Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Vanatoarea lui Buteanu
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Excursii extreme,organizate de anumite scoli de munte (19)

zentai
zentai
Coarda

E un trend,man! Ticu Lacatusu,Zolt Torok ,Horia Colibasanu etc au ajuns pe Everest,si pana acolo pe alte vârfuri,fără scoală de munte! Dar erau cluburi...Nu-i neapărat un lucru rau.Fiecare trebuie sa înceapă de undeva! Si poate ca unii vor sa sara etapele.Un singur lucru am de adăugat la tot acest subiect.Pe munte nimeni nu poate garanta nimic,decât daca are o relație cu totul specială cu Gisăs!Sacerdotal,demersul scolilor de ghizi e unul de prudența si diligenta,nu de rezultat!Mi-ar place,recunosc,ca fiecare sa aibă in cap asta când urcă pe munte!
Am un prieten care era in grupul in care un tip a murit anul trecut in Fagaras,intr-o tură organizata de o asemenea scoală de munte....care organizează ture,in continuare,bine-mersi!Deci, responsabilitatea ghizilor e una relativă...asa cum si tre sa fie!Astfel ca discuțiile anterioare,legate de subiectul responsabilitatii e una doar de palmares!

Pentru noi,montaniarzii obisnuiti,important e ca iubim muntele.Ocaziile se ofertă si chiar nu are importanță denumirea lor,ca-i tura pe carpati.org sau una pe bani.
E adevărat ca dragostea pe bani potoleste setea de sentiment Carpati.org dar cine mai are azi grijă de începători?!
Pana la urma e de vina,deci,si egoismul nostru si lipsa noastră de interes in organizarea ampla a turelor,ca discutii tot sunt!

Sâmbătă, 18 iunie 2016 - 08:26

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Nu ai nevoie sa mergi la o scoala de munte,sa ajungi pe varfurile de 2500 si peste,din Romania.
Si pe Moldoveanu si pe Negoiu se poate ajunge usor de la cabanele de langa.
Adica, pe Moldoveanu de la Podragu (se poate foarte bine si de la cabana Sambata,dar e mai mare diferenta de nivel de urcat) iar la Negoiu,de la cabana Negoiu.
Nu stiu de ce sunt unii speriati de Fagaras.
Eu am intrebat aici pe forum,ca mi se pare un pic ciudat ce fac respectivii,de la acea scoala de munte.

Sâmbătă, 18 iunie 2016 - 00:03

zentai
zentai
Coarda

Dacă legislația o permite, întotdeauna vor exista "oportunități". Pe mine nu mă deranjează că cineva vrea să câștige un ban cinstit, cel puțin la nivel declarativ (dară se mișcă prin mine o prezumție), ci felul în care o face!
Toată chestia duce la comparația cu legalizarea unei "profesii",vechi de când lumea! Nimeni nu zice c-ar fi ilegal, dacă ar fi, ci poate doar puțin imoral, în condițiile în care în societatea noastră morala e facultativă Carpati.org Dar dacă ar deveni obligatoriu, ar fi de râsul curcilor! Această opinie sper să fie luată ca una umoristică.

Împărtășesc aceeași opinie ca toți ceilalți colegi în privința amenzilor dacă ești solo pe nemarcate în PC,
dar devine legala la marele fix, dacă ești cu-n ghid! Și asta doar în numele protejării unei naturi....care este! Carpati.org

Dar fiecare în viață facem alegeri și, vorba unor "lideri de opinie", și-așa suntem prea mulți pe munte, această zicere fiind un cinism de circumstanță care nu mă caracterizează pentru că nu sunt de aceeași părere!

Am zis!

Luni, 13 iunie 2016 - 11:31

danutzvasile
danutzvasile..

Salut,
@Markbv a punctat foarte bine (din punctul meu de vedere).In ultimii ani vad ca se pune accentul din ce in ce mai puternic pe ''diplome de competente",au aparut tot felul de scoli care te pregatesc (bineinteles contra cost) in mai toate domeniile.Din pacate sunt multi care chiar cred in ele si dupa ce si-au luat ,,atestatul" se cred mici Dumnezei .In vara lui 2015 am coborat (salvat) din caldarea Vaii Rele o duduita care avea atestat de ghid montan ,dar tremura ca piftia pentru ca avea rau de inaltime.Am facut vreo 5 ore din caldarea superioara a Vaii Rele pana la Stana lui Burnei,in conditiile in care am coborat-o in doi cu schimbul tinuta de mana , s.a.m.d.
Din punctul meu de vedere e limpede ca buna ziua ca totul e un MARE BUSINESS.
Eu daca ma risc sa ma duc pe Valcelul cu fereastra si sunt prins cotizez 3000 de lei parca,daca merg prin agentie(nu-i dau numele ca-i fac reclama) dau 300 de lei si merg in turma (20-30 de persoane) si nu te intreaba nimeni ce cauti pe nemarcate...

Carari cu soare...

Luni, 13 iunie 2016 - 10:57

markbv
markbv
Caraba

Poate nu ma prind eu unde e spilul, dar nu vad care ar fi necesitatea absolvirii unei astfel de scoli de "munte" pentru a ajunge pana pe nu stiu ce varf sau ca sa parcurg nu stiu ce traseu turistic! Daca ar fi sa ma iau dupa lawr (no offense man), un incepator ar trebui sa faca un an de proba, contra cost, ca sa ajunga pe Moldoveanu!

Negoiu, Moldoveanu si fratii lor de peste 2500 (se pare ca asta e cap de afis in "programa" asa-ziselor scoli de munte) sunt acolo, ca parte a unor trasee turistice, cu mici exceptii, adica pot fi atinse de turisti! Mai bine sau mai putin pregatiti, dar totusi turisti. Pana la urma, cred ca nimeni sanatos la cap nu se duce pana pe Moldoveanu daca nu "a tras in greu" in panta de cateva ori si nu a ajuns la macar 1500-2000 m deasupra nivelului marii!

Daca vrei sa mergi mai departe (catarare, trasee nemarcate, etc.) este cu totul si cu totul alta poveste, trebuie alta abordare, iti trebuie cineva competent care se te invete, pentru ca la un moment iti poti risca viata sau integritatea corporala. Totusi, chiar si aici eu as zice ca nu vad rostul sa arunci cu banii, pentru ca daca te duci orbeste secund pe un traseu, unde au fost luate toate precautiile ca sa nu patesti ceva, ca doar ai platit, nu inseamna ca ai sa te descurci vreodata singur pe acel traseu, sau mai rau, atunci cand cari dupa tine si cativa naivi care ti-au vazut statusul de pe FB sau s-au inchinat in fata rank-ului tau pe nu stiu ce site.

Fac o paranteza, cu riscul de a scrie plictisitor de mult: am un amic care urmeaza de ceva timp o astfel de scoala, nu dau nume, care le vinde cursantilor iluzia unei expertize in ceea ce priveste muntele, cu tot ce include el. Nu mi-a trebuit mult sa imi dau seama ca totul este fake, ca unii oameni s-au dus acasa la familie si s-au laudat ca au facut rapel de pe nu stiu ce stanca, cand in fapt ei au fost coborati in coarda prin procedeul numit "salam".....

Fratilor, muntele este acolo pentru noi toti, ne asteapta, nu el ne cere bilet de intrare si nici nu se opune daca vrem sa il cunoastem. Singura lui problema este ca vrea sa ne cunoasca incet, incet, astfel incat sa fie sigur ca noi putem sa facem fata maretiei lui!

nu credeti ca usor, usor o sa ajungem sa cerem ajutor, contra cost, sa ajungem din punctul A in punctul B, sa trecem strada etc.?

Stiu, exagerez putin, dar unde naiba este dorinta aia perfect normala de a face sau a descoperi ceva prin propriile forte?

Duminică, 12 iunie 2016 - 20:14

baumwolle
baumwolle
(admin)

Îmi place că vorbești la persoana a doua, plural... Carpati.org

Sunt foarte curios câți dintre aceia care, de dragul inițierii celor mai puțin urcați pe munte încasează comision în cadrul unei "școli de munte", ar organiza ture pentru începători în urma cărora să nu rămână cu niciun gologan în plus.

Duminică, 12 iunie 2016 - 18:38

lawr
lawr
Caraba

@Andrei - Ai dreptate. Da sunt putine ture pentru incepatori (care nu fura pe munte niciodata). La inceput nici nu indrazneam sa ma inscriu in ture pentru ca stiam ca nu prea ma calific. Poate va ganditi sa organizati si ceva ture pentru incepatori si sa le popularizati ca atare. mai creste cumva numarul muntomanilor.

Duminică, 12 iunie 2016 - 18:35

baumwolle
baumwolle
(admin)

Din fericire, Laur, există carpati.org. Începătorii au cu cine merge gratuit, nu e nevoie să umple buzunarele niciunui "intrustructor" absolvit din pruncia blugului și aruncat în vâltoarea ghidajului montan.

Duminică, 12 iunie 2016 - 18:29

lawr
lawr
Caraba

E bine sa mai existe si scolile astea de munte nu prea profi. Asa pot incepe sa mearga pe munte doritorii ce nu prea dispun de fonduri. Asa am inceput si eu
Am ajuns pe Moldoveanu dupa 1 an de scoala si a fost nemaipomenit. Nu prea mai sunt scoli/cluburi pentru incepatori saraci dar entuziasti
Eu sper sa mai ramana. Nu toti au bani de agentii de turism.
Mesaj modificat de autor!

Duminică, 12 iunie 2016 - 16:32

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

@florinbalan: Normal ar fi ca scoala PUBLICA sa fie implicata in educatia si practica montana. Nu este vorba de DIPLOMA, ci mai degraba de internalizarea CORECTA a unor principii esentiale pentru fiecare individ.

Din nenorocire, programa din scoala publica actuala mai mult deformeaza. A disparut complet "mens sana in corpore sano".

Duminică, 12 iunie 2016 - 14:17

florinbalan
florinbalan
Rucsac

...si la final primesti o diploma si te angajeaza muntele?

Duminică, 12 iunie 2016 - 09:00

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

@Odin:
Eu nu am mai mers noaptea pe munte,pe zone expuse,cum e coborarea de la Negoiu pana la cabana.
Ca sa citez,din ce mi se pare mie,noaptea nu-i ca ziua,pe munte.
Chiar daca iti iei o super frontala de 100-200 euro.
Am inteles ca daca organizatorul vede ca participantii sunt prea obositi,coboara cu ei la Balea Lac.
Banuiesc ca la coborarea de pe Vistea Mare ,pe partea mai stancoasa,esti inca suficient de odihnit,asa ca nu e prea e risc sa pice careva,sa isi mai rupa un picior sau cine stie ce.
Dar daca se continua si se merge toata ziua si se ajunge dupa amiaza,pe urcarea pe Strunga Doamnei,spre Negoiu si apoi,se coboara de la Negoiu pe intuneric,coborarea asta de pe Negoiu,pe intuneric,fiind foarte obosit,nu e chiar asa usoara.

Sâmbătă, 11 iunie 2016 - 21:52

odin
odin
Rucsac

Candva, inca pe vremea cand dinozaurii inca nu stapaneau pamantul, eram si eu bagat la o scoala din asta Carpati.org
Am stat putin pentru ca mi-am dat seama ca scopul nu era mersul pe munte ci mersul in grup mare la cabana si de acolo pe munte. Comision pt ghid, aia era.

Pe bune, nu inveti nimic intr-o tura cu 50-100 de persoane. E mi multa lume intr-adevar, dar la prima saritoare, daca treci ultimul, ai timp sa papi o mamaliga si sa tragi un pui de somn. Singura diferenta pe vremea aia era ca era un spirit de aventura mai mare si lumea mai sanatoasa la cap. Ture de weekend, Fagaras tura 3 zile din care 1,5 zile era drumul spre si dinspre munte. Se atingea tinta daca era posibil si apoi acasa.
Intr-o oarecare masura a fost frumos dar in foarte multe chestii...deloc. Azi nu m-as baga la asa o scoala, neam.

Marți, 7 iunie 2016 - 17:33

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Am fost coordonator de proiecte la o scoala de munte si ma ocupam exclusiv de aplicatiile practice cu elevii. Adica turele pe munte. Mai predam si cursuri teoretice dar destul de rar, "ocupatia" principala fiind aplicatiile practice.

Ture ca cea adusa in discutie de Mihail organizam doar la sfarsitul cursurilor si cu oameni de care vedeam ca s-a "prins" ceva, ca au nitelus experienta, conditie fizica buna/f buna etc. In astfel de ture nu prea poti merge cu incepatori.

Mihail, daca e pe bune ce zici tu, ca se mergea cu oameni fara o pregatire buna in ale muntelui, atunci sunt cam sceptic in privinta acelei scoli pentru ca, din pct meu de vedere, organizatorul "cara pe umeri" absolut toti participantii. Si, bineinteles, trage ponoasele in caz ca se intampla ceva neplacut.

Marți, 7 iunie 2016 - 12:32

florin.ciobanu
florin.cioba..

Aproape orice activitate comerciala din Romania necesita autorizatii si alte cele. Cand aceste idei masochiste vor produce victime, scolile de munte se vor trezi cu legi si reglementari care mai de care mai aberante. Personal le recomand nitica moderatie ca sa se bucure de neingradirea libertatii de care dispun.

Luni, 6 iunie 2016 - 23:27

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Acum depinde si ce fel de scoala de munte era. Eu am fost inscris intr-o scoala de munte si am fost ca "scolar" aproape prin toate grupele de munti din Romania, la preturi care par azi incredibil de mici.

Erau ture unde plecam si cate 75-100 de persoane.

Nu cred ca voi uita vreodata cum a fost prima tura spre Varful Negoiu. Era septembrie, eram peste 50 de persoane, iar cand eram aproape de varf (prin Acele Cleopatrei) a inceput sa ninga. Urmarea a fost: cel care raspundea de grup a hotarat sa ne retragem pentru ca, spunea el, continuarea putea sa fie riscanta.

In vara urmatoare, am incercat sa ajung singur pe Negoiu. La vreo zece minute de varf a inceput o ploaie cu tunete si fulgere. Incepeam sa cred ca nu voi ajunge vreodata pe Negoiu. Asa ca am lasat rucsacul sub o stanca si m-am dus pe ploaie pana pe varf. Apoi m-am intors, am gasit un loc de cort sub poteca si am stat acolo vreo doua zile pana cand s-a oprit ploaia, a iesit soarele si am putut sa trec prin Custura Saratii.

Luni, 6 iunie 2016 - 22:39

lawr
lawr
Caraba

Cred ca e mult spus "extrem" pentru o ascensiune de vara pe Moldoveanu si Negoiu pe ruta descrisa. In schimb e deosebit de frumos traseul. In afara celor 5 minute de suspans in spintecatura Moldoveanu e o plimbarica traseul, nu o excursie extrema. Doar conditia fizica poate sa-ti puna ceva probleme. Eu as zice sa te duci, ca poate descoperi ca-ti place.

Dupa parerea mea, cu rabdare si fara graba poate urca pe Moldoveanu oricine. Cu conditia sa ai echipament adecvat, da asta e alta poveste si nu detaliez aici.

Luni, 6 iunie 2016 - 14:15

metaldaze
metaldaze
Caraba

Am participat la scoala de munte respectiva in 2006-2007 si atunci tura la care te referi s-a facut din 2 bucati, cu campare la Lacul Capra. Am facut 16 ore de la Sambata la lac, un timp mare deoarece s-a mers in grup foarte numeros, nu mai retin exact cati am fost dar estimativ 30. Era ultima tura a scolii si teoretic ar fi trebuit sa participe cei care au fost deja la majoritatea turelor precedente, insa nu a fost chiar asa, au venit si persoane care venisera de putine ori pana atunci, din diferite motive.
Coroborand asta cu faptul ca aproape nimeni nu mergea pe munte mai des de o data la 3-4 saptamani si cu echipamentul greu (corturi grele, conserve multe etc.), ritmul a fost unul greoi.
Acum imi amintesc cu placere de tura aceea, chiar daca atunci s-a tras tare.

Stiu ca de atunci s-a facut de obicei dintr-o singura bucata, ceea ce este intr-adevar un tur de forta pentru oameni care abia incep sa vada cu ce se mananca muntele.
Daca e bine sau rau? Nu te obliga nimeni sa te inscrii intr-o astfel de scoala de munte sau te duci in tura asta, e doar decizia ta sa mergi.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 6 iunie 2016 - 10:14

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Salutari.

Desi sunt un montaniard numai in spirit,ca nu am mai mers de mult (vreo 2-3 ani) pe munte,as dori sa stiu parerile montaniarzilor de aci,referitor la un anumit fenomen.
Mai exact,am vazut o anumit scoala de munte/de ghizi din Romania (nu dau nume) ca organizeaza niste trasee extreme.
Una din excursii,care stiu ca e destul de traditionala la respectiva scoala de munte,e sa plece sambata seara de la Cabana Sambata sa urce peste Moldoveanu (pe traseul prin Fereastra Mare) apoi,sa continue sa mearga pana pe Negoiu,pe traseul clasic de creasta.
De pe Negoiu,coboara la cabana Negoiu si ajung de obicei,seara urmatoare la cabana Negoiu.
Mie mi se pare o excursie cam extrema,avand in vedere ca sunt luati oameni in asa excursie fara pregatire prealabila mare.
Daca doriti numele respectivei scoli,puteti sa imi scrieti pe mesaj privat.
Dar,as dori sa aud si parerile altora,referitor la asa excursie.

Duminică, 5 iunie 2016 - 14:19

Afisari: 2,292

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,8946 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org