersului, asa ca ori ungeti bine transmisia ori reglati frecventa la fluier ... ;Carpati.org

Vineri, 6 august 2010 - 23:51

kya
kya
Coarda

Boon... cu riscul ca ma voi inactiva singura putin mai tarziu pentru mesaje OT Carpati.org as merge mai departe pe ideea aparatului/fluierului cu ultrasunete si as ruga pe careva care stie un astfel de dispozitiv EFICIENT sa-mi trimita pe privat sursa de unde poate fi achizitionat. Ar fi util si in deplasarile cu bicla sau in oras, pentru ca patrupezi interesati de gambele mele sunt mai multi decat e cazul in minunata noastra tara.

Eu chiar nu am timp si nici nervi sa studiez ce este in capul unui caine de stana nervos Carpati.org Pur si simplu, doresc din toata inima, sa stea la distanta de mine ca sa-mi vad de drum. Restul, panseurile cu "sangele rece", "teritoriul lor" si alte alea, le las celor care sunt pasionati de studiul acestor animalute. Nu vreau sa le provoc niciun rau, ci doar sa pastram, daca e posibil, o distanta confortabila intre noi. Se pare ca ultrasunetele indeplinesc aceste conditii, spre deosebire de alte metode.

Vineri, 6 august 2010 - 23:00

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Vez ca majoritatea fobiilor pot fi tratate.

Vineri, 6 august 2010 - 17:56

pauless
pauless

Eu am o frica mormantala de caini, nu pot sa-i suport pur si simplu. Daca ar fi dupa mine... dar nu mai zic nimic ca-mi sare lumea in cap. Ei de obicei nu musca si un dram de stapanire de sine te ajuta mult (la mine problema e mai dificila, e o frica foarte puternica). Cred ca o metoda eficienta e sa inveti fluieratul ciobanilor, dai o bere unui cioban si te invata sa fluieri. Alta metoda ar fi un Winchester Carpati.org Na, ca nu m-am abtinut.

Vineri, 6 august 2010 - 15:49

yo6ial
yo6ial
Coarda

Vorbiți de drepturi. Ale turistului, câinelui, ciobanului, mioriței...
Carpati.org

Luat așa... mai global, noi oamenii, dată fiind tărtăcuța și conținutul aferent acesteia nu averm drepturi asupra naturii.
Avem numai obligații.
Obligații ca ocrotirea acesteia.

Numai mie mi se pare absurdă ideea cum că muntele ar fi acolo pus pentru turiști???
Pare-mi că scopul naturii este acela de a întreține viața. Inclusiv a noastră. Carpati.org
Muntele, pădurea ori natura n sine nu există pentru simplul amuzament uman, amuzament ce trebuie epurat de toate lucrurile sau ființele ce creează disconfort. (emoțional)
”Amuzamentul” este doar un bonus, uneori nemeritat, de care trebuie să ne bucurăm într-un mod decent.

Cum spune Florin, totul ține de atitudine.
Adesea am auzit povești (de la ciobani) despre turiști răniți și chiar uciși (indirect probabil) de câinii de stână.
Am avut ocazia să văd cu proprii-mi ochi și o parte din motive. Mai ales atitudinea turiștilor la vederea câinilor de stână.

Am fost și v-oi fi lătrat de câinii de la stâne. De ce m-ar deranja acest lătrat întratât să-mi doresc dispariția din munți a acestor animale?
Pentru că după ședințele de lătrat cel mai mare pericol la care m-am expus ar fi fost purecii sau râia. Carpati.org

Dreptu-i că, dacă ar fi după mine, accesul uman ar fi interzis în totalitate în rezervații. Perimetrul păzit cu santinele care să execute foc *fără somație*.
Bine că nu-i după mine, nu? Carpati.org

Pășunatul (nu ce-l excesiv și slavă cerului că numărul mioarelor per turmă se află în cădere liberă) nu este cel mai rău lucru care se petrece pe munte.
Iar turma fără câini este precum munțomanul fără bocanci.

Nu trebuie decăt o atitudine corectă și incidentele* legate de câinii ciobanilor devin imposibile.
Incidente, adică mușcături, zgârieturi, răni. Nu spaime, tresăriri și palpitații!

Una din atitudinile eficiente este afecțiunea pentru animale.
Iubind animalele, inclusiv căinii, automat te străduiești să-i cunoști, să-i înțelegi.
Astfel, fiind dobândite cunoștințele, atitudinea fațâ de animal devine normală.
Câinele este un animal complex (dar care nu este?) a cărui comportament este guvernat de instincte și emoții.
Noi, oamenii, pentru moment, suntem singurii dotați cu rațiune.
Să profităm de aceasta și nu (numai) de glanda pituitară Carpati.org

Kya, ziceai că nu oricine poate da dovadă de sânge rece...
Și că nu toți sunt experți în comportamentul caninelor.

Cred că oricine trebuie *să poată* da dovadă de sânge rece (adică simpla rațiune, nu?) , mai ales că propria-i viață depinde zi de zi de asta și adesea a celor din jur. Nu doar pe munte.
Și nici expert chinolog nu trebuie să fie nimeni pentru a înțelege un animal.
Este suficient să fie iubită natura, iar câinii, făcând parte din aceasta, urmează în mod firesc. Carpati.org

Oamenilor le este frică de ce nu înțeleg. Practic... așa este normal.
Dar NU este un efort prea mare acela de a studia pentru a înțelege. Carpati.org

p.s.
Aparatele cu ultrasunete.
Majoritatea din comerț sunt cu pseudo-ultrasunete, avand ocazia să verific o serie. La 8-9 kilohertzi nu sunt ultrasunete și sunt doar iritante și enervante. nu sperie câini. Nici măcar pisici.
Doar aparate care generează o intensitate suficient de mare de sunete (fie și ultrasunete) poate avea vreun efect real. Dar șansele să ducă la reacții complet nedorite din partea animalelor sunt mari. Prea mari!

Fluierele cu ultrasunete, care debitează amplitudini foarte mari în ultrasunete sunt folosite și în dresajul cățeilor.
Nu pentru că le cauzează vreun fel de durere cu doar pentru că este un mod silențios (pentru om) de a comunica cu animalul chiar și pe distanțe mari la care vocea umană este inutilizabilă.

Un oarecare efect de... protecție a ultrasunetelor poate fi remarcat împotriva țânțarilor.
Cam atât.
Și în loc de spray, un biscuite e mai eficient și mai ieftin... Și mai aromat, și aș mai continua dar mă opresc aici.

Vineri, 6 august 2010 - 12:08

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Fluieratul/suierat functioneaza de cele mai multe ori (daca-ti iese), dar nu pentru ca animalele urasc ultrasunetele, ci deoarece cainii taranilor se tem de aceste zgomote, fiind cele care preced de obicei obiectele contondente care zboara dupa ei.
Ciobanestii ataca (musca) foarte rar, si se pare ca unii oameni sunt atacati mai des decat altii. (Aspect, miros, atitudine? Simt frica?)
Eu m-am trezit inconjurat de ciobanesti de zeci de ori si nu pot spune ca am folositde fiecare data o metoda specifica; ceea ce conteaza foarte mult este atitudinea, cainii se tem mai mult de oameni decat ne temem noi de ei. Am observat ca betele ridicate ii intarata, dar nici nu se apropie. Betele taraite nu au nici un efect. Mita nu are sens sa le dai, caci dupa ce se ling pe bot latra la fel.

Aparatele cu ultrasunete nu sperie toti cainii, foarte rar pe cei cu stapan, cei care se simt in siguranta. Sprayurile sunt periculoase, deoarece cainii au tendinta de a te inconjura, si dintr-o parte sigur bate vantul. Carpati.org Plus ca nu e indicat sa iriti niste animale deja nervoase. Petardele nu au aproape niciun efect.
Cei care nu au prea mult sange rece nu au decat sa se aseze si sa stea linistiti, pana sunt cainii chemati sau pana se plictisesc. Altfel, mergi incet, cu atentie la cei care sarjeaza, caci daca se simt confruntati devin mai timizi. La un moment dat veti trece de zona pe care o "pazesc".
Ciobanul nu-i va chema imediat, ca sa nu se invete cainii sa nu latre. Asta in afara momentelor cand chiar se distreaza pe seama noastra.

Din cate stiu eu o stana are voie prin lege sa tina doar 2 caini de paza si 3 de intors. De mai multi nici nu au nevoie. Ceilalti (15-20) nu pot fi considerati ai stanii ci hoinari care se pot inhaita cu ciobanestii. Ciobanul nu va hrani niciodata 20 de caini.
Cu toate ca pare cruda, Legea Fondului Cinegetic specifica: "Pisicile si cainii hoinari se combat fara restrictii", si "se considera caini hoinari sau salbaticiti si,respectiv,pisici hoinare sau salbaticite, acele animale care nu poarta jujeu sau un semn de identificare, se gasesc in fondurile de vanatoare la o distanta mai mare de 200m de asezarile omenesti si ai caror detinatori, in momentul observarii nu pot fi identificati."
Aceste haite de hoinari macelaresc fauna locului, cu eficienta unor haite de lupi, dar fara timiditatea acestora. Si in plus ne incurca si pe noi, dandu-ne uneori impresia ca-s ciobanesti. Deci daca aveti nenorocul sa fiti latrati mai mult de 5 minute si ciobanul nu ii cheama, inseamna ca nu-s cainii lui.

Si nu uitati: "Cainele care latra nu musca" Carpati.org

Vineri, 6 august 2010 - 10:52

snowbest_of
snowbest_of
Cort

Este acea vorba.. "scapa cine poate" Carpati.org

@kya: am folosit o jucarie cu ultra sunete,si de cele mai multe ori functioneaza in sensul ca.. zboara cainele cand faci langa el Carpati.org

dar.. am observat ca pe unii caini nu ii fugareste, cand apesi butonul ciulesc urechile si fac acea miscare din cap ca si cum ar vorbi un om cu el.. si cainele intelege!!

aparatul avea functia de alungare a animalului si functia de dresaj.. si o lanterna cu un led Carpati.org

Vineri, 6 august 2010 - 10:31

oleg
oleg
Coarda

Nu @darkhriss, cainii nu au dreptul si nici ce sa cauta singuri intr-un parc natural, deoarece fiind mult mai inteligenti decat vanatul fac ravagii.
Exista legislatie in care se prevede cati caini trebuie sa aiba un cioban functie de nr. de oi, cati de paza si cati de intors. Cei mai periculosi sunt cei de paza. Cum ciobanul nu prea se ocupa (nici nu se pricepe) sa-i dreseze, dar nici nu-i hraneste cum trebuie, acestia isi gasesc alta sursa de hrana si anume vanatul. In mod normal fiecare caine trebuie sa aiba legat la gat un baston numit "jujeu" care sa-l impedice sa alerge dupa vanat. Din pacate cei mai multi ciobani nu folosesc nici aceasta metoda.
In ceea ce priveste metodele de a scapa de atacul unei haite de caini, eu am experimentat metoda fluieratului subtire. Am observat (ultimul experiment a fost anul acesta in m-tii Lotrului) , ca daca fluieri tare si subtire, la inceput cainii se opresc surprinsi apoi daca continui la un moment dat te lasa in pace. Am citit undeva ca s-au fabricat nniste fluire speciale cu ultrasunete pentru alungarea cainilor. Se pare ca nu le plac sunetele cu tonalitati acute. Am avut parte de asemenea intalniri de mai multe ori si am scapat de fiecare data foflosind metoda de mai sus ( http://www.carpati.org/jurnal/o_mic%C4%83_aventur%C4%83_la_b%C3%A2rcaciu/900/ ). Acum nu stiu sigur daca fluieratul meu a alungat intr-adevar cainii sau a auzit ciobanul si si-a chemat cainii Carpati.org Dar important este ca am scapat de fiecare data.

Vineri, 6 august 2010 - 07:51

darkhriss
darkhriss
Coarda

Daca noi avem dreptul sa spunem asa ceva, atunci au si cainii dreptul sa spuna "fara oameni in parcurile naturale". Insa din fericire, nu prea avem dreptul. Sa ne aparam insa, da. Eu niciodata nu am avut probleme cu cainii de la stane, si credeti-ma ca de multe ori ne-au atacat haite intregi. Asta pentru ca un colt de paine imblanzeste pana si cel mai violent caine. Intotdeauna sa aveti ceva de mancare la voi, cum veti scoate punga se va face liniste deodata.

Vineri, 6 august 2010 - 03:53

andrei.st
andrei.st
(admin)

@senty citind :
"de cainii foarte agresivi un grup de 3-5 se poate apara din mers prin metoda "ARICI", ca soldatii romani, cu cate 2 betze tinute lateral de fiecare din grup.Dar am folosit cu success metoda si cand eram doar grup de doi."
M-am vazut pe mine si prietenul de tura Florin atacat de 5 caini in poteca Carpati.org
Metoda a fuctionat, chiar daca incercau sa gaseasca un punct slab, atata timp cat am stat spate in spate cu betele intinse (fara sa impungem agresiv) ei nu s-au apropiat. Intr-un final dupa ce am avansat doar cativa metri in cateva minute care au parut f lungi au fluierat si ciobanii iar cainii s-au retras subit.
Cred ca de multe ori ciobanii observa si atitudinea noastra si judeca ei daca sa intervina sau nu in functie de cum ne comportam (agresivitatea excesiva nu cred ca duce la ceva bun).
Exista si ciobani care de plictiseala se distreaza cu asemenea lucruri...aici intervine problema si dilema pt ca legea nu stiu daca exista sau daca se aplica.

Vineri, 6 august 2010 - 00:29

kya
kya
Coarda

Singura solutie ar fi ca stapanii sa-si supravegheze cainii. Insa nu avem cum sa cerem asa o dovada de civilizatie pe coclaurile muntilor, cand noi nu am rezolvat-o nici in buricu' targurilor.

Am citit parerile d-lui Mititeanu, are dreptate, dar nu toata lumea poate da dovada de atat sange rece. Numai spun ca este foarte important sa faci exact ceea ce trebuie in fata lor si nu toti suntem specializati in comportamentul cainilor de paza. Orice miscare poate fi interpretata aiurea de caini si agresivitatea lor, in loc sa scada, creste.

Exact la Padis, unde spune si vizi, in vara asta, am facut cunostinta cu niste caini de stana mai agresivi. Nu este o experienta prea placuta si, sincera sa fiu, nu stiu daca as putea sa astept vreo 20 de min sa le treaca sau nu agresivitatea (asa cum relateaza dl. Mititeanu). Nu ca nu as avea timp destul... Carpati.org

Daca tot veni vorba de caini si lucruri adiacente as dori sa stiu daca sunt persoane care au folosit aparatele cu ultrasunete si care sunt efectele lor, asupra cainilor, evident. As dori pareri verificate, nu din auzite, daca e posibil.

M-am bucurat sa aud ca folosirea lor nu este o metoda barbateasca, deci femeile le pot utiliza fara probleme Carpati.org

Joi, 5 august 2010 - 08:44

senty
senty
(admin)

Degeaba amplaseaza ciobanul stana undeva mai departe de poteca turistica... oile nu pasc in stana, inevitabil turma mai traverseaza si cate o poteca; e ghinionul tau ca atunci cand intalnesti o turma in apropierea potecii sau chiar in poteca.
Solutii simple si eficiente (mai bune decat "odorizantele" cu piper sau alte mirodenii ori aparatura electronica), gasesti daca citesti aici: http://www.dinumititeanu.blogopedia.biz/04-viata-muntelui/cainii-ciobanilor
Ture faine.

Joi, 5 august 2010 - 00:27

cipicernat
cipicernat
(admin)

Pasunatul nu prea poti sa il interzici in Parcurile Nationale (sau Naturale).

Cel putin daca ne luam dupa ce zic cei de la Parcul National Retezat, acolo unde nu se mai pasuneaza, vegetatia tinde sa fie invadata de diverse plante (sa le zicem "parazite", desi ele fac parte din vegetatia normala a zonei, doar ca profita si se inmultesc mai mult).

Ramane problema cainilor, care, de fapt, nu este a cainilor ci a ciobanilor care nu isi educa patrupedele (sau, dimpotriva, chiar incurajeaza comportamentul agresiv). Asta pana la urma, nu e nici macar o problema de legislatie, ci de aplicare a legii... aplicare sublima dar absenta cu desavarsire.

Cat despre indepartarea stanelor de traseele turistice, acest lucru este (aproape) o utopie atat timp cat terenul la munte este relativ limitat (din cauza versantilor) si nu poti amplasa o stana in mijlocul padurii doar pentru a o indeparta de poteca turistica.

Sa nu uitam, actualele poteci turistice, in mare parte, sunt vechi poteci ciobanesti si reprezinta de multe ori calea de acces spre locurile de pasunat, astfel incat, chiar daca nu se regaseste constructia stanei in poteca, sansele de a intalni turma pe poteca raman la fel de mari.

Ramane, dupa cum ziceam, o problema de aplicare a legii, la fel ca si cele legate de gunoaie, cazare etc.

Miercuri, 4 august 2010 - 23:11

tzope
tzope

am avut si eu cateva intalniri de genu in Cindrel si alte locuri... solutia e sa va luati toti de maini sa pareti un grup unit si sa asteptati sa se mai calmeze apoi usurel usurel va faceti nevazuti.

daca dati de "imitatii" de caini de stana, potai dinelea mai amarate si frustrate e bun si un spray cu piper la 10 lei... tot timpu il am la indemana dar inca nu a fost nevoie sa`l folosesc

Miercuri, 4 august 2010 - 23:07

Afisari: 5,700

#64  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0738 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org