Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Oslea Romaneasca
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Facebook - Poze furate (14)

baumwolle
baumwolle
(admin)

Confirm rezultatele obținute în urma raportării "copyright infringement". După cum am spus anterior, și eu am avut probleme cu fotografii furate de pe Facebook, mai precis de către cei de la Christian Adventure - mă bucur că le-au plăcut fotografiile mele, frumos și corect era să-mi ceară permisiunea de a le folosi!. În urma report-ului a fost ștearsă fotografia în cauză. Este posibil ca în urma mai multor acțiuni de acest gen să fie dezactivat contul "hoț".

Luni, 28 iulie 2014 - 14:59

xeryan
xeryan

Alexandru si Ciprian, al doilea link pe care mi l-ati trimis a functionat. Cel putin am reusit sa raportez. Multumesc! Sa vedem ce se intampla.

Luni, 28 iulie 2014 - 14:51

cipicernat
cipicernat
(admin)

Incearca asa:

https://www.facebook.com/help/contact/1409697672616547

--> "I found content which I believe violates my copyright"

Luni, 28 iulie 2014 - 14:49

xeryan
xeryan

Dupa pasii pe care ii vedeti mai jos apare un mesaj automat pe care sa i-l trimit proprietarului paginii:

Hi Romania / Postcards - Postales, I think this content is my intellectual property and it can't be used without my permission. Could you please reply to me about this or take it dow

Dau send, si in final, primesc:

Send message to blocked user
Message cannot be sent based on either the receivers' privacy settings or yours.

Cu alte cuvinte, am fost blocat sau pur si simplu nu se primesc mesaje de la cei care nu sunt membri.

Luni, 28 iulie 2014 - 14:27

yo6ial
yo6ial
Coarda

@Daniel: Ai raportat-o? Și eu am pățit din astea, mai demult și nu mere cu vorba.

Bâta pe ei că din munca sau pasiunea ta tot ei fac bani.

Edit:
https://www.facebook.com/help/400287850027717/
Mesaj modificat de autor!

Luni, 28 iulie 2014 - 14:24

xeryan
xeryan

Am urmat pasii care mi s-au parut logici pentru a scoate fotografia de acolo.
Ii descriu aici:

Report ->
Why don't you want to see this photo? ->
I don't think it should be on Facebook ->
Something else ->
I think it's an unauthorised use of my intellectual property ->

Raspuns:

Here are some things you can do to handle this.

Message Romania / Postcards - Postales
Ask Romania / Postcards - Postales to take it down.

Luni, 28 iulie 2014 - 14:24

xeryan
xeryan

Fotografia a fost postata pe pagina de Facebook fara aprobare. Pentru cea de pesite-ul cabanei Malaiesti am fost contactat de Iulian Cozma. Problema e, ca de fiecare data, una de esenta. De ce suntem suprinsi ca fotografiile sunt furate intr-o tara in care un plagiator are 40% incredere/intentie de vot. Cu alte cuvinte, 40% dintre oameni nu vad in plagiat o problema. Nu vreau sa fac politica, nu o luati ca afirmatie politica, vreau doar sa indic o problema de mentalitate. Din pacate, la cateva zile dupa toata discutia asta, fotografia e inca acolo. Asta confirma ce v-am spus mai devreme. Multumesc celor care m-au antetionat, apreciez mult.

Luni, 28 iulie 2014 - 14:18

yo6ial
yo6ial
Coarda

Chiar autorul a cerut scoaterea pozei Carpati.org

„Daniel Chiriches Va rog sa scoateti fotografia altfel voi raporta pagina. Poate fi oricand admirata pe carpati.org.”

Dar, trebuie să recunoaștem că este una din cele mai faine fotografii de pe carpați.org și, acum că au trecut hoții pe aici, de pe feisbuc. Carpati.org

Bravo domnului Chiriches. Și imitația asta sau furtul ăsta intelectual este o formă de flatare.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 28 iulie 2014 - 11:55

cipicernat
cipicernat
(admin)

Sunt n pagini pe facebook ai caror autori au "inteles" ca e pe facebook deci e gratis.

"n lucruri pe care sa le faci inainte sa pleci din Romania", "tspe lucruri care atraga atentia asupra titlului" - nimic altceva decat niste hoti care fac trafic pe munca altora. --> Report si gata. Exista buton de share daca chiar vrei sa aduni continut de valoare pe o pagina cu acordul autorului.

Luni, 28 iulie 2014 - 11:45

baumwolle
baumwolle
(admin)

Din păcate, așa cum am spus mai devreme, este o practică des întâlnită a celor care administrează pagini de Facebook cu fotografii. Folosiți funcția de "report copyright infringement", vi se va răspunde.

Sâmbătă, 26 iulie 2014 - 09:30

odin
odin
Rucsac

eu doar am aratat din cauza ca mai am un amic caruia i-a fost descarcat un album intreg si pus pe pagina respectiva si lui nu i-au cerut acordul

Sâmbătă, 26 iulie 2014 - 05:45

baumwolle
baumwolle
(admin)

Semnătura este "Daniel Chiriches", identic cu utilizatorul care a postat-o pe carpati.org. Carpati.org Fotografia apare și pe site-ul cabanei Mălăiești, lucru precizat pe Facebook.

Alții sunt cei care fură cu nesimțire fotografii, a se vedea în acest sens pagina celor de la Christian Adventure.

Vineri, 25 iulie 2014 - 23:02

senty
senty
(admin)

Mie mi se pare ca fotografia de pe fb nu a fost "extrasa" de pe carpati.org ci din alta parte, sau poate chiar autorul si-a dat acordul.
Fotografia de pe fb are semnatura autorului (dreapta jos) pe cand cea de pe portal nu are nici o semnatura.

Vineri, 25 iulie 2014 - 22:57

odin
odin
Rucsac

ia vedeti pe aici...
https://www.facebook.com/Romania.Postcards.Postales/photos/a.425607617490547.103524.1
29627763755202/215099778541333/?type=3&theater

or mai fi si altele fara copyright

Vineri, 25 iulie 2014 - 21:19

Afisari: 2,361

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0566 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org