Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Decembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Ianuarie 2023
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Moraru
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Fabrica Mammut n Romnia (17)

zentai
zentai
Coarda

@ - bogdan.t - m-am gndit mult dac s-i rspund sau nu. n fond, nici nu e relevant c prezumtiv putem decela realitatea cu prerile noastre...care pot sri peste obiectivitate i deci pot fi greite. E precum cei care pe la prtiile de schi caut cartele pe toat ziua i-i dau n plat doar garania, nesocotind, i unii i alii, ca dac am face toi aa peste un an sau doi pe ce dracu ne-am mai da cu schiurile?! Carpati.org

Deci, dac vrei o prere care s te ajute eu zic c poi cuta s pice pe olx (am verificat i sunt vreo cteva i pe ebay) un softshell/windstoper Mammut Eiger Extreme. i acum sunt scumpe, la second-hand. i garantez c acest model, orict s-a tras de el, i peste zece ani este net superior gecilor Mammut, chit c ar scrie pe ele i Tabelul lui Mendeleev, pe care le-ai cumpra tu de la "biei"!
Soia are unul asemenea i muli ani nu l-a purtat pen'c era portocaliu i socotea c e culoarea mturtorilor de strad i acum ar fi n stare s i doarm cu el.

Dac eu greesc n aceste aprecieri, i pltesc contravaloarea produsului, i dm foc i ne uitm la el cum arde, n timp ce sorbim din vreun coniac! Carpati.org
Peace!

Luni, 21 martie 2022 - 14:24

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Perfect de acord cu ce zici tu dar nu cred ca se aplica si in cazzul acelor baieti care faceau costumele. Parere personala ... nu le tin partea sau ceva.

In fine. Mi-a dat cineva un nr. de tel pe care l-a folosit acum cativa ani dar nu am reusit sa dau de ei. Deci si prin urmare se va reorienta. Daca, totusi, cineva are vreun nr de tel/adresa de mail valabile, rog sa anunte si pe aici.

O seara faina tuturor! Cheers!

Smbt, 5 martie 2022 - 20:31

zentai
zentai
Coarda

Bogdan – OK. O s-i expun prerea mea, n caz c vreodat o s ai nevoie i de o alt viziune asupra faptelor! Mulumesc anticipat pentru rbdare! 😊
Dac nu s-a cumprat acea jachet de la un magazin de desfacere, de la un talcioc, de la o tarab, oricare din acestea care s-i elibereze o chitan/factur i s-i ofere o garanie de folosin a produsului, poi avea o bnuial ntemeiat c acea jachet a fost sustras de la fabrica pe care Mammut o avea n Romnia ( sustras=furat).
Problema furtului este aceea c persoana care fur dintr-o fabric ca s-i vnd ie, poate fura i de la tine din apartament s vnd la alii, sau de la mama ta, sau de la fiica ta. Dac o gsete singur poate c i mai vin i alte idei...
Lipsete doar ocazia, oportunitatea, ndrzneala, curajul de a fura mai bine. Dar toate acestea pot fi dobndite n timp i cu un pic de exerciiu! Carpati.org
De fapt, de la o astfel de persoan se cumpr. Faptul c se crede, poate, c este un gen nou de haiduc care fur de la bogai ca s dea de la sraci, este doar o trist auto-amgire.
Dar cel mai nedrept fa de sine nsui este c se accept s se aib de-a face cu o astfel de persoan. Normal ar fi s ne simim mnjii i, mai ales, nedreptii c ntr-un anumit sens, am ales s fim prtai la fapta altuia doar pentru o diferen de cteva sute de lei, n timp ce valoarea noastr este inestimabil.
Prerea mea!

Vineri, 25 februarie 2022 - 09:49

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

@Gabi (zentai): Nu stiu, cel putin eu, sa fi fost ceva ilegal cu acele produse made in Bacau. Ba chiar am avut si eu o geaca de la ei, cu sigla Mammut, si m-am inteles de minune cu ea. Niste omuleti pe care i-am intalnit prin niste munti de afara au ramas impresionati de calitatea foarte buna a materialului. Din pacate am imprumutat acea geaca si ... imprumutata a ramas.

Mi-am cumparat, dintr-un magazin din Ger., un costum Mammut original si materialul e aproape acelasi. Cu plus ptr cel original, bineinteles, dar pot spune ca diferenta nu e chiar de la cer la pamant.

Duminic, 20 februarie 2022 - 13:21

zentai
zentai
Coarda

@ cipicernat -Posibil s ai dreptate, c s se fi vndut mai abitir n pandemie.
Totui sunt nite considerente... n situaii speciale, gen pandemie, piaa se contract pentru c oamenii se orienteaz spre strictul necesar iar la produsele de ni (gen echipament montan), eventual, spre cele mai avantajos n raportul pre/calitate (vorbesc de o medie a pieei care ine totui i la calitate) sau chiar spre cele mai ieftine.

Apoi c nici chiar comercianii romni nu mai in stocuri de marf pentru c economic, este sinucidere curat. Mai bine ii banii n banc dect n marf, fiind mai eficient economic s vinzi, la final, mcar la preul de achiziie dect s rmi cu banii blocai care nu mai aduc ali bani.

Ca s ilustrez ce vreau s spun, iau ca exemplu un retailer din Spania, Trekkinn, care vindea la cel mai jos pre din Europa (i de la care mi-am cumprat majoritatea echipamentului, n timp), i modelul Mammut Eiger Extreme, un model foarte apreciat acum 10 ani. La apariie, jacheta din modelul cu pricina era n jur de 750-800 euro, n anul urmtor scdea 10%,peste doi ani 20% i-n al treilea an o gseai redus la 50% din preul iniial de comercializare i dup aceea nu o mai gseai pe site (doar pe olx, cte un rtcit, sau pe ebay), aprnd alte modele, alte cerine, noi materiale mai performante etc, n timp ce magazinele din RO ineau acelai model la preul iniial pn l vindeau cuiva, probabil nempcat cu ideea cumprturilor online. Ei bine, acum trekinn nu a mai sczut preurile dect 10-20% i s-a oprit, n timp ce Himalaya.ro a vndut sub preul pieei din prima, apoi a mai i sczut.

n primul rnd c nu am nicio treab cu himalaya.ro. Sunt n tem cu preurile la Mammut, n ultimi trei ani, pentru c echipamentul ce-l aveam a ajuns la punctul c nu mai este utilizabil, nemaindeplinind exigenele pentru o tur de iarn la munte, astfel c a trebuit s mi-l nnoiesc.
Astfel, dac vrei s cumprai ceva de la Mammut, din RO i s cumprai la un pre foarte bun, acesta este momentul i himalaya.ro este graalul. O spun pentru c este un site de munte i c poate sunt interesai.

Spre verificare, putei compara preurile de la acest magazin cu retailerul din Spania de care am spus, plus bergfreunde.de, globetrotter.de, bike24, sportokay.com.

La Himalaya.ro sunt modele i din sezonul 2020-2021 dar v asigur c ndeplinesc aceleai cerine exigente ale calitii Mammut.

Duminic, 20 februarie 2022 - 13:03

cipicernat
cipicernat
(admin)

Nu are legatura cu recuperatul. Sau, ma rog, nu are legatura cu vanzarile din perioada de pandemie. Dimpotriva, impresia mea este ca firmele de outdoor au avut vanzari peste medie.

Lipsa de reduceri are legatura cu inflatia (globala, nu doar din Romania). Nimeni nu face reduceri pentru ca risca sa nu mai acopere stocul pentru marfa din sezonul urmator. Care va fi din start scumpa (materiile prime sunt scumpe rau in perioada asta).

Revenind la subiectul topicului, ma aliniez la parerea generala ca un Simond cinstit e mai bun decat un Mammut fake.

Duminic, 20 februarie 2022 - 08:51

zentai
zentai
Coarda

@ - Bogdan - n primul rnd ca Mammut produce modele pe ani, atat n gama "extreme", ct și in gama obișnuit, ușor de identificat dup culoare, model, denumire. Cea mai "veche" geac pe care am vazut-o eu pe site la Himalaya este "Mammut Ultimate V", adic anul 2020. Poate or mai fi și altele...
- am o Jachet Mammut Extreme de care am tras 25 de ani...pn a nceput sa curg "fina" din ea, efectiv. Dintr-o dat. Cnd nu era pe mine stetea n șfoner! Adic ce sa pțeasc ea acolo, bro?! Doar nu e un calup de telemea! Dac și Mammut mai fabric produse cu termen de expirare...Dar nu cumpraț' c ie vechi și pute. Luaț' proaspete de ieri, de se topesc n gur!

PS- puteți identifica un produs Mammut prin tastarea seriei produsului pe site-ul lor. V chiteste cu veridicitatea și "anul nașterii". Cine socotește ca se tepuieste are magazine n vest, cu produse proaspete de anul sta. Numai ca nu am mai vzut sa scad prețul așa abitir ca-n alți ani! Au și ei de recuperat de dup covidenie!

Joi, 17 februarie 2022 - 22:46

daniel_negoitza
daniel_negoi..
Caraba

Salut Bogdan!
Fabrica Mammut din Bacu nu mai funcționeaz de cțiva ani buni!
Iar despre echipamentul Mammut și nu numai de la magazinul Himalaya din București, eu nu-l recomand atta timp ct nu este trecut data fabricației pe produse deoarece acestea pot sta ani de zile prin depozit pn s fie vndute și astfel le luați deja cu un grad ridicat de uzur.

Joi, 17 februarie 2022 - 21:20

midan
midan
Rucsac

Cu mulți, mulți ani n urm, cnd era banal s faci rost de echipament cu eticheta Mammut am avut ocazia s vd la o caban o tipa mbrcat din cap pana n n picioare cu echipament "Mammut". Ajunsese ud fleașc, deh, doar etichetele nu o protejau de lapoviț.

Dac vrea s mearg pe munte i-aș sugera s ncerce ceva echipament mai sincer, chiar și cel din Decathlon.

Dac vrea doar s fac poze pentru Insta n Poian, atunci e bun și cel cu eticheta de la Mammut.

Luni, 14 februarie 2022 - 22:03

zentai
zentai
Coarda

Nu tiu de ce ar vrea cineva un produs fake, ca s nu mai zic un produs provenit, eventual, din svrirea unei infraciuni (care, apropo, d automat calitatea de complice/tinuitor). Dar fiecare cu alegerile lui. i-aa am gsit eu nsumi vreo dou magazine care activeaz i-n Romnia care vnd produse ce "tind" spre a fi originale! Carpati.org

Dar, dac cu adevrat suntei interesai de marca "Mammut" (pentru care eu am un respect aproape religios), v spun c la Himalaya.ro i la fainshop.ro sunt reduceri consistente la marca Mammut.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 14 februarie 2022 - 14:21

vestale
vestale
Caraba

Bogdan, daca gasesti anunta te rog aici. Pot fi si fara sigla, materialul sa fie la fel.
Am un astfel de costum si-a facut treaba foarte bine, dar a imbatrinit si el. Am intrebat si eu acum 3-4 ani cine a intermediat si raspunsul a fost ca nu se poate ocupa, nu se mai poate.

Luni, 14 februarie 2022 - 14:07

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Ca sa nu mai deschid alt topic, am sa scriu tot aici ca se pupa ceea ce vreau sa intreb ...

Mai stie cineva ceva despre acei baieti din Bacau care faceau costume Mammut? Geaca+pantaloni, cu emblema cu tot. Am o prietena care vrea sa-si cumpere si, evdent, nu ar vrea sa dea o caruta de bani pe original.

Ce am gasit pe net/intrebat printre prieteni nu mai e valabil.

Daca aveti vreo informatie valabila (nr. tel, adresa mail) pe care sa o pot da mai departe, va multumesc!

O zi faina tuturor! Cheers!

Duminic, 13 februarie 2022 - 15:26

daniel_negoitza
daniel_negoi..
Caraba

Multumesc de raspunsuri. Am dat un telefon la fabrica Rekord, dar din pacate mi-a raspuns agentul de paza care nu a putut sa-mi de-a alte detalii.
Am verificat pe site-ul Mammut serial number-ul dupa eticheta bocancilor si nu se regaseste pe site-ul Mammut.

Mari, 11 mai 2021 - 21:04

mar1us
mar1us
Caraba

Fabrica mai functioneaza...chiar si cu magazinul inchis.

Mari, 11 mai 2021 - 18:00

yo6pnc
yo6pnc
Caraba

Magazinul Rekord-Alba Iulia s-a inchis, din pacate....
Am cumparat eu printr-e ultimii pantofi... redusi considerabil...

Mari, 11 mai 2021 - 15:15

mar1us
mar1us
Caraba

Rekord-Alba Iulia
Bafta !

Mari, 11 mai 2021 - 02:33

daniel_negoitza
daniel_negoi..
Caraba

Salut!

Știe cineva adresa fabricii unde se produc bocancii Mammut n Romnia?
Am cutat pe net, dar toate linkurile m duc ctre magazinul Himalaya, magazin de unde am cumprat o pereche de bocanci la care am probleme de uzur ( crpare a prții laterale a tlpii), care cic nu tine de garanție.

Mulțumesc!

Luni, 10 mai 2021 - 18:39

Afisari: 1,743

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0513 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org