Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2022
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Olanelor
Muntii Cernei-Mehedinti

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#39  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Energizante folosite la munte (39)

gabriell
gabriell

Poate-s demodat dar sa te dopezi ca sa mergi pe munte...??!! Si care mai e multumirea ca ai facut un traseu cu forte proprii?

Vineri, 3 septembrie 2010 - 10:33

yo6ial
yo6ial
Coarda

Luna... poate ar trebui să privești ieșirea pe munte ca pe o ocazie de a te relaxa și nu ca pe un campionat mondial în care trebuie să storci tot din tine să scoți timpul de calificare ăn runda următoare.

Mersul pe munte, efortul pe bază de Re... hmm... D-ăla, este ca și cum ai avea pleoapele lipite de frunte cu leucoplast și ești chior de somn...
Aduce energizanul ăla glucoza din ficat mai repede în sistemul circulator, mai ridică un pic tensiunea dar cred că știi cum e după ce se risipește ”magia”. (sau aerofagia... totuna Carpati.org )

După o noapte nedormită ar fi indicată o repriză sănătoasă de somn urmată de un mic dejun, o cafeluță, ceva acolo, și abia apoi pus piciorul pe stâncă, către vârf (sau vale).

Să știi că e tare fain să tragi un pui de somn, la soare, în iarbă, sau în zăpadă, ori la poala unui molid bătrân, dacă plouă somnolent, așa... mai de toamnă, chiar dacă doar 30 de minute, pentru refacere, la intrarea în traseu.

Miercuri, 1 septembrie 2010 - 14:21

luna
luna
Busola

Eu beau energizant dimineata cand plec in ture deregula. Partea cu cel mai bun energizant e somnu o stiu, dar cand calatoresc toata noaptea pentru a ajunge la punctu de intrare in traseu nu prea se aplica.

Miercuri, 1 septembrie 2010 - 13:56

midan
midan
Rucsac

Dimineata, cel mai bun energizant e somnul Carpati.org

Discutia asta mi-a adus aminte de nuci in caramel, imi ploua in gura...

Marți, 31 august 2010 - 21:20

yo6ial
yo6ial
Coarda

Păi? Carpati.org
Aș vrea să-l văd pe ăla care, dimineața, cu ochii închiși, bâjbâie după o conservă de RedCrap din ăla.
Asta în contrast cu o cafeluță caldă, servită la un răsărit de soare.

Marți, 31 august 2010 - 14:59

luna
luna
Busola

Daca trebuie sa incepi traseul dupa o noapte nedormita nu prea vad alternative la enegizantele gen Race, Redbull, Burn, decat eventual cateva cafele.

Marți, 31 august 2010 - 14:37

altfell
altfell

Din cate stiu hipovitaminoza se obtine in timp nu in ture de munte (fie ele si de o sapt). Problema cu mineralele in schimb e destul de importanta, dar nici acestea nu necesita un aport artificial. Se pot consuma nuci, banane, sare iodata, lactate si fructe dezhidratate.

Cat despre substante magice care "iti dau aripi", intrebati-l pe Asterix. Exista maxim substante care te seaca mai repede (si prinzi mai multa energie pe moment). Dar pe termen lung, pentru un randament bun trebuie doar sa ai zahar in sange.
Poti depune efort in jur de 2 ore cu ce ai in sange inainte de a apela la grasimi. Dupa, incepi sa arzi grasimi un proces mult mai lent si care nu iti da aceeasi energie. De-asta e important sa mananci dimineata, de-asta pe tot parcursul turei e bine sa mai rontai cate ceva. Portii mici si rapid asimilabile.

Si dintre alimentele cele care se asimileaza rapid sunt in special dulciurile si "fainoasele". Cu cat e mai carbo cu atat mai bine. Proteinele si grasimile se transforma mai greu in energie.

Si ca reteta personala:
Inainte de tura: iaurt, fructe (in special banane), biscuiti/napolitane/covrigei. De obicei ce e mai greu de carat si are mai putine calorii/gram.
In timpu turei: batoane Fagaras, glucoza, stafide.
La sfarsitul turei: orice/tot (paste/carnuri/nuci si seminte).
Daca nu ma zgarcesc la greutate: legume si fructe. Dau gust mancarii si o fac sa alunece mai usor.

Marți, 31 august 2010 - 13:04

drumetu71
drumetu71
Busola

Ca energizant din cate stiu mierea amestecata cu lamaie si dizolvata in apa pe care o bei(pentru metabolizare rapida) este foarte buna. Dar eu nu suport mierea si am inlocuit-o cu sirop de brad mai gros amestecat cu lamaie tot in apa de baut. Altele... ceva glucoza, dulciuri cu caramel si in general hrana bogata energetic(paste, cartofi...). Dar pentru o perioada mai lunga trebuie si ceva carne consumata seara.

Luni, 30 august 2010 - 23:43

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Pai japan, ce folosesti tu pare mai bun decat tot ce s-a promovat pe acest topic, si in plus are si lapte Carpati.org
Daca acest amestec contine destul de multe glucide, pentru cei ce-l suporta, pare energizantul ideal ca surplus la papica. Despre vitamina C nu prea s-a vorbit pe aici, cu toate ca e foarte importanta in refacerea tesuturilor musculare; catina si macesele o contin, dar stiu ca dispare destul de mult in urma uscarii/fierberii lor.

Acum 2 saptamani imi povestea un prieten cum participand la concursul de ciclism de la Garana, 2 sferturi de lamaie (sic!) oferite de organizatori i-au dat aproape instantaneu puterea si vointa sa termine cursa. (probabil are legatura mai mult cu revigorarea falsa, care tine de psihic, dar care dupa mine este mult mai importanta decat aportul energetic real. Practic un om cu constitutie normala poate sa faca efort fizic mult mai mult decat ii spune "epuizarea" si bunul simt sa o faca. De asta e bine sa inghiti si ce-ti place, nu numai ce "trebuie".)

Luni, 30 august 2010 - 23:34

tzope
tzope

daca ai calitati in arta culinara poti incerca : http://4alloutdoors.org/how-to-articles/whats-to-eat/

Luni, 30 august 2010 - 22:36

lbzk
lbzk
Caraba

eu personal n-am simtit nevoia de a lua energizante pe parcursul turelor pe munte. cand ma simt mai fara vlaga imi place sa mananc Snickers, Mars si niste batoane dulci cu nuci, fructe si cereale, pe care le cumpar din Kaufland. si glucoza, bineinteles.

pe post de energizante mananc mere golden Carpati.org in timpul turelor cu bicicleta am descoperit ca aceste mere ma revigoreaza, imi astampara senzatia de sete si imi tin si de foame, asa ca le mananc cu placere si pe munte.

Luni, 30 august 2010 - 22:13

japan
japan
Coarda

Interesant subiect din cate se pare?!
Am vrut sa vad si parerea voastra, deoarece unii chiar ar fi avut nevoie de asa informatii, chiar si eu.
Eu folosesc de ceva timp un amalgam natural:laptisor de matca, miere de albine, macese, catina, propolis, polen si energizantul de la albine, hercules. Gustul este ok, iar luat de trei ori pe zi, acasa sau in natura, ajuta multumitor.
Acele rondele de seminte se gasesc in magazinele Aldi sau Lidl, la punga de 200 gr. (in Arad inca astept unul dintre magazine).

Luni, 30 august 2010 - 22:03

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Problema la aceste amestecuri din comert este faptul ca, inghitind destul de mult cat sa-si faca treaba glucidele din compozitie, (energizantul adica nu ajutatorii metabolismului), risti sa te intoxici, prin supradoza cu alte substante Carpati.org
Ele sunt considerate suplimente alimentare, utile in special pentru cei care mananca nesanatos, si nu pot inlocui glucoza, benzina muschilor.

Luni, 30 august 2010 - 21:27

miparv
miparv
Rucsac

Ciocolata sau chiar cateva lingurite de zahar rezolva problema Carpati.org

Luni, 30 august 2010 - 21:02

yo6ial
yo6ial
Coarda

Păi... un pic, Florine. Un pic să se mi se mai ducă funinginea de pe cerul gurii Carpati.org

Ontoppic:
Am încercat multe multivitamine și alte combinații comprimate...
Frecție la piciorul patului.
Mă refer doar la combinațiile de polivitamine cu multiminerale și alte similare.
Cele cu un singur compus activ parcă erau altceva, față de cele... polivalente.

Ceva sintetic, medicamentos Carpati.org, cu ”beuri” și efecte vizibile în cazul meu a fost Electovit (numai B-uri). Dar nu se mai produce din motive subiective...
A mai văzut cineva Electovit prin farmacii?
Era ieftin, românesc și bun... și-mi miroseau și șosetele a B-uri Carpati.org

Luni, 30 august 2010 - 20:50

marian_yxs
marian_yxs

Salutrare!
Referitor la energizante pe munte, si nu numai pe munte, cred ca cele mai bune si cele mai indicate sunt cele naturale; se gaseste in farmacii si la plafar un produs naturist "Hercules", care are in compozitie: catina alba ,polen si miere naturala, vitaminele A, B1, B5, B6, B9, B12, P, PP, C, D, acid folic, lecitina, inozitol si 10 minerale, oligoelemente printre care: mangan, calciu, cupru, fier, siliciu, magneziu si zinc, este un bun revitalizant, biostimulator si energizant natural. Cred ca este cel mai bun si cel mai eficient energizant romanesc- natural, singurul dezavantaj este gustul, care nu este prea placut fata de energizantele la doza care contin taurina si cofeina. Dar cea mai mare traditie in folosirea energizantelor naturale apartin medicinii chinezesti.

Luni, 30 august 2010 - 19:31

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Sa inteleg ca tu incalzesti apa rece de izvor? Carpati.org

Luni, 30 august 2010 - 19:23

yo6ial
yo6ial
Coarda

Batoane și rondele (și cine mai știe ce forme) formate exclusiv din cereale expandate (grâu, orez, ovâz, combinații) sau semințe diverse se găsesc și la noi (în România)
O să-l întreb pe tătâne-meu de unde și de care-și cumpără el, căci numai dumnealui îi plac.
E drept că-s ușoare dar sunt absolut simple.
Nici măcar un pic de sare.
Textura și gustul îmi par identice cu polistirenul expandat.

Iar batoane de susan cu miere (de care miere nu știu dar numai a miere nu-mi miroase) se găsesc pe toate gardurile și în toate gheretele de colț de stradă, alături de acadele, guma și alte d-astea.

Susan și halva din susan se găsește la aproape orice (f)alimentară de cartier.

Ciocolata, sub formă de tablete sau batoane ori creme îmi pare o sursă tare dificilă/ineficientă de energie imediată...
Simt cum stomacul meu se chinuie să descompună materialul iar asimilarea zahărului este dificilă consumând în sine cantități mari de energie.

Adică după un baton de ăla cu arahide aș vrea să trag un pui de somn nu să iau desaga în spinare ca după o doză de miere.

Mi-am adus aminte de un experiment pe propria-mi piele:
1 litru de BullDozer (aceeași Mărie, altă etichetă cu alte băuturi obținute din mulsul taurilor Carpati.org ) echivalează ca energie cu două linguri de miere și o cafea.
Prefer apa plată, caldă, oricărui bullshitz din ălea.

Luni, 30 august 2010 - 19:11

japan
japan
Coarda

Salutare tuturor. Din cate se vede opinile sunt diferite, dar poate ar trebui sa ne bazam mai mult pe ce ne da natura... Energizantele bauturi sunt chiar interzise in unele tarii!!! Eu vorbeam totusi de energizant ca supliment alimentar, inteleg si stiu, ca prima masa si celelalte sunt importante. Exista in unele magazine, dar nu la noi, rondele numai din diferite seminte, foarte bune si "energizante"...

Luni, 30 august 2010 - 18:12

laura_beje
laura_beje

Si eu tot cu mierea astfel: mierea intr-o sticla, iar apa in alta sticla (eventual cu lamaie), niciodata amestecate. 2-3 guri de miere (iac!), apoi 2-3 guri de apa cu lamaie (problema rezolvata!). Pentru mine a fost un energizant bun pentru o zi-lumina in creasta Craiului (fara probe de viteza).

Luni, 30 august 2010 - 17:35

Afisari: 5,479

#39  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9345 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org